בנקים חדשות כאן ישראל כסף מדבר מסחר | תעשייה

לין: ריבית בנק ישראל פוגעת בתחרות האשראי במשק בסף מיתון

נשיא איגוד לשכות המסחר עורך דין אוריאל לין: "מנתוני המדד, שהתפרסמו בשבוע שעבר, עולה, כי הצמיחה במשק בחודש אוגוסט, ירדה לרמה של 0.1%, בדומה ל-יולי 2023. השילוב של הפגיעה בעסקים הקטנים, הירידה הגלובלית במחזור העסקים ונתוני מדד מלניק, מצביעים על תחילתו של מיתון. העלאות הריבית, אפילו היו הכרחיות, הולידו תוצאות שליליות מאוד ויש לעצור את המאבק באינפלציה באמצעות העלאות הריבית".
0
0
עורך דין אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר נגד נגיד בנק ישראל פרופסור אמיר ירון ברקע: סימנים ראשוניים למיתון | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
ליןVהנגיד ירון

נשיא איגוד לשכות המסחר עורך דין אוריאל לין, הודיע היום (יום שלישי, י”ח בתשרי, תשפ”ד) בישיבה מיוחדת שהתקיימה באיגוד, כי הוא מאשים את “מדיניות הריבית של בנק ישראל גורמת לפגיעה חמורה בתחום האשראי בישראל, מצמצמת את התחרות שהחלה בתחום ומביאה את כלכלת ישראל לסף מיתון”.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

לטענתו של לין, על נגיד בנק ישראל פרופסור לבנקאות ומימון הכלכלן אמיר ירון, יש להכריז כבר כעת, כי אין בכוונתו להעלות את הריבית, בהכרזה הצפויה בהמשך חודש זה.

“כל ה-אִינְדִּיקָטוֹרִים הכלכליים (סימן, אות המראה על שינוי או על מידע) מראים על תחילתו של ‘מִיתּוּן(תקופה של פעילות כלכלית מעטה) ועל פגיעה בפעילות העסקית כתוצאה מהריבית הגבוהה” – הוסיף נשיא איגוד לשכות המסחר.

“יתרה מכך, הנגיד, אינו פועל, כדי לבלום את ההשפעות ההרסניות הנוספות של העלאות הריבית הבאות לידי ביטוי בצמצום דרמטי של תחרות בתחום המימון לעסקים.

תחרות שהייתה מצומצמת גם קודם, וכעת המימון החוץ בנקאי מדולל משאבים והופך במקרים רבים ליקר מדי ולא כדאי”. קבע לין.

בנק ישראל, נוקט במדיניות חד צדדית של העלאות ריבית, מבלי לתת פתרונות משלימים להשלכות של העלאות אלה על המגזר העסקי ועל משקי הבית;

רווחי הבנקים, הסתכמו ברבעון השני של השנה בכ- 7.6 מיליארד ₪ שהם זינוק של 40% לעומת הרבעון המקביל, אשתקד.

נשיא איגוד לשכות המסחר, הוסיף; “זאת בעיקר בגלל הזינוק בריבית. הנפגעים העיקריים הם כמובן משקי הבית וחלקים נרחבים במגזר העסקי ובעיקר העסקים הקטנים.

על בנק ישראל, היה לשקוד, באמצעים הנתונים בידיו, להורדת עלויות המושתות על משקי הבית והמגזר העסקי באמצעות המערכת הבנקאית“.

שילוב של פגיעה בעסקים קטנים וירידה בהיקפי הפעילות מוביל למיתון

לדברי לין, ניתן כבר לראות את ההשלכות ההרסניות של העלאות הריבית על הפגיעה במשק, ובעיקר בעסקים הקטנים והבינוניים; “הפרשות הבנקים בגין הפסדי אשראי במגזר העסקים הקטנים, היוו במחצית הראשונה 34% מכלל ההפרשות, זאת למרות שמגזר זה מהווה 11% בלבד מסך האשראי“.

דובר לשכת המסחר מר דרור זרסקי, הוסיף לפורטלכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי; בנוסף, הצביע לין על פרסומי מדד מלניק (המדד, שפותח על ידי פרופ’ רפי מלניק, נשיא אוניברסיטת רייכמן, מאבחן בזמן אמת את רמת הפעילות ואת התפניות בפעילות המשקית בישראל.

מנתוני המדד, שהתפרסמו בשבוע שעבר, עולה, כי הצמיחה במשק בחודש אוגוסט, ירדה לרמה של 0.1%, בדומה ל-יולי 2023.

לין, קבע והוסיף, כי; “השילוב של הפגיעה בעסקים הקטנים, הירידה הגלובלית במחזור העסקים ונתוני מדד מלניק מצביעים על תחילתו של מיתון“.

בסיכום דבריו, אמר לין ש”העלאות הריבית‘ אפילו היו הכרחיות, הולידו תוצאות שליליות מאוד ויש לעצור את המאבק באינפלציה באמצעות העלאות הריבית“.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-8 נכדים; כפיר-שלמה, רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-76

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

הדלקת המשואות יום העצמאות ה-76

תפילה ליום העצמאות 76

דילוג לתוכן