חדשות חקלאות ישראל צרכנות

משרד החקלאות: לא צפוי מחסור בתוצרת טרייה בפסח, פרט לבצל

משרד החקלאות, נערך לקראת חג פסח תשע'ט, ומציין, כי הוא נערך גם להיווצרות מחסור בביצים וב-חמאה מקומית ומחירה של חמאת הייבוא עם המכס, עלול להאמיר לקראת הפסח ◄ לא צפוי מחסור בירקות ופירות למעט בצל. כמו כן, לא צפוי מחסור בבשר בקר או בעוף טרי וקפוא. גם במוצרי חלב, לרבות קוטג', לא צפוי מחסור ◄ משרד החקלאות ממשיך לעקוב אחר השינויים בשוק ויעדכן את הציבור בהתאם.
0
0
אורי אריאל שר החקלאות ברקע: בצלים | עיבוד צילום: שולי סונגו
אורי אריאל

אין צפי למחסור בתוצרת טרייה בתקופת חג פסח תשע’ט,  וחול המועד, פרט ל’בצל הגינה’ ואי לכך כחלק מהיערכות משרד החקלאות לקראת חג הפסח ולאחר ניתוח ראשוני של נתוני התוצרת הטרייה, נמצא, כי אין צפי למחסור בתוצרת הטרייה – הכוללת; בשר, ביצים, ירקות ופירות, פרט לבצל, בו ייתכן מחסור קל. מכסות יבוא, יפתחו בהתאם לצורך.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

כך הודיע, היום (יום ראשון, י’ אדר ב תשע”ט) משרד החקלאות בראשות השר חבר כנסת אורי אריאל בעקבות מחסור בימים האחרונים, של ירק; ‘מלפפון’ שמחירו לצרכן, עולה. על כן, אישר משרד החקלאות, כי פתח מכסת ייבוא קטנה (180 טון), וזאת בתיאום עם נציגי החקלאים.

בנוסף, משרד החקלאות, נתן ‘אישורי ייבוא לבצל’ עקב המחסור בבצל בארץ וברחבי העולם, הגורם לעליית מחירם.

משרד החקלאות, מבהיר, כי בשונה מן ה-מלפפונים, ה-בצלים, ניתנים לאחסון בקירור לאורך זמן ולכן, יש חשש שמגדלים גדולים של בצל או יבואנים גדולים יגרמו לעליית המחיר של הבצל לקראת חג פסח כתוצאה משחרור “מבוקר” מהמקררים.

לאור החשש, פתח משרד החקלאות, מכסות ייבוא, כדי לאפשר מחיר סביר מבלי לפגוע בחקלאים הקטנים. יצוין, ככלל, סך כל הייבוא של תוצרת צמחית מחוץ לארץ, הינו קטן מאוד ומהווה כ-3.7% מן הפירות והירקות הנאכלים בארץ.

█ בפסח הקרוב, צפוי גם מחסור בביצים וב-חמאה מקומית

זאת ועוד; מדינת ישראל, מחויבת לייבא חלק מהפירות והירקות על פי הסכמי סחר בין מדינות. יובהר, כי, אם ישראל לא תתיר ייבוא מאירופה, ייאסר היצוא החקלאי הישראלי לאותה מדינה או לאיחוד האירופי כולו.

חלק מאישורי הייבוא של תוצרת חקלאית ללא מכס, ניתנים רק כאשר יש מחסור בשוק, עקב דרישה מוגברת בחגי תשרי ופסח, או עקב מחסור נקודתי בפרי או ירק, כתוצאה ממחלה לא צפויה.

בנוסף, בחלק מהגידולים הצמחיים, קיימים הסכמים עם נציגי החקלאים, לפיהם אם מחיר המלפפון או מחיר עגבנייה, עולה מעבר למחיר המוסכם, ניתן לפתוח ייבוא של מלפפונים או עגבניות ללא מכס.

מאגף דוברת משרד החקלאות ופיתוח הכפר  בראשותה של הגב’ דפנה יוריסטה, מסר מר ישראל סרנגה לפורטל כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה’ כי; בפסח הקרוב, צפוי גם מחסור בביצים וב-חמאה מקומית, ועל כן, פתח משרד החקלאות, מכסות ייבוא לביצים בהיקף של 75 מיליון ביצים.

מנגד, לא ניתן אישור ממשרד האוצר ל-ייבוא חמאה, ללא מכס ועל כן, עלול להיווצר מחסור בחמאה ומחירה של חמאת הייבוא עם המכס, עלול להאמיר לקראת חג הפסח.

משרד החקלאות, מסר, עוד; לא צפוי מחסור בירקות ופירות למעט בצל. כמו כן, לא צפוי מחסור בבשר בקר או בעוף טרי וקפוא. גם במוצרי חלב, לרבות קוטג’, לא צפוי מחסור.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן