בילוי נעים | אתר התרבות של ישראל חדשות רדיו | טלוויזיה

“חידת שושני” סרט בלשי רווי מסתורין בערוץ התאגיד כאן 11

גדולי עולם שאותם לימד, בהם פילוסופים כ; עמנואל לוינס, חוקרים, רבנים כרבי מילובביץ‘ וסופרים כאלי ויזל, מספרים שמר שושני, שינה את חייהם. כיצד רכש הידע האינסופי שלו? ולמה הסתיר זהותו? בלי משפחה ובלי חברים, ללא קורת גג, מרושל ומחליף שמות וזהויות, הפך למיתוס ◄בסרט של כאן – תאגיד השידור הישראלי, מנסה הבמאי מיכאל גרינשפן במשך 10 שנים לפצח את החידה ולפזר את ענן המסתורין המקיף את האיש, דרך מסע בלשי.
0
0

עוד סִוְּגָה בטלוויזיה הישראלית של ‘כאן – תאגיד השידור הישראלי’ יפרוץ למסך בסרט בלשי רווי מסתורין, הקרוי; “מר שושני”. זוכה פרס הסרט התיעודי הטוב בשנת 2023 על ידי ‘פורום מבקרי ומבקרות הקולנוע’ בישראל ישודר ב-30 במרץ 2024, במוצאי שבת (כ’ אדר ב’ ה’תשפ”ד) בשעה 22:00 ב-כאן 11 ו’כאן .’BOX.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

כרזת הסרט התיעודי "מר שושני" צילום: David Walz ברקע: כדור הארץ | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
“מר שושני” כרזת הסרט

איש לא ידע את שמו האמיתי, אלא רק את כינויו; “מר שושני“. נווד נצחי, גאון ואולי מטורף, בעל זיכרון פנומנלי, שידע אלפי ספרים בעל פה, עילוי במתמטיקה, פיזיקה, תלמוד ופילוסופיה ושלט בכ-30 שפות.

שושני, מהווה את אחת החידות הגדולות של המאה ה-20, יש אפילו הטוענים שלא היה אלא אגדה.

אבל גדולי עולם שאותם לימד, בהם פילוסופים כ; עמנואל לוינס, חוקרים, רבנים כרבי מילובביץ וסופרים כאלי ויזל, מספרים שהוא שינה את חייהם.

כיצד רכש את הידע האינסופי שלו? ולמה הסתיר את זהותו? בלי משפחה ובלי חברים, ללא קורת גג, מרושל ומחליף שמות וזהויות, הוא הפך למיתוס.

בסרט של ‘כאן – תאגיד השידור הישראלי‘ מנסה הבמאי מיכאל גרינשפן במשך 10 שנים לפצח את החידה ולפזר את ענן המסתורין המקיף את האיש, דרך מסע בלשי,

המסע, חוצה יבשות שעובר, בין השאר, בארץ ישראל, ארצות הברית ו-אורוגוואי והוא כולל מפגשים וראיונות עם תלמידיו הבולטים, ביניהם; אלי ויזל, מעריצו הגדול.

במהלך הסרט בחלקם של סיפורי המרואיינים על מר שושני, הם נראים כאילו הם מספרים דברים תימהוניים ולא אמינים.

כמה מהם אומרים שהוא גאון צנוע, אחרים אומרים שהוא אדם גס רוח ושחצן. יש כאלה שראו בו צדיק מקובל ויש שראו בו התגלמות של השטן.

מיכאל גרינשפן במאי הסרט על דמותו המסתורית של "מר שושני" עם האינטלקטואל יהודי איטלקי חיים ברהרייר שכתב ספר על מר שושני | צילום: Philippe Bellaiche | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
גרינשפן עם ברהרייר

מטעם ‘כאן – תאגיד השידור הישראלי’ מסר מר רם הראל לאתר כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי יש הטוענים, כי ש”מר שושני” נולד בליטא (אחת מהרפובליקות הבלטיות, שבצפון אירופה. הגובלת ברוסיה) אחרים משוכנעים שהוא בכלל מ… מרוקו.

הוא חי בארץ ישראל, שוויץ, אלג’יריה, הודו, ארצות הברית, אורוגוואי וצרפת. יש הטוענים בעקשנות, כי גם ראו אותו בו זמנית ב…שני מקומות.

עדים אחדים, נשבעים, כי ראו אותו מתהלך עם התיקים הכבדים שלו ברחובות ירושלים, מרקש, ניו יורק ו-פאריס.

מיהו שושני – אגדה או מציאות?

בשיאו של הסרט, כאשר הבמאי כבר כמעט נואש מלפענח את דמותו של “מר שושני” הוא מגלה בכספת סודית באחת מסמטאות ירושלים, סוג של אוצר שהיה חבוי מהעולם במשך חמישים שנה, תגלית מרגשת והוכחה לכך שהגאון האניגמטי אכן היה… קיים.

0
0Tags

אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן