מבזקי כאן ישראל

פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

מה לקנות; אבקת חלב רגילה 150 גר'. ביצים; 4. אבקת אפיה; כפית ותקבלו; לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

חדשות כאן ישראל כאן חלל | תעופה

לוויין התלמידים הישראלי דוכיפת 2 שוגר מתחנת החלל

כעת יתחיל הלוויין דוכיפת 2 את מסלולו בגובה 400 קילומטר, גובהה של תחנת החלל, וצפוי להנמיך בהדרגה במשך כשנה ולאחריה יצנח אל האטמוספירה שם יישרף בגובה של 90 קילומטר מעל פני הקרקע ◄ הקבוצה הישראלית היא היחידה של תלמידי תיכון, כאשר מתוך 50 קבוצות רק 28 קבוצות עברו את הבדיקות הקפדניות של נאס"א בדרך לשיגור המוצלח.
לוויין התלמידים הישראלי דוכיפת 2 יוצא אל מסלולו בחלל | צילום מסך, ISS | עיבוד צילום: שולי סונגו©
לוויין התלמידים הישראלי דוכיפת 2 יוצא אל מסלולו בחלל | צילום מסך, ISS | עיבוד צילום: שולי סונגו©

דוכיפת 2, לוויין התלמידים הישראלי שוגר היום (חמישי, כ”ב באייר התשע”ז) לפני כשעה קלה מתחנת החלל הבין-לאומית אל מסלולו בחלל. הלוויין, מיזם של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ועיריית הרצליה, שוגר לפני חודש לחלל כחלק מלהק של לוויינים זעירים שמטרתם למפות את השכבה החיצונית באטמוספירה (תרמוספירה), מיפוי שיסייע בין השאר בשיפור של העברת ‘שידורי GPS’.

 ■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן נעים’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

בתוך זמן קצר צפוי הלוויין להתחיל לשגר אותות לכדור הארץ ובמהלך הלילה יעבור פעם ראשונה מעל ישראל כך שהאותות ייקלטו גם כאן. אותות הלוויין, יגיעו אל תחנת הקרקע ב’מרכז המדעים הרצליה’ המאוישת על ידי תלמידי הפרויקט. האותות יפוענחו על ידי התלמידים באמצעות תוכנות שפיתחו בעצמם.

דוברת וממונה על יחסי ציבור | משרד המדע, הטכנולוגיה | הגב’ ליבי עוז, מסרה לפורטל כאן נעים | kan-naim | אתר האינטרנט של כל המדינהכי הלוויין שוגר היום למסלולו בחלל כחלק מלהק של 28 לוויינים זעירים המשוגרים בימים האחרונים בהדרגה מתחנת החלל. השיגור עצמו התבצע באמצעות זרוע רובוטית מיוחדת שהפעילו אסטרונאוטים יפנים בתחנה אשר שיגרה דרך שרוול הטעון בשלושה לוויינים בכל פעם.

כעת יתחיל הלוויין את מסלולו בגובה 400 קילומטר, גובהה של תחנת החלל, וצפוי להנמיך בהדרגה במשך כשנה ולאחריה יצנח אל האטמוספירה שם יישרף בגובה של 90 קילומטר מעל פני הקרקע.

דוכיפת 2 הוא הלוויין הזעיר השני שפיתחו תלמידים ישראליים ומשקלו 1.8 קילוגרם בלבד. הלוויין, שוגר לחלל במסגרת מיזם QB50 של האיחוד האירופי עם לוויינים שבנו סטודנטים ממדינות בלגיה, טורקיה, דרום אפריקה, אוסטרליה, גרמניה, צרפת, דרום קוריאה ועוד.

הקבוצה הישראלית היא היחידה של תלמידי תיכון, כאשר מתוך 50 קבוצות רק 28 קבוצות עברו את הבדיקות הקפדניות של נאס”א בדרך לשיגור המוצלח.

יותר מ-80 תלמידים מהישובים והערים; אופקים, ירוחם, עפרה, חוּרה (הפזורה הבדואית) ומהעיר הרצליה – עמלו בשנתיים האחרונות על פיתוח דוכיפת 2 בליווי מהנדסים מהאקדמיה וממפעל מבת חלל בתעשייה האווירית. בראש הפרויקט עומד דר’ מאיר אריאל מנהל מרכז המדעים הרצליה.

התלמידים עבדו בעשרה צוותים ולרשותם עמדו חדר נקי, מעבדת אלקטרוניקה ותחנת קרקע לתקשורת עם לוויינים. כל צוות היה אחראי לתחום אחר כגון בחינת המפרט הטכני, תכנות מערכת ההפעלה, פענוח נתוני הלוויין, בקרה, הנדסת מערכת ועוד.
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן