ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

לגלריית כאן נעים

פורום כאן נעים

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

חדשות בריאות חינוך מבזקים חדשות ‘כאן ישראל’

משרד החינוך, מסדיר מצלמות בכיתות הלימוד ללמידה משולבת

בתום עבודה מקיפה, מעמיקה ויסודית שערך משרד החינוך, יחד עם הרשות להגנת הפרטיות ב'משרד המשפטים' מפרסם היום (א') המשרד הנחיות חדשות בנושא השימוש במצלמות בכיתה לצורך למידה מרחוק ◄מנכל משרד החינוך, מר עמית אדרי: כוונתנו להמשיך ולהוביל את ההתאמות הנדרשות על מנת לספק לתלמידי ישראל רצף חינוכי, חוסן נפשי ותחושת וודאות שיאפשרו להם יציבות רגשית ופניות ללמידה, ובד בבד גם מסגרת עבודה גמישה, מאפשרת ויציבה לאנשי החינוך".
0
0
עמית אדרי מנכל משרד החינוך ברקע: תלמיד שלומד עם המורה באמצעות ועידת וידיאו בבית, למידה מרחוק במהלך מגיפת COVID-19 |  עיבוד: שולי סונגו ©
עמית אדרי

לראשונה מסדיר משרד החינוך, את נושא הפעלת ‘מצלמות בתוך כיתות הלימוד’ כדי לאפשר למידה משולבת מהכיתה ומרחוק בו זמנית. הפעלת המצלמה בכיתה תאפשר, בין השאר, לתלמידים בסיכון בריאותי, לתלמידים מבודדים ולתלמידים חולים ללמוד מהבית, יחד עם חבריהם הלומדים בכיתת הלימוד.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

מתברר, כי מעת שפרץ נגיף קורונה | Covid-19, מתמודדת מערכת החינוך עם מציאות משתנה, שהובילה לשורה של התאמות ושינויים שערך משרד החינוך במערך ההוראה והלמידה.

בין ההתאמות המרכזיות שנעשו היה המעבר ללמידה מרחוק – מתכונת למידה חדשה שהצריכה הסדרה של מבנה הלמידה החדש ובכלל זה של הלמידה המשולבת, הכוללת למידה מהבית ומבית הספר בו זמנית.

כמו-כן, היא הצריכה מתן מענה לתלמידים בסיכון בריאותי (בהתאם לחוות דעת רפואית), לתלמידים חולים ולתלמידים מבודדים בביתם.

בתום עבודה מקיפה, מעמיקה ויסודית שערך משרד החינוך יחד עם הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים, מפרסם היום (יום ראשון, כ”ח בחשון התשפ”א) המשרד הנחיות חדשות בנושא השימוש במצלמות בכיתה לצורך למידה מרחוק.

תהליך ההסדרה של צילום השיעור בכיתה, נעשה תוך הקפדה ושמירה מהודקת על עקרון היסוד; הגנת הפרטיות, זו של התלמידים וזו של עובדי ההוראה, ובד בבד גם על הרצף החינוכי-טיפולי שכה נדרש בעת הזו.

מטעם דוברות משרד החינוך (מחוז חיפה) מסרה הגב’ כרמלה קנר, לאתר כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוקכי עד כה לא התאפשרה הצבה של מצלמה בכיתות הלימוד.

כעת, עם ההסדרה וגיבוש הנהלים החדשים לשנת הלימודים התשפ”א, הן תוכלנה לפעול בתנאים מוגדרים בבתי הספר והן תאפשרנה למידה בקבוצות, לפי הנחיות משרד הבריאות.

הצילום יתבצע באמצעות הצבת מצלמות חיצוניות המחוברות למחשב או באמצעות מצלמת המחשב או באמצעות המצלמה המותקנת במכשיר הטלפון של המורה.

בהתאם לנוהל, המצלמה תתמקד במורה בלבד, תוך איסור על צילום התלמידים הנוכחים בכיתה. בנוסף לכך, המורה, יפעיל שיקול דעת במקרים שבהם השיח המתנהל בשיעור רגיש ומורכב, או שעלול להיחשף במסגרתו מידע פרטי.

בהתאם להנחיות החדשות, הפעלת מצלמות בכיתות הלימוד ללמידה משולבת;

● הלמידה תתקיים בהסכמת המורה.

● טרם פתיחת המצלמה בתחילת השיעור, המורה יביא לידיעת התלמידים הנוכחים בכיתה, כי השיעור מצולם ומועבר סינכרונית לתלמידים הלומדים מהבית וכי קולם ישמע, כחלק בלתי נפרד מהשיעור.

● שיעור שמתקיים בכיתה, יעשה באמצעות אחת מסביבות העבודה המאובטחות ללמידה סינכרונית שאושרו על ידי המשרד; ‘זוּם – למידה מרחוק

● חל איסור על העברת הקישור לשיעור והסיסמא לגורם אחר.

● חל איסור על תלמידים והורים לצלם או להקליט או להפיץ שיעור.

אין לשמור צילום או הקלטה של השיעור. במקרים חריגים, כשיש צורך להקליט את השיעור, המורה, יידע מראש את מנהל בית הספר ואת התלמידים בכיתה וההקלטה תמחק עד שבוע מיום העברתה, לכל המאוחר.

הפרת ההנחיות עלולה להוות הפרת משמעת והיא תטופל בהתאם להנחיות חוזר מנכל (“אקלים חינוכי מיטבי והתמודדות מוסדות חינוך עם אירועי אלימות וסיכון”) או לתקנון הבית-ספרי.

מנכל משרד החינוך, מר עמית אדרי, מבהיר, כי: “משרד החינוך, ממשיך להתאים את עצמו למציאות המשתנה. החוזר החדש, מניח עוד אבן דרך משמעותית בעבודתה של מערכת החינוך.

הוא יוצק תשתית חשובה ומשמעותית בתהליכי ההוראה והלמידה, תוך שמירה מהודקת על עקרון היסוד הגנת הפרטיות, זו של התלמיד וזו של עובד ההוראה כאחד.

בכוונתנו להמשיך ולהוביל את ההתאמות הנדרשות על מנת לספק לתלמידי ישראל רצף חינוכי, חוסן נפשי ותחושת וודאות שיאפשרו להם יציבות רגשית ופניות ללמידה, ובד בבד גם מסגרת עבודה גמישה, מאפשרת ויציבה לאנשי החינוך“.

הנחיות צילום שיעור בכיתה, נובמבר 20.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 67, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן