ההפתעה המרגשת של סגן י׳ | חיל-האוויר הישראלי

לזה הוא לא ציפה! סגן י׳ חשב שהוא מצטלם לסרטון רגיל לקראת סיום קורס-טיס 179, אבל... לנו היו תכניות אחרות!

למי הצביעה גאולה אבן-סער ב-2006? | גיא זהר

כאן 11 | גאולה אבן-סער טענה שכל חייה הצביעה ליכוד, אבל מאמר מ-2006 טען אחרת. יש פער - וסגרנו אותו | אופירה אסייג, טענה שבסין וביפן אין תאונות דרכים. בדקנו. ועוד פערים קטנים | איך גם נתניהו וגם גדעון סער משתמשים באותו סקר להוכיח את הובלתם?

פורום כאן נעים

“למה אתה גונב?”: מלחמת החקלאים במשפחות הישראליות

שום דבר לא הכין את החקלאים בישראל לתופעת הגניבות של המטיילים, ש"עושים שוק" במטעים ובפרדסים. כתבתה של נועה ברק | כאן חדשות.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד”א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

מעצר חוליית גנבי עגלים בנגב

צוותי מג"ב שביצעו אכיפה באזור הדרום, על מנת לסכל גניבות חקלאיות, התחקו אחר חוליה שגנבה עגלים ממושב יכיני. בתום מרדף רגלי ורכוב, בסיוע היחידה האווירית, נעצרו החשודים, והעגלים הושבו לבעל המשק כשהם בריאים ושלמים.

נעים לעקוב אחרי

חקלאות ישראל צרכנות ירוקה

משרד החקלאות, מציג: לימון אחד שיוציא לכם כל הגרעינים מן הסלט

אגף הפירות בשירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאות, הציג השבוע ב'כנס ההדרים השנתי' 7 זני הדרים חדשים וביניהם; לימון נטול גרעינים ◄ מדובר בבשורה של ממש לחובבי הסלט; לימון מזן "איילת", זן חסר גרעינים שמוצאו מהלימון המסורתי הקרוי "וילה פרנקה" המוכר לכולנו, בעל ארומה וניחוח מיוחדים ◄ פיתוח זה יאפשר לסחוט לימון מבלי להשתמש במסננת ויבטיח שהביס הבא מהסלט יהיה ארומטי יותר ופריך פחות.
לימונים מזן "איילת" משמאל; מנדרינות מזן "עינב" | צילום: משרד החקלאות | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
לימוני “איילת” ומנדרינות “עינב”

חובבי הסלט, קבלו בשורה של ממש בחידוש חמוץ-מתוק; ‘לימון מזן “איילת’ זן חסר גרעינים אשר מוצאו מן הלימון המסורתי, הקרוי; “וילה פרנקה” המוכר לכולנו, בעל ארומה וניחוח מיוחדים. פיתוח זה, יאפשר לסחוט לימון מבלי להשתמש במסננת ויבטיח, כי הביס הבא מן הסלט, יהיה ארומטי יותר ופריך פחות.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

החשיפה הגיעה השבוע בתצוגת זני ההדרים ב-7 הדרים חדשים, לצד הזנים הוותיקים ב’כנס ההדרים השנתי‘ שנערך על ידי אגף הפירות בשירות ההדרכה והמקצוע (שהמ) של משרד החקלאות.

בכנס המסקרן, הוצגו; 4 זני מנדרינות (הדומות לקלמנטינות), 2 זנים דמויי אשכולית ודמוי פומלית וכאמור, זן אחד של ‘לימון חסר גרעינים’

כידוע, בכלל לימון הוא מין של עץ מסוג ההדרים, שמגדלים באופן חקלאי בעבור פירותיו הקרויים באותו השם. הלימונים מבויתים בעיקר לשם הפקת מיץ, אך גם החרצנים, הציפה והקליפה משמשים בבישול, באפייה ובשימורים.

מיץ הלימון על פי ויקיפדיה, מכיל כחמישה אחוזים חוּמצה ציטרית, ועל כן, טעמו של פרי הלימון חמוץ.

מנדרינה (שם מדעי: Citrus reticulata; מן מַנְדָּרִין, על שם ארץ המוצא; סין) היא פרי הדר קטן ומתוק, הדומה לתפוז קטן. צבעו כתום והוא נוח לקילוף. הפרי כדורי למדי ופחוס קטבים.

על פי ויקיפדיה קיימים זנים שונים של המנדרינה הכוללים את; קלמנטינה, טנז’ריה, טַנְגּוֹר, סאטסומה (או בשמו היפאני; מיקאן) והטמפל.

בחלק מן הזנים, כדוגמת הטנז’ריה, ניתן להסיר את הקליפה בקלות בעזרת הידיים.

הטנגור, שהוא הכלאה של תפוז ומנדרינה, נקרא גם “תפוז מקדש“. קליפתו קלה לקילוף. רוב המנדרינות המשומרות הן מזן הסאטסומה.

█ ארבעה זני מנדרינה חדשים, ול”אורי” המפורסמת הצטרפו “תמר”, “עינב“,“אורית” ו”סיגל”.

לידיעה כללית הליקר מנדרין נפוליאון, המוכר, הומצא על ידי רופאו האישי של נפוליאון בונפרטה שהיה שליט צרפת ומייסד הקיסרות הראשונה ומגדולי המצביאים בהיסטוריה שעיצבו את המאה ה-19, כדי למצות את פרי המנדרינה היקר שהגיע בתקופתו לראשונה מסין אל קורסיקה שבים התיכון חבל של צרפת.

רון פורת, Ph.D. מנהל המחקר החקלאי, מרכז וולקני

נשוב אל ארצנו הקטנה, רוב הישראלים מכירים את הפיתוח המקומי כחול-לבן של המנדרינה הקרויה; “אורי” הנחשבת לטובה בעולם.

בכנס שנערך השבוע, הוצגו גם 4 זני מנדרינה חדשים, ול”אורי” המפורסמת הצטרפו “תמר”, “עינב“,“אורית” ו”סיגל”.

מדובר ב’מנדרינות‘ מתוקות במיוחד, מאיכות מעולה, קליפתן מתקלפת בקלות, צבען אדום עז והן נטוּלות גרעינים.

ניר כרמי, Ph.D. מנהל המחקר החקלאי, מרכז וולקני

דוברת משרד החקלאות ופיתוח הכפר הגב’דפנה יוריסטה, מסרה לאתר ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’כי; בנוסף, הוצגו בב’כנס ההדרים השנתי‘ גם “עינת” זן דמוי פומלית (שהיא הכלאה בין פומלו לבן ואשכולית אדומה) אשר מעבר ל-וויטמין C, צבעו האדום, מקנה לו תכונות של נוגד חמצוּן מעולה.

כמן כן “עליזה” – זן דמוי אשכולית לבנה מתוקה (הכלאה בין מנדרינה ו-פומלו אדום).  שני הזנים נטוּלי גרעינים ומתוקים מאוד.

כל הזנים החדשים שהוצגו פותחו על ידי מינהל המחקר החקלאי, בראשות דר’ ניר כרמי, דר’ רון פורת וכן יוסי יניב.
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן