ההפתעה המרגשת של סגן י׳ | חיל-האוויר הישראלי

לזה הוא לא ציפה! סגן י׳ חשב שהוא מצטלם לסרטון רגיל לקראת סיום קורס-טיס 179, אבל... לנו היו תכניות אחרות!

למי הצביעה גאולה אבן-סער ב-2006? | גיא זהר

כאן 11 | גאולה אבן-סער טענה שכל חייה הצביעה ליכוד, אבל מאמר מ-2006 טען אחרת. יש פער - וסגרנו אותו | אופירה אסייג, טענה שבסין וביפן אין תאונות דרכים. בדקנו. ועוד פערים קטנים | איך גם נתניהו וגם גדעון סער משתמשים באותו סקר להוכיח את הובלתם?

פורום כאן נעים

“למה אתה גונב?”: מלחמת החקלאים במשפחות הישראליות

שום דבר לא הכין את החקלאים בישראל לתופעת הגניבות של המטיילים, ש"עושים שוק" במטעים ובפרדסים. כתבתה של נועה ברק | כאן חדשות.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד”א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

מעצר חוליית גנבי עגלים בנגב

צוותי מג"ב שביצעו אכיפה באזור הדרום, על מנת לסכל גניבות חקלאיות, התחקו אחר חוליה שגנבה עגלים ממושב יכיני. בתום מרדף רגלי ורכוב, בסיוע היחידה האווירית, נעצרו החשודים, והעגלים הושבו לבעל המשק כשהם בריאים ושלמים.

נעים לעקוב אחרי

הריון | לידה | תינוקות חדשות בריאות פסיכולוגיה

נשים בהריון והשפעות מקום מגורים על איכות השינה ושחיקת הנפש

המחקר נערך במסגרת עבודת הסמינריון של הסטודנטיות; הדר ארז ו-אור ברקאי, בהנחיית פרופ' תלמה קושניר מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת אריאל; יחסית לרמת השחיקה בקרב נשים מאזור המרכז, רמת השחיקה הנפשית בקרב 'נשים מהדרום' הייתה גבוהה יותר באופן משמעותי (p<0.01). שנית, איכות השינה של נשים מדרום הארץ, הייתה נמוכה יותר באופן משמעותי, מאשר איכות שנתן של הנשים מאזור הדרום (p<0.01).
אישה בהיריון, ישנה | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
אישה בהיריון, ישנה

מחקר חדש במחלקה לפסיכולוגיה של אוניברסיטת אריאל, מסביר, אילו השפעות יש למקום מגורים על איכות השינה והשחיקה הנפשית בקרב נשים בהריון? והאם יש הבדל בין נשים באזור מרכז ארץ ישראל לנשים הגרות בדרום הארץ, עוטף עזה?

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

בעיות שינה, הן הפרעה מוכרת בקרב נשים הרות. כמו כן, נשים הרות מהוות קבוצה באוכלוסייה החשופה במיוחד לסיכונים בריאותיים כתוצאה משינויים פיזיולוגיים, הורמונליים ונפשיים, המתרחשים במשך חודשי ההיריון.

לחץ כרוני, כידוע הוא גורם משמעותי לפגיעה בבריאות הפיזית ולשחיקה נפשית ו’קוגניטיבית‘.

שחיקה, פוגעת ברווחה הנפשית והגופנית וגם בתפקוד בעבודה ובחיי היומיום.

ידוע, כי לחץ מזיק גם לאיכות השינה. יצוין מיד; שינה איכותית הינה תנאי הכרחי לבריאות ולתפקוד תקין.

נשים הרות, פגיעות יותר מאוכלוסיות אחרות ובמיוחד בהקשר של קונפליקטים מלחמתיים, מפני שאירועים טראומטיים עלולים לסכן את בריאותן בזמן היריון, לשבש את תהליך הלידה ואף להשפיע על העוּבר ועל התפתחות התינוק.

מחקר שנערך במסגרת עבודת הסמינריון של הסטודנטיות; הדר ארז ו-אור ברקאי, בהנחיית פרופ’ תלמה קושניר מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת אריאל, חקר את פערי השחיקה הנפשית ובעיות השינה בין נשים בהריון ממרכז הארץ לנשים בהריון מ”עוטף עזה“.

פרופ' תלמה קושניר מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת אריאל | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
פרופ’ תלמה קושניר

המדגם כלל 100 נשים הרות בנות 28 בממוצע ולכולן, ילד אחד. 46 מן הנשים גרות בדרום הארץ ו-54 נשים במרכז הארץ.

המשתתפות מילאו שאלון דמוגרפי, שאלון המודד את איכות שינה ושאלון להערכת השחיקה הנפשית.

מניתוח הממצאים, עולה ראשית, כי יחסית לרמת השחיקה בקרב נשים מאזור המרכז, רמת השחיקה הנפשית בקרב ‘נשים מהדרום’ הייתה גבוהה יותר באופן משמעותי (p<0.01).

שנית, איכות השינה של נשים מדרום הארץ, הייתה נמוכה יותר באופן משמעותי, מאשר איכות שנתן של הנשים מאזור הדרום (p<0.01).

לבסוף, כצפוי, נמצא מתאם שלילי חזק מאד ומובהק בין רמת ה-לחץ לבין איכות השינה בכל אחת מהקבוצות.

למרות המדגם המצומצם הממצאים משקפים באופן ברור את הפגיעה המשמעותית של המצב הביטחוני במדדים ספציפיים של בריאות ורווחה ל’נשים הרות‘.
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן