קמפיין: אנשים. לא סמלים

עמותת נגישות ישראל - Access Israel, יוצאת בקמפיין מקורי רחב היקף / ארצי של עמותת נגישות ישראל יחד עם משרד הפרסום ליאו ברנט, למיגור תופעת עברייני חניות הנכים והעלאת המודעות לנושא. בין לילה, אלפי תמרורי חניות נכים ב-15 ערים, ובעשרות רבות של חניונים ומרכזי קניות בפריסה ארצית, הוחלפו בתמונות של 50 אנשים אמיתיים עם מוגבלות, המספרים את סיפוריהם האישיים.

נאומו של בצלאל סמוטריץ' מכנס התנועה לאיכות השלטון

במשך עשרות שנים המתח הרצוי בין הרשויות השונות לא התקיים. יותר נכון לומר – הוא התקיים אבל בכיוון אחד בלבד. הרשות השופטת איתגרה פעם אחר פעם את שתי חברותיה, ואולם היא עצמה לא אותגרה לרגע. אסור היה לגעת בה.

פורום כאן נעים

האם יש קשר בין פעילות תחנת הכוח בחדרה לבין מחלות נשימה בילדים?

האם יש קשר בין פעילות תחנת הכוח בחדרה לבין מחלות נשימה בילדים? העיתונאי אלי לוי חדשות ערוץ 10 מביא את הסיפור ושיחה עם מנהלת מחלקת ילדים במרכז הרפואי הלל יפה דר' עדי קליין.

הרב יובל הכהן אשרוב – מגלה איך לרזות בלי דיאטה

הרב יובל הכהן אשרוב - מגלה לנו את הסוד איך לרזות בלי דיאטה.

זן נדיר – טורפים

טורפים - טורפי העל של ישראל כפי שנלכדו בעדשה של משה אלפרט במשך שלושים שנה: מסעודתו של הנמר האחרון בעין-גדי ועד המרדף אחרי זאבי הגולן. במאי תסריטאי וקריין: יגאל מוסקו.

אמא ל-12 מוצאת זמן לאהבה חדשה

ילדות כואבת ובעל אלים לא הצליחו לנצח את ליאת ברששת, שמגדלת לבד את תריסר ילדיה. עכשיו, נגד כל הסיכויים היא ממציאה את עצמה מחדש עם עמוד פייסבוק מצליח והרצאות שהיא מעבירה, ואפילו מוצאת זמן לאהבה חדשה.

סטטיק ובן-אל תבורי עם הלהיט החדש

סטטיק ובן-אל תבורי, הצמד המוזיקלי הישראלי עם הקליפ-להיט הראשון החדש בשפה האנגלית. זו הגרסה האמריקאית ל"סלסולים" שיצאה לעולם 12.12.18.

מפעל הפיס

נגישות השירות למגבלה תקשורתית (גמגום)

אנדריי קגן, אדם מגמגם אשר עובד בעמותת נגישות ישראל, מספר על עצמו ונותן המלצות לאופן בו יש לתקשר עם אדם מגמגם.

מרק שעועית מהיר וקל להכנה בנוסח דרוזי מסורתי

מרק שעועית מהיר וקל להכנה בנוסח דרוזי מסורתי, שניתן לטבען, רוטב לאורז [ 40 דק' בישול] מתכונים נוספים ניתן למצוא באתר - http://druzecuisine.com/ מרק שעועית מהיר כתוספת לאורז לבן, מתכון דרוזי מסורתי קל להכנה שניתן לטבען, מתוך סודות המטבח הדרוזי.

נעים לעקוב אחרי

ארכיאולוגיה חדשות ירושלים

ירושלים של זהב – עגיל זהב בן 2000 שנה התגלה בעיר דוד

עגיל זהב מעוטר בדמות חיה בעלת קרניים מהתקופה ההלניסטית, התגלה בחניון גבעתי בעיר דוד שבגן לאומי; עגילים דומים מאוד (אם כי לא זהים) מוכרים מרחבי אגן הים התיכון - במיוחד מיוון, אולם בישראל הם נחשבים מאד נדירים. גילוים של התכשיטים המוכרים בעולם ההלניסטי, עשוי ללמד על השפעות הלניסטיות שהגיע וגם לירושלים בתקופה זו" ◄ "מי שענד אותו השתייך למעמד הגבוה של תושבי ירושלים" ◄העגיל, יוצג לציבור הרחב ב'כנס הארכאולוגי השנתי של עיר דוד'.

רשות העתיקות הגוף האחראי על החפירות הארכאולוגיות ועל אתרי העתיקות במדינת ישראל, גאה היום (רביעי, כ"ז באב התשע"ח) לחשוף עוד גילוי ארכאולוגי מרשים. עגיל זהב מרהיב, מעוצב בדמות חיה בעלת קרניים, המתוארך למאות ה-2-3 לפני הספירה (התקופה ההלניסטית*), התגלה בחפירות הארכאולוגיות של רשות העתיקות ואוניברסיטת תל אביב בחניון גבעתי שבעיר דוד, בגן לאומי סובב חומות ירושלים.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

לדברי מנהלי החפירה, פרופ' יובל גדות מטעם אוניברסיטת תל אביב ודר' יפתח שלו מטעם רשות העתיקות, "התכשיט נמצא במבנה שנחשף בחפירה, המתוארך לתקופה ההלניסטית הקדומה –זוהי תקופה מרתקת, אשר הידע עליה בירושלים דל.

עגיל זהב הלניסטי שנתגלה בעיר דוד
עגיל זהב הלניסטי שנתגלה בעיר דוד

במהלך יותר ממאה שנות חפירות ארכיאולוגיות בעיר, נחשפו בה אומנם ממצאים קטנים רבים מהתקופה, ארכיאולוגיות מטבעות, אך כמעט שלא נמצא ובה שרידי מבנים המתוארכים בוודאות לתקופה זו".

העגיל, דמוי החישוק והוא מעוטר בראש חיה בעלת קרניים (אנטילופה או צבי) בו רוקעו עיניים גדולות, פה ותווי פנים נוספים.

בסמוך לו, התגלה גם חרוז זהב מעוטר במעשה רקמה עדין בדגם של חבל דק, המחלק את החרוז לשני חלקים ולשש ספירלות בכל צד.

לדברי החוקרים; "לא ברור אם עגיל הזהב נענד על ידי גבר או על ידי אישה וגם לא ברורה זהותם התרבותית והדתית, אולם ניתן לומר בוודאות,כי מי שענד את העגיל בהכרח השתייך למעמד הגבוה של תושבי ירושלים.

עובדה זו, ניתן לקבוע הן בשל הקרבה אל הר הבית, ולמקדש שהיה פעיל באותה תקופה, והן בשל איכותו של תכשיט הזהב". 

אריאל פולוקוף ודר' עדי ארליך מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה, שבחנו את העגיל והחרוז, העריכו, כי התכשיטים, יוצרו בטכניקה הקרויה; 'פיליגרן' (פירוש המילה פיליגרן, אלו המילים הלטיניות; פילום = חוט וגרנום = גרגר חיטה), פיליגרן, עושה שימוש בחוטים ובכדורי מתכת קטנטנים ליצירת דוגמאות מורכבות ועדינות.

 החוקרים; "הממצאים מהחפירה, פותחים אשנב אל העיר ירושלים של התקופה ההלניסטית הקדומה…"

לדבריהן, סוג עגילים זה, הופיע לראשונה ביוון בתקופה ההלניסטית הקדומה ויש לתארך את העגילים למאות ה-4 או ה-2 לפני ספירת הנוצרים.

עגילים דומים מאוד (אם כי לא זהים) מוכרים מרחבי אגן הים התיכון – במיוחד מיוון, אולם בישראל הם נחשבים מאד נדירים.

פרופ' גדות; "עד כה נתגלו בארץ ישראל, רק  עגילים בודדים מסוג זה, רובם באזור החוף ועגיל מעט שונה במערת קבורה בכתף הינום (אתר ארכאולוגי ובו מערכת מערות קבורה המתוארכות לימי בית המקדש הראשון.

האתר שוכן בירושלים, למרגלות הכנסייה הסקוטית כנסיית אנדראס הקדוש, בצמוד ל'מרכז מורשת בגין').

עגיל הזהב הלניסטי
עגיל הזהב הלניסטי שנתגלה

אולם זוהי הפעם הראשונה בה מתגלה העגיל בעיר ירושלים בתוך שרידים ארכאולוגיים בני התקופה".

לדברי החוקרים; "הממצאים מהחפירה, פותחים אשנב אל העיר ירושלים של התקופה ההלניסטית הקדומה; נראה שהעיר בתקופה זו לא הצטמצמה לפסגת גבעת עיר דוד, אלא התרחבה מעט מערבה, לכיוון הגיא המרכזי (ביוונית: טִירוֹפּוֹיאוֹן או טִירוֹפּוֹיוֹןΤυροποιόν, בתעתיק ללטינית Tyropoeon), ואולי אף מעבר לו.

עוד עולה מן החפירה הארכאולוגית, כי מי שהתיישב באזור זה, לא היו עניים שהתיישבו בשטחים הריקים, סביב המרכז, אלא להפך – אנשים בעלי אמצעים.

 העולם ההלניסטי

עולם ההלניסטי, נוצר כתוצאה מהקולוניזציה היוונית וממלחמותיו של אלכסנדר הגדול שהקיף את כל אגן המזרחי של הים התיכון, חלקים מהאגן המערבי, את כל המזרח התיכון וחלקים מאסיה המרכזית.

נהוג למנות התקופה ההלניסטית ממותו של אלכסנדר הגדול בשנת 323 לפני הספירה ולסיימה בשנת 30 לפני הספירה במותה של המלכה ההלניסטית האחרונה; קליאופטרה.

במזרח, הגיע בתוך יבשת אסיה עד הודו ואילו במערב עד אזור פרובנס של ימינו בצפון מזרח, כלל את אזור חצי האי קרים ושטחים הנמצאים מזרחית לו.

גילוים של התכשיטים המוכרים בעולם ההלניסטי, עשוי ללמד על השפעות הלניסטיות שהגיע וגם לירושלים בתקופה זו".

התכשיטים, יוצגו לציבור הרחב ב'כנס הארכאולוגי השנתי של עיר דוד' אשר יתקיים בתחילת ספטמבר, שנה זו.
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 65, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר לשלוש נכדות אוריאן, מילה שרה ו-אריאל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שניה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן