חדשות מאזני הצדק צרכנות תרבות הדיור | ועד בית

משרד המשפטים: סכסוך בתשלום ועד בית? תגיש תביעה בשירות עצמי

פיתוח המערכת האוטומטית החדשה ODR, מתבצעת כחלק מתפיסת משרד המשפטים, לקדם את ה'נגישות לצדק' ולהנגיש את מערכת המשפט לציבור הרחב, כיעד מרכזי של המשרד ◄ מנכל משרד המשפטים, מר איתמר דוננפלד; "הנהלת המשרד, חרתה על דגלה לקדם את הנגישות למשפט, המוגדרת כאחד היעדים המרכזיים של המשרד לשנים הקרובות. כלל יחידות המשרד פועלות בנחישות לייצר פתרונות חדשניים, מתקדמים ואפקטיביים למענה מהיר... ".
0
0
איתמר דוננפלד, מנכל משרד המשפטים, צילום רקע: סכסוך שכנים אי-תשלום דמי ועד בית צילום: www.123rf.com, עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
איתמר דוננפלד, מנכל

משרד המשפטים, השיק בסוף השבוע שעבר (‏יום חמישי, כ”ח אלול תשפ”ג) מערכת דיגיטלית לקבלת מידע, יישוב סכסוכים והגשת תביעות בשירות עצמי רציתם לתבוע את הדייר שבאופן קבוע אינו משלם ‘תשלומי ועד בית’ אבל העדפתם לא לטרוח עבור כמה מאות שקלים? חשבתם ששכירת עורך דין לא כדאית בתביעה כזו? אף פעם לא הייתם צד להליך בבית משפט, ונראה לכם מסובך להגיש תביעה כזו? כדאי שתדעו – מהיום אתם יכולים לעשות את זה לגמרי בעצמכם!

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

המערכת מספקת מידע משפטי בצורה נגישה ושפה פשוטה, הסבר על אפשרויות פעולה בהתאם לנסיבות והכוונה בניסוח מכתב התראה לפני תביעה וכתב תביעה – וכל זאת ללא צורך בידע משפטי מוקדם;

רציתם לתבוע את הדייר שבאופן קבוע לא משלם תשלומי ועד בית אבל העדפתם לא לטרוח עבור כמה מאות שקלים? חשבתם ששכירת עורך דין, לא כדאית בתביעה כזו?

אף פעם לא הייתם צד להליך בבית משפט, ונראה לכם מסובך להגיש תביעה כזו? כדאי שתדעו – מהיום אתם יכולים לעשות את זה לגמרי בעצמכם!

מנכל משרד המשפטים, מר איתמר דוננפלד, הביע תמיכה במערכת החדשה וציין, כי; “הנגישות למערכת המשפט היא אחד מהיעדים המרכזיים של המשרד לשנים הקרובות.

יחידות המשרד פועלות בצורה מקצועית על מנת ליצור פתרונות חדשניים, מתקדמים ויעילים שיספקו מענה מהיר, זול והוגן לבעיות משפטיות שמקורן בקהל הציבור בישראל.

הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין, אגף תכנון מדיניות ואסטרטגיה ואגף טכנולוגיות דיגיטליות ומידע במשרד המשפטים, פעלו באינטנסיביות לפיתוח המערכת הדיגיטלית, אשר תייעל את ההליכים השיפוטיים הנידונים בפני המפקחים על רישום המקרקעין ותשמש מודל לקידום וייעול ההליכים בערכאות השיפוטיות השונות”.

מנהל הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין, עורך דין דוד שני; “מדובר במהלך תקדימי ופורץ דרך, המצטרף לסדרת מהלכים חדשניים שקידמה הרשות בשנים האחרונות לטובת הציבור והמשק.

אנו נרגשים להוביל מהלך שמטרתו הנגשת השירותים השיפוטיים לציבור בישראל וקיצור משך התנהלותם עד להכרעה במחלוקת והכל לשם עשיית משפט וצדק.

מדובר בצעד משמעותי וחשוב ביותר לקידום וייעול עולם המשפט במדינת ישראל. נמשיך לפעול להרחבת השירותים והנושאים המשפטיים הנכללים במערכת הדיגיטלית, האמורה”.

משרד המשפטים השיק לאחרונה, גרסה ראשונית של מערכת ODR (Online Dispute Resolution), המערכת המקוונת ל’יישוב סכסוכים בשירות עצמי‘ והתחום הראשון בו היא נכנסה לפעולה הוא; סכסוכי שכנים – ביחס להליכים השיפוטיים המנוּהלים בפני ‘המפקחים על הבתים המשותפים‘.

המערכת האוטומטית החדשה ODR, מנגישה מידע משפטי ופרוצדוראלי רב, לכל מי ששוקל להגיש תביעה בנוגע ל-אי-תשלום דמי ועד בית בבניין המשותף, מסייעת לו להבין האם ההליך המשפטי, מתאים לסיטואציה שלו, להכין את המסמכים הנדרשים לקראת ניהול ההליך המשפטי.

לבסוף גם לנסח כתב תביעה שעומד בדרישות החוק ולהגיש אותו ב-לחיצת כפתור. במסגרת זו, כבר הוגשו מספר תביעות שהוכנו באמצעות מחולל התביעות הדיגיטלי של משרד המשפטים, וכתב התביעה הראשון, שהוכן במערכת והוגש נמצא בטיפולה של המפקחת על המקרקעין בעיר רחובות.

מערכת ODR, מאפשרת לכל אדם שמשמש נציג ועד בית או חברת אחזקה בבניין מגורים, להכין באופן פשוט ונוח כתב תביעה נגד שכן אשר אינו משלם דמי ועד בית, ולהגישו ללשכת המפקח על המקרקעין הרלוונטי וזאת גם אם אין לו רקע משפטי.

המערכת גם מסייעת למשתמש, להבין איזה מסמכים ומידע עליו לאסוף ולברר בטרם הגשת התביעה, מציעה לו לפנות ל-שכן הסרבן ב-מכתב התראה לפני תביעה, ובהמשך היא אף יודעת לנסח את המסמך המשפטי ובהתבסס על המידע שהתובע, מזין לתוכה באמצעות ממשק ידידותי ופשוט לשימוש.

מערכת ODR (Online Dispute Resolution), המערכת המקוונת ל’יישוּב סכסוכים בשירות עצמי‘ עתידה להמשיך ולהתרחב בהדרגה לשימוש בהגשת תביעות נוספות בסכסוכי שכנים ב-בתים משותפים ולהשתלב בהדרגה גם בהליכים שנדונים בבתי המשפט, כמו; דיונים מהירים ב-בתי הדין לעבודה, ב-תביעות קטנות ועוד.

כמו כן, תאפשר בהמשך גם סיוע בהכנת כתב הגנה, פלטפורמה לניהול משא ומתן (מו”מ) בין הצדדים במטרה להגיע להבנות ולייתר את ההליך המשפטי היקר במידת האפשר ועוד.

סכסוכי שכנים ודיור, הנושא השני בשכיחותו, שמייצר בעיות משפטיות עבור הישראלים (אחרי ‘צרכנות‘).

פיתוח המערכת האוטומטית החדשה ODR (Online Dispute Resolution), מתבצעת כחלק מתפיסת משרד המשפטים, לקדם את ה’נגישות לצדק‘ ולהנגיש את מערכת המשפט לציבור הרחב, כיעד מרכזי של המשרד בעת הזו ולשנים הקרובות.

ממחקר מקיף שערכה חטיבת תכנון מדיניות ואסטרטגיה במשרד המשפטים, שכלל מדגם מייצג של האוכלוסייה בישראל, עולה, כי 41% מן הישראלים, נתקלו ב’בעיה משפטית‘ אחת או יותר בתחום של ‘סכסוכי שכנים ודיור‘ בשנתיים האחרונות.

דובר היחידות המקצועיות ב-אגף דוברות הסברה ותקשורת של משרד המשפטים, מר יובל גורן, הוסיף לפורטלכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי; זהו הנושא השני בשכיחותו, שמייצר בעיות משפטיות עבור הישראלים (אחרי ‘צרכנות‘).

בשקלול של שכיחות וחומרת הבעיות המשפטיות שישראלים פגשו בשנתיים האחרונות, נמצא עוד במחקר, כי הבעיות בתחום “השכנים והדיור” הן הנושא שהכי מטריד את הישראלים, כ-בעיה משפטית יום-יומית שמעסיקה אותם.

יחד עם זאת, מהמחקר, עלה, כי ב-35% מהמקרים בהם נתקלים ישראלים בבעיות משפטיות בתחום השכנים והדיור, הם בוחרים לזנוח אותה ללא הגעה לפתרון, משלל סיבות;

הייעוץ המקצועי ייקר מדי ביחס לעלות הבעיה המשפטית המקורית, חשש, כי ‘קבלת המענה המשפטי‘ ייקח הרבה זמן ויצריך השקעה של זמן עבודה רב, חוסר זמינות במידע ברור אודות ההליך הדרוש אשר מייצר אי וודאות שמניעה אנשים מפעולה ועוד.

אל מערכת ODR (Online Dispute Resolution), המערכת המקוונת ל ’יישוּב סכסוכים בשירות עצמי‘ – לחצ/י כאן.

*בשלב זה, השירות זמין דרך המחשב, בקרוב תעלה גרסה מותאמת לגלישה מהטלפון הנייד.

0
0Tags

אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן