איך להכין עוגת פירות יבשים | מתכון טבעוני | ללא גלוטן

יפית בן מרדכי, דיאטנית קלינית, מלמדת אתכם איך יש להכין עוגת פירות יבשים, בריאה, טבעונית, ללא גלוטן.

הפייקים סביב וירוס קורונה | מהצד השני עם גיא זהר

כאן 11 | חשבתם שוירוס קורונה ויראלי? חכו שתראו את הפייקים שרצים עליו | שירי מימון טענה שמעולם לא ראתה מישהו מצליח עם השיר "סטון קולד". האמנם?

פורום כאן נעים

צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין

רעיון לט"ו בשבט: צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין. ערוץ האוכל YES 28, HOT 38.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד”א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

מעצר חוליית גנבי עגלים בנגב

צוותי מג"ב שביצעו אכיפה באזור הדרום, על מנת לסכל גניבות חקלאיות, התחקו אחר חוליה שגנבה עגלים ממושב יכיני. בתום מרדף רגלי ורכוב, בסיוע היחידה האווירית, נעצרו החשודים, והעגלים הושבו לבעל המשק כשהם בריאים ושלמים.

נעים לעקוב אחרי

הדברה ביולוגית חקלאות אקולוגית

משרד החקלאות ירידה 60% בחומרי הדברה בשל התנשמות

משרד החקלאות ופיתוח הכפר, פועל רבות לקידום השימוש בהדברה ביולוגית והדברה משולבת ולאור זאת, רואים מדי שנה, ירידה בכמות החריגות של שאריות חומרי הדברה בתוצרת חקלאית. לפני כעשור, יצא המשרד בשיתוף עם החברה להגנת הטבע בפרויקט ייחודי לשימוש בתנשמות ובבזים ככוח החלוץ להדברה ביולוגית בישראל, שמחליפים חומרי הדברה כימיים במלחמה במזיקים. כיום, כעשר שנים לאחר תחילת הפרויקט, נתוני משרד החקלאות מצביעים על ירידה משמעותית של עד 60% בשימוש בחומרי הדברה בשטחים פתוחים בזכות הפרויקט.

כעשר שנים לאחר תחילת ‘פרויקט התנשמות’ לקידום השימוש ב’הדברה ביולוגית’ ו’הדברה משולבת’ דיווח היום (שלישי, ג’ בכסלו התשע”ח) משרד החקלאות ופיתוח הכפר, על ירידה משמעותית ומעודדת מאד של השימוש בחומרי הדברה של 60% (אחוזים) בשטחים פתוחים בזכות “פרויקט התנשמות”.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו לכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק’ או בטוויטר.

משרד החקלאות, מציין בגאווה, כי מנתוני המשרד, מתגלה שמדי שנה, ניכרת ירידה בכמות החריגות של שאריות חומרי הדברה ב‘תוצרת חקלאית’.

דר' יואב מוטרו האחראי על פרויקט התנשמות הלאומי במשרד החקלאות עם תנשמת | צילום: הדס מוטרו | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
דר’ יואב מוטרו עם תנשמת | צילום: הדס מוטרו©

דר’ יואב מוטרו | צילום: הדס מוטרו ©לפני כ- 10 שנים, יצא משרד החקלאות בשיתוף עם החברה להגנת הטבע בפרויקט ייחודי לשימוש ב’תנשמות‘ וב’בזים‘ ככוח החלוץ להדברה ביולוגית בישראל, המחליפים ‘חומרי הדברה כימיים’ ב‘מלחמה במזיקים’.

עולה שבשנים האחרונות “פרויקט התנשמות“, התגלה כהצלחה רבה והוא התרחב לכל אזור צפון הארץ, המרכז והנגב הצפוני והמערבי, כך שרוב משקי גידולי השדה ברחבי ארץ ישראל, שותפים לפרויקט.

דוברת משרד החקלאות ופיתוח הכפר הגברת דפנה יוריסטה, מסרה לפורטל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה, כי במשרד, עוקבים בשנים האחרונות אחר מגמת השימוש בחומר ההדברה היחיד המותר לשימוש כנגד מכרסמים ב-שטחים פתוחים; ‘רוש-80’ זאת לצד התרחבות פרויקט התנשמות.

על פי הממצאים, נמצא, כי כמויות הריסוס בחומר הכימי, צנחו בטווח של 30% אחוזים עד 60% אחוזים בהתאם לאזור בארץ, לעומת השימוש בו ערב התחלת הפרויקט.

 ‘פרויקט התנשמות’ התחיל בקטן הניב הישג גדול

פרויקט התנשמות הלאומי, החל לפני כעשור, כפיילוט קטן בעמק החולה ובקיבוץ שדה-אליהו בעמק בית שאן. כיום, כיום, כעשר שנים לאחר תחילת הפרויקט במסגרתו מוצבות אלפי ‘תיבות קינון’ לתנשמות ובזים בשדות חקלאיים בכל רחבי הארץ.

ציפורים אלו מגיעות לשטח וניזונים מאותם מזיקי גידולי החקלאות, כמו; נברנים ומכרסמים אחרים אשר נחשבים ל”אויבים גדולים” של החקלאים בעלי שדות ומטעים ועלולים לגרום נזקים קשים, ביבולי גידולי השדה ובעיכוב התפתחות ועד לתמותת עצים במטעים.

כרזת עידוד להורדת השימוש בחומרי הדברה ועידוד השימוש בפרויקט התנשמות להדברה ביולגית | צילום: אהרון שמשון
כרזת עידוד להורדת השימוש בחומרי הדברה ועידוד השימוש בפרויקט התנשמות להדברה ביולגית | צילום: אהרון שמשון

נזקי החקלאות, מצטמצמים בזכות התנשמות והבזים וכן מצטמצם השימוש בחומרי הדברה והציפורים זוכות במקום קינון. מחקרים, העלו, כי זוג תנשמות צד בשנה כ-2,000 נברנים ומכרסמים שונים.

לכן, לא מפליא הנתון, ממנו, עולה, כי אוכלוסיית התנשמות בארץ ישראל נחשבת כיום לצפופה ביותר בעולם (!) ואף נמצאת במגמת עלייה. במסגרת פרויקט פרויקט התנשמות, מוצבות כיום כ-4,000 תיבות קינון לתנשמות מהבר, כך שאכלוס של תיבות הקינון הוא לפי היצע המזון (מכרסמים) וכמות התנשמות הקיימות באזור.

מכיוון שהיצע המזון וכמות התנשמות הוא משתנה דינאמי, במבט ארצי, אחוזי התפוסה נעים בין 25% ל- 60%.

האחראי על פרויקט התנשמות הלאומי במשרד החקלאות, דר’ יואב מוטרו; “בנוסף ליתרונותיו הסביבתיים, כיום, בזכות הצלחת הפרויקט, מדינת ישראל, נחשבת למובילה עולמית בתחום. כתוצאה מכך, מדובר בפרויקט שהביא לכר פורה עבור שיתופי פעולה בין לאומיים, בין היתר עם; ירדן, הרשות הפלסטינית, קפריסין, שוויץ, ספרד, איטליה ועוד”.
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן