חדשות כאן ישראל מלחמת חרבות ברזל קהילה

טבח ביהודי ליסבון ב-1506, הקהילה היהודית בפורטו, הפיקה סרט

הסרט שצילמה הקהילה היהודית בפורטו, אודות 'טבח יהודי ליסבון שהתרחש בשנת 1506' בעיר הבירה של פורטוגל, מלווה בסלוגן, המתבסס על דבריו של מיודענו אנטוֹניוּ גוטרש מזכיר האו"ם; ״ה-7 באוקטובר לא התרחש בוואקום..." ◄ "ה-7 באוקטובר לא התקיים בוואקום״, מבהיר ומדגיש גבריאל סנדרוביץ׳,  נשיא הקהילה היהודית ב-פורטו וחבר איחוד הקהילות היהודיות  (European Jewish Association).
0
0

יותר מ-3,000 יהודים, נרצחו באכזריות באירוע הטבח שהתרחש ב’יהודי ליסבון’ בעיר הבירה של פורטוגל בין ה-19 ל-21 באפריל, בשנת 1506. הקהילה היהודית ב-פורטו, שחררה ביום שישי האחרון, לציבור הרחב את הקדימון (טריילר) לסרט היסטורי באורך מלא. הפרמיירה של הסרט, שיהיה זמין לצפייה ללא תשלום, תתקיים ב-19 באפריל, 2024, בדיוק 518  שנה, מאז שהתרחש אותו אירוע טראומתי, יהיה זמין במגוון שפות ופלטפורמות לצפייה אונליין.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק או בטוויטר.

גבריאל סנדרוביץ' נשיא הקהילה היהודית בפורטו וחבר ההתאחדות היהודית האירופית ברקע-סרטון של טבח של יהודי ליסבון ב-1506 צילום Bizarro | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
גבריאל סנדרוביץ’

כל מה שהיה צריך זה ניצוץ של מיתוס עתיק יומין כדי לגרום לקטסטרופה. המדורות שלתוכן נזרקו הגופות, הגיעו לגובה הבתים. אפילו תינוקות נזרקו לאש בלבה של עיר שבמשך שלושה ימים התבצע בה טבח המוני ואכזרי של תושבי העיר היהודים.

״להכיר את הטבח של שנת 1506 בעיר ליסבון, זה להכיר את ‘אירועי ה-7 באוקטובר 2023 בישראל‘ ואת אירועי הטבח ההיסטוריים שבוצעו כנגד העם היהודי בכל רחבי אירופה.

השינוי היחיד הוא הנשק שנעשה בו שימוש״ – הבהיר בטינתו הלא מוסתרת מזכיר האו”ם (האומות המאוחדות) הפוליטיקאי הפורטוגלי אנטוֹניוּ מנואל דה-אוליביירה גוטרש.

אגבהסרט שצילמה הקהילה היהודית בפורטו, אודות ‘טבח יהודי ליסבון שהתרחש בשנת 1506‘ בעיר הבירה של פורטוגל, מלווה בסלוגן, המתבסס על דבריו של מיודענו אנטוֹניוּ גוטרש מזכיר האו”ם; ״ה-7 באוקטובר לא התרחש בוואקום…”.

“ה-7 באוקטובר לא התקיים בוואקום״, מבהיר ומדגיש גבריאל סנדרוביץ׳,  נשיא הקהילה היהודית ב-פורטו וחבר איחוד הקהילות היהודיות  (European Jewish Association).

החברה שנבחרה להפיק את ה’סרט 1506‘ היא LightBox הפורטוגזית, והתסריט המשחזר את האירועים ההיסטוריים שנכתב ב-2021, הסתמך על התחקיר המעמיק שבוצע בפקולטה ללימודי ספרד על שם אלברטו בנבנישתי באוניברסיטת ליסבון.

הקהילה היהודית בפורטו פועלת בעשור האחרון לקידום תרבות יהודית, היסטוריה וחינוך ובין הישגיה הבולטים בתקופה זו, ניתן למנות את סרט הקולנוע באורך מלא,״1618״.

הוא היה הסרט הפורטוגזי שזכה במספר הגדול ביותר של פרסים בינלאומיים והוא מספר את סיפור האינקוויזיציה בעיר פורטו.

קודם לכן הפיקה הקהילה את הסרט ״ספרד״, המתעד את סיפור הקהילה היהודית בפורטו במאה השנים האחרונות.

הקהילה היהודית בפורטו הוקמה מחדש באופן רשמי בלבד בשנת 1923 על ידי קפטן בארוס בסטו, מי שהפך בחייו ל״דרייפוס הפורטוגזי״.

בסטו, נרדף בשל פעולותיו להקמתה מחדש של הקהילה יהודית בפורטו, כארבע מאות שנה לאחר שהושמדה על ידי האינקוויזיציה הפורטוגלית.

ביו הפרויקטים החשובים שהובילה הקהילה בעשור האחרון נמצאים גם המוזיאון היהודי ומוזיאון השואה בפורטו שאירחו בשנתיים האחרונות למעלה מ-100 אלף בני נוער תלמידי בתי ספר, המהווים 10% מכלל תלמידי בית הספר בפורטוגל.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן