העולם הזה על פי אורי אבנרי פוליטי מדיני

יאללה, ביי בנימין ביבי נתניהו | הטור של אורי אבנרי

לרוע המזל, הפוליטיקה היא הקובעת את עתידנו. אני אוהב את ישראל. הרי חבריי ואני הקמנו אותה ושילמנו על כך בדמנו (פשוטו כמשמעו). לבי כואב כשאני רואה מה מתרחש. אבל אני נשאר אופטימי. אני ממשיך להאמין שאיכשהו, בצורה כלשהי, ההצלה בוא תבוא. יעלו כוחות פוליטיים חדשים. כמו שאומרים ידידינו המוסלמים: אינשאללה. 
0
0
בנימין (ביבי) נתניהו | רקע: קלפי, צילום: ויקיפדיה
בנימין (ביבי) נתניהו | רקע: קלפי, צילום: ויקיפדיה

יש לי וידוי; אני לא שונא את בנימין נתניהו. גם לא את שרה’לה. אינני שונא בני-אדם בדרך כלל. יוצאים מהכלל רק כאלה שמעלו באמון שנתתי בהם ושניסו לתקוע לי סכין בגב. לא יותר משלושה או ארבעה, בכל חיי. לא אקרא בשמם.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.פול

את נתניהו פגשתי באופן פרטי רק פעמיים-שלוש בחיי. פעם, במסדרון הכנסת, הוא הציג לפני את אשתו השנייה. היא נראתה לי צעירה נחמדה.

בפעם השנייה נתקלנו זה בזה ביציאה מתערוכת-התצלומים של פול גולדמן, שבה הייתה תלויה גם תמונה שלי, שבה אני חובש כובע טייסים. (לא יודע מדוע.)

“אתה נראה כמו ארול פלין!” הוא אמר לי. אבל הבנתי שזו מחמאה גדולה. מעולם לא ראיתי סרט של ארול (לזלי) פלין (Errol Leslie Flynn;‏ 20 ביוני 190914 באוקטובר 1959) היה שחקן קולנוע אוסטרלי, שנודע בזכות תפקידיו הרומנטיים בסרטים הוליוודים כפרש אוחז חרב, קולני ורברבן, ובזכות סגנון חיים ראוותני והולל.

מובן שהיו לנו ביני לבין נתניהו ויכוחים בכנסת, אבל זה מובן מאליו. לכן, אם אני רוצה שנתניהו, יסולק מהממשלה ובהקדם האפשרי, זה לא נובע מרגשות אישיים. אני פשוט מאמין שהוא אסון למדינה.

 השורה האינסופית של פרשות שחיתות, הצפות – וממשיכות לצוף – על פני המים, כמו צוללות – מחייבות את סילוקו מיד.

ועוד לא הגענו אפילו לצוללות מתוצרת גרמניה, המבטיחות גילויים חדשים. כמי שהיה עורך של שבועון שהתמחה בגילוי פרשות שחיתות, יש לי אף לזה.

אנשים רבים ייהנו לראות את “ביבי” מאחורי סורג ובריח. לא אני. אילו זה היה תלוי בי, היה נשיא המדינה או היועץ המשפטי, מציעים לו הצעה בנוסח ריצ’רד ניקסון (Richard Milhous Nixon‏; 9 בינואר 191322 באפריל 1994) היה נשיאה ה-37 של ארצות הברית בין השנים; 1974-1969.

ב-1974, התפטר מתפקידו עקב ‘פרשת ווטרגייט’ והיה לנשיא האמריקאי הראשון והיחיד שעשה כן.); התפטר מייד וכעבור חמש דקות תזכה בחנינה. אתה ואשתך. אין משפט. אין מאסר. לך הביתה ותהנה מהחיים.

כידוע, אין בעיה כספית. נתניהו איש עשיר. כראש-ממשלה לשעבר הוא יקבל קצבה נדיבה. יש לו בית מפואר בקיסריה ודירה יקרה בירושלים. כל זה בתוספת הכסף שצבר מתשלומי השוחד שקיבל, כנראה, במשך שנים.

חוץ מזה, כל מוציא לאור בעולם, יהיה מוכן לשלם לו מפרעה שמנה תמורת זיכרונותיו. אם כן, אין צורך לרחם עליו.

הבעיה היא, מי יבוא במקומו?

המקום שיתפנה בכנסת, יתמלא על-ידי עורכת-דין אלמונית, שהגיעה למקומה ברשימת הליכוד בתור “אישה חדשה“. אך זה לא ממש חשוב.

השאלה החשובה היא; מי יהיה ראש-הממשלה הבא?

התפטרותו של נתניהו אין פירושה שהכנסת תתפזר באופן אוטומטי. אם מועמד אחר יצליח להרכיב קואליציה בעלת רוב בכנסת הנוכחית, הוא (או היא) יהיה ראש-הממשלה הבא. סיכוי כזה, יש רק לחברי סיעת הליכוד.

אך האם יש מועמד סביר? אני בספק. כמו הרבה מנהיגים חזקים, אך חסרי ביטחון עצמי, נתניהו לא דאג להכין לעצמו מחליף. להיפך, הוא הרחיק כל מועמד אפשרי.

המנהיגות הנוכחית וכל השרים הנוכחיים של הליכוד ובעלי-בריתו הם אפסים. קשה לי לדמיין אחד מהם כמי שיהיה אחראי לעתיד המדינה. אפילו לא את מירי רגב.

אם איש לא יצליח להקים ממשלה חדשה בכנסת הנוכחית, יהיה צורך לבחור בכנסת חדשה.

האם בחירות חדשות יביאו לכנסת רוב שונה? אולי, אך סביר שלא.

במדינה נורמלית, אחרי שורה אינסופית של פרשות שחיתות, היה השלטון עובר לאופוזיציה, ואחד ממנהיגיה היה הופך לראש-הממשלה. פשוט.

אבל ישראל אינה מדינה נורמלית. בין ‘השמאל’ ו‘הימין’ פעורה אצלנו תהום, ואמצע אין. כמעט ואין אצלנו אפשרות שגוש גדול של בוחרים יזוז מהימין לשמאל. אצלנו אין אפילו הסכמה על ההתנהגות הראויה של ראש-הממשלה. 

פעם אמר לי איש חכם; “אם ראש-ממשלה בריטי, ימלא את המשרות החשובות במדינה במקורביו, יגידו שהוא מושחת. אם מנהיג מצרי לא יעשה כך, יגידו שהוא; רשע. “מה זאת אומרת, אתה זכית בפרס הגדול ואינך מתחלק בו עם בני משפחתך?”

נראה שככל שמתגלות עדויות רבות יותר על השחיתות של נתניהו, כן מתחזקת התמיכה בו מצד חברי מפלגתו. לדעתם הכל השמצות של השמאל המנוול. הכל פייק ניוז. 

המשטרה משתפת פעולה עם מפלגת-העבודה האשכנזית הבוגדנית (למרות שמפקד המשטרה הוא ממוצא תימני, חובש כיפה, שנבחר אישית על-ידי נתניהו מתוך שורות שירות הביטחון הכללי – ה-שבכ).

אם כך, ראש-הממשלה הבא, ייראה פחות או יותר כמו נתניהו. אז מה יקרה?

30 מחברי הכנסת הנוכחית הם אנשי הליכוד, 10 אנשי “כולנו”, 8 הבית היהודי, 7 ש”ס, 6 מפלגתו של אביגדור ליברמן ו-6 המפלגה החרדית. זוהי הקואליציה הקיימת – 67 בסך-הכל.

האופוזיציה מורכבת מ-24 אנשי מפלגת-העבודה (הנקראת עכשיו “המחנה הציוני“), 11יש עתיד” של יאיר לפיד, 5 מרצ. שאר ה-13 שייכים לגוש המפלגות הערביות, שכמעט איש אינו סופר אותם. הכל ביחד: 53.

בהנחה שתוצאות הבחירות הבאות, תהיינה פחות או יותר דומות, הן תמשוכנה את העיניים כמעט אוטומטית ל”כולנו“.

מנהיגה הבלתי-מעורער הוא משה כחלון, שר-האוצר המחייך-תמיד, הנחשב לאיש מתון וליברלי יחסית. האם הוא מסוגל לעבור ממחנה למחנה?

כולם מניחים שבבחירות הבאות מפלגת-העבודה, תרד. אחרי שהחליפה מנהיגים כמו גרביים, היא בחרה במנהיג מזרחי, אבי גבאי, כדי להיפטר מהקללה של “מפלגה אשכנזית“.

זה לא הצליח. בהנהגת גבאי, הוסיפה המפלגה לשקוע. (הליכוד, שהרוב הגדול של חבריו הם מזרחיים, בוחר תמיד במנהיג אשכנזי).

אם מפלגת-העבודה יורדת, “יש עתיד” של לפיד, עולה. מפלגתו עשויה בהחלט להפוך למפלגה הגדולה ביותר בכנסת. כך יקרה שלפיד, יהפוך למועמד סביר לראשות הממשלה, בתנאי שיצליח למשוך את כחלון לצידו.

אבל מי זה לפיד? הוא פוליטיקאי מושלם. לפיד, נראה טוב בטלוויזיה. הוא מדבר יפה ואינו אומר כלום. החלל הריק האידיאולוגי הזה הוא יתרון גדול: הוא כל דבר לכל אדם.

אביו, שאותו הכרתי היטב, היה פליט שואה, שזכר היטב את ילדותו בגטו של בודפשט. הוא היה פוליטיקאי ליברלי, אך בעל השקפה לאומנית קיצונית. יתכן מאוד שבנו, יהיה כמוהו.

אז מה יעשה ראש-הממשלה לפיד בעניין השלום? איש אינו בטוח. יהיה קשה לו מבחינה נפשית לכלול בממשלתו ערבים – דבר שימנע ממנו רוב פרלמנטרי.

אבל יתכן שהערבים יתמכו בו “מבחוץ“, כפי שתמכו בשעתו ביצחק רבין – דבר שאפשר לרבין להגיע להסכם אוסלו. אך יש המזהירים שלפיד עוד יגרום לנו “להתגעגע לנתניהו“.  

רבים חולמים על מפלגה חדשה לגמרי – חזית רחבה של כל היסודות הליברליים, המתקדמים ושוחרי-השלום, בראשות מנהיגות צעירה וחדשה, שתבצע אוברול כללי של החיים הפוליטיים בישראל. אבל כרגע, אין סימן לכך.

להיפך, צעירים טובים רבים מואסים בפוליטיקה ומתמסרים לפעולה ישירה נגד המתנחלים ולהגנה על האוכלוסייה הערבית. צעירות וצעירים נהדרים, המבצעים פעולות חשובות – אך ללא השפעה על הפוליטיקה. אולם לרוע המזל, הפוליטיקה היא הקובעת את עתידנו.

אני אוהב את ישראל. הרי חבריי ואני הקמנו אותה ושילמנו על כך בדמנו (פשוטו כמשמעו). ליבי כואב כשאני רואה מה מתרחש.

אבל אני נשאר אופטימי. אני ממשיך להאמין שאיכשהו, בצורה כלשהי, ההצלה בוא תבוא. יעלו כוחות פוליטיים חדשים.

כמו שאומרים ידידינו המוסלמים: אינשאללה

_________

* המאמר המובא כאן, הינו דעתו האישית של כותב שורות אלו ואינו משקף את דעת האתר. המאמר מובא באדיבות ’גוש שלום’.

0
0אודות הכותב

אורי אבנרי

אוּרי אבנרי (נולד ב-10 בספטמבר 1923) הוא עיתונאי, סופר ופוליטיקאי ישראלי, יליד גרמניה, פעיל-שלום, פעיל פוליטי המזוהה עם ה’שמאל הרדיקלי בישראל’’ ח"כ לשעבר, חבר-מייסד, "גוש שלום", תנועת-שלום בלתי-תלויה (1993), עורך ראשי לשעבר של השבועון "העולם הזה" (1950-1990), חבר-כנסת לשעבר (שלוש תקופות-כהונה; 1965-1969, 1969-1973, 1979-1981), חבר-מייסד, "המועצה הישראלית למען שלום ישראלי-פלסטיני" (1975).

3 Comments

  • אתה בטוח במה שכתבת כאן? לא שמעת שהיו גם בישראל וגם בהרבה מדינות אחרות בעולם מפלגות שהיו בטוחות שהשלטון רשום על שמן בטאבו והגיע הבוקר לאחר ספירת הקולות בקלפי והן ספגו חבטה מכאיבה של קרקע המציאות? על זה כבר אמרו מקורות היהדות “אל יתהלל חוגר כמפתח” – כלומר, בעברית מודרנית, מי שרק חוגר למתניו את החרב ועוד לא יצא לקרב, שלא יתפאר ויתרבב על הנצחון הגדול. על זה אתה יכול להתרברב כאשר אתה פותח את החגורה ומוריד את החרב אחרי הקרב – זה כמובן בתנאי שבאמת ניצחת. אתה יכול לדעת עכשיו איזה תהפוכות יהיו בישראל עד לרגע של הבחירות הבאות? איזה גילויים עוד יהיו, איזה עדי מדינה עוד יופיעו, מה יקרה במערכת הפוליטית? אתה בכלל בטוח שבבחירות הבאות עוד יופיע הליכוד בתור מפלגה אחת? מה אם אחרי שביבי ילך יתעורר שם מאבק ירושה אדיר ובסוף המפלגה הזאת תתפרק לרסיסים? הכל פתוח, הכל יכול להיות. יכול להיות שאחרי הבחירות הבאות באמת תמחא כפיים לעוד נצחון של הימין, יתכן גם שבבוקר אחרי הבחירות תלבש שק ואפר ותתאבל. הכל יכול להיות, אדוני, מוטב שלא יהיו לך אשליות…

  • אורי אבנרי, איש שעבר את זמנו ובכל זאת הפך להיות מאמין באלוקים ובניסים, שהרי ברור שהמועמד המוביל יאיר לפיד מדבר הרבה אבל לא אומר כלום וגם הוא מסכים שיש לאדון לפיד חלל אידיאולוגי גדול ואז המחשבה המושכלת הופכת לכמיהה חלום איכשהוא בצורה כל שהיא ההצלה תבוא. וכוחות חדשים שכרגע נסתרים יורידו את ביבי ויעלו להנהגת המדינה שכולנו אוהבים ואפילו בעזרת תמיכת חברי הכנסת הערבים מבחוץ.

    ואז נחזור למציאות הפשוטה שגם בבחירות הבאות מס חברי הכנסת מהשמאל שוב ימלאו מונית כדי להגיע לכנסת לטקס הקמת ממשלה לאחר בחירות בראשות חבר ליכוד שבמקרה קוראים לו ביבי או בשפת העם היידה ביבי, ויאיר לפיד ימשיך לשדר מ’אולפן יש עתיד’ כמה הוא מתאים להוביל את המדינה.
    וסבתא שלי אמרה פעם; “לפעמים חלומות מתגשמים…”.

  • השחיתות הפוליטית היא מחלתם של כלל הפוליטיקאים, היא קיימת, מקננת בתוכם וזה רק עניין של זמן עד שהיא תפרוץ ותטרוף כל חלקה טובה. וכולם, כולם עד אחד לוקים בה. בין אלו שנחשפו, נחשדו, ונענשו נכללים פוליטיקאים מכל הרבדים הפוליטיים ואלו שעוד לא עלו לכותרות, פשוט עוד לא הבשילה השעה והם אינם מהווים גורם סיכון כזה או אחר לאלה המעוניינים למשוך בחוטים ואולי הם פשוט עוד לא הגיעו לתפקיד שפותח בפניהם את את שדות השוחד והפרת האמונים. אז מר אבנרי אופטימיזם???? אתה לא כזה נאיבי.

Click here to post a comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן