101 הזעקת עזרה מדא

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

טקס חילופי שרים

הטקס בהשתתפות השר הנכנס ח"כ עודד פורר, השר היוצא ח"כ אלון שוסטר, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן ומנכ"ל המשרד ד"ר נחום איצקוביץ'.

פורום כאן נעים

המדריך לבחירת המלון המושלם

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם כל הפירות המתוקים! אז כיצד נבחר את המלון המדוגם ביותר? מדריך שירות ההדרכה והמקצוע, נביל עומרי, עונה על כל השאלות!

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

טיפים לאחסון פירות וירקות

כמה פעמים כבר עשינו את אותה הטעות וקנינו ירקות ופירות בכמויות שיכולות להספיק גם לעוד שנה, אבל אז - באסה! נאלצנו לזרוק אותם. *לא עוד* משרד החקלאות פה כדי לעזור ולהאריך עוד יותר את חיי המדף שלהם! צפו בסדרה הקטעים וכנסו עכשיו:

101 הזעקת עזרה מדא

חדשות בריאות מבזקים חדשות ‘כאן ישראל’ סקס | Sex קורונה | Covid-19

סקס וסיפוק מיני מחקר ברמבם בדק השלכות הסגר על התפקוד המיני

החדשות הרעות: מדינת ישראל תהיה, ככל הנראה, תחת סגר כללי למשך מספר שבועות ◄החדשות הטובות: על פי מחקר ברמבם, כנראה שנזכה בעוד כמה חודשים לגל "בייבי בוּם" ◄ "התשובות שאנחנו מציעים לתוצאות המפתיעות קשורות בעיקר לעובדה שמדובר בזוגות עם תא משפחתי קטן יחסית ואינטימי. שני הורים וילד אחד. כזה שככל הנראה יש בו פחות הפרעות ויותר מוטיבציה לאינטימיות".
0
0
פרופ' זאב וינר, מנהל מערך ההיריון והלידה של רמבם | צילום אילוסטרציה; תינוקות שנולדו ברמבם | צילום: שלו מן | עיבוד: שולי סונגו ©
פרופ’ זאב וינר

לשגרה החדשה של הֶסְגֵּר בעקבות מגיפת קורונה | Covid-19, יש השלכות רבות ושונות על החיים של כולנו. חלק מהן נוגעות ומשליכות תתפלאו אל חדר המיטות… והמתנה ל”בייבי בוּם” שיבוא בעוד מספר חודשים. מחקר מיוחד שנערך ב-מערך ההיריון והלידה של רמבם – הקריה הרפואית לבריאות האדם, מתפרסם היום (יום שלישי, י”א בתשרי התשפ”א) וסוקר את השלכות הסגר הקודם על חיי המין של הישראלים.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

זהו מחקר ראשוני שהתמקד בקבוצת זוגוּת שהפכו לאחרונה להורים בפעם הראשונה, זאת אחרי שחוו לידה נרתיקית רגילה, זאת ללא כל סיבוכים או התערבות.

במחקר נטלו חלק 67 נבדקים והוא בוצע, כאמור, במהלך ‘תקופת הסגר הראשון‘ עקב מגיפת קורונה | Covid-19, כאשר תושבי ישראל שהו בבתיהם מתוקף צו הממשלה.

יצוין, כי יותר ממחצית הנבדקים (56.4%) שהוּ במהלך הסגר בתקופת בידוד, יחד עם בני הזוג.

כזכור, במשך מספר שבועות בחודשי מרץ-מאי השנה, שהו אזרחי ישראל ב-סגר זאת כחלק מהתמודדות עם הגל הראשון של וירוס קורונה בארץ.

בין השבתת המשק, הבידוד החברתי, החרדות והפחדים שהתלוו לאי וודאות, הריחוק החברתי והילדים שהיו בבית, נראה שלשגרה החדשה, יש השלכות רבות ושונות על החיים של כולנו. חלק מהן נוגעות דווקא לחדר המיטות

המחקר נעשה באמצעות סקר ASEX, הבודק ומדרג קריטריונים שונים ב’תפקוד המיני‘. בין הנשאלים, נכללו בני שני המינים; 38 נשים ו-29 גברים.

מדוברות בית החולים רמבם – הקריה הרפואית לבריאות האדם, מסרה סגנית הדובר הגב’ דגנית קניג, לאתר ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי; בין הקריטריונים שנבדקו בסקר; חשק מיני, גירוי, יכולת להגיע לסיפוק מיני ועוד.

הנבדקים, יכלו לדרג כל קריטריון בציון של 1-6, כאשר הציון הכללי, יכול לנוע בין 5-30. ככל שהציון שהוענק בסקר גבוה יותר, כך גדול חוסר שביעות הרצון מהתפקוד המיני.

נבדק/ת שדירגו את עצמם או את בן/בת הזוג בתוצאה העולה על 19 נקודות, נחשבו למי שסובלים מבעיה בתפקוד המיני.

דר’ גוטצייט; “ממשיכים לעקוב אחרי הנתונים ומחקרים נוספים סביב סוגיית התפקוד המיני אחרי לידה ראשונה בתנאים כאלה ואחרים מתקיימים כעת ברמבם”.

חזרה לתפקוד מיני אחרי לידה ראשונה הוא שלב משמעותי ב-חיי המין של זוגות רבים, כאשר לעניין מתלווים חששות ואתגרים; “עם פרוץ מגפת הקורונה ותקופת הסגר הראשון אל בתי אב רבים בישראל, נכנסו לא מעט אלמנטים של לחץ לא שגרתי”.

דר' אולה גוטצייט | רמבם
דר’ אולה גוטצייט

מסבירה דר’ אולה גוטצייט ממערך ההיריון והלידה של רמבם – הקריה הרפואית לבריאות האדם, אשר הובילה את המחקר; “מתח, חרדה, דיכאון, אי וודאות כלכלית, חשש מהנגיף הלא מוכר והשלכותיו, והיעדר פרטיות עקב העובדה שרבים היו בבתים, יחד עם הילדים.

לאור כל אלה, רצינו לבדוק מה השלכות הסגר על החזרה לשגרת יחסי מין בקרב אותם זוגות, מעבר לגורמים המשפיעים שבשגרה”.

החוקרים, העריכו, כי התרחיש הקיצוני שהביא איתו וירוס הקורונה ותקופת הסגר, יבואו לידי ביטוי בדיווח על בעיות בתפקוד המיני וב-חיי המין של הזוגות, אך להפתעתם התוצאות הראו מציאוּת שונה לגמרי;

“העברנו את הסקר פעמיים. הנבדקים, נשאלו פעם אחת על חיי המין שלהם לפני תחילת הסגר ובפעם השנייה על חיי המין שלהם כחודשיים אחרי הסגר” – אומרת דר’ גוטצייט.

“על פי הנתונים שעלו מתשובות המשתתפים, באופן חציוני (הנשים העניקו ציון כולל של 13 והגברים ציון של 11 בשני סקרי ה- ASEX), עולה, כי לסגר לא היתה השפעה על התפקוד המיני שלהם.

כלומר, לא היה שינוי מהותי בין שני הדיווחים במרבית המקרים. גם הדיווחים בין שני בני המינים, היו די דומים בציון, כלומר; שביעות הרצון, הייתה דומה”.

פרופ' ליאור לבנשטיין מנהל יחידת נשים וגינקו-אורולוגיה מרכז שירות אורו-גניקולוגיה ורצפת האגן ב-רמבם
פרופ’ ליאור לבנשטיין

המחקר, שלו שותפים גם פרופ’ זאב וינר, מנהל מערך ההיריון והלידה של רמבם, פרופ’ ליאור לבנשטיין, מנהל יחידת נשים וגינקו-אורולוגיה, דר’ דקלה בן צבי, דר’ גלי לוי ודר’ רועי אילוז – שלושתם רופאים מתמחים במערך.

וכן, דר’ דניאלה מזור, עובדת סוציאלית ומטפלת מינית מאוניברסיטת חיפה, סוקר למעשה בפעם הראשונה את שאלת התפקוד המיני תחת תנאי סגר בעקבות וירוס קורונה.

למרות שמדובר בעבודה מחקרית ראשונה הסוקרת קבוצה קטנה יחסית, הוא מצביע על תופעה מעניינת; “התשובות שאנחנו מציעים לתוצאות המפתיעות קשורות בעיקר לעובדה, כי מדובר בזוגות עם תא משפחתי קטן יחסית ואינטימי.

שני הורים וילד אחד. כזה שככל הנראה, יש בו פחות הפרעות ויותר מוטיבציה לאינטימיות” – מוסיפה דר’ גוטצייט; “אנחנו ממשיכים לעקוב אחרי הנתונים ומחקרים נוספים סביב סוגיית התפקוד המיני אחרי לידה ראשונה בתנאים כאלה ואחרים, מתקיימים כעת ברמבם.

ככל שנבין את תמונת המצב טוב יותר, כך נוכל לתת למטופלות שלנו ובני הזוג שלהם מענה מיטבי ואיכות חיים בחזרה לשגרה שאחרי הלידה“. סיכמה דר’ אולה גוטצייט ממערך ההיריון והלידה של רמבם.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 67, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן