חדשות כנסת ישראל עיתונות | תקשורת המונים

מועצת העיתונות מתנגדת להצעת החוק של ח”כ בועז ביסמוט

מועצת העיתונות והתקשורת; "הצעת החוק של חבר כנסת בועז ביסמוט (סיעת "הליכוד"), פוגעת ב'זכות הציבור לדעת' וב'חופש העיתונות' ◄ ההצעה החוק ל'התניית הקלטות בהסכמת האדם המוקלט למעשה 'שוללת מהעיתונאי הגנה אפשרית במקרה של 'תביעות השתקה'" ◄ המועצה קוראת לח"כ ביסמוט למשוך את הצעת החוק ולהותיר את המצב החוקי הקיים על כנו. מועצת העיתונות, רואה בהצעה, מכשול והגבלה של עבודת העיתונאי/ית.
0
0
חבר כנסת בועז ביסמוט מסיעת הליכוד ברקע: הצעת חוק – תיקון - הקלטה של צד ללא הסכמה | צילום: Depositphotos | עיבוד צילום: שולי סונגו©
חבר כנסת בועז ביסמוט

‘מועצת העיתונות והתקשורת’ בראשות נשיא המועצה חנן מלצר, כבוד שופט בית המשפט העליון בדימוס, הודיעה, כי מתנגדת בתקיפות ל”הצעת החוק של חבר כנסת בועז בִּיסְמוּט (סיעת “הליכוד”), הפוגעת בזכות הציבור לדעת ובחופש העיתונות.

 רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק או בטוויטר.

הצעת החוק הראשונה של חבר כנסת  בִּיסְמוּט, ששימש כעורך העיתון “ישראל היום” וכפרשן ב-אולפן שישי של ערוץ חדשות 12שהוגשה שלשום (א) עוררה סערה רבה בעיתונות ובתקשורת בכלל.

על פי הצעת החוק פרסום הקלטה של אדם תחשב לעוולה אזרחית ו-עבירה פלילית.

מועצת העיתונות, קבעה, כי “ההצעה להתניית הקלטות בהסכמת האדם המוקלט תפגע אנושות בשְׁגָרוֹת עבודות העיתונאיות שנועדו לביסוס עובדתי כנדרש בחוק ובכללי האתיקה העיתונאית ברחבי העולם המערבי.

בהודעתה אתמול (יום שני, א’ בשבט התשפ”ג) הדגישה מועצת העיתונות והתקשורת שהיא רואה בהצעה זאת, מכשול והגבלה של עבודת העיתונאי/ית.

הדברים אמורים במיוחד לאלו; התחקירנים ו’חושפי שְׁחִיתוּיּוֹת‘, וכתוצאה מכך, הציבור יינזק, עקב אי חשיפת השחיתויות.

זאת ועוד; לזאת ההצעה שוללת מן העיתונאי, הגנה אפשרית במקרה של ‘תביעות השתקה‘.

על כן, מועצת העיתונות והתקשורת, קוראת לחבר כנסת  בִּיסְמוּט, למשוך לאלתר את הצעת החוק ל’התניית הקלטות בהסכמת האדם המוקלט‘ ולהותיר את המצב החוקי הקיים על כנו”.

מי זו מועצת העיתונות בישראל

מועצת העיתונות בישראל (ע”ר) 580491223, היא גוף וולונטרי, שהוקם בשנת 1963 במשותף על ידי העיתונות (מוצאים לאור, עורכים ועיתונאים ונציגי ציבור) וגופים מקבילים בעולם.

בחודש מאי, 2011, נרשמה המועצה כעמותה. המועצה מופקדת על שמירת הערכים של עיתונות חופשית וטובה, ובמסגרת זו היא קובעת את כללי האתיקה, החלים על כלי התקשורת ואוכפת את הכללים האלה.

 מבנה המועצה

במועצה, חברים נציגי ציבור (40%), עיתונאים (30%) ועורכים ומוצאים לאור (30%).

◄ אתיקה

מליאת מועצת העיתונות היא הקובעת את תקנון האתיקה. החלטות עקרוניות בתחום האתיקה העיתונאית נידונות בכל מוסדות המועצה; במליאה, בנשיאות ובוועדות מיוחדות, המוקמות לצורך בחינת נושאים שונים.

תלונות על עבירות בתחום האתיקה העיתונאית מתבררות בבתי הדין לאתיקה.

◄ הגנה על חופש העיתונות

מועצת העיתונות מופקדת – מטעם הגורמים המיוצגים בה – על שמירת הערכים של עיתונות חופשית, בהם; חופש המידע, חופש הביטוי וחופש הבעת הדעה. נציגי המועצה מגינים על חופש העיתונות בהופעות בכנסת ובמאבק על דעת הקהל.

בין השאר, המועצה נלחמת לביטול יוזמות חקיקה המבקשות להטיל הגבלות על חופש הביטוי; נאבקת בפעולות של גופים שלטוניים נגד עיתונאים וכלי תקשורת; ופועלת נגד מונופולים וקרטלים בתקשורת הישראלית.

* הכותב, הנו חבר מועצת העיתונות והתקשורת.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן