חדשות בריאות חדשות כאן ישראל מדריכים מזג אוויר

מד”א על גל הקור: המלצות להימנע מפגיעות קור לקשישים ותינוקות

מגן דוד אדום, כהרגלו ערוך לרוּחות, לגשם ולמזג אוויר הקר שצפוי לפקוד השבוע אזורים רבים ברחבי הארץ, וזאת על מנת לטפל בחולים ובנפגעים שונים כתוצאה מנזקי מזג האוויר. רב-מגן אלי בין, מנכל מדא, הנחה את הכוחות הפועלים בשטח לנקוט בשורת צעדים שתביא אותם למוּכנות הגבוהה ביותר, על מנת שיוכלו להעניק שירות מלא, מהיר ומקצועי לתושבים, גם בתנאי שלג ומזג אויר סוער.
0
0
מנהל כללי מגן דוד אדום רב-מגן אלי בין ברקע: משפחה מתגוננת מהקור העז | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
רב-מגן אלי בין

“לאור מזג האוויר והקרה שצפויה בשבוע הקרוב, אנו מבקשים מהציבור לנקוט במשנה זהירות, כדי להימנע מתאונות ופגיעות בנפש, הנגרמות כתוצאה מ’קור עז’ גשמים ו’רוחות חזקות’. כמדי שנה, במד”א, ערוכים לכל אירוע, בכל מזג אוויר…”. כך מתריע ואומר היום (יום ראשון, י”ח בשבט התשפ”ד) מנהל כללי מגן דוד אדום רב-מגן אלי בין.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

“… אני קורא לציבור להגביר את תשומת הלב ל-קרובי משפחה, מכרים ושכנים קשישים המתגוררים לבדם, לוודא, כי הם מוגנים מפני הקור ולסייע להם במידת הצורך.

בכל צורך רפואי, יש להזעיק את כוחות מד”א בטלפון; 101 או באמצעות יישומון ‘מד”א שלי‘, באמצעותו החובשים והפראמדיקים, יזהו את מיקומכם המדויק. אני מאחל המשך חורף חם ובטוח לכלל הציבור בישראל”. הוסיף רב-מגן בין.

על פי השירות המטאורולוגי, הערב והלילה (א‘); בצפון הארץ ובמרכזה, ירדו גשמים לפרקים מלווים בסופות רעמים יחידות. בצפון הנגב, צפוי גשם מקומי. בהר חרמון, ירד שלג.

מתחזית ארצית של מזג האוויר ליום שני 29/01 שעודכנה בשעה 28/01 18:40, ב-צפון הארץ ובמרכזה ירד גשם מדי פעם. לקראת ערב הגשם יתחזק ויתכנו סופות רעמים יחידות.

מחר בלילה, קיים חשש לשיטפונות במדבר יהודה וים המלח והצפות בערי מישור החוף.

מגן דוד אדום, כהרגלו ערוך לרוּחות, לגשם ולמזג אוויר הקר שצפוי לפקוד השבוע אזורים רבים ברחבי הארץ, וזאת על מנת לטפל בחולים ובנפגעים שונים כתוצאה מנזקי מזג האוויר.

רב-מגן אלי בין, מנכל מדא, הנחה את הכוחות הפועלים בשטח לנקוט בשורת צעדים שתביא אותם למוּכנות הגבוהה ביותר, על מנת שיוכלו להעניק שירות מלא, מהיר ומקצועי לתושבים, גם בתנאי שלג ומזג אויר סוער.

צוותי מד”א, הונחו בין היתר לאייש את האמבולנסים והג’יפים עם הנעה כפולה (4X4) וזאת על מנת לתת מענה רפואי במקומות בהם יש קושי להתנייד עקב מזג האוויר.

דובר מדא, מר זכי הלר, מסר לכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’, כי בנוסף, יתוגברו המשמרות, על מנת לתת מענה אם יגבר הביקוש לשירותי מד”א.

כל זאת לצד הנחיות לנהיגה בטוחה בגשם ובשיטפונות, שהופצו לצוותי מד”א, ואשר נועדו לשמירה על חייהם של אנשי הצוותים הרפואיים.

מדריך מד”א המלא לחורף;

שמירת חום גוף;

יש להלביש אנשים מקבוצות אוכלוסייה הנמצאות בסיכון (קשישים, תינוקות וחולים המרותקים למיטתם) בשכבות של בגדים קלים, שיאפשרו תנועה.

יש לכסות אותם בשמיכה קלה ולדאוג לחימום החדר לטמפרטורה של כ- 24 מעלות. שימו לב! אין לכסות תינוקות בשכבות רבות או בשמיכה כבדה, שכן הדבר עלול לגרום לחנק.

בנוסף, יש להקפיד שלא יישארו חפצים מיותרים ב-מיטת התינוק על מנת שלא יפגעו בו במהלך הלילה.

במקרה של ירידה בתפקוד, בלבול, מיעוט אכילה ושתיה, שינוי התנהגות וישנוניות, יש לחמם את סביבת החולה ולהזעיק מיד את צוותי מד”א בטלפון 101.

פגיעות קור;

הסימנים העיקריים ל‘היפותרמיה‘ הם ירידה במצב ההכרה, התנהגות לא ברורה וירידה בשיקול הדעת, רעד שרירים, דופק איטי או לא סדיר, ירידה בשליטה מוטורית, ירידה בקצב הנשימה, עור חיוור וכחלחל.

אדם מבוגר קופא מקור, משרד הבריאות, קורא לנקוט מספר פעולות חשובות על מנת לצמצם את נזקי הקור | צילום: ארכיונעים
אדם מבוגר קופא מקור

אם החולה רטוב, יש להחליף את בגדיו ליבשים, ולחמם את סביבתו. במקרה של כוויות קור, צפוי החולה להרגיש תחושת קור בגפיים, כאבים והרגשת נימול.

במקרה כזה, יש לשפוך מים פושרים (לא חמים) על האיבר הקר ולקבע אותו. אין לעסות את האיבר. הקפידו על חלונות ודלתות סגורים, כולל החריצים שבין החלון והדלת למשקוף ולסף, כדי למנוע כניסת קור הביתה.

צרו קשר עם בני המשפחה והשכנים המבוגרים;

יש לתת תשומת לב לקרובי משפחה ו-שכנים קשישים המתגוררים לבד, לוודא, כי הם מוגנים מפני הקור ומזג האוויר הסוער.

במידת האפשר, יש לסייע להם במטלות השוטפות (דוגמת; קניות מזון, הבאת תרופות מבית המרקחת וכו’) שכוללות יציאה מן הבית המחומם למזג האוויר הקר שבחוץ.

נהיגה בטוחה;

בימים גשומים, הכבישים חלקים מאוד, וסכנת ההחלקה קיימת גם במהירות נמוכה. הקפידו לשמור מרחק גדול מהרגיל מהרכב שלפניכם, ולנסוע במהירות נמוכה ובהתאם לתנאי הדרך.

יש לשים לב לאדים המצטברים על שמשות הרכב ועלולות לגרום לפגיעה ב-ראוּת.

על כן, יש להקפיד על אוורור הרכב ועל הפשרת האדים באופן קבוע. על הנהגים להקפיד על הדלקת אורות דרך, בייחוד כאשר הראות לקויה.

בנוסף לכך, עצירה בשול הדרך היא אסורה ומסוכנת. אין לעצור במקומות לא בטוחים אלא רק בתחנות ריענון מוסדרות.

יש לתת תשומת לב, מיוחדת להולכי רגל, בדגש על ילדים ובסמוך למוסדות חינוך, תוך מתן זכות קדימה.

בנוסף, כלי רכב עלולים להיסחף בקלות במקומות מוצפים, והנהג עלול לאבד לחלוטין את השליטה על רכבו, ואף להסתכן בטביעה.

חשוב לא להישאר ברכב בקור, על מנת להימנע מהירדמות וכן ממצב של היפותרמיה | Hypothermia | עברית; חֹם נָמוּךְ, תַּת-חֹם) מצב של טמפרטורת גוף נמוכה יותר מאשר טמפרטורת הגוף הרגילה.

הדבר גורם לרעידות גוף מוגזמות, נשימה מואטת, דיבור ממלמל, בלבול, נמנום ודופק חלש).

■ במקרה של שיטפונות;

יש לשים לב שלא להיכנס עם הרכב לשלוליות, גם אם נראה שהן אינן עמוקות במיוחד. יש להימנע מנסיעה לאזורי שיטפון. לא לרדת לחניונים נמוכים וכן לקומות הנמצאות מתחת למפלס הקרקע בעת הצפה.

בנוסף, בזמן שיטפונות, יש להימנע משימוש במעליות הנמצאות בחניונים, במפלס הקרקע ומתחתיו מחשש להילכדות.

לצמצם את נזקי הקור | צילום: ארכיון כאן נעים | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
תינוקת, נזקי הקור

במידה וישנה הצפה בבית, יש לנתק מיידית את החשמל בבית כדי למנוע התחשמלות. מומלצת התניידות בדרכים ראשיות ומוכרות וללא חציית מכשולי מים.

יש לוודא ניקוי בורות ניקוז, כדי לאפשר זרימה חופשית של המים. אם אתם מתגוררים בדירה מתחת לפני הקרקע – צאו מיד מהבית ועברו למקומות בטוחים מעל פני הקרקע, בהם כוחות הביטחון, יוכלו להבחין בכם ולסייע במקרה הצורך.

במקרה של שיטפונות, אין להתקרב למקורות מים זורמים ולערוצי נחל מחשש להתמוטטות הגדות ובשל הזרימה החזקה, שעלולה לגרום להיסחפות בזרם המים.

אין לחצות מקורות מים, ומקומות עם זרימת מים חזקה (גם עם רכבי שטח) – הדבר מהווה סכנת חיים ממשית! אין לחצות כבישים מוצפים שאין ביכולתנו לאמוד את עומקם.

מכשירי חשמל והסקה;

בדקו שאמצעי החימום בבית תקינים וראויים לשימוש יעיל אולם שימו לב לסכנת הרעלת חד תחמוצת הפחמן (co).

הגז עשוי להיפלט כתוצאה משימוש בתנור גז או קמינים הפועלים על גחלים. זהו גז חסר צבע או ריח, ולא ניתן להבחין בקיומו עד שמתחילים להופיע סימני ההרעלה.

לכן חשוב לנקוט באמצעי בטיחות. בזמן הפעלת ההסקה יש להקפיד על אוורור נאות, לשם תחלופת אוויר.

בנוסף, יש להקפיד על בדיקה תקופתית של מערכת ההסקה באופן שוטף על ידי טכנאי מורשה. יש להרחיק תנורי חימום הפועלים על אש גלויה מחפצים העשויים להתלקח (ספות, שמיכות).

אין לייבש בגדים על תנורים כאלה, ויש לבדוק טרם חיבור התנור לחשמל את תקינות השקע והתקע. הקפידו גם למנוע גישה של ילדים לתנור. שמרו על מכשירי חשמל הרחק מרצפה רטובה ושימו לב למכשירי חשמל באמבטיה ובמטבח.

הימנעו מהפעלת מכשירי חימום הפועלים על אש גלויה בזמן השינה. הימנעו מקרבה לעמודי חשמל שקרסו ולחוטי חשמל חשופים.

במקרה של הופעת סימני הרעלה, דוגמת; סחרחורת, בחילה, הקאה, עייפות, חולשה והרגשה כללית רעה, ובמקרים קשים של אובדן הכרה, יש לסגור מיד את מערכת ההסקה, לאוורר את הבית ולהזעיק מיד את מד”א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון ‘מד”א שלי‘.

■ היזהרו שלא להחליק;

במקומות בהם מצטבר קרח או שלג על המדרכות והכבישים, מתבקש הציבור להימנע מלנוע בהם שלא לצורך, בשל ריבוי מקרים של החלקה ושבירת גפיים בעבר.

לנקוט בפעולות חשובות, לצמצם את נזקי הקור | צילום: ארכיון אתר כאן נעים | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
הלבשה חמה לילדים

רוחות חזקות;

בעת השתוללות רוחות חזקות, עלולים חפצים להינתק ממקומם. על כן, יש להקפיד לחזק ריהוט גן, מתקני ייבוש כביסה וחפצים נוספים, על מנת שלא יפגעו בבני אדם.

חשוב להיזהר במהלך פתיחת וסגירת חלונות, שיכולים להיטרק בעוצמה רבה עקב הרוחות.

סוללת גיבוי למכשירי הנשמה;

עבור חולים המונשמים בביתם על ידי מכשיר הנשמה, יש לוודא, כי סוללות הגיבוי של המכשיר זמינות ומוכנות לשימוש לפרק זמן ממושך, למקרה של הפסקת חשמל.

בכל מקרה של התנהגות חריגה או סימנים חשודים, יש להזעיק מיד את כוחות מד”א באמצעות יישומון “מד”א שלי” או בחיוג למוקד החירום 101 ולהישמע להוראות הפראמדיקים והחובשים במוקד עד להגעת כוחות מד”א למקום.

0
0Tags

אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-8 נכדים; כפיר-שלמה, רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-76

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

הדלקת המשואות יום העצמאות ה-76

תפילה ליום העצמאות 76

דילוג לתוכן