גינה גינון אורגני ו-אקולוגי חדשות מועצה אזורית הערבה התיכונה

ימְלוּחַ פָּגוּם – קבלו “דובדבנים” גם בלב המדבר לא רק בצפון

יַמְלוּחַ פָּגוּם הנחשב לצמח בעל סגולות רפואיות ברפואה הבדואית העממית, מייחסים יכולת להקל בעקיצות יתושים על ידי הרתחת העלים עם מים וחבישה על שטח העקיצה. מתברר, שהוא גם מקל גם ב'כאבי שיניים' על ידי גִּרְגּוּר הנוזל בפה ◄ ניתן למצוא את הצמח גם ב"גינה בוואדי" המהווה חלק ממיזם "גינון בצמחי-בר מן המדבר" וממוקמת במתחם מחקר ופיתוח (מו"פ) ערבה תיכונה וצפונית-תמר שליד חצבה.
0
0
בן פריטל מדריך למיומנויות קדומות וממקימי 'סיאל - מרכז מלאכות מדבר' ברקע: שיח יַמְלוּחַ פָּגוּם | צילום: נטע אור מעין יהב, הערבה התיכונה | סיאל- מרכז מלאכות מדבר, הערבה התיכונה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
בן פריטל’, יַמְלוּחַ פָּגוּם

יַמְלוּחַ פָּגוּם (שם מדעי: Nitraria) סוג שיח בר המשתייך למשפחת הימלוחים, הגדל באזורים צחיחים, ועמידים במליחות “מלביש” בימים אלו את אזור ‘הערבה התיכונה’ בצבע אדום בהן בולטים פירותיו המיוחדים של הצמח הנמצאים בשיא בשלותם ב-יוני -יולי ולהם טעם מתקתק עם מליחות קלה.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

ה”דובדבנים” הללו, צומחים בחודשי הקיץ החמים וגובהם מגיע לכדי 2.5 מטרים, משתייך למשפחת ה’ימלוחיים‘ חובב קרקע מלוּחה, מכאן שמם; ‘יַמְלוּחַ‘.

שיחי יַמְלוּחַ פָּגוּם גדלים באזורים צחיחים, ועמידים ב-מְלִיחוּת. ישנם תשעה (9) מינים. בארץ ישראל גדלים;

  • ימלוח פגום,
  • ימלוח תמים.

על פי ויקיפדיה אין לבלבל בינו לבין הסוג מלוח מסדרת הציפורנאים.

בערבית הימלוח נקרא ע’רקד או ע’רדק (غرقد, غردق). העץ מוזכר בחדית‘ כעץ היחיד שלא יסגיר למוסלמים את היהודים שיתחבאו מאחוריו, בניגוד לאבנים ולשאר העצים אשר יקראו להורגם, זאת מכיוון שהוא “עץ היהודים“.

העיר המצרית ע’רדקה נקראת על שם צמח זה. יַמְלוּחַ פָּגוּם נקרא בשפה ערבית; ענאב א-דיב (ענבי הזאב) בשל האמונה הבדואית שה… זאבים ניזונים מפירותיו.

מתברר, כי מלבד הזאבים, חיות רבות אוהבות וניזונות מפירותיו ומפיצות את זרעיו הלאה ברחבי האזור.

ל’יַמְלוּחַ פָּגוּם‘ הנחשב לצמח בעל סגולות רפואיות- ב’רפואה הבדואית העממית‘  מייחסים יכולת להקל ב-עקיצות יתושים על ידי הרתחת העלים עם מים וחבישה על שטח העקיצה.

יַמְלוּחַ פָּגוּם מתברר, אף מקל גם ב’כאבי שיניים‘ על ידי גִּרְגּוּר הנוזל בפה.

מדריך למיומנויות קדומות וממקימי ‘סיאל- מרכז מלאכות מדבר’ מר בן פריטל;ניתן לאכול מפירות השיח, רק אם קיים ‘זיהוי ודאי‘.

אם ליקטתם מיַמְלוּחַ פָּגוּם, חשוב לקחת מעט מאותו השיח – רק כמה שצריך ולהודות על השפע שהטבע נותן לנו”.

ניתן למצוא את הצמח גם ב”גינה בוואדי” המהווה חלק ממיזם “גינון בצמחי-בר מן המדבר” וממוקמת במתחם מחקר ופיתוח (מו”פ) ערבה תיכונה וצפוניתתמר שליד חצבה.

המיזם הקהילתי, עוסק בעידוד שילוב צמחי-בר מן המדבר ב-גינות הנוי הציבוריות והפרטיות ביישובי הערבה התיכונה.

מועצה אזורית הערבה התיכונה (או הערבה)

מועצה אזורית הערבה התיכונה (או הערבה) היא מועצה אזורית במחוז הדרום, בעמק הערבה. בתחומי המועצה 8 יישובים, מתוכם 5 מושבים.

ממוצע המרחקים בין יישובי המועצה הוא 18.3 קילומטרים. במועצה ישנם 5 מושבים (חצבה, עידן, עין יהב, פארן ו-צופר) ושלושה יישובים קהילתיים (ספיר, צוקים ו-עיר אובות).

המרחק בין עידן, היישוב הצפוני ביותר ובין פארן, היישוב הדרומי ביותר, הוא 70 קילומטרים.

במועצה 7 חברים. מאז אפריל 2021, עומד בראשם מאיר צור. משרדי המועצה סמוכים למרכז ספיר. שטח השיפוט של המועצה הוא 1.5 מיליון דונם, מהם 800,000 דונם של שמורות טבע.

המועצה אזורית הערבה התיכונה, קיבלה מעמד מוניציפלי בשנת 1976. למועצה האזורית הערבה התיכונה יש קשר עם יהדות אוסטרליה דרך שותפות ביחד של הסוכנות היהודית. מתוך ויקיפדיה.

צילום; בן פריטל מדריך למיומנויות קדומות וממקימי ‘סיאל – מרכז מלאכות מדבר‘ ברקע: שיח יַמְלוּחַ פָּגוּם © | הכתבה הובאה באדיבות קשת לן מ’משרד תקשורות יעל שביט חברה ליחסי ציבור‘ ב-יסוד המעלה.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-8 נכדים; כפיר-שלמה, רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-76

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

הדלקת המשואות יום העצמאות ה-76

תפילה ליום העצמאות 76

דילוג לתוכן