"עושים כאן משהו חד פעמי"

"עושים כאן משהו חד פעמי": הפקת הענק שמשחזרת את מלחמת יום הכיפורים | כתבתה של שני נחשוני, מתוך חדשות 07.10.19.

האם יש ערך בבקשת סליחה? | גיא זהר

לכבוד יום כיפור, בדק כאן 11, מה מעמדה של סליחה בפוליטיקה הישראלית? האם פוליטיקאים מתנצלים - והאם יש מי שימחל להם?
מהצד השני עם: גיא זהר - 07.10.2019.

פורום כאן נעים

"למה אתה גונב?": מלחמת החקלאים במשפחות הישראליות

שום דבר לא הכין את החקלאים בישראל לתופעת הגניבות של המטיילים, ש"עושים שוק" במטעים ובפרדסים. כתבתה של נועה ברק | כאן חדשות.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

אמא ל-12 מוצאת זמן לאהבה חדשה

ילדות כואבת ובעל אלים לא הצליחו לנצח את ליאת ברששת, שמגדלת לבד את תריסר ילדיה. עכשיו, נגד כל הסיכויים היא ממציאה את עצמה מחדש עם עמוד פייסבוק מצליח והרצאות שהיא מעבירה, ואפילו מוצאת זמן לאהבה חדשה.

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

נשיא המדינה ציין 20 שנים להקמת 'נגישות ישראל'

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין אירח ב- 28 ביולי 19', את נציגי עמותת "נגישות ישראל" לציון 20 שנה להקמתה.
במפגש הוגש לנשיא דו"ח המסכם 20 שנים של נגישות, ובמסגרתו נשאו דברים מייסד ונשיא העמותה יובל וגנר ומנכ"לית העמותה מיכל רימון.

נעים לעקוב אחרי

חקלאות ישראל ט"ו בשבט

משרד החקלאות 89% מהפירות והירקות ללא שאריות ריסוס

שיעורים בעלי חריגה גבוהה נמצאו בדובדבן, בתבלינים, בתות שדה ובצנונית. אלו מעידים על כמויות של שאריות חומרי הדברה גבוהות מהמותר בחוק, או שמדובר בשימוש בחומרים שאינם מורשים בשימוש ◄שר החקלאות, אריאל: "משרד החקלאות פועל באופן מתמיד לצמצום חומרי ההדברה בתוצרת החקלאית במטרה לתת לציבור תוצרת טרייה ובריאה, לקראת ט"ו בשבט – צרכו פרי "פרש" במקום פרי יבש".
לקוחה מרוצה ברקע ירקות ופירות לאחר שעברו הדברה
לקוחה מרוצה ברקע ירקות ופירות לאחר שעברו הדברה

משרד החקלאות ופיתוח הכפר פרסם אתמול (שלישי, י"ד בשבט התשע"ח) ערב ט"ו בשבט את תוצאות הסקר השנתי לשימוש חורג בחומרי הדברה בתוצרת צמחית טרייה, המבוצע מדי שנה על ידי המשרד בפירות וירקות הנדגמים בשדות ובבתי האריזה.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

אנשי משרד החקלאות ופיתוח הכפר, אומרים, כי מממצאי סקר 2016, הם עדים לעלייה נוספת באחוז הדגימות התקינות, העומדת כיום על כ-89%, (מתוכן 48%, נמצאו ללא שאריות חומרי הדברה כלל (לשם ההשוואה, במהלך השנים 2015 ו- 2014, נמצאו 88% ו- 85% דגימות העומדות בתקן בהתאמה).

בשנת 2016, נבדקו 500 דוגמאות תוצרת טרייה של 50 זנים ירקות ופירות בפריסה ארצית.

רובן המוחלט של תוצאות הבדיקות תקינות. במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, מדגישים, כי כמחצית מהחריגות (5% מתוך 11% חריגה) נמצאו כחריגות ברמה נמוכה עד מאוד, ונבעו, ככל הנראה, בין היתר מרחף של חומרי הדברה הנישאים באוויר משדות סמוכים, רמות סף של רגישות המכשור האנליטי המזהה חריגות אפסיות ועוד.

50 גידולים שונים שנדגמו בסקר השנתי לשנת 2016 לשימוש חורג בחומרי הדברה בפירות וירקות
50 גידולים שונים שנדגמו בסקר ל-2016 לשימוש חורג בחומרי הדברה בפירות וירקות

בכמחצית מן החריגות הנותרות (26 מקרים), נמצאו חריגות ברורות שגררו חקירה של מפקחי משרד החקלאות (פיצו"ח) לנסיבות האירוע, שהובילו בחלקן לקנסות מנהליים.

יודגש, כי לא כל חריגה מסוכנת לבריאות, משמעות החריגות היא שימוש ב'חומרי הדברה' הנעשה בניגוד להנחיות המשרד ל"חקלאות נאותה".

מנהלת אגף דוברות, תקשורת והסברה של משרד החקלאות ופיתוח הכפר, הגב' דפנה יוריסטה, מסרה ואישרה לפורטל כאן ישראל | כאן נעים, כי; ימשיך וינטר את החקלאים הפועלים בניגוד להנחיותיו.

מתוך הממצאים, עולה, כי לא נמצאו חריגות כלל (שיעור חריגה 0%) ב-אבטיח, אננס, בטטה, בצל (יבש וירוק), חציל, כרוב, כרוב סיני, ליצ'י, מלון, מנגו, מנטה, משמש, פפיה, ארטישוק, קישוא, רוקולה, שום, שומר, תירס , תמר, תפוח, תפוח אדמה.

שיעורים בעלי חריגה גבוהה נמצאו ב-דובדבן, תבלינים, תות שדה וב-צנונית. אלו מעידים על כמויות של שאריות חומרי הדברה גבוהות מהמותר בחוק, או שמדובר בשימוש בחומרים שאינם מורשים בשימוש.

מחצית מסוגי הדגימות היו ירקות, ומחצית כללו: פירות, הדרים ותבלינים, כפי שמפורט בטבלה;

אזור מס' דגימות
הדרום 87
חדרה והשרון 84
המרכז 52
הערבה 113
הצפון 164

▼ נצפתה ירידה בשיעור הדוגמאות החריגות בחלק מהגידולים;

הגידול אחוז הדוגמאות החריגות בשנת 2015 אחוז הדוגמאות החריגות בשנת 2016 הגידול אחוז הדוגמאות החריגות בשנת 2015 אחוז הדוגמאות החריגות בשנת 2016
עגבנייה 8% 3% מלפפון 33% 10%
תפוח עץ 19% 0% חציל 8% 0%
מלון 24% 0% קישוא 30% 0%
אפרסק 30% 8% כרפס 80% 10%

יודגש, כי מחצית מהחריגות שהתקבלו, נבעו עקב הימצאות שאריות של חומרים האסורים בשימוש עבור הגידול שנבדק, אבל לא אסורים בשימוש בחקלאות.

שר החקלאות, חבר כנסת אורי אריאל, אמר בתגובה, מממצאי סקר 2016, כי; "משרד החקלאות פועל באופן מתמיד לצמצום חומרי ההדברה בתוצרת החקלאית במטרה לתת לציבור תוצרת טרייה ובריאה, אנו קוראים לציבור בעיקר לקראת ט"ו בשבט צרכו פרי "פרש" במקום פרי יבש".
אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן