הביס והכיס חדשות מאזני הצדק קהילה

יוגבל שכ”ט עורך דין בתיק הוצלפ ותקטן כניסת הוצל”פ לבית חייב

יוזמה מתחשבת של שר המשפטים מר לוין לתיקון לחוק ההוצאה לפועל: חייבים, ועדת שרים לחקיקה אישרה תיקון משמעותי לחוק: יוגבל שכר טרחת עורכי דין בתיקי הוצאה לפועל ותצומצם כניסת אנשי הוצאה לפועל לבתי חייבים ◄לוין; “התיקון בעניין עיקול מיטלטלין, ימקד ההליכים בתיקים שבהם ההליך עשוי לתרום לגביית החוב. התיקון, ימנע התמריץ השלילי שיוצר מנגנון שכ"ט היום ויביא לכך שחייבים לא יימנעו מתשלום החוב בגללו”.
0
0
סגן ראש הממשלה ושר המשפטים, יריב לוין ברקע: זוג וחפצים שנותרו מעיקול מיטלטלין בדירה | צילום: בינה מלאכותית, 123rf-com | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
יריב לוין

“הצעת החוק בדבר ‘תיקון לחוק ההוצאה לפועל מהווה בשורה חברתית משמעותית וראויה עבור חייבי הוצאה לפועל. היא מבטיחה שכבודם יישמר לצד הגנה על זכותם של הנושים לגבות את חובם ועל קיומה של מערכת גבייה אפקטיבית. הצעת החוק, אינה מיטיבה רק עם חייבים, היא משרתת גם את האינטרס של הנושים”. כך אמר סגן ראש הממשלה ושר המשפטים, יריב לוין.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

יוזמתו החשובה והמתחשבת של סגן ראש הממשלה ושר המשפטים מר לוין, ל’תיקון לחוק ההוצאה לפועל‘ אושרה אתמול (יום ראשון, כ”ה אייר תשפ”ד) והיא הצפוי להפחית באופן דרמטי את השימוש ב’עיקול חפצים על ידי ההוצאה לפועל‘ ולהקטין את שכר טרחת עורכי דין.

השר לוין, הוסיף, כי; “התיקון בעניין עיקול מיטלטלין, ימקד את ההליכים בתיקים שבהם ההליך עשוי לתרום לגביית החוב.

התיקון בעניין שכר הטרחה, ימנע את התמריץ השלילי שיוצר מנגנון שכר הטרחה היום ויביא לכך שחייבים לא יימנעו מתשלום החוב בגללו”.

תיקון לחוק ההוצאה לפועל‘ צפוי להפחית באופן דרמטי את השימוש בעיקול חפצים על ידי ההוצאה לפועל, ולהקטין את שכר טרחת עורכי דין.

“הצעת החוק, מהווה בשורה חברתית משמעותית וראויה עבור חייבי הוצאה לפועל. היא מבטיחה שכבודם יישמר לצד הגנה על זכותם של הנושים לגבות את חובם ועל קיומה של מערכת גבייה אפקטיבית.

הצעת החוק, אינה מיטיבה רק עם חייבים, היא משרתת גם את האינטרס של הנושים. התיקון בעניין עיקול מיטלטלין, ימקד את ההליכים בתיקים שבהם ההליך עשוי לתרום לגביית החוב.

התיקון בעניין שכר הטרחה, ימנע את התמריץ השלילי שיוצר מנגנון שכר הטרחה, היום ויביא לכך שחייבים לא יימנעו מתשלום החוב בגללו”.

אין ספק, כי התיקון לחוק, מהווה בשורה חברתית של ממש לחייבים רבים במערכת ההוצאה לפועל. הוא צפוי לצמצם את יכולתם של נושים להשתמש בעיקול חפצים מבתיהם של חייבים, כדי לגבות את חובם.

בחלקו השני של התיקון להפחית את שכר הטרחה לעורכי דין, שמשלמים חייבים בתיקי הוצאה לפועל בסכומים נמוכים, כדי למנוע תפיחת חובות לא פרופורציונאלית.

חובות נמוכים בהוצאה לפועל, תופחים ללא פרופורציה, כבר עם פתיחת תיק בהוצאה לפועל, כיוון שמתווספים עליהם אגרה ושכר טרחת עורך דין.

הנושה, משלם אותם והם מגולגלים אל החייב. שכר טרחת עורכי הדין עם פתיחת התיק עומד כיום גם בתיקים בסכומים נמוכים ביותר על מאות רבות של שקלים.

תיקון נוסף שאושר נוגע ל’עיקול מיטלטלין’ כלי גבייה שכרוך בפגיעה בפרטיותם של חייבים יחידים…

כדי למנוע מחובות קטנים לתפוח ללא פרופורציה, באופן שאינו הוגן ואף אינו אפקטיבי, כיוון שהוא מייאש את החייבים ו-לא מניע אותם לתשלום, מוצע להגביל את שכר הטרחה המשולם בתיקים אלה לסכום של 236 ₪.

זאת בדומה להגבלה הקיימת היום על שכר הטרחה בתיקי הוצאה לפועל באותם סכומים שנגבים בעבור רשויות מקומיות.

התיקון שאושר, הכולל שכר טרחה מידתי יותר, מתקן עיוות רב שנים במנגנון שכר הטרחה בהוצאה לפועל, שגרם לכך שחייבים נרתעו מלשלם את החוב בתיק.

תיקון נוסף שאושר נוגע ל’עיקול מיטלטלין‘ כלי גבייה שכרוך בפגיעה בפרטיותם של חייבים יחידים. זאת, בשל הצורך להיכנס לביתם הפרטי ולבצע רישום של הפריטים הניתנים לעיקול ולהוצאתם.

פגיעה זו, מותירה את רישומה על החייב וסביבתו בשל עצם כניסת אנשי ההוצאה לפועל לביתו, אף אם לבסוף, כפי שקורה פעמים רבות, לא נמכרים חפצים ולא מתקבל בעקבות זאת אף לא שקל לכיסוי החוב.

יתרה מכך, כיום יש כלים אפקטיביים אחרים לגביית חובות. הנושים בהוצאה לפועל יכולים להפעיל סל של כלים שאינם כרוכים בפגיעה, כאמור מצד אחד ויש בהם, כדי לשרת את הקטנת החוב באופן אפקטיבי מהצד שני.

התיקון, שאושר יבטיח שהשימוש בכלי זה, ייעשה אך ורק במקרים שבהם ה-חוב עולה על 35,000 ₪ ורק כאשר הרשם, יתרשם, כי צפויה ממימוש העיקול תועלת ממשית בהתחשב בין היתר בשווי המעוקלים.

דובר מטה הנהלה והיחידות המקצועיות של אגף דוברות הסברה ותקשורת | משרד המשפטים מר יובל גורן, הוסיף ומסר לאתר כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי התיקון, צפוי להקטין בכ-50% את המקרים שבהם נכנסים אנשי הוצאה לפועל אל ביתם של חייבים.

איתמר דוננפלד, מנכל משרד המשפטים | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
איתמר דוננפלד

מנכ”ל משרד המשפטים, מר איתמר דוננפלד, סיכם; “עיקול מטלטלין, הוכח בשנים האחרונות ככלי שאינו אפקטיבי לצורך גביית חובות, ומאידך מהווה פגיעה בפרטיותם של חייבים ובבני משפחותיהם וכתוצאה מכך, גם בכבודם.

התיקון לחוק הוצאה לפועל הוא מחויב המציאות, והשימוש בכלים חלופיים המותאמים לעידן הנוכחי, יובילו לתוצאות חיוביות הרבה יותר הן עבור הנושים והן עבור החייבים.

אני רוצה להודות למשנה ליועמ”שית, עורך דין מאיר לוין ול’מערך ייעוץ וחקיקה‘ וכן לרשות האכיפה והגבייה בראשות עורך דין אורי ולרשטיין על שיתוף הפעולה בקידום התיקון לחוק“. אמר מנכ”ל משרד המשפטים, מר דוננפלד.

0
0Tags

אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-8 נכדים; כפיר-שלמה, רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-76

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

הדלקת המשואות יום העצמאות ה-76

תפילה ליום העצמאות 76

דילוג לתוכן