101 הזעקת עזרה מדא

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

טקס חילופי שרים

הטקס בהשתתפות השר הנכנס ח"כ עודד פורר, השר היוצא ח"כ אלון שוסטר, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן ומנכ"ל המשרד ד"ר נחום איצקוביץ'.

פורום כאן נעים

המדריך לבחירת המלון המושלם

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם כל הפירות המתוקים! אז כיצד נבחר את המלון המדוגם ביותר? מדריך שירות ההדרכה והמקצוע, נביל עומרי, עונה על כל השאלות!

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

טיפים לאחסון פירות וירקות

כמה פעמים כבר עשינו את אותה הטעות וקנינו ירקות ופירות בכמויות שיכולות להספיק גם לעוד שנה, אבל אז - באסה! נאלצנו לזרוק אותם. *לא עוד* משרד החקלאות פה כדי לעזור ולהאריך עוד יותר את חיי המדף שלהם! צפו בסדרה הקטעים וכנסו עכשיו:

101 הזעקת עזרה מדא

גינה ט"ו בשבט מבזקים חדשות ‘כאן ישראל’ ראובן אורן

ט”ו בשבט ראש השנה לאילנות ולא חג הנטיעות בחורף לא נוטעים עץ

החורף כבר נכנס וזה הזמן לשלל ירקות החורף; כל שלל האשרושים – ירקות שורש – צנונית, צנון, לפת, קולורבי וגם כל 'ירק עלי', כל ירק מרוּבה עלים, כמו; בצל, בצל ירוק, ברוקולי, סלק עלים, פטרוזיליה, סלרי, כוסברה, כל אלו הם צמחים עם שפעת עלים גדולה, כדי לקלוט מקסימום אור שמש מימי השמש הקצרים והמעוננים שבחורף ◄ מומלץ מאוד לשתול בגינה שתילים צעירים ולא לזרוע זרעים – שאלה של 'קיצור זמן' הגדילה".
0
0
ראובן אורן על ט"ו בשבט ראש השנה לאילנות ו-גידולי ירקות בגינה בחורף ברקע: שקדיה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
ראובן אורן

ט”ו בשבט הגיע – החורף כבר כאן

השדות המוריקים, עטו תפרחת

לעצים בשדרות כבר עשו תגלחת

של לצבעים, משובבי לב ועיניים

והירוק מסביב, ירוק שבעתיים

בחורשות, רקפות, מציצות בסגול

באדום ולבן, כלניות כמו במחול

עזבו הצלחת, השתחררו מהכבלים

כבו את המחשב וצאו למרחבים

לשמוּרה, לחורשות, במגפיים לבוץ

למדו הילדים, לשלוליות לקפוץ

בקבוק מים, כובעו מגדיר צמחים

תרמיל קטן, סנדוויצ’ים וחטיפים.

ט”ו בשבט בפתח – חג לאילנות. ראש השנה לאילן, כפי שהוא מכונה במשנה וקשור לשלל מצוות הארץ השונות – ערלה, נטע רבעי ועוד. ראש השנה לאילנות ולא ‘חג הנטיעות’. התקופה היא חורף ובחורף לא נוטעים שום עץ, כי האדמה עדיין קרה מדי והעץ (כל עץ) לא ייקלט. אז מהיכן המנהג של ‘חג הנטיעות’?

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

רבי זאב יעבץ זיכרו לברכה, היה סופר, היסטוריון ואיש חינוך ונמנה עם מקימי תנועת המזרחי וממחדשי השפה העברית. בשנת 1887, בהיותו בן ארבעים, עלה לארץ ישראל לזכרון יעקב ושימש שם כמורה.

הרב זאב יעבץ, יצא בקריאה למערכת חינוך דתית-עממית, המתאימה לציבור הרחב ולמעשה היה ממייסדי מערכת החינוך הממלכתית דתית.

הרב זאב יעבץ, נחשב למעצב "חג נטיעת אילנות" בט"ו בשבט | צילום: ויקיפדיה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
הרב זאב יעבץ

הרב יעבץ, נחשב למעצב “חג נטיעת אילנות” בט”ו בשבט. כאשר בשנת 1890, לקח את תלמידיו לנטיעת עצים בזכרון יעקב – הרב חיבר בין המועד של ט”ו בשבט לבין מצוות הנטיעות –  וכִי־תָבֹ֣אוּ אֶל־הָאָ֗רֶץ וּנְטַעְתֶּם֙ כׇּל־עֵ֣ץ מַאֲכָ֔ל  עם ‘ראש השנה לאילן‘ – ט”ו בשבט  וזאת כדי לחבר את העם למורשתו ולמצוות הארץ.

מנהג זה השתרש עמוקות בקרבנו ומבחינתנו, ט”ו בשבט הוא ‘חג הנטיעות‘ ובו נוטעים עצים חדשים בגינות ובגנים. אך, לא כי התזמון החורפי, לא מתאים לשום עץ ולשתילתו.

עם שתילת עצים, עלינו לחכות ולהמתין עד לכניסת האביב, שהוא המועד המתאים לנטיעת עצים, כי העצים מתעוררים משנת החורף שלהם ומתחילים להריץ הורמונים בקרבם, לשלוח שורשים לעומק ולגדל ענפים, עלים ופרחים.

מהם ‘ירקות חורף’? 

החורף כבר נכנס וזה הזמן לשלל ירקות החורף; כל שלל האשרושים ירקות שורשצנונית, צנון, לפת, קולורבי וגם כל ‘ירק עלי‘, כל ירק מרוּבה עלים.

כמו; בצל, בצל ירוק, ברוקולי, סלק עלים, פטרוזיליה, סלרי, כוסברה, כל אלו הם צמחים עם שפעת עלים גדולה, כדי לקלוט מקסימום אור שמש מימי השמש הקצרים והמעוננים שבחורף.

מומלץ מאוד לשתול בגינה שתילים צעירים ולא לזרוע זרעים – שאלה של ‘קיצור זמן’ הגדילה. כי הנביטה באדמה שבגינה, היא נביטה איטית. כ-10 ימים עד שבועיים, עד לנביטה ב’אדמה הקרה‘.

לעומת זאת, אם ננביט את הזרעים ב’חממה‘ נקבל נביטה תוך מספר ימים ואת השתילים בני 2-3 זוגות עלים, להעביר לאדמה.

חורף נעים לכולם  וט”ו בשבט שמח,

ראובן אורן.

0
0דילוג לתוכן