איך להכין עוגת פירות יבשים | מתכון טבעוני | ללא גלוטן

יפית בן מרדכי, דיאטנית קלינית, מלמדת אתכם איך יש להכין עוגת פירות יבשים, בריאה, טבעונית, ללא גלוטן.

הפייקים סביב וירוס קורונה | מהצד השני עם גיא זהר

כאן 11 | חשבתם שוירוס קורונה ויראלי? חכו שתראו את הפייקים שרצים עליו | שירי מימון טענה שמעולם לא ראתה מישהו מצליח עם השיר "סטון קולד". האמנם?

פורום כאן נעים

צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין

רעיון לט"ו בשבט: צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין. ערוץ האוכל YES 28, HOT 38.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד”א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

מעצר חוליית גנבי עגלים בנגב

צוותי מג"ב שביצעו אכיפה באזור הדרום, על מנת לסכל גניבות חקלאיות, התחקו אחר חוליה שגנבה עגלים ממושב יכיני. בתום מרדף רגלי ורכוב, בסיוע היחידה האווירית, נעצרו החשודים, והעגלים הושבו לבעל המשק כשהם בריאים ושלמים.

נעים לעקוב אחרי

ארכיאולוגיה חדשות כאן אשקלון

יין ורוטב דגים – נחשפו כהעדפות קולינריות רומאיות לפני 2000 שנה

בחפירה ארכיאולוגית שמנהלת רשות העתיקות ב'דרום אשקלון' לפני הקמת 'פארק אקו-ספורט' ביוזמת עיריית אשקלון והחברה הכלכלית אשקלון, התגלה אזור תעשייה קדום שחושף את התפריט הרומי שהגיע גם אל השולחן הארץ ישראלי ◄ החפירה חשפה גת ותל ייצור יין ומתקנים עתיקים נדירים להכנת ציר הדגים, שהיה פופולרי מאוד, אך הכנתו הייתה כרוכה בריחות עזים ◄ ביום ראשון, א' חנוכה, 22.12 תפתח רשות העתיקות את החפירה לביקור הציבור ללא תשלום.

“מאסטר שף”, “משחקי השף” חובבי הז’נר, חובה לקרוא; בריכות להכנת רוטב דגים (גֶארום), מהיחידות הידועות במזרח אגן הים התיכון, נחשפו לאחרונה בחפירות ‘רשות העתיקות’ בעיר אשקלון. החפירות, נערכות במימון עיריית אשקלון והחברה הכלכלית אשקלון, לפני הקמת ‘פארק אקו-ספורט’ חשפו עדויות להעדפות הקולינריות של הרומים והביזנטיים שישבו כאן לפני 2000 שנה. בחפירה השתתפו בני גרעין נחל מקיבוץ יד-מרדכי ותלמידי בית ספר מקיף ו’ באשקלון, ששטח החפירה מצוי ממש מאחוריו.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

ארכיאולוגיות רשות העתיקות בוחנות את מגש השיש של המזבח של הכנסייה העתיקה בדרום אשקלון | צילום ענת רסיוק | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
ארכיאולוגיות רשות העתיקות באתר

לדברי דר’ טלי אריקסון גיני מרשות העתיקות, “הרבה לפני הרוטב של הפסטה והפיצה, המטבח של הרומאים הקדומים התבסס על ‘ציר דגים’; מקורות היסטוריים מספרים על ייצור רוטב הדגים המיוחד, ששימש תבלין בסיסי למאכלים בתקופה הרומית והביזנטית בכל אגן הים התיכון.

מספרים שהצחנה שהייתה כרוכה בהכנתו הרחיקה את אזורי הייצור שלו אל שולי היישובים ואכן, גם במקרה זה, נמצאו המתקנים במרחק של כ-2 קילומטר מ’אשקלון העתיקה‘”.

אריקסון-גיני, מוסיף; “זו תגלית נדירה באזורנו. מוכרים רק מתקנים בודדים מסוג זה ב-מזרח אגן הים התיכון. הכתובים אף מספרים שהיה רוטב ‘גארום’ יהודי, כשר. חשיפתו של מתקן כזה בעיר אשקלון, מעידה על כך שהטעם הרומאי, נדד לרחבי האימפריה לא רק בפריטי הלבוש, אלא גם בהרגלי האוכל“.

עם השנים ננטש האתר הרומי, אך התנאים הטובים שמציע האזור לגידול ענבים איכותיים ליין, נותרו בעינם, ובמאה ה-5 לספירה, בתקופה הביזנטית, החלל פעול במקום מנזר שנראה, כי התפרנס מתעשייה זו; במקום נבנו 3 גתות ו-כנסיה מפוארת.

זו, אמנם לא שרדה, אך פריטים מתוכה, כגון; פריטי שיש מעוצבים וחלקי פסיפס מרשימים שעיטרו אותה,נמצאו באתר. לא רחוק מהגתות נחשפו גם שרידי בית יוצר ענק ל’קנקני חרס‘ אשר שימשו לשיווק ה-יין. נראה, כי היין שווק לייצוא.

ראש העיר אשקלון, מר תומר גלאם; “אשקלון, היא אחת הערים הקדוּמות בעולם ומפעם לפעם אנחנו מקבלים הוכחה לכך”.

לדברי דר’ אריקסון-גיני; “האתר, ששימש כאזור תעשייה לאורך מספר תקופות, ננטש שוב לאחר ה‘כיבוש המוסלמי’ במאה ה-7 לספירה ולאחר מכן, התיישבו במקום משפחות נוודים, ככל הנראה באוהלים ואלה פרקו את חלקי האתר השונים ומכרו את החלקים העתיקים כחומרים לבנייה בעבור כסף.

פריטי שיש מהכנסייה הביזנטית שפעלה ונתגלו בחפירה ארכיאולוגית בדרום אשקלון | צילום: ענת רסיוק | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
פריטי שיש מהכנסייה הביזנטית

“עדויות לפעילות זו, נמצאה ב’בורות האיגום של הגתות’ אשר הפכו ל’בורות אשפה‘ ובהם כמות גדולה של עצמות חיות גדולות, כגון; חמורים וגמלים.

החפירה, במימון ‘החברה הכלכלית אשקלון‘ מתקיימת לקראת הקמת ‘פארק אקו-ספורט‘ גדול ובו מתוכננים בריכה מלאכותית, אצטדיון ומתקנים נוספים לרווחת התושבים.

ראש העיר אשקלון, מר תומר גלאם, בירך על הממצאים החשובים והוסיף; “אשקלון, היא אחת הערים הקדוּמות בעולם ומפעם לפעם אנחנו מקבלים הוכחה לכך.

המדובר על חשיפה באחת השכונות החדשות והיפות בעיר, דבר שיוצר שילוב מיוחד בין העבר העשיר של העיר לבין ההווה המתפתח והעתיד המתקדם שלה”.

בחנוכה 2019 משעות הערב (יום ראשון, כ”ד כסלו, ערב חנוכה – נר ראשון, 22 בדצמבר), נר ראשון של חנוכה, תפתח רשות העתיקות את החפירה לביקור הציבור, ללא תשלום בשעות; 12:30-16:30. מיקום החפירה; מאחורי בית ספר מקיף ו‘, אשקלון. פרטים בדף הפייסבוק; רשות העתיקותלגעת בעבר“.
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן