קמפיין: אנשים. לא סמלים

עמותת נגישות ישראל - Access Israel, יוצאת בקמפיין מקורי רחב היקף / ארצי של עמותת נגישות ישראל יחד עם משרד הפרסום ליאו ברנט, למיגור תופעת עברייני חניות הנכים והעלאת המודעות לנושא. בין לילה, אלפי תמרורי חניות נכים ב-15 ערים, ובעשרות רבות של חניונים ומרכזי קניות בפריסה ארצית, הוחלפו בתמונות של 50 אנשים אמיתיים עם מוגבלות, המספרים את סיפוריהם האישיים.

נאומו של בצלאל סמוטריץ' מכנס התנועה לאיכות השלטון

במשך עשרות שנים המתח הרצוי בין הרשויות השונות לא התקיים. יותר נכון לומר – הוא התקיים אבל בכיוון אחד בלבד. הרשות השופטת איתגרה פעם אחר פעם את שתי חברותיה, ואולם היא עצמה לא אותגרה לרגע. אסור היה לגעת בה.

פורום כאן נעים

האם יש קשר בין פעילות תחנת הכוח בחדרה לבין מחלות נשימה בילדים?

האם יש קשר בין פעילות תחנת הכוח בחדרה לבין מחלות נשימה בילדים? העיתונאי אלי לוי חדשות ערוץ 10 מביא את הסיפור ושיחה עם מנהלת מחלקת ילדים במרכז הרפואי הלל יפה דר' עדי קליין.

הרב יובל הכהן אשרוב – מגלה איך לרזות בלי דיאטה

הרב יובל הכהן אשרוב - מגלה לנו את הסוד איך לרזות בלי דיאטה.

זן נדיר – טורפים

טורפים - טורפי העל של ישראל כפי שנלכדו בעדשה של משה אלפרט במשך שלושים שנה: מסעודתו של הנמר האחרון בעין-גדי ועד המרדף אחרי זאבי הגולן. במאי תסריטאי וקריין: יגאל מוסקו.

אמא ל-12 מוצאת זמן לאהבה חדשה

ילדות כואבת ובעל אלים לא הצליחו לנצח את ליאת ברששת, שמגדלת לבד את תריסר ילדיה. עכשיו, נגד כל הסיכויים היא ממציאה את עצמה מחדש עם עמוד פייסבוק מצליח והרצאות שהיא מעבירה, ואפילו מוצאת זמן לאהבה חדשה.

סטטיק ובן-אל תבורי עם הלהיט החדש

סטטיק ובן-אל תבורי, הצמד המוזיקלי הישראלי עם הקליפ-להיט הראשון החדש בשפה האנגלית. זו הגרסה האמריקאית ל"סלסולים" שיצאה לעולם 12.12.18.

מפעל הפיס

נגישות השירות למגבלה תקשורתית (גמגום)

אנדריי קגן, אדם מגמגם אשר עובד בעמותת נגישות ישראל, מספר על עצמו ונותן המלצות לאופן בו יש לתקשר עם אדם מגמגם.

מרק שעועית מהיר וקל להכנה בנוסח דרוזי מסורתי

מרק שעועית מהיר וקל להכנה בנוסח דרוזי מסורתי, שניתן לטבען, רוטב לאורז [ 40 דק' בישול] מתכונים נוספים ניתן למצוא באתר - http://druzecuisine.com/ מרק שעועית מהיר כתוספת לאורז לבן, מתכון דרוזי מסורתי קל להכנה שניתן לטבען, מתוך סודות המטבח הדרוזי.

נעים לעקוב אחרי

חדשות | חריש חדשות בריאות

חריש: נאסרה כניסת ילדים ל- 2 גני הילדים ללא חיסון

ראש הרשות חריש, מר קשת; "משרד הבריאות, אסר על כניסת ילדים אשר לא חוסנו בפני חצבת וזאת בשני גנים בלבד: גן מעיין האמונה ו-גן נחמן" ◄ ברשות המקומית חריש, הבהירו למשרד הבריאות, הסמכות היחידה והבלעדית בחוק, לאכוף איסור כניסה לגנים באמצעות הפעלת תקנת בריאות ◄ מדריך אודות מחלת החצבת; תופעות לוואי אפשריות של החיסון, תופעות לוואי אפשריות של החיסון, יעילות החיסון נגד חצבת, מי נחשב מחוסן נגד חצבת? מי צריך להתחסן נגד חצבת? שנת לידה והתחסנות נגד חצבת, למי מומלץ לא לקבל חיסון נגד חצבת? נוסעים לחוץ לארץ - היכן מתחסנים נגד חצבת?
ראש הרשות המקומית חריש, מר יצחק קשת ברקע: ילד חולה חצבת
יצחק קשת | ילד עם חצבת

שבוע סוער, עבר על ההורים של ילדי גני הילדים בחריש. לאחר שבראשית השבוע, תם מבצע חיסונים נרחב בישוב חריש, במסגרתו חיסן משרד הבריאות יותר מ-300 ילדים. או – אז, ביום שלישי (י"ז טבת, ה'תשע"ט) התברר, כי עוד שישה ילדים חלו בימים האחרונים ב'חצבת' ברשות המקומית חריש.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל'חריש נט' אתר בהקמה | אתר החדשות המקומיות של כל חריש בפייסבוק’ או ב’טוויטר’.

לאור הנסיבות החמורות מאד, כבר נִזְדָּעֵק משרד הבריאות, אשר אסר על 14 ילדים שלא חוסנו להיכנס אל גני ילדים; "גן אמונה" ו-"גן נחמן", הנחשבים כמוקד חולי חצבת ואשר שנותרו לא מחוסנים בשל סירוב הוריהם לחסנם.

אי לכך ובהתאם לזאת, הזדרזה הרשות המקומית חריש, ופרסמה ביום שלישי, הודעה ובה נכתב, כי; "משרד הבריאות, אסר על כניסת ילדים אשר לא חוסנו בפני חצבת, וזאת בשני גנים בלבדגן מעיין האמונה ו-גן נחמן, הורי הילדים בגנים אלו, קיבלו הודעה על כך מטעם משרד הבריאות".  

ברשות המקומית חריש, הבהירו, כי חשוב להדגיש, כי למשרד הבריאות, הסמכות היחידה והבלעדית בחוק, לאכוף איסור כניסה לגנים באמצעות הפעלת תקנת בריאות. עוד נמסר שהרשות המקומית, נמצאת כל העת בקשר שוטף מול משרד הבריאות.

בעקבות השתלשלות האירועים, הודיע רופא מחוז חיפה, פרופ' שמואל רשפון, אל ראש הרשות המקומית חריש, מר יצחק קשת, כי נאסר על ילדים שלא חוסנו להיכנס לגני הילדים עד לאחר שיקבלו לפחות מנה אחת של חיסון נגד חצבת אותה יכול משרד הבריאות לספק להם בלשכת הבריאות של נפת חדרה.

זאת ועוד; רופא המחוז, פרופ' רשפון, הזהיר, כי ה'ילדים הבלתי-מחוסנים' עלולים לחלות בחצבת בזמן הקרוב ואף להדביק ילדים אשר אסור להם לקבל חיסון נגד מחלה זו (תינוקות וילדים העוברים טיפולים מדכאי חיסון) או נשים הרות.

פרופ' רשפון, גם הזהיר, כי מחלת חצבת, עלולה להיות קטלנית, עבור אותם אנשים שיידבקו בה.

 מחלת החצבתעלולה לגרום לסיבוכים קשים בדרכי הנשימה ופגיעה במוח 

חצבת, היא מחלה הנגרמת על ידי נגיף ומתבטאת ב-דלקת גרון, דלקת עיניים, נזלת, שיעול, חום ו-פריחה בכל הגוף. המחלה, עלולה לגרום לסיבוכים קשים בדרכי הנשימה ואף פגיעה במוח.

מידע נוסף אודות מחלת החצבת >

החיסון נגד מחלת החצבת, מורכב מנגיף חי מוחלש, הניתן בזריקה מתחת לעור. החיסון הניתן כתרכיב משולב כנגד 4 מחלות; חצבת (Measles), חזרת (Mumps), אדמת (Rubella) ואבעבועות רוח (Varicella) או כתרכיב משולב נגד חצבת, חזרת ואדמת. במדינת ישראל, לא ניתן להתחסן כנגד נגיף החצבת בלבד.

החיסון ניתן במסגרת שגרת החיסונים ב-שני מועדים;

 • בגיל 12 חודשים.
 • בכתה א'.

משרד הבריאות ממליץ לכל מי שנולד משנת 1957 ואילך, ולא חלה בחצבת בעבר, להיות מחוסן בשתי מנות חיסון נגד חצבת במרווח זמן של 4 שבועות לפחות. המלצה זו, תקפה גם לפני נסיעה לחוץ לארץ.

 תופעות לוואי אפשריות של החיסון

במשרד הבריאות מיישרים מבט להורים ומבהירים, כי בקרב חלק קטן ממקבלי החיסון, יתכנו תופעות לוואי שהן בדרך כלל קלות, אינן מסוכנות וחולפות.

 • תופעות לוואי מקומיות: אודם, נפיחות וכאבים באזור ההזרקה.
 • תופעות לוואי כלליות: לעתים פריחה, ועליית חום 5 עד 12 ימים לאחר החיסון (המיוחס למרכיב החצבת).
 • בילדים, לעתים רחוקות מופיעים פרכוסים עקב עליית חום. פרכוסים אלה אינם נחשבים מסוכנים ואינם גורמים לנזק נוירולוגי קבוע.
 • תגובה של רגישות חמורה מסוג אנפילקטי היא נדירה ביותר.

 יעילות החיסון נגד חצבת

 • יעילות החיסון במניעת חצבת הינה גבוהה מאד (כ-97% לאחר קבלת שתי מנות).
 • חיסון כנגד הנגיף הוא האמצעי היעיל ביותר הקיים כיום למניעת תחלואה במחלת החצבת.
 • במעט האנשים שחוסנו בשתי מנות חיסון ושיחלו בכל זאת במחלה, המחלה צפויה להיות קלה יותר.
 • החיסון מקנה הגנה כשבועיים ממועד קבלת החיסון.
 מי נחשב מחוסן נגד חצבת?
 • מי שקיבל שתי מנות של החיסון, ברווח זמן של ארבעה שבועות לפחות בין המנות, שניתנו אחרי גיל 12 חודשים.
 • מי שיש בידו תיעוד רפואי על מחלה בעבר, אשר אובחנה אבחון קליני ומעבדתי.
  יודגש כי אין המלצה לביצוע בדיקת כייל נוגדנים נגד חצבת לשם בירור מצב החיסון.
█ מי צריך להתחסן נגד חצבת?
 • ילדים;
  החיסון ניתן במסגרת שגרת החיסונים בישראל בגיל 12 חודשים ובכיתה א' – סך הכל שתי מנות חיסון.
  חשוב לא לדחות את קבלת המנה הראשונה של החיסון.
 • מבוגרים;
  למבוגרים שלא חלו בעבר בחצבת, ולא קיבלו שתי מנות חיסון כנגד הנגיף, מומלץ להשלים את קבלת החיסון שניתן בשתי מנות בהפרש של ארבעה שבועות לפחות זו מזו.
 • מטיילים הנוסעים לחוץ לארץ;
  • מבוגרים שלא חלו בחצבת ולא קיבלו שתי מנות חיסון נגד חצבת: משרד הבריאות ממליץ להשלים את החיסון.
   ההמלצה לא חלה על ילידי 1956 ומבוגרים יותר.
  • ילדים בני שנה עד כיתה א': מומלץ לקבל שתי מנות חיסון בהפרש של ארבעה שבועות לפחות בין המנות. המנה השנייה, תחשב כתקפה גם אם ניתנה לפני גיל שש, בתנאי ששתי המנות, ניתנו במרווח זמן של ארבעה שבועות או יותר מגיל שנה.
  • תינוקות בני ששה עד 11 חודשים: מומלץ לקבל מנה אחת של חיסון נגד חצבת. מנה זו לא תיספר בשגרת חיסוני הילד ויש לחזור על החיסון לאחר גיל שנה.
  • גם נוסעים לחוץ לארץ שיכולים להתחסן רק מספר ימים לפני הנסיעה מומלץ להתחסן. אמנם חסינות נגד המחלה מתפתחת כעבור שבועיים מיום החיסון, אך קבלת החיסון מהווה ההגנה הטובה ביותר. מנה אחת מקנה חסינות של 95%.

במקרה של התפרצות, יכול משרד הבריאות לבצע שינויים ולהקדים את החיסון באוכלוסיות שחלו, בהתאם לחוות דעת מומחים.

🔻 שנת לידה והתחסנות נגד חצבת

 • מי שנולדו בישראל לפני שנת 1957נחשבים מחוסנים באופן טבעי ולכן אינם צריכים לקבל חיסון.
 • מי שנולדו בישראל בין השנים 1957 עד 1977נחשבים למי שאינם מחוסנים או לבעלי חיסון חלקי כנגד המחלה, למרות שחלקם הגדול מחוסן באופן טבעי (באותן שנים ניתן חיסון בעולם, אולם לא בישראל). לכן לנוסעים לחוץ לארץ, מומלץ להשלים את החיסון (מנה אחת או שני מנות, בהתאם לגיל ולמצב החיסון) על פי הנחיות משרד הבריאות.
 • מי שנולדו בישראל החל משנת 1978 ואילךנחשבים מחוסנים ואמורים היו לקבל שתי מנות ברווח זמן של ארבעה שבועות לפחות בין המנות.

🔻 למי מומלץ לא לקבל חיסון נגד חצבת?

אין לתת את החיסון במקרים הבאים;

 • כאשר ישנה מחלת חום חדה,
 • כאשר הופיעה תגובה חמורה לאחר מנת חיסון קודמת,
 • כאשר ידוע על רגישות לאחד ממרכיבי התרכיב (למשל neomycin),
 • לאנשים עם דיכוי חיסוני חמור,
 • לנשים בהריון.

🔻 נוסעים לחוץ לארץ – היכן מתחסנים נגד חצבת?

 • תינוקות בגיל ששה עד 11 חודשים יקבלו חיסון בתרכיב MMR ללא תשלום בתחנת טיפת חלב, ובהצגת כרטיס טיסה בלבד.
  רשימת תחנות טיפת חלב >
 • ילדים בגיל 12 חודשים ועד חמש שנים, שכבר קיבלו מנה אחת בגיל שנה, יקבלו את המנה השנייה ללא תשלום בתחנת טיפת חלב.
  רשימת תחנות טיפת חלב >
 • ילדים בכיתות א' עד ט', אשר טרם חוסנו בשתי מנות, יכולים להשלים את החיסון במסגרת שירותי הבריאות לתלמיד, ללא תשלום.
 • בני נוער בכיתות י' עד יב', שטרם חוסנו בשתי מנות, יכולים להשלים את החיסון במרפאות החיסונים של לשכות הבריאות, ללא תשלום.
  רשימת מרפאות חיסונים >
 • בני 18 שנים ומעלה, יוכלו לקבל חיסון בתשלום במרפאות המטיילים.
  רשימת מרפאות מטיילים >

קבלת החיסון בתיאום מראש בלבד. לתיאום, יש לפנות אל הגורם המחסן.
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 65, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר לשלוש נכדות אוריאן, מילה שרה ו-אריאל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שניה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן