בעלי חיים חדשות חיות מחמד חקלאות ישראל חתולים | Cats ירוק נעים כאן אשקלון כאן באר שבע כאן מועצה אזורית הגליל העליון

משרד החקלאות פועל לעיקור חתולים ולרווחת החתולים במרחב

מנהלת אגף רווחת בעלי חיים של משרד החקלאות, ד”ר חן הניג: “עושים את מירב המאמצים, כדי שהשפעותיה של התכנית (פַּיְילוֹט) לקדם את רווחת החֲתוּלִים במרחב הציבורי, תהיינה לטווח הרחוק. רק באמצעות שיתוף פעולה בין כולם, נצליח להגיע לכלל ההישגים שהצבנו בפנינו. מדובר בתוכנית בעלת משמעות רבה בראש ובראשונה לבעלי החיים ולרווחתם, ולצד זאת גם לשיפור חיי התושבים ופני הערים".
0
0
 ד"ר חן הניג מנהלת אגף רווחת בעלי חיים במשרד החקלאות | צילום: עודד קרני | רקע: חתולי רחוב ליד פח אשפה | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
ד”ר חן הניג

משרד החקלאות ופיתוח הכפר, הודיע היום (יום חמישי, ט”ו שבט תשפ”ד) כי הוא מקדם פַּיְילוֹט ראשון מסוגו מ’עיקור חֲתוּלִים’ דרך הענקת טיפול רפואי ועד לשיפור הניקיון הסביבתי. המטרה לקדם את רווחת החֲתוּלִים במרחב הציבורי ולסייע ל’רשויות המקומיות ברחבי ישראל בהתמודדות עם התופעה.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

מנהלת אגף רווחת בעלי חיים של משרד החקלאות, ד”ר חן הניג, מתייחסת ואומרת, כי; “אנו עושים את מירב המאמצים, כדי שהשפעותיה של התכנית (פַּיְילוֹט) לקדם את רווחת החֲתוּלִים במרחב הציבורי, תהיינה לטווח הרחוק.

רק באמצעות שיתוף פעולה בין כולם, נצליח להגיע לכלל ההישגים שהצבנו בפנינו. מדובר בתוכנית בעלת משמעות רבה בראש ובראשונה לבעלי החיים ולרווחתם, ולצד זאת גם לשיפור חיי התושבים ופני הערים“. הבהירה מנהלת אגף רווחת בעלי חיים במשרד החקלאות, ד”ר הניג.

משרד החקלאות ופיתוח הכפר, החל ליישם תָּכְנִית התערבות ייחוּדית בקרב אוכלוסיות של חֲתוּלִים ב-מרחב הציבורי בשלושה אזורים שונים בארץ; באר שבע, אשקלון ואשכול גליל-מזרחי.

מטרת התָּכְנִית היא לשמש בסיס לקביעת מדיניות ארצית שתיערך בשנים הבאות. במשרד החקלאות, מעריכים, כי בישראל קיימים כמיליון חֲתוּלִים – חסרי בעלים.

כאשר צפיפות ממוצעת של חתולים משוטטים בשטח עירוני מגיע לכדי כ-700 חתולים לקילומטר רבוע (קמ”ר).

גם כאשר חתולים אלה, מטופלים חלקית על ידי אנשים שונים, הם חשופים למגוון של פגיעות ומחלות, סובלים לעיתים תכופות מבעיות רפואיות ועלולים לגרום ל”הכבדה סביבתית“.

במספר סקרים נמצא, כי כ-30% מהציבור הבוגר בארץ מאכיל חתולים, אם באופן מזדמן ואם באופן קבוע. מה שמצביע על מעורבות גבוהה של הציבור באוכלוסיות החתולים במרחב הציבורי.

לפיכך, הפיילוט מורכב מפעולות שיקדמו את רווחתם ובריאותם של החתולים, לצד חתירה לצמצום מספרם והשפעותיהם הסביבתיות.

לטובת הפַּיְילוֹט שיימשך שנתיים, הקצה משרד החקלאות תקציב של 5 מיליון ₪. באזורי הפיילוט הללו, יבוצעו עִיקּוּרִים (נטרול הפוריות, ביטול היכולת להביא צאצאים) בעצימות גבוהה.

כמו כן, יוענק טיפול רפואי לחתולים שיהיו חולים או במצוקה, יוענקו הטבות להאכלה נכונה במקומות מוסדרים, יערך ניטור ו-מעקב רציף אחר אוכלוסיית חתולים משוטטים ויבוצע שיפור הניקיון הסביבתי.

עוד יצוין, כי התָּכְנִית, תכלול הקמת מערך הסברה וחינוך בנושאי האכלה נכונה, בעלות אחראית ועידוד עיקורים אצל ‘חתולים ביתיים‘.

על מנת לאפשר מענה מיטבי בזמן אמת להענקת טיפול רפואי לחתולים פצועים או חולים, יוקם במסגרת הפַּיְילוֹט, מערך משולב של מרפאת הרשות המקומית ו-מרפאות וטרינריות מקומיות שיהיו זמינים לציבור התושבים במתכונת של 24/7.

כמו כן, תיבחן האפשרות להקמת מִתְחֲמֵי אִקְלוּם, שיאפשרו הגנה זמנית או קבועה לחתולים שנמצאו במקומות שאינם ראויים למחיה.

0
0Tags

אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן