חג סוכות שמח

101 הזעקת עזרה מדא

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

טקס חילופי שרים

הטקס בהשתתפות השר הנכנס ח"כ עודד פורר, השר היוצא ח"כ אלון שוסטר, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן ומנכ"ל המשרד ד"ר נחום איצקוביץ'.

פורום כאן נעים

המדריך לבחירת המלון המושלם

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם כל הפירות המתוקים! אז כיצד נבחר את המלון המדוגם ביותר? מדריך שירות ההדרכה והמקצוע, נביל עומרי, עונה על כל השאלות!

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

טיפים לאחסון פירות וירקות

כמה פעמים כבר עשינו את אותה הטעות וקנינו ירקות ופירות בכמויות שיכולות להספיק גם לעוד שנה, אבל אז - באסה! נאלצנו לזרוק אותם. *לא עוד* משרד החקלאות פה כדי לעזור ולהאריך עוד יותר את חיי המדף שלהם! צפו בסדרה הקטעים וכנסו עכשיו:

101 הזעקת עזרה מדא

הריון | לידה | תינוקות חדשות בריאות פסיכולוגיה

נשים בהריון והשפעות מקום מגורים על איכות השינה ושחיקת הנפש

המחקר נערך במסגרת עבודת הסמינריון של הסטודנטיות; הדר ארז ו-אור ברקאי, בהנחיית פרופ' תלמה קושניר מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת אריאל; יחסית לרמת השחיקה בקרב נשים מאזור המרכז, רמת השחיקה הנפשית בקרב 'נשים מהדרום' הייתה גבוהה יותר באופן משמעותי (p<0.01). שנית, איכות השינה של נשים מדרום הארץ, הייתה נמוכה יותר באופן משמעותי, מאשר איכות שנתן של הנשים מאזור הדרום (p<0.01).
0
0
אישה בהיריון, ישנה | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
אישה בהיריון, ישנה

מחקר חדש במחלקה לפסיכולוגיה של אוניברסיטת אריאל, מסביר, אילו השפעות יש למקום מגורים על איכות השינה והשחיקה הנפשית בקרב נשים בהריון? והאם יש הבדל בין נשים באזור מרכז ארץ ישראל לנשים הגרות בדרום הארץ, עוטף עזה?

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

בעיות שינה, הן הפרעה מוכרת בקרב נשים הרות. כמו כן, נשים הרות מהוות קבוצה באוכלוסייה החשופה במיוחד לסיכונים בריאותיים כתוצאה משינויים פיזיולוגיים, הורמונליים ונפשיים, המתרחשים במשך חודשי ההיריון.

לחץ כרוני, כידוע הוא גורם משמעותי לפגיעה בבריאות הפיזית ולשחיקה נפשית ו’קוגניטיבית‘.

שחיקה, פוגעת ברווחה הנפשית והגופנית וגם בתפקוד בעבודה ובחיי היומיום.

ידוע, כי לחץ מזיק גם לאיכות השינה. יצוין מיד; שינה איכותית הינה תנאי הכרחי לבריאות ולתפקוד תקין.

נשים הרות, פגיעות יותר מאוכלוסיות אחרות ובמיוחד בהקשר של קונפליקטים מלחמתיים, מפני שאירועים טראומטיים עלולים לסכן את בריאותן בזמן היריון, לשבש את תהליך הלידה ואף להשפיע על העוּבר ועל התפתחות התינוק.

מחקר שנערך במסגרת עבודת הסמינריון של הסטודנטיות; הדר ארז ו-אור ברקאי, בהנחיית פרופ’ תלמה קושניר מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת אריאל, חקר את פערי השחיקה הנפשית ובעיות השינה בין נשים בהריון ממרכז הארץ לנשים בהריון מ”עוטף עזה“.

פרופ' תלמה קושניר מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת אריאל | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
פרופ’ תלמה קושניר

המדגם כלל 100 נשים הרות בנות 28 בממוצע ולכולן, ילד אחד. 46 מן הנשים גרות בדרום הארץ ו-54 נשים במרכז הארץ.

המשתתפות מילאו שאלון דמוגרפי, שאלון המודד את איכות שינה ושאלון להערכת השחיקה הנפשית.

מניתוח הממצאים, עולה ראשית, כי יחסית לרמת השחיקה בקרב נשים מאזור המרכז, רמת השחיקה הנפשית בקרב ‘נשים מהדרום’ הייתה גבוהה יותר באופן משמעותי (p<0.01).

שנית, איכות השינה של נשים מדרום הארץ, הייתה נמוכה יותר באופן משמעותי, מאשר איכות שנתן של הנשים מאזור הדרום (p<0.01).

לבסוף, כצפוי, נמצא מתאם שלילי חזק מאד ומובהק בין רמת ה-לחץ לבין איכות השינה בכל אחת מהקבוצות.

למרות המדגם המצומצם הממצאים משקפים באופן ברור את הפגיעה המשמעותית של המצב הביטחוני במדדים ספציפיים של בריאות ורווחה ל’נשים הרות‘.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 67, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן