101 הזעקת עזרה מדא

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

טקס חילופי שרים

הטקס בהשתתפות השר הנכנס ח"כ עודד פורר, השר היוצא ח"כ אלון שוסטר, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן ומנכ"ל המשרד ד"ר נחום איצקוביץ'.

פורום כאן נעים

המדריך לבחירת המלון המושלם

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם כל הפירות המתוקים! אז כיצד נבחר את המלון המדוגם ביותר? מדריך שירות ההדרכה והמקצוע, נביל עומרי, עונה על כל השאלות!

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

טיפים לאחסון פירות וירקות

כמה פעמים כבר עשינו את אותה הטעות וקנינו ירקות ופירות בכמויות שיכולות להספיק גם לעוד שנה, אבל אז - באסה! נאלצנו לזרוק אותם. *לא עוד* משרד החקלאות פה כדי לעזור ולהאריך עוד יותר את חיי המדף שלהם! צפו בסדרה הקטעים וכנסו עכשיו:

101 הזעקת עזרה מדא

הרשות הפלסטינית מאזני הצדק מסים

כספים לאסירים ביטחוניים יחשבו כ”הכנסה” של משפחת האסיר

היועץ המשפטי לממשלה; התשלומים הללו אסורים ומבוצעים בניגוד לחוק המאבק בטרור וגם בשל כך, מתחייבת המסקנה שהם מהווים "הכנסה". כל פרשנות אחרת עלולה לתמרץ העברה בלתי חוקית של כספים אלה ואף לעודד ולתמרץ ביצוע פעולות טרור. המשמעות שלה היא הכרה על-ידי המדינה בהעברת כספים בלתי חוקית ממשפחת האסיר לאסיר, עידוד העברה זו וכפועל יוצא מכך, מתן זכויות למשפחת האסיר בעקבות פעילותה הבלתי חוקית. כל עוד הכספים לא חוּלטו בפועל ומשמשים את משפחת האסיר, יש לראותם כ"הכנסה" בידי המשפחה.
0
0
דר' אביחי מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה | רקע אסירים ביטחוניים פלסטינים משוחררים | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
דר’ אביחי מנדלבליט

“יש להתייחס לכספים אלה כאל “הכנסה” של משפחת האסיר, בין אם הם נותרו בידיה ובין אם העבירה אותם לבנה האסיר” – כך קבע היועץ המשפטי לממשלה, דר’ אביחי מנדלבליט, בתמצית את עמדתו כשהתייצב להליך בבית הדין הארצי לעבודה, ועסק בשאלה; האם יש להתחשב בכספים שמשלמת הרשות הפלסטינית לאסירים ביטחוניים ולבני משפחתם, כ”הכנסה” לעניין זכאות משפחת האסיר לתשלום גמלת הבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

בהליך נדון ערעור שהגיש תושב מזרח ירושלים, אביו של אסיר ביטחוני קטין שהורשע בשתי עבירות של ניסיון רצח ממניע לאומני. האב הגיש לביטוח הלאומי תביעה לתשלום גמלת הבטחת הכנסה, שנדחתה לאחר שלא המציא מסמכים הנוגעים לכספים המשולמים לו ולמשפחתו על-ידי הרשות הפלסטינית בגין בנו האסיר.

הערעור שהגיש לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, נדחה, לאחר שנקבע, כי מאחר שתשלומים אלה מצויים בשליטתו הבלעדית של האב, הרי שהם בגדר “הכנסה” לצורך חישוב זכאות המשפחה לגמלת הבטחת הכנסה.

האב ערער לבית הדין הארצי, וטען שאמנם הכספים מצויים בשליטתו הבלעדית, אך הם מהווים תמיכה קהילתית, ובכל מקרה הוא רק מעביר אותם אל בנו.

בעמדה מטעם היועץ המשפטי לממשלה, שהגיש מכח סמכותו הייחודית באמצעות עורכת דין יאנה סימקין מן המחלקה למשפט העבודה בפרקליטות המדינה, ציין היועץ, כי הרשות הפלסטינית משלמת לאסירים ביטחוניים הכלואים בישראל ולמשפחותיהם “משכורות” בסכומים אשר גדלים בהתאם למשך תקופת המאסר ומבטיחה הכנסה יציבה גם לאחר שחרורם ממאסר.

בנוסף לתשלומים קבועים אלה, הם מקבלים גם הטבות כלכליות נוספות, כגון; העסקה ישירה באחד ממשרדי הרשות הפלסטינית, סיוע בשכר לימוד, ביטוח רפואי ועוד.

בנוסף, מדי חודש בחודשו מעבירה הרשות הפלסטינית לחברה המפעילה את הקנטינות בבתי הכלא, סכום נוסף לטובת רכישת מוצרים מהקנטינה לכל האסירים תושבי יהודה ושומרון ועזה.

לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, יש לסווג את התשלומים המשולמים לאסיר ולבני משפחתו כ”הכנסה” בהתאם להוראות חוק הבטחת הכנסה המפנה לפקודת מס הכנסה.

משמעות הדבר היא, כי יש להתחשב בתשלומים אלה במסגרת בחינת זכאותה של משפחת האסיר לתשלום גמלת הבטחת ההכנסה.

באשר לתשלומים המיועדים לאסיר, החקיקה הפלסטינית מייעדת את התשלומים הן לאסיר והן לבני משפחתו, אך החלוקה הפנימית ביניהם אינה מפורטת בה.

היועץ המשפטי לממשלה, סבור, כי אין משמעות בהקשר זה לשאלה איזה חלק מיועד למשפחה ואיזה לאסיר.

היועמש; כל עוד הכספים לא חוּלטו בפועל ומשמשים את משפחת האסיר, יש לראותם כ”הכנסה” בידי המשפחה.

שכן הניתוח המשפטי של הסוגיה, מוביל למסקנה, כי שני מרכיבי התשלום, צריכים להיחשב כ’הכנסה לעניין מבחן ההכנסה‘ שכן הם מגיעים מאותו… מקור.

באותה מידה, אין גם השלכה מעשית לשאלה אם הכספים שיועדו למשפחה או לאסיר, אכן הגיעו ליעדם, שכן לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, העברת תשלומים אלה היא בלתי חוקית מכח חוק המאבק בטרור. בין כך ובין כך, מדובר ב’הכנסה‘ שיש להביאה בחשבון לעניין מבחן ההכנסה.

דוברת מחוז תל אביב אגף דוברות הסברה ותקשורת של משרד המשפטים, עורכת דין ניצן שפיר, מסרה לפורטל כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה‘ כי עוד סבור היועץ המשפטי לממשלה, כי בין אם מדובר ב‘אסיר בגיר’ או ‘קטין’ התוצאה תישאר זהה, מאחר שמשפחתו של האסיר הקטין, מהווה ‘אפוטרופוס טבעי‘ ולכן, התשלום, כולו מיועד למשפחה.

בעמדתו, ציין היועמש, עוד, כי הגם שבית הדין הארצי, קבע בעבר, כי חוק הבטחת הכנסה אינו מתייחס לתמיכה כספית או קהילתית ואינו קובע אם יש לראות בה כ”הכנסה“.

הרי שכאן מדובר בתשלומים המשולמים מכוח חקיקת הרשות הפלסטינית כתגמול בעד ביצוע עבירה על רקע לאומני ואי לכך, אין מדובר בתשלומים הדומים לתמיכה באופן וולונטרי כמחווה אנושית.

התשלומים הללו אסורים ומבוצעים בניגוד לחוק המאבק בטרור וגם בשל כך, מתחייבת המסקנה שהם מהווים “הכנסה“. כל פרשנות אחרת עלולה לתמרץ העברה בלתי חוקית של כספים אלה ואף לעודד ולתמרץ ביצוע פעולות טרור.

המשמעות שלה היא הכרה על-ידי המדינה בהעברת כספים בלתי חוקית ממשפחת האסיר לאסיר, עידוד העברה זו וכפועל יוצא מכך, מתן זכויות למשפחת האסיר בעקבות פעילותה הבלתי חוקית.

כל עוד הכספים לא חוּלטו בפועל ומשמשים את משפחת האסיר, יש לראותם כ”הכנסה” בידי המשפחה.

לפיכך, היועץ המשפטי לממשלה, סבור, כי יש לדחות את הערעור ולקבוע, כי הכספים שמעבירה הרשות הפלסטינית למשפחת האסיר בזיקה לביצוע פעולת טרור, יובאו בחשבון לצורך בחינת זכאותה של משפחת האסיר לתשלום גמלת הבטחת הכנסה מהמוסד לביטוח לאומי, בין אם נותרו בידיה ובין אם הועברו לבנם האסיר.

העמדה שהובאה, גובשה בעזרת ‘המחלקה למשפט ציבורי-חוקתי בייעוץ וחקיקה‘.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 67, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן