כסף מדבר מלחמת חרבות ברזל מסחר | תעשייה עובדים | תעסוקה | כוח אדם

לין: להתקין מיד תקנות שעת חירום כמענה להוצאת עובדים לחל”ת

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר: "על הממשלה להכין בדחיפות תקנות שעת חירום להוצאת עובדים לחל"ת אשר תותאמנה למצב הנוכחי. כל עובד שיוצא לחל"ת, יזכה לתשלום שכרו המדורג עד שיימצא עבורו מקום עבודה אלטרנטיבי בסיוע לשכת התעסוקה" ◄ מטרות אלה יש לפרש פירוש רחב, שכן ההגנה על המדינה או ביטחון הציבור אינם יכולים להתקיים במצב בו לציבור עובדים גדול אין מקורות הכנסה. 
0
0
אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, ברקע: סימני שאלה בעניין חופשה ללא תשלום (חל"ת) | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
אוריאל לין

עורך דין אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אשר היה בזמנו מי שאחראי לעיצוב חוק יסוד הממשלה החדש,  קורא היום (יום שלישי, ט’ בחשון התשפ”ד) לממשלה להתקין בדחיפות תקנות שעת חירום שתיתנה מענה שלם ומותאם להוצאת עובדים ל’חופשה ללא תשלום’  (בראשי תיבות: חל”תבמצב הנוכחי.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

לטענת לין; קיים בישראל מצב חירום בהתאם ל-הכרזת הכנסת מיום 13.6.23 למשך תקופה של שנה שלמה.  בהתאם לכך, ועל פי חוק יסוד הממשלה, רשאית הממשלה להתקין תקנות לשעת חירום, כדי “להגן על המדינה, ביטחון הציבור וקיום האספקה והשירותים החיוניים”.

מטרות אלה, יש לפרש פירוש רחב, שכן ההגנה על המדינה או ביטחון הציבור אינם יכולים להתקיים במצב בו ל-ציבור עובדים גדול אין מקורות הכנסה.

הכוח שהוענק לממשלה להתקין תקנות לשעת חירום, ניתן כדי לתת מענה מהיר למצב בו אנו נתונים כיום. על המדינה להבטיח, כבר עכשיו, שעובדים שאיבדו את מקום עבודתם לא ייפגעו.

המצב החוקי הקיים היום, של ניצול דמי אבטלה לצורך תמיכת הביטוח הלאומי, אינו עונה על בעיית השעה, ואין גם כוונה לפטר עובדים אלא לשמור על יחסי מעסיק עובד בשלמותם. גם באשר לעובדים אשר נצלו את מלוא ימי האבטלה בתשלום.

דובר לשכת המסחר מר דרור זרסקי, הוסיף לפורטלכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי נשיא איגוד לשכות המסחר, עורך דין אוריאל לין, הוסיף וסיכם; “יש לאפשר, ובדחיפות, מתן שכר מודרג לעובדים בכל התקופה שהם נעדרי עבודה, וכן פתרון אמת לעצמאים.

אין זה אומר ששירות התעסוקה מנוּע מלהציע ליוצאים לחל”ת מקומות עבודה אלטרנטיביים, אך עד שבפועל מוצא העובד מקום עבודה אלטרנטיבי, הוא צריך לקבל את שכרו המודרג, כפי שנעשה בתקופת הקורונה.

האמצעי החוקי לזירוז הטיפול אלה הם תקנות שעת חירום, אותם הממשלה יכולה להעביר תוך יממה אחת”.

חופשה ללא תשלום (חל”ת) מהי?

*חופשה ללא תשלום (חל”ת) היא תקופה שבה ממשיכים להתקיים יחסי עובד-מעביד, אך העובד אינו עובד במהלכה ולכן, אינו מקבל שכר וזכויות אחרות, כגון; הזכות לדמי מחלה.

בדרך כלל תקופה זו אינה נכללת בחישוב הוותק של העובד, לכל הזכויות התלויות בוותק. עם תום החופשה ללא תשלום זכאי העובד לחזור לתפקידו הקודם או לתפקיד דומה.

לקריאה בהרחבה על חופשה ללא תשלום.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-8 נכדים; כפיר-שלמה, רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-76

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

הדלקת המשואות יום העצמאות ה-76

תפילה ליום העצמאות 76

דילוג לתוכן