101 הזעקת עזרה מדא

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

טקס חילופי שרים

הטקס בהשתתפות השר הנכנס ח"כ עודד פורר, השר היוצא ח"כ אלון שוסטר, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן ומנכ"ל המשרד ד"ר נחום איצקוביץ'.

פורום כאן נעים

המדריך לבחירת המלון המושלם

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם כל הפירות המתוקים! אז כיצד נבחר את המלון המדוגם ביותר? מדריך שירות ההדרכה והמקצוע, נביל עומרי, עונה על כל השאלות!

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

טיפים לאחסון פירות וירקות

כמה פעמים כבר עשינו את אותה הטעות וקנינו ירקות ופירות בכמויות שיכולות להספיק גם לעוד שנה, אבל אז - באסה! נאלצנו לזרוק אותם. *לא עוד* משרד החקלאות פה כדי לעזור ולהאריך עוד יותר את חיי המדף שלהם! צפו בסדרה הקטעים וכנסו עכשיו:

101 הזעקת עזרה מדא

חדשות בריאות מבזקים חדשות ‘כאן ישראל’ סוכות | Sucot קורונה | Covid-19

מדא – מדריך בטיחות לבניית סוּכה ב-קורונה Covid-19 והֶסְגֵּר

חג סוכות בצל הקורונה: על מנת לצמצם את מספר התאונות המתרחשות סביב בניית ופירוק הסוכה, מפרסם מדא, את מדריך הבטיחות לחג הסוכות ◄מנכל מדא, אלי בין: "השנה, נוכח אתגרי התמודדות עם מגיפת הקורונה ו'הסגר' - עומד ארגון מדא בפני אתגר כפול של הענקת שירותי חירום ואנו כמובן נערכים לכך בהקדם. צוותי מגן דוד אדום נתקלים מדי שנה בפגיעות קשות בנפש המתרחשות במהלך בניית ופירוק הסוכה...".
0
0
אלי בין, מנכל ארגון מגן דוד אדום | ברקע: בונים סוכה לקראת חג סוכות | עיבוד: שולי סונגו ©
אלי בין, מגן דוד אדום

בצל הסגר המתהדק וגל הקורונה | Covid-19 השני ורגע לפני ערב סוכות, אשר לקראתו מקימים סוכות ברחבי הארץ, נערך ארגון ‘מגן דוד אדום’ לקריאות המתקבלות כמדי שנה בשל תאונות הנגרמות מבנייה ופירוק הסוכה.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

בשנה שעברה, ילד בן 9, נפצע ממסור דיסק בזמן בניית סוכה בבית בעיר אֶלְעָד השוכנת דרומית לעיר ראש העין. הוא נחבל קשות בכף ידו ופונה על ידי צוותי מדא לבית חולים כשמצבו בינוני.

בנוסף צעיר בן 18 אשר נפל מגובה במהלך פירוק סוכה, פונה במצב בינוני ל’בית חולים פוריה‘ כשהוא סובל מחבלות בגב ובגפיים.

צוות מדא, נקרא גם השנה, טרם יום כיפור, למקרה פציעה בסוכה – ביום חמישי בשבוע שעבר (24.9) גבר ואישה כבני 90 בנו סוכה ב-מרפסת ביתם בשכונת רמות בעיר ירושלים. הגבר (90), שעמד על סוּלם, מעד ונפל על אשתו (89) שנפצעה קלות בידה. היא טופלה במקום על ידי צוות מדא ולא נזקקה לפינוי אל בית החולים.

בשנים האחרונות, החובשים והפרמדיקים של ארגון ‘מגן דוד אדום’ העניקו טיפול רפואי לאנשים שנפגעו במהלך בניית סוכה, בהם; צעיר בן 24 שנפצע באורח בינוני כשנפל מגובה במהלך בניית סוכה במרפסת דירתו בקומה הרביעית ונבלם בסכך סוכה אחרת בקומה הראשונה בשכונת בית וגן בירושלים.

צעיר נוסף בן 24 שנפצע באורח בינוני מפלטת עץ של סוכה אשר נפלה על ראשו בשכונת סנהדריה בעיר ירושלים, במהלך התקנת סכך לסוכה בשכונת תלפיות בירושלים, נפצע קשה, גבר בן 45 לאחר שנפל מגובה 3 מטר .

בעיר אשדוד, בן 15, נפצע בינוני, לאחר שנפל מטיפוס על סוּלם במהלך בניית סוכה בבית כנסת בעיר.

גבר בן 38 מהעיר בני ברק, התחשמל במהלך בניית סוכה, ופונה על ידי צוותי מדא אל בית החולים במצב יציב.

דובר מדא מר זכי הלר, מסר לאתר ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’, כי על מנת ליהנות ממסורת החג בצורה הבטוּחה ביותר במגן דוד אדום, קוראים לציבור לנקוט אמצעי זהירות ולהישמע להנחיות.

מגן דוד אדום מגיש את המדריך השלם לבניית סוכה בטוחה;

 • בונים סוכה בחצר הבית? הקפידו לנעול נעליים סגורות, לנכש את הצמחייה הסמוכה שבתוכה עלולים להסתתר נחשים וזוחלים מסוכנים אחרים, וודאו, כי דרכי הגישה אל הסוכה וממנה יהיו פנויים ממכשולים שונים, באופן שיאפשר יציאה מהירה מהסוכה בעת הצורך.
 • הקפידו למקם את הסוכה במרחק בטוח ממתקני חשמל ובלוני גז. הקפידו שלא להדליק אש בקרבת בלוני הגז או מתקני החשמל, אם ישנם, במהלך הקמת הסוכה.
 • בונים סוכה במרפסת בקומה גבוהה או על גבי פיגומים? הקפידו לוודא שלא ייפול אף חפץ כבד למטה, מחשש שיפגע בעוברים והשבים. בכלל זה, וודאו, כי גגונים נפתחים ואדניות מקובעים היטב למקומם וכי אין סכנה לנפילת קרשי הסוכה, חלקי סכך או כל חפץ אחר למטה.
 • במהלך הקמת דפנות הסוכה, יש להקפיד להרחיק מהאזור ילדים, על מנת שלא ייפגעו מחלק שעלול ליפול עליהם. בנוסף, יש לוודא חיזוק הדפנות זו לזו, באופן כזה שלא יאפשר את קריסתן. יש להקפיד במיוחד כאשר מדובר בדפנות עץ, או כל חומר קשיח אחר.
 • במהלך הנחת הסכך, יש להיזהר בעמידה בגובה. אין לטפס על מעקה המרפסת, או על סולם שאינו יציב. את הסכך יש לחזק לגוף הסוכה, כך שלא יעוף ברוח ויפצע עוברי אורח.
 • בקצותיהם של כפות הדקלים ישנם קוצים העלולים להיתפס באצבעותיהם ובידיהם של העוסקים בבניית הסוכה. יש להרחיק את כפות הדקלים מ-ילדים, ולוודא שלא יידקרו מהן. בנוסף, יש לאחוז בכף הדקל מתחתיה ולא בין העלים, מחשש לבעלי חיים מסוגים שונים העלולים להימצא שם.
 • במהלך חיבור הסוכה לחשמל, יש לשים לב שלא לגעת ב-חוטי חשמל חשופים או בנקודות חשמל אשר אינן בטיחותיות. יש לוודא, כי בטרם חיבור הסוכה לחשמל, השקעים תקניים ובטיחותיים לשימוש בשטח פתוח, ועמידים למים, על מנת להימנע מהתחשמלות. הימנעו מהתקנת כבלי חשמל שאינם תקינים בסוכה, שכן הדבר עלול לגרום לקצר חשמלי ולשריפה.
 • תליית קישוטים; אין לעמוד על מעקות, סולמות לא יציבים, כסאות וכו’, על מנת לתלות את קישוטי הסוכה. יש להקפיד שילדים לא ייפגעו ולא ייפלו מגובה במהלך קישוט הסוכה ויש לוודא שמבוגר אחראי, נמצא בסמוך ומשגיח עליהם כל העת. נפילה מגובה עלולה לגרום לנזק לעמוד השדרה, לזעזועי מוח ובמקרים קשים אף למוות. בכל מקרה של נפילה מגובה, יש להתקשר למדא בטלפון מדא בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון “מד”א שלי
 • באמצעותו יכולים צוותי מדא לדעת היכן מיקומכם המדויק. אין להזיז את הנפגע ואין להרימו.
 • יש להימנע מלהשאיר נרות דולקים בתוך הסוכה – ללא השגחה, ויש לתת את הדעת על מיקום הנרות בסוכה בכל עת, זאת במטרה להימנע משריפות בסוכה. הימנעו מלהשליך בדלי סיגריה בשטח הסוכה או בסמוך לה, על מנת למנוע אפשרות של שריפה.
 • ארבעת המינים; במקומות בהם יפעלו שווקי ארבעת המינים שיפעלו יש להקפיד על הנחיות משרד הבריאות שכוללות שמירת מרחק ועטית מסיכה. אם מגיעים לאזור עם ילדים, יש להקפיד על השגחה מלאה, כך שלא יתפרצו חלילה לכביש סמוך או יאבדו בהמון.
 • בכל מקרה של פגיעה, יש להזעיק במהירות את צוותי מדא בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון “מד”א שלי” ולהישמע להנחיות החובשים והפאראמדיקים במוקד, עד להגעת צוותי מדא למקום.

מנכל ארגון מגן דוד אדום, מר אלי בין; “השנה, נוכח אתגרי התמודדות עם מגיפת הקורונה ו‘הסגר’ – עומד ארגון מדא בפני אתגר כפול של הענקת שירותי חירום ואנו כמובן נערכים לכך בהקדם.

צוותי מגן דוד אדום נתקלים מדי שנה בפגיעות קשות בנפש המתרחשות במהלך בניית ופירוק הסוכה.

על כל בית אב בישראל לנקוט באחריות וזהירות יתרה – על מנת לעבור את החג בשלום ובשמחה, ללא אסון או פציעות חמורות. חשוב להישמע ל’המלצות מדא לציבור‘ ולנהוג במשנה זהירות במהלך ההכנות לחג.

בשם כל עובדי ומתנדבי מדא, אני מאחל חג שמח ובטוח לכל בית ישראל“.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 68, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות ונכד; רפאל, אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן