מבזקי כאן ישראל

פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

חדשות יום הזיכרון לשואה ולגבורה יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשפ קריית טבעון רדיו | טלוויזיה

‘כאן 11’ הומור כמנגנון הגנה בשואה, סרט; “הייתם צריכים להיות שם”

בכורה בערוץ 'כאן 11' יום השואה "הייתם צריכים להיות שם" הוא סרט השואה הראשון שבו מרואיינים ניצולי שואה על נושא של הומור כתמה מרכזית. הם משתפים בדיחות וחוויות הומוריסטיות, לצד סיפורי הזוועה אשר חוו באותם ימים ◄ התובנה העיקרית מן הסרט היא, שגם בתנאים לא אנושיים, בני אדם מסוגלים למצוא את הכוח לחייך וההומור, הוא שנתן את הכוח להמשיך.
0
0

טל פרידמן יוצא למסע דוקומנטרי ומגלה כיצד ההומור סייע ליהודים להתמודד עם זוועות ‘השואה’. הסרט חושף לראשונה ‘ניצולי שואה’ שנעזרו בהומור ככלי הישרדות וממשיכים להיעזר בו עד היום. הסרט, ישודר ב’יום הזיכרון לשואה ולגבורה’ יום שלישי, כ”ז בניסן תש”פ, 21 באפריל 2020, בשעה 21:30, ב’כאן 11′ ובדיגיטל של תאגיד השידור הישראלי ‘כאן דיגיטל”.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

הסרט “הייתם צריכים להיות שם” עוסק בשואה מזווית אחרת ומתאר כיצד היווה ההומור מנגנון הגנה עבור היהודים שחוו על בשרם את זוועות השואה.

טל פרידמן יוצא בסרט דוקומנטרי "הייתם צריכים להיות שם" ומגלה בשיחות עם ניצולים, כיצד ההומור סייע ליהודים להתמודד עם זוועות 'השואה' ב'כאן 11' | עיבוד צילום ממחושב: שולי סונגו©
טל פרידמן בשיחה עם ניצולים

בשיחות עם ניצולים מביא טל פרידמן (נולד ב-20 בדצמבר 1963) הוא קומיקאי, שחקן, מוזיקאי, סטנדאפיסט, תסריטאי ומדבב ישראלי, מגלה על תיאטרון סאטירי, קריקטורות, בדיחות ועל ההומור אל מול המוות במחנות ההשמדה.

במהלך הסרט נפגש פרידמן, נפגש עם קולגות למקצוע; ומשוחח איתם על; ‘הומור בתקופת השואה‘.

פרידמן נולד בעיר חיפה לזוג הורים ניצולי שואה. אביו, זאב, הסתתר עם משפחתו בכפר קטן בדרום צרפת ואמו, מיכל, הוברחה לשוויץ בגיל 7.

פרידמן, נישא לאיריס בשנת 1989 ולהם שלושה ילדים, מתוכם שניים מאומצים ממוצא אתיופי. כמו כן, פרידמן הוא מטאורולוג חובב ומפעיל בביתו מכשור רב לחיזוי מזג האוויר.

טל פרידמן הוא אחיו של התסריטאי יובל פרידמן ואחיה של דר’ אריאל פרידמן, מרצה לתקשורת ב’מכללת אורנים‘ ואוניברסיטת תל אביב.

בשנת 2011, שודר סרט תיעודי שהפיק על שורשיו ב’ערוץ 2‘ ובו נחשף, כי חלק מאבותיו היו יהודים מ’מרוקו‘ שהיגרו אל פולין. כיום מתגורר בקריית טבעון.

כל ילדותו של פרידמן, עברה בצל השואה, אך בניגוד למשפחות רבות שנמנעו מלשוחח בפתיחות על הנושא ובחרו להדחיקו, בבית משפחת פרידמן, התלוצצו על הנושא והתמודדו אתו באמצעות בדיחות וסרקסטיות.

טל פרידמן בשיחה עם ניצול בסרט דוקומנטרי "הייתם צריכים להיות שם" | עיבוד צילום ממחושב: שולי סונגו©
פרידמן בשיחה עם ניצול שואה

הייתם צריכים להיות שם” הוא סרט השואה הראשון שבו מרואיינים ניצולי שואה על נושא של הומור כתמה מרכזית. הם משתפים בדיחות וחוויות הומוריסטיות, לצד סיפורי הזוועה אשר חוו באותם ימים.

התובנה העיקרית מן הסרט היא, שגם בתנאים לא אנושיים, בני אדם מסוגלים למצוא את הכוח לחייך וההומור, הוא שנתן את הכוח להמשיך.

במאים; ירון ניסקי ו- אבי מרקדו.

הסרט, ישודר ב’יום הזיכרון לשואה ולגבורה‘ יום שלישי, כ”ז בניסן תש”פ, 21 באפריל 2020, בשעה 21:30, ב’כאן 11‘ וב-דיגיטל של תאגיד השידור הישראלי ‘כאן דיגיטל”.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 67, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן