חדשות מדינה ירוקה סביבה | אקולוגיה קהילה ירוקה

“מגלים את הים” הכרה ושמירה על הים התיכון בהפנינג ענק בתל אביב

עורך דין אריק רוזנבלום מנכל עמותת אקואושן ברקע: הים התיכון | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
עורך דין אריק רוזנבלום
בפארק צ'רלס קלור בתל אביב, יתקיים ביום שישי ה-30.7, בין השעות 15:00-20:00, אירוע חגיגי של העירייה בשיתוף קואליציית אנשי הים התיכון והמשרד להגנת הסביבה ובהשתתפות השרה תמר זנדברג. המטרה: לעורר מודעות למצב הים, להשפעתו על חיינו ולשמירה על הסביבה הימית. באירוע: פעילויות לכל המשפחה, תחרויות, סדנאות לגוף ולנפש, מיצגים ועוד.
עורך דין אריק רוזנבלום מנכל עמותת אקואושן ברקע: הים התיכון | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
עורך דין אריק רוזנבלום

עיריית תל-אביב בשיתוף קואליציית הים התיכון ו’המשרד להגנת הסביבה’ תקיים בסוף השבוע (יום שישי, כ”א באב התשפ”א ה-30.7) אירוע מיוחד; “מגלים את הים” שמטרתו הכרת החשיבות וההשפעה של הים על חיינו; הכרת המינים בים התיכון; העלאת המודעות בנוגע לסכנות האורבות לים – כמו פסולת, שפכים ושמנים, דייג יתר, קידוחים, התחממות אקלים – והשפעה על מקבלי ההחלטות למען הקמת שמורות טבע ימיות.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

כל ה’הפנינג ענק בעיר תל אביב’ יתקיים במסגרת “שבוע הים והסביבה החופית” של עיריית תל אביב בשיתוף ארגוני קואליציית אנשי הים התיכון והם; אקואושן, צלול, החברה להגנת הטבע, דלפיס והמשרד להגנת הסביבה.

במסגרת האירוע, יפעלו בין השעות; 15:00-20:00, בפארק צ’רלס קלור בתל אביב, מתחמים שונים בנושאי הים שיציעו פעילויות למשפחות, תחרויות, סדנאות לגוף ולנפש בהנחיית מדריכים מובילים בתחום, כמו; נירה רבינוביץ’, שלמה דהרמה ועוד, הרצאות, מיצגים ועוד (לוח זמנים מפורט כאן בהמשך).

עוד באירוע; השקת תחרות “שגריר הים התיכון” שתימשך עד סוף אוקטובר ושבה הקהל הרחב, יצטרך לבחור מין אחד מתוך 7 מיני בעלי חיים ימיים המועמדים להיות נציג/ת הים התיכון בוועידת האקלים הבינלאומית שעתידה להתקיים בנובמבר 2021 בסקוטלנד.

הפרויקט ביוזמת עמותת אקואושן, עמותה המקדמת את שמירת הסביבה הימית והחופית והמפעילה בישראל את התוכנית הבינלאומית “הדגל הכחול” (כל חופי תל אביב בעלי תו הדגל הכחול לשנת 2021).

לדברי עורך דין אריק רוזנבלום מנכל אקואושן (ecoocean) לפורטל כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה’ מטרת התחרות הנה להכיר לציבור את מיני בעלי החיים בים התיכון.

זאת כדי לעלות את המוּדעות, כי הים אינו “מדבר כחול” וכל פסולת, שפכים, דלקים או מקור זיהום אחר, יפגעו אנושות בבעלי החיים הימיים ולבסוף בנו. המסר של התחרות; “בלי בעלי חיים בים – אין לנו, בני האדם חיים”!

בנוסף, באירוע יושם דגש רב על נושא; הפסקת זיהום הים והחוף על ידי פלסטיק חד פעמי ויושק קמפיין “חד פעמי לא בים שלי” של המשרד להגנת הסביבה בשיתוף עמותת אקואושן.

מסר הקמפיין; הציבור מתבקש לעבור לשימוש בכלים רב פעמיים (כגון: בקבוקים, כוסות, קשים, שקיות) – כדי להבטיח ים נקי מפלסטיק להבטחת בריאות בעלי חיים, האדם והמערכת האקולוגית כולה.

מהלך זה, משתלב עם פעילות הרשויות המקומיות, כולל; עיריית תל אביב, לחוקק וליישם חוק עזר עירוני לאיסור השימוש בפלסטיק חד פעמי בחופים.

אנשי הים התיכון היא קואליציה של ארגונים סביבתיים (בארגון אנו עושים שינוי) הפועלים במשותף למען הקמת שמורות ימיות. לאחרונה, הוכרזו שתי שמורות ימיות חדשות; ב-אכזיב וב-חיפה, והקהילות פועלות להכרזתן של שמורות נוספות.

▼לוח זמנים ופירוט היום;

 מתחם: גוף נפש ים ( 15:00 – 20:00)

  • 15:00 – 15:05 – חמש דקות על: למה הים חשוב?
  • 15:05 – 16:00 – צ’י קונג בתנועה לנשמה – ארז מאיר דישבק,
  • 16:05 – 16:00 – חמש דקות על; שמורות ימיות הדרך לשמור על הים,
  • 16:05 – 16:30 – ים של מיינדפולנס – יוסי אהרוני,
  • 16:35 – 16:30 – חמש דקות על : החיים בים בתיכון,
  • 16:35 – 17:30 – יוגה, תנועה בזרימה – תמי ליאור,
  • 17:35- 17:30 – חמש דקות על; האיומים לים התיכון,
  • 17:35 – 18:30 – טאי צ׳י – צ׳י קונג – נירה רבינוביץ,
  • 18:30-18:40 עשר דקות על; בחירת השגריר של הים התיכון,
  • 18:40 – 20:00  – אושן בליס – להרגיש חיים – שלמה דהרמה.

 מתחם: ילדי הים (15:00 – 18:00)

הצגת ילדים, מרחב בריחה של צבי הים, הפסולת של אקופריקו , דוכן דולפינים,, ציורי פנים וגוף מהים, בנות הים ועוד.

 מתחם שגריר הים התיכון (15:00 – 20:00)

הכרות עם המועמדים לתפקיד השגריר, קלפי הצבעה, גלגל המינים, יצירות, תערוכת ציורים אינטראקטיבית, קרקס ישראלי , חידון “חד פעמי” ועוד.

אודות אקואושן | EcoOcean; כדי לשמור על הים צריך עומק…

עמותת אקואושן (EcoOcean) שהוקמה על ידי משפחת וייל וקבוצה של מדענים ישראלים בשנת 2002. מטרת הארגון, לקדם את ‘שמירת הסביבה הימית והחופית‘ באמצעות מחקר, חינוך ופעילות קהילתית נרחבת.

עורך דין אריק רוזנבלום הוא מנכל אקואושן משנת 2015, לשעבר כיהן רוזנבלום כמנהל פיתוח ותפעול בוועידת הג’וינט האמריקאית, ניהל פיתוח ויחסי חוץ באוניברסיטת תל אביב, ונודע כמי שייסד הסטרט-אפ החברתי ‘תקדים‘ בעיר רמת השרון.

אנשי עמותת אקואושן, מבהירים, כי; “אנו מאמינים, בחיזוק הזיקה בין אזרחי ישראל ל-ים, היא אחת הדרכים המוכחות לקידום השמירה על הסביבה הימית באופן עקבי ובר קיימא. אנחנו חותרים להשגת המטרה שלנו באמצעות תמיכה במחקר, חינוך, פעילות קהילתית נרחבת והשפעה על מוקדי קבלת החלטות.

“מיום ליום אנחנו תלויים יותר ויותר בים” ממשיכים להסביר בעמותת אקואושן; “הוא (הים) מספק לנו; חמצן, מזון, מי שתייה, אנרגיה, ויסות אקלימי, תנועת סחורות ומרחב נוף טבעי ופתוח.

מיום ליום גם גוברים הלחצים מעשה ידי אדם על הים ומאיימים על היכולת שלו להעניק את כל הטוב הזה. הים צריך אנשים שישמרו עליו.

מתוך כרזת "מגלים את הים" של עמותת אקואושן | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
מגלים את הים | אקואושן

אנשי עמותת אקואושן, מדגישים ומבהירים, כי ניתן לעשות זאת; עם אנשי מחקר עם מומחיות מעמיקה וממוקדת בסביבה הימית. צוות שמביא את הידע המקצועי הדרוש על מנת להוביל את חוד החנית של הפעילות ל’הגנת הים‘ בישראל ובאיזור.

הצוות הזה, הוא אנחנו EcoOcean. אנחנו רותמים, מדריכים ופועלים למען הסביבה הימית ביחד אתכם; מבוגרים וצעירים, מורים ותלמידים, משפיענים ומנהיגים, פעילים חברתיים, אוהבי ים וכל מי שאכפת לו מהסביבה ומהעתיד.

כמעט 20 שנה פועלים אנשי עמותת אקואושן, בקו החזית – משקיפים מהמרכז שלנו שבקו החוף – אל האופק הכחול ושואלים כל בוקר מחדש איך נשמור עליו.

“לשמור ממה? מכל מה שמזהם אותו, משחית את חופיו ופוגע שוב ושוב ביצורים המופלאים שמנסים לחיות ולשרוד בתוכו. אקואושן, חוזרים ומדגישים; אנחנו כאן בשביל הים. כי הים על שלל יצוריו, אוצרותיו, חופיו ונופיו – כאן בשבילנו”.

אנשי עמותת אקואושן, גאים בחזונם; “ישראל היא מדינת ים. החזון שלנו לעשור הקרוב הוא לעצב ישראל בה בני האדם והסביבה הימית משגשגים ביחד. באמצעות תמיכה בהעמקת הידע המדעי אנחנו חותרים לשיקום הסביבה הימית בישראל ובאיזור הים התיכון.

בעמותת אקואושן, מסכמים; “באמצעות חינוך אנחנו מקדמים ישראל בה יתקיים שוויון הזדמנויות בנגישות לחקר הים עבור הדור הצעיר מכל קשת החברה הישראלית.

באמצעות הובלת פעילים במגוון מיזמי ניטור, חקר והגנה על הים, אנו בונים קהילה שמבינה לעומק את הסביבה הימית והחופית ויודעת להשפיע באופן מבוסס עובדות על מקבלי ההחלטות במדינת ישראל“.

About the author

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 68, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות ונכד; רפאל, אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

דילוג לתוכן