ההפתעה המרגשת של סגן י׳ | חיל-האוויר הישראלי

לזה הוא לא ציפה! סגן י׳ חשב שהוא מצטלם לסרטון רגיל לקראת סיום קורס-טיס 179, אבל... לנו היו תכניות אחרות!

למי הצביעה גאולה אבן-סער ב-2006? | גיא זהר

כאן 11 | גאולה אבן-סער טענה שכל חייה הצביעה ליכוד, אבל מאמר מ-2006 טען אחרת. יש פער - וסגרנו אותו | אופירה אסייג, טענה שבסין וביפן אין תאונות דרכים. בדקנו. ועוד פערים קטנים | איך גם נתניהו וגם גדעון סער משתמשים באותו סקר להוכיח את הובלתם?

פורום כאן נעים

“למה אתה גונב?”: מלחמת החקלאים במשפחות הישראליות

שום דבר לא הכין את החקלאים בישראל לתופעת הגניבות של המטיילים, ש"עושים שוק" במטעים ובפרדסים. כתבתה של נועה ברק | כאן חדשות.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד”א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

מעצר חוליית גנבי עגלים בנגב

צוותי מג"ב שביצעו אכיפה באזור הדרום, על מנת לסכל גניבות חקלאיות, התחקו אחר חוליה שגנבה עגלים ממושב יכיני. בתום מרדף רגלי ורכוב, בסיוע היחידה האווירית, נעצרו החשודים, והעגלים הושבו לבעל המשק כשהם בריאים ושלמים.

נעים לעקוב אחרי

ארכיאולוגיה חדשות ירושלים

ירושלים של זהב – עגיל זהב בן 2000 שנה התגלה בעיר דוד

עגיל זהב מעוטר בדמות חיה בעלת קרניים מהתקופה ההלניסטית, התגלה בחניון גבעתי בעיר דוד שבגן לאומי; עגילים דומים מאוד (אם כי לא זהים) מוכרים מרחבי אגן הים התיכון - במיוחד מיוון, אולם בישראל הם נחשבים מאד נדירים. גילוים של התכשיטים המוכרים בעולם ההלניסטי, עשוי ללמד על השפעות הלניסטיות שהגיע וגם לירושלים בתקופה זו" ◄ "מי שענד אותו השתייך למעמד הגבוה של תושבי ירושלים" ◄העגיל, יוצג לציבור הרחב ב'כנס הארכאולוגי השנתי של עיר דוד'.

רשות העתיקות הגוף האחראי על החפירות הארכאולוגיות ועל אתרי העתיקות במדינת ישראל, גאה היום (רביעי, כ”ז באב התשע”ח) לחשוף עוד גילוי ארכאולוגי מרשים. עגיל זהב מרהיב, מעוצב בדמות חיה בעלת קרניים, המתוארך למאות ה-2-3 לפני הספירה (התקופה ההלניסטית*), התגלה בחפירות הארכאולוגיות של רשות העתיקות ואוניברסיטת תל אביב בחניון גבעתי שבעיר דוד, בגן לאומי סובב חומות ירושלים.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

לדברי מנהלי החפירה, פרופ’ יובל גדות מטעם אוניברסיטת תל אביב ודר’ יפתח שלו מטעם רשות העתיקות, “התכשיט נמצא במבנה שנחשף בחפירה, המתוארך לתקופה ההלניסטית הקדומה –זוהי תקופה מרתקת, אשר הידע עליה בירושלים דל.

עגיל זהב הלניסטי שנתגלה בעיר דוד
עגיל זהב הלניסטי שנתגלה בעיר דוד

במהלך יותר ממאה שנות חפירות ארכיאולוגיות בעיר, נחשפו בה אומנם ממצאים קטנים רבים מהתקופה, ארכיאולוגיות מטבעות, אך כמעט שלא נמצא ובה שרידי מבנים המתוארכים בוודאות לתקופה זו”.

העגיל, דמוי החישוק והוא מעוטר בראש חיה בעלת קרניים (אנטילופה או צבי) בו רוקעו עיניים גדולות, פה ותווי פנים נוספים.

בסמוך לו, התגלה גם חרוז זהב מעוטר במעשה רקמה עדין בדגם של חבל דק, המחלק את החרוז לשני חלקים ולשש ספירלות בכל צד.

לדברי החוקרים; “לא ברור אם עגיל הזהב נענד על ידי גבר או על ידי אישה וגם לא ברורה זהותם התרבותית והדתית, אולם ניתן לומר בוודאות,כי מי שענד את העגיל בהכרח השתייך למעמד הגבוה של תושבי ירושלים.

עובדה זו, ניתן לקבוע הן בשל הקרבה אל הר הבית, ולמקדש שהיה פעיל באותה תקופה, והן בשל איכותו של תכשיט הזהב“. 

אריאל פולוקוף ודר’ עדי ארליך מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה, שבחנו את העגיל והחרוז, העריכו, כי התכשיטים, יוצרו בטכניקה הקרויה; ‘פיליגרן’ (פירוש המילה פיליגרן, אלו המילים הלטיניות; פילום = חוט וגרנום = גרגר חיטה), פיליגרן, עושה שימוש בחוטים ובכדורי מתכת קטנטנים ליצירת דוגמאות מורכבות ועדינות.

 החוקרים; “הממצאים מהחפירה, פותחים אשנב אל העיר ירושלים של התקופה ההלניסטית הקדומה…”

לדבריהן, סוג עגילים זה, הופיע לראשונה ביוון בתקופה ההלניסטית הקדומה ויש לתארך את העגילים למאות ה-4 או ה-2 לפני ספירת הנוצרים.

עגילים דומים מאוד (אם כי לא זהים) מוכרים מרחבי אגן הים התיכון – במיוחד מיוון, אולם בישראל הם נחשבים מאד נדירים.

פרופ’ גדות; “עד כה נתגלו בארץ ישראל, רק  עגילים בודדים מסוג זה, רובם באזור החוף ועגיל מעט שונה במערת קבורה בכתף הינום (אתר ארכאולוגי ובו מערכת מערות קבורה המתוארכות לימי בית המקדש הראשון.

האתר שוכן בירושלים, למרגלות הכנסייה הסקוטית כנסיית אנדראס הקדוש, בצמוד ל‘מרכז מורשת בגין‘).

עגיל הזהב הלניסטי
עגיל הזהב הלניסטי שנתגלה

אולם זוהי הפעם הראשונה בה מתגלה העגיל בעיר ירושלים בתוך שרידים ארכאולוגיים בני התקופה”.

לדברי החוקרים; “הממצאים מהחפירה, פותחים אשנב אל העיר ירושלים של התקופה ההלניסטית הקדומה; נראה שהעיר בתקופה זו לא הצטמצמה לפסגת גבעת עיר דוד, אלא התרחבה מעט מערבה, לכיוון הגיא המרכזי (ביוונית: טִירוֹפּוֹיאוֹן או טִירוֹפּוֹיוֹןΤυροποιόν, בתעתיק ללטינית Tyropoeon), ואולי אף מעבר לו.

עוד עולה מן החפירה הארכאולוגית, כי מי שהתיישב באזור זה, לא היו עניים שהתיישבו בשטחים הריקים, סביב המרכז, אלא להפך – אנשים בעלי אמצעים.

 העולם ההלניסטי

עולם ההלניסטי, נוצר כתוצאה מהקולוניזציה היוונית וממלחמותיו של אלכסנדר הגדול שהקיף את כל אגן המזרחי של הים התיכון, חלקים מהאגן המערבי, את כל המזרח התיכון וחלקים מאסיה המרכזית.

נהוג למנות התקופה ההלניסטית ממותו של אלכסנדר הגדול בשנת 323 לפני הספירה ולסיימה בשנת 30 לפני הספירה במותה של המלכה ההלניסטית האחרונה; קליאופטרה.

במזרח, הגיע בתוך יבשת אסיה עד הודו ואילו במערב עד אזור פרובנס של ימינו בצפון מזרח, כלל את אזור חצי האי קרים ושטחים הנמצאים מזרחית לו.

גילוים של התכשיטים המוכרים בעולם ההלניסטי, עשוי ללמד על השפעות הלניסטיות שהגיע וגם לירושלים בתקופה זו”.

התכשיטים, יוצגו לציבור הרחב ב‘כנס הארכאולוגי השנתי של עיר דוד’ אשר יתקיים בתחילת ספטמבר, שנה זו.
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן