חדשות כאן ישראל מאזני הצדק עיתונות | תקשורת המונים

חנן מלצר נשיא מועצת העיתונות: “אם לא תהיה ברירה נפנה לבג”צ”

העיתונאי ושדרן הרדיו גולן; "שכחו את העיתונאים או יש פה כוונת מכוון, כמו שאומרים"? השביב, נשיא מועצת העיתונות כב' השופט חנן מלצר; "זאת אני לא יודע, אך זאת עובדה שעיתונאים לא מוזכרים שם בכלל. הדבר הזה חמוּר. קודם כל הוא בניגוד לפסיקת בית המשפט העליון. בעת מגיפת הקורונה, נתנו לשב"כ להשתמש בכלי, לגלות קשרים של אנשים שנדבקו בקורונה עם אחרים. והעיתונאים בפסיקת בג"צ, הוחרגו אמנם בדעת רוב של הנשיאה חיוּת ושלי מהצורך לגלות את ה"מקורות המידע".
0
0
נשיא מועצת העיתונות כב' השופט חנן מלצר (המשנה לנשיאת בית המשפט העליון בדימוס) ברקע: לוגו השב"כ | צילום: מועצת העיתונות | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
כב’ השופט חנן מלצר

“אם לא תהיה ברירה נפנה לבג”צ” – כך הצהיר נשיא מועצת העיתונות בישראל, כב’ השופט חנן מלצר (המשנה לנשיאת בית המשפט העליון בדימוס) בתכנית “הבוקר הזה” יומן הבוקר של כאן ב’ של העיתונאי ושדרן רדיו אריה גולן ב”כאן ב” של תאגיד השידור על התיקון המקודם בחוק השב”כ שיש בו פגיעה בחיסיון העיתונאים והמקורות – שלא הוחרגו.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

זוכה פרס סוקולוב על מפעל חיים בתחום התקשורת האלקטרונית לשנת 2008, העיתונאי גולן, אמר אתמול (רביעי, ז’ בשבט התשפ”ד) במהלך הריאיון, כי; “מקודם בכנסתתיקון לחוק השב”כ’ לפיו, יהיו ל-שירות הביטחון הכללי, מכונה גם; שַׁבַּ”כּ, או הַשַּׁבַּ”כּ, הרשאות נוספות לרגל אחרי אזרחים ישראלים.

לאסוף מידע על דעות פוליטיות, אמונות דתיות, נטיות מיניות של אדם, לחדור למחשב או לטלפון הנייד מבלי שזה יחשב ‘האזנת סתר‘ כמשמעה בחוק.

גם לדרוש מידע על אזרחים מספקי אינטרנט – כל זה בלי צו שיפוטי או מנגנון בקרה חיצוני.

יש החרגה – לא כולם, יהיו נתונים לבדיקות והחקירות הללו. למשל; עורכי דין, רופאים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים וכוהני דת מוחרגים. הבעיה היא ועל זה מדבר ארגון העיתונאיות והעיתונאיםלא מוחרגים.

איך אתה רואה את זה, השופט מלצר?

נשיא מועצת העיתונות בישראל כב’ השופט חנן מלצר (המשנה לנשיאת בית המשפט העליון בדימוס); “החוק הזה הוא חוק חשוב וגם התפקיד של השב”כ חשוב. יחד עם זאת החוק פוגע בפרטיות מעבר לנדרש.

אך לא אתעסק בזה עכשיו, אלא רק בנושא הפגיעה בעיתונאים. כפי שאמרת, יש בעלי מקצוע מיוחדים שיש להם חסיונות, כמו; עורכי דין, פסיכולוגים, רופאים, פסיכיאטרים.

להם חדירה לרשומוּת שלהם אפשרית בעיקרון, רק באישור היועצת המשפטית לממשלה, או פרקליט המדינה – או בית משפט.

לעומת זאת לגבי עיתונאים – החוק, שותק לחלוטין. בו בזמן שחופש העיתונות והזכוּת של העיתונאי לחיסיון בקשר שלו עם המקורות מוּכר בפסיקה. זכוּת יסוד קונסטיטוציונית.

העיתונאי ושדרן הרדיו גולן; “שכחו את העיתונאים או יש פה כוונת מכוון, כמו שאומרים“?

מלצר; “זאת אני לא יודע, אך זאת עובדה שעיתונאים לא מוזכרים שם בכלל. הדבר הזה חמוּר. קודם כל הוא בניגוד לפסיקת בית המשפט העליון.

אני רוצה להזכיר; בעת מגיפת הקורונה, נתנו לשב”כ להשתמש בכלי, כדי לגלות קשרים של אנשים שנדבקו בקורונה עם אחרים.

והעיתונאים בפסיקת בג”צ הוחרגו אמנם בדעת רוב של הנשיאה חיוּת ושלי – מהצורך לגלות את ה”מקורות המידע“.

“לגבי עיתונאים” הוסיף נשיא מועצת העיתונות כב’ השופט מלצר; “זה לא רק הרשימות שלהם והתכנים – יש חשיבות גדולה וזאת הייחודיות של העיתונאים – שמה שחשוב זה לא רק התוכן של השיחות עם כל מיני אנשים, אלא עצם הקשר. כי “מקור” שפונה לעיתונאי, צריך לדעת שהוא מוגן.

גולן; האם מועצת העיתונות תפנה לבג”צ, כדי להוסיף את העיתונאים למגזרים המוחרגים?

נשיא מועצת העיתונות; “קודם כל היא תפנה לכל פורום שידון בזה, כדי להסיר את רוע הגזרה. אם לא תהיה ברירה היא תפנה לבג”צ וכפי שאנו יודעים “יש שופטים בירושלים” והם עד עכשיו ביססו את ‘חופש העיתונות‘ ובצדק. אז אם לא תהיה ברירה, נפנה לבג”צ“. סיכם נשיא מועצת העיתונות כב’ השופט מלצר.

0
0Tags

אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן