הביס והכיס חקלאות ימית חקלאות ישראל

מגדלי הדגים: שר החקלאות עודד פורר, צריך לבקש סליחה בכיפור

מנכל חברת אקוואטק פישריז מר מורדי ללוש; "חתימה על הצו לביטול מכסי יבוא כשמשרדי האוצר והחקלאות, מציגים מצג של הידברות עם מגדלי הדגים, הצפויים לספוג פגיעה אנושה בעקבות המהלך, מגלמת דוגמה קיצונית להתנהלות שלטונית חסרת תום לב. הצו עתיד לפגוע פגיעה אנושה במגדלי הדגים המקומיים ובהם חברת אקוואטק פישריז ובגידול דגי הברמונדי בנגב ◄ מגדלי הדגים, נערכים לסדרת צעדי מחאה משותפים, בתגובה ל'הורדת המכס'.
0
0
מנכל ארגון מגדלי הדגים אלי שריר מול שר החקלאות ופיתוח הכפר מר עודד פורר | צילום אודו ג'נסן | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
אלי שריר מול עודד פורר

מגדלי הדגים לא יִשְׁתְּקוּ יותר וערב יום הכיפורים (ט’ בתשרי התשפ”ג) הם הודיעו, כי לאחר חתימת משרד האוצר על ה’צו לביטול המכס על יבוא דגים’ יחרימו מגדלי הדגים מכל רחבי הארץ את ‘כנס הבינלאומי – מזון מן הים והמדבר בישראל AgrIsrael – Sea The Future – Food from the Sea & The Desert! בימים ימים שלישי – חמישי 18.10 – 20.10 מלון הרודס בוטיק בעיר אילת.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

לטענת מגדלי הדגים; “הורדת המכס שנעשתה באופן חד צדדי וללא הסכמות עם המגדלים, תביא לחיסול מוחלט של ענף גידול הדגים המקומי, מדן בצפון ועד אילת בדרום.

ביד אחת משרדי החקלאות ו-האוצרמייבשים” אותנו וביד השנייה מבקשים להתגאות בעולם ב’חקלאות המים הישראלית‘ המתקדמת.

מדובר ב”אירוע ציני ומזויף, לא נהיה ב’כנס החקלאות הימית הבינלאומי‘ סוג של תפאורה דוממת לאירוע הציני והמזויף של השר פורר“.

עולה, כי בשנים האחרונות, מאז הורדת המכס על יבוא דגי אמנון, בורי וקרפיון, נפגע הייצור המקומי פגיעה קשה; חלה ירידה של 21% בהכנסות המגדלים.

כתוצאה מכך ירידה של 20% במספר המשקים הפעילים בענף, נטישה וייבוש שטחי בריכות, רובם פרושים בסמוך לגבולות המדינה, על ההשלכות האקולוגיות והביטחוניות הנובעות מכך ופועל יוצא מאלה – ירידה של כ- 26% בהיקף ייצור דגי הבריכות המקומי.

לדעת מגדלי הדגים, התוצאה היא; צמצום התחרות, השארת שרשרת האספקה בידי מספר קטן של חברות פרטיות, יוצרת תלוּת גדולה עוד יותר ביבוא וכתוצאה המחירים מזנקים עכשיו וימשיכו לעלות בעתיד.

בהינתן תלות מוגברת ביבוא ועלויות יבוא במגמת עלייה, לצד צמצום הייצור המקומי, ומניסיון העבר (כפי שמשתקף ממחירי האמנון הקפוא המיובא), הורדת מכסים לא תביא לירידה במחיר לצרכן.

באחרונה, החליטו משרדי האוצר והחקלאות להרחיב את המהלך באמצעות צו גורף להורדת המכס על כלל יבוא הדגים לישראל, באופן חד צדדי וללא הסכמות עם המגדלים על מתווה חליפי וברור של תמיכה ישירה הוגנת וארוכת טווח שתבטיח את עתיד ענף גידול הדגים הישראלי ואת היכולת לספק דג ישראלי טרי ואיכותי לאזרחי ישראל.

בתגובה הודיעו, נציגי המגדלים; מגדלי דגי הבריכות, מגדלי הדניס בים, מגדלי הפורל בגליל העליון ומגדלי הברמונדי בנגב, כי בכוונתם להחרים את כנס “Sea the Future” כנס החקלאות הימית הבינל הראשון שכאמור, מקיים משרד החקלאות ב-18-20 באוקטובר, באילת.

מגדלי הדגים; “משרדי האוצר והחקלאות מציגים מצג של הידברות עם מגדלי הדגים, הצפויים לספוג פגיעה אנושה בעקבות המהלך, מגלמת דוגמה קיצונית להתנהלות שלטונית חסרת תום לב…

מנכל ארגון מגדלי הדגים בישראל מר אלי שריר, תקף; “משרד האוצר ומשרד החקלאות והעומד בראשו עודד פורר, כי הם מנהלים מגעים והסכמים בינם לבין עצמם, מבלי לדבר איתנו וזאת בניגוד להבטחות המפורשות שניתנו לנו, לפיהן ההסכמים, יתקבלו תוך הסכמות ושמירה על עתיד הענף.

יושב ראש חברת ‘דג ישראלי‘ מר אילון בדיל, צילום אורלי חסון | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
אילון בדיל ‘דג ישראלי‘

הורדת המכס היא צעד פופוליסטי שכולו תעמולת בחירות. מאחר ולמעשה 85% מן הדגים הטריים הנצרכים היום בארץ, הם ללא מכס.

המהלך זה לא ישפיע על המחירים אלא רק יפגע בשארית הייצור המקומי הקיים כיום בישראל ויחסל באופן מוחלט את ענף גידול הדגים בישראל, מדן ועד אילת.

משרדי החקלאות והאוצר ביד אחת מייבשים אותנו וביד השנייה מבקשים להתגאות בעולם בחקלאות המים הישראלית המתקדמת. לא נהיה תפאורה דוממת לאירוע הציני והמזויף של השר פורר“.

יושב ראש חברת ‘דג ישראלי‘ מר אילון בדיל, אמר; “אנו קוראים לכל העוסקים בחקלאות ימית בישראל וכן עמיתנו מענפי חקלאות המים הפנימיים; חוקרים, ומפתחי טכנולוגיה, שהמשך הפיתוח והשגשוג של חקלאות בישראל בכלל והחקלאות הימית בפרט.

חשובה להם לא לקחת חלק בכנס הפומפוזי והשקרי שהמשרד, מקיים וזאת בעקבות הרפורמה השערורייתית של משרד החקלאות בהובלת שר החקלאות, בהסרת מכסי המגן על ענף גידול הדגים הישראלי, באופן חד צדדי ובלי מתן אפשרות למגדלים הישראלים לתחרות הוגנת..”.

משרד החקלאות והשר פורר, רוצים להתגאות מול האורחים שלהם מחוץ לארץ ואכן, יש במה להתגאות! בהישגי החקלאות הימית הישראלית, אך בה בעת מובילים רפורמה מזלזלת והרסנית שתוביל בהכרח להרס אותה חקלאות עצמה.

סיכם יושב ראש  ‘דג ישראלי‘ מר בדיל; “לאור המצב העגום נשאיר בכנס הקרוב בעיר אילת את משרד החקלאות והשר עם אורחיהם מחוץ לארץ, לבד וללא נוכחות של העוסקים בחקלאות ימית ישראלית!”.

מנכל חברת אקוואטק פישריז מר מורדי ללוש | צילום: איציק ביר | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
מורדי ללוש, אקוואטק פישריז

מנכל חברת אקוואטק פישריז (Aquatech Fisheries) מר מורדי ללוש; “חתימה על הצו לביטול מכסי יבוא כאשר משרדי האוצר והחקלאות מציגים מצג של הידברות עם מגדלי הדגים, הצפויים לספוג פגיעה אנושה בעקבות המהלך, מגלמת דוגמה קיצונית להתנהלות שלטונית חסרת תום לב.

הצו עתיד לפגוע פגיעה אנושה במגדלי הדגים המקומיים ובהם חברת אקוואטק פישריז ובגידול דגי הברמונדי בנגב.

משנחתם הצו ומגדלי הדגים הועמדו בשלב זה, מול שוקת שבורה, עומדת אקוואטק פישריז על עיגונו המיידי של מתווה מוסכם לתמיכות ישירות, שיאפשר לה להמשיך בגידול דגים מקומי, חרף הנזקים הכבדים שצפוי הצו לגרום לכושר התחרות שלה”.

מטעם ‘משרד ת ק ש ו ר ו ת – יעל שביט’ ייעוץ תקשורתי, תדמיתי ואסטרטגי, דוברות ויחסי ציבור ועל ידי ארגון מגדלי הדגים באמצעות הגב’ דורית אורלי נמסר לפורטל כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי מגדלי הדגים, הודיעו, כי הם נערכים לסדרת צעדי מחאה משותפים נוספים, בתגובה ל’הורדת המכס‘.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-8 נכדים; כפיר-שלמה, רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-76

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

הדלקת המשואות יום העצמאות ה-76

תפילה ליום העצמאות 76

דילוג לתוכן