מבזקי כאן ישראל

פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

הבחירות לכנסת ה-23 חדשות נגישות כאן ישראל

טורם: להימנע מאמירות מעולם המוגבלות הלועגות במועמדים

נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, מר אברמי טורם; "לתיוג מועמד כבעל מוגבלות נפשית, כאוטיסט או כל מוגבלות אחרת אין ולא יהיה מקום בשיח הציבורי ושימוש בשפה זו במרחב הציבורי, הינו בעלת משמעות מרחיקת לכת לאחר מכן על היחס לאנשים עם מוגבלות מצד החברה כולה".
0
0
אברמי טורם, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים ברקע קלפי לבחירות | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
אברמי טורם

לא רק שהם מפירים הסכמות, הבטחות והסכמים כל הפוליטיקאים מכל המפלגות בפרט אלה מביניהם לַעֲגֵי שָׂפָה, דלי הלשון, הרגש והסובלנות, מצאו שיטה נואלת לקדם את עצמם כך נראה להם להכפשה של יריביהם באותן אמירות מעולם המוגבלות כדי ללעוג ולזלזל בהם – “עד כאן” הגיב נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, מר אברמי טורם.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

הנציב מר טורם שמחולל “מהפכה שקטה” מאז נכנס לתפקידו מחודש מרס 2016, בכל נושאי של שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, פנה אל יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, כב’ השופט ניל הנדל וביקש ממנו לפעול מול ראשי המפלגות השונות ולהנחות אותם להימנע מלעשות שימוש באמירות הלקוחות מעולם המוגבלות על מנת לשמש כלהג וזלזול במועמדים אחרים.

 כב' השופט ניל הנדל, יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, צילום: ויקיפדיה.
כב’ השופט ניל הנדל

כדי להבליט את חרפת ראשי המפלגות השונות, צירף הנציב טורם לפנייתו ‘מילון מונחים’ מעודכן שהוכן על ידי הנציבות לקראת הבחירות לכנסת ה-23 במטרה להנכיח שיח נכון המכבד.

כפי שמציין הנציב טורם, הרקע לפנייתו, עלה במערכות הבחירות האחרונות לכנסת ה-23, במהלכן, זוהתה מגמה מדאיגה ויוצאת דופן באמירות מסוג אלו, כאשר חלק מהמתמודדים העלו קמפיינים שליליים נגד המתמודדים מולם, תוך שימוש במונחים ותיוגים מתחום המוגבלות.

“יש לאמירות אלו, השלכות חמורות על שוויון זכויות של אנשים עם מוגבלות בישראל ועל תפישת הציבור אותם”, כותב טורם,

“לתיוג מועמד כבעל מוגבלות נפשית, כאוטיסט או כל מוגבלות אחרת אין ולא יהיה מקום בשיח הציבורי ושימוש בשפה זו במרחב הציבורי, הינו בעלת משמעות מרחיקת לכת לאחר מכן על היחס לאנשים עם מוגבלות מצד החברה כולה”. הוסיף וסיכם נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, מר אברמי טורם.

 כאמור, לפניה ששלח הנציב טורם צורף ‘מילון מונחים’ מעודכן שהוכן על ידי נציבות שיווין לאנשים עם מוגבלות לקראת הבחירות הקרבות, במטרה להנכיח את השיח הנכון והמכבד בקרב פוליטיקאים ומתמודדים בבחירות בפרט ובמרחב הציבורי בכלל.

█  מתוך מילון המונחים;

נכון לומר לא נכון לומר הסבר;
אדם עם מוגבלות בעלי מוגבלות, מוגבלים המונח מדגיש את אנושיות האדם, כלומר, קודם כל אדם ורק אחר כך התייחסות למוגבלותו. אנשים הם לא ‘מוגבלים’ ולא ‘בעלי מוגבלויות’ אלא אנשים עם מוגבלות הנוצרת במפגש בינם לבין סביבתם הפיזית, התרבותית, החברתית, החינוכית וכו’.
אדם עם מוגבלות שכלית התפתחותית מפגר ב-2012, שונה המינוח החוקי לאנשים עם מוגבלות שכלית-התפתחותית.
אדם אשר מונה לו אפוטרופוס חסוי המונח תוקן בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (התשע”ו-2016)
–         קהילת האוטיסטים

–         אוטיסטים

–         אנשים על הספקטרום האוטיסטי

אנשים עם אוטיזם קהילת האוטיסטים בישראל איננה נוהגת לכנות את עצמה “אנשים עם אוטיזם” – אלא אוטיסטים, או אנשים על הספקטרום האוטיסטי.

בחירה זו היא חלק מתהליכים חברתיים של הגדרה עצמית וקולקטיבית.

מתמודדי נפש (או מתמודדים) חולה נפש

לוקה בנפשו

אנשים עם מוגבלות נפשית בחרו כחלק ממהלכים אקטיביסטים לשינוי חברתי את המונח מתמודדים או מתמודדי נפש.
קהילת החרשים, כבדי שמיעה חרשים-אלמים קהילת החרשים, פעמים רבות אינה רואה עצמה שייכת לציבור האנשים עם מוגבלות. שפתם הייחודית – שפת הסימנים – מהווה נדבך מרכזי בתפיסה זו.

לפי תפיסה זו, אנשים עם מוגבלות בשמיעה משתמשים בשפת סימנים ועל כן אינם אילמים, אלא הם משוחחים בשפה אחרת.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 67, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן