פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

מה לקנות; אבקת חלב רגילה 150 גר'. ביצים; 4. אבקת אפיה; כפית ותקבלו; לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

חדשות חדשות בריאות סרטן

חוק איסור פרסומת והגבלת שיווק מוצרי טבק ועישון החל השלב ה-2

מדובר בצעד היסטורי בקידום המאבק בעישון; הקנס על הפרת החוק הוא 75,300 שקלים לאדם פרטי או 150,600 שקלים לתאגיד ◄האגודה למלחמה בסרטן: "עשרות שנים שווקו בישראל מסטיקים וממתקים בצורת סיגריות אשר העניקו לסיגריות המסוכנות מעמד של מוצר לגיטימי. מכירתם תיאסר עתה באופן מוחלט. היעד המרכזי שלנו הוא מניעת עישון והתמכרות בקרב בני נוער וצעירים".

לתשומת לבכם, השלב השני ביישום החוק המעודכן ל’איסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון’ ועמו עוד רשימת הוראות שנועדו להגן על הציבור מפני הקידום האגרסיבי של חברות הטבק והניקוטין, יחל וייכנס לתוקפו, כבר היום, (יום שני, ה’ בתמוז התשע”ט, ה -8 ביולי 2019).

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

מסטיקים וממתקים בצורת סיגריות | ברקע: לוגו האגודה למלחמה בסרטן | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
מסטיקים וממתקים בצורת סיגריות

השלב השני במיוחד רלוונטי לנושא; ‘מניעת החשיפה של ילדים לעולם העישון הממכר’ היות והוא כולל הוראה האוסרת למכור במדינת ישראל; מסטיקים, ממתקים וצעצועים בצורת סיגריות, אשר ביכולתם לתרום לצמצום שימוש במוצרי טבק בקרב בני נוער וצעירים.

מדובר בפעימה השנייה של ‘החוק לאיסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון‘ התאריך נקבע בחלוף חצי שנה מיום פרסומו בספר החוקים של מדינת ישראל (8.1.2019).

סגנית יושב ראש האגודה למלחמה בסרטן הגב’ מירי זיו, מסרה, כי: “בכל יום גובה העישון בישראל קורבנות מוות ותחלואה במשפחות רבות כתוצאה מ-סרטן הריאות, סרטן הגרון, הכבד, הלבלב, המעי הגס, סרטן צוואר הרחם כמו גם ממחלות רבות אחרות.

הודות לחוק המעודכן, לצד תיקון עיוות המס על הטבק לגלגול, אנו רואים את ניצני ההחלמה של החברה הישראלית מתופעת העישון, שכן סקר ישראלי, שערכנו, מצא, כי 40.2% מקרב המעשנים, כבר שקלו להפסיק לעשן בעקבות עליית מחירי הסיגריות בכלל ומחירי הטבק לגלגול בפרט, חלקם אף כבר נקטו בצעדים אקטיביים בנושא…”.

הגב’ זיו, מוסיפה, כי; “זהו צעד היסטורי בקידום המאבק בנגע העישון שיאפשר להפחית את העישון בקרב מבוגרים ובמיוחד להגן בני הנוער והדור הצעיר מפני הקידום של מכשירי האידוי האלקטרוניים.

היעד המרכזי של המאבק שלנו, הוא מניעת התמכרות הצעירים להרגל הממכר והקטלני, שכן הם רגישים במיוחד להשפעת ניקוטין שמקורו בסיגריות רגילות ובסיגריות אלקטרוניות הפוגע בהתפתחות המוח וכבר נמצא, כי הן מכילות; חומרים רעילים, חומרים מסרטנים ידועים ומתכות.

נכון להיום, מתחילות גם להתגלות תופעות מדאיגות, של שינויים גנטיים ב-חלל הפה המזוהים עם התפתחות גידולים סרטניים, לחץ דם גבוה, שבץ מוחי וסיכון מוגבר למחלות לב (כפי שמודים אף היצרנים בעצמם)”.

שיווקם של מסטיקים, ממתקים וצעצועים בצורת סיגריות, ייאסר מראשית השבוע, ב-8 ביולי 2019.

החוק, כזכור, אושר ברוב גדול בכנסת ה – 20 לפני שפוזרה, הודות לנחישותם של חברי הכנסת לשעבר; איתן כבל, יהודה גליק ואייל בן ראובן ובסיוע נמרץ של האגודה למלחמה בסרטן, המיזם למיגור העישון, העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בהסתדרות הרפואית, רשת ערים בריאות, המועצה הישראלית למניעת עישון ובתמיכת משרד הבריאות.

החוק המעודכן, נועד לצמצם את השיווק הכוחני של מוצרי העישון והאידוי ולהגן במיוחד על הדור הצעיר מפני התמכרות לעישון מוצרי טבק וניקוטין, המקצרת את תוחלת החיים בכ – 10 שנים בממוצע.

על פי מידע שהצטבר ב-אגודה למלחמה בסרטן, מתברר, כי במהלך עשרות שנים בארץ ובעולם שווקו מסטיקים ו-ממתקים בצורת סיגריות שהעניקו לסיגריות המסכנות מעמד של מוצר לגיטימי ו”נחשק“, אולם הודות לחוק המעודכן ל‘איסור פרסומת והגבלת שיווק מוצרי טבק ועישון’ לתוקף, מעתה תיאסר מכירתם באופן מוחלט.

בארצות הברית, בהודעה דרמטית של מינהל המזון והתרופות האמריקאי ה-FDA ובתמיכה היסטורית של הקונגרס האמריקאי, הוכרז כבר לפני כעשור (2009) כי יש לאסור שיווק ממתקים בטעמי פירות ובצורת ‘סיגריות’.

זאת, כי הם נראים מושכים עבור ילדים (Bans candy and fruit-flavored cigarettes that appeal to kids).

מחקרים מדעיים, שנערכו לאורך השנים, אף הוכיחו, כי ילדים הצורכים ממתקים בצורת סיגריות, נוטים יותר להפוך להיות מעשנים בבגרותם וכי ממתקים הדומים לחפיסות סיגריות, יכולים לעודד עישון בקרב בני נוער וצעירים.

כאמור, גם בישראל, שיווקם של מסטיקים, ממתקים וצעצועים בצורת סיגריות, ייאסר מראשית השבוע הזה בא ב-8 ביולי 2019.

להלן רשימת ההוראות שיכנסו לתוקף בשלב השני  – מחר יום שני, ה- 8 ביולי 2019;

איסור סיגריות צעצוע, סיגריות מסטיק וממתקים – (החל מיום 8.7.2019): לא ייצר אדם, לא ישווק ולא יאחסן לשם שיווק צעצוע או ממתק ובכלל זה גומי לעיסה, בצורה של סיגריה. הקנס על הפרת החוק הוא 75,300 שקלים לאדם פרטי או 150,600 שקלים לתאגיד.

 • איסור שימוש בדמויות ופירות – (החל מיום 8.7.2019); לא יעשה אדם, בפרסומת מותרת או בסימון חפיסה או אריזה של מוצר עישון, שימוש בשמם או בדמותם של בני אדם, של בעל חיים או של אבר מאבריהם, או בתמונה של פרי או צמח אחר, לרבות בציור או בהנפשה. הקנס על הפרת החוק הוא 226,000 שקלים לאדם פרטי או 502,000 שקלים לתאגיד.
 • כל הוראות החוק מעתה גם בדיוטי פרי – (החל מיום 8.7.2019); יחולו כל הרחבות סעיפי החוק המעודכן להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק (כפי שאושרו ונרשמו ב-ספר החוקים של ישראל כבר ב – 8.1.2019) גם על חנויות פטורות ממכס (דיוטי פרי) בשדות התעופה של ישראל, במטוסים ובאוניות.

רשימת ההוראות שכבר נכנסו לתוקף בשלב הראשון – ביום שישי ה 8 במרץ 2019

 • החל מיום זה, על סיגריות אלקטרוניות, כבר חלות כל ההגבלות וההוראות שחלות על סיגריות רגילות. לרבות; איסור עישון במקומות ציבוריים, חובת הדפסת אזהרה על האריזה ואיסור מכירה לקטינים. הקנס על הפרת החוק הוא 226,000 שקלים לאדם פרטי או 502,000 שקלים לתאגיד.
 • אסור לפרסם סיגריות אלקטרוניות ומתקני אידוי ואיוד באתרי אינטרנט, אתרי תוכן דיגיטליים, ערוצי טלוויזיה ורדיו וכן שימוש בפרסומת סמויה, עקיפה ומתן חסות. הקנס על הפרת החוק הוא 226,000 שקלים לאדם פרטי או 502,000 שקלים לתאגיד. בחוק, מופיעה רשימת חריגים מצומצמת של פרסומות מותרות וביניהן פרסום בעיתונות המודפסת בכפוף לפרסום מודעה נגד עישון, פרסום בתוך חנויות למכירת מוצרי עישון (בתנאי שהפרסומת אינה גלויה מחוץ לחנות) וכן ביצירת אמנות או דיווח חדשותי, כתבות תחקיר ותעודה שלא נעשו במטרה לקדם מותג עישון. הקנס על הפרת החוק הוא 502,000 שקלים לתאגיד.
 • אסור לחלק ללא תשלום סיגריות באירועים בתמורה להצטרפות לסקר צרכנים, רישום ברשימת דיוור או מסירת פרטים אישיים. הקנס על הפרת החוק הוא 226,000 שקלים לאדם פרטי או 502,000 שקלים לתאגיד.
ההוראות שיכנסו לתוקף בהמשך
 • בהמשך – בינואר 2020 בתום שנה מפרסום החוק, יכנס לתוקף השלב הסופי והאחרון לחוק המעודכן ויתבצע מעבר לחפיסות אחידות בצבע המכוער בעולם (פנטון 448c ירוק זית בשילוב חאקי), תיאסר הצגה למכירה של מוצרי העישון בחנויות (כלומר יוסתרו מוצרי העישון וחפיסות הסיגריות בנקודות המכירה), הגדלת גודל האזהרות על חפיסות מוצרי טבק מ-30% ל-65%, חובת אזהרות על כל מוצרי עישון ואידוי אחרים (לרבות סיגריות אלקטרוניות ומכשירי אידוי) – בגודל של 30%.
 • בהמשך – ביוני 2020 תכנס לתוקף ההוראה של הגשת דיווח ראשון על ידי החברות בנוגע לרכיבי המוצרים, חומרים נפלטים בעת השימוש ומידע נוסף.
40.2% מכלל ציבור המעשנים בכל הגילאים, כבר שקלו להפסיק לעשן

ניצני ההחלמה של החברה הישראלית מתופעת העישון, עלו מסקר שיזמה האגודה למלחמה בסרטן במאי 2019, אשר חשף, כי השוואת מחיר הטבק ל-גלגול לסיגריות רגילות, שהתרחשה רק השנה, כבר משפיעה על המעשנים.

על פי התוצאות; 40.2% מכלל ציבור המעשנים בכל הגילאים כבר שקלו להפסיק לעשן בעקבות עליית מחירי הסיגריות בכלל ומחירי הטבק לגלגול בפרט.

שיווק צעצוע או ממתק ובכלל זה גומי לעיסה, בצורה של סיגריה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
שיווק ממתק בצורת סיגריה

בין המעשנים ששקלו להפסיק לעשן בלטו הצעירים בני 25-34 שלא פחות מ – 50% מהם שקלו להפסיק והמעשנים בגילאי 18-24, שכ –46% מהם שקלו להפסיק.

למשתתפים בסקר, הוצגה השאלה; “האם בעקבות עליית מחירי הסיגריות בכלל ומחירי הטבק לגלגול בפרט שקלת להפסיק לעשן“.

עוד עלה מהסקר שנערך במימון האגודה למלחמה בסרטן, כי ציבור המעשנים שציינו, כי שקלו להפסיק לעשן בעקבות עליית מחירי הסיגריות בכלל ומחירי הטבק לגלגול בפרט, כבר נקטו צעדים אקטיביים בנושא.

על פי הסקר 30.2% מהמשתתפים, ציינו, כי הפסיקו לבד, 13.2% אמרו שהצטרפו לסדנת גמילה, 7.5% ציינו שקראו את מדריך הגמילה של האגודה למלחמה בסרטן. כ- 76% מן המעשנים נוהגים להתרחק או לכבות את הסיגריה – כאשר מבקשים מהם.

אחד הנתונים והמעודדים שעלו מהסקר רלוונטי וחשוב לנזקי העישון הפסיבי. המשתתפים בסקר שאינם מעשנים, התבקשו לענות על השאלה, האם הם נוהגים להעיר לאנשים שמעשנים לידם במקומות ציבוריים ובשאלה נוספת להעיד כיצד הם מגיבים. כ – 41.4%, ציינו, כי הם מעירים למעשנים במקומות ציבוריים.

שיעור ההיענות הגבוה, יכול לעודד את מי ששוקל להעיר אך מתבייש לעמוד על זכותו לנשום אוויר נקי שכן, 76% מקרב המעשנים מתרחקים או מכבים את הסיגריה כאשר מבקשים מהם לחדול לעשן, על פי סקר בקרב הלא מעשנים.

 • באגודה למלחמה בסרטן, מדגישים, כי; “עליית מחיר הטבק לגלגול התאפשרה רק לאחר הגשת בגץ בו ניצחו המיזם למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן, אשר עתרו באמצעות עורך דין אפי מיכאלי. לעתירה הצטרפה ההסתדרות הרפואית, כידיד בית המשפט”.
 • עוד מדגישים באגודה למלחמה בסרטן, כי; “לאור ההשפעה המוכחת של עליית המחירים על הפחתת שעורי העישון, אנו רואים בסיפוק את נתוני רשות המסים המעודכנים אשר מעידים על הישג.
 • אחרי שנים של עלייה עקבית בצריכתו נרשמה ירידה חדה ביבוא טבק לגלגול. יחד עם זאת עוקבים באגודה בדאגה אחר פרסומי חברות הטבק שיצאו לאחרונה במבצעי הוזלה של סיגריות רגילות, המנוסחים בסגנון הפונה לצעירים“.
 • הסקר נערך על ידי מכון איפסוס בהשתתפות 506 נשים וגברים בגילאי 18 ומעלה במדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה. במימון האגודה למלחמה בסרטן.

לשימושכם נוסח החוק כפי שפורסם ברשומות ב- 8 בינואר 2019.

אתר ויקיטקסט – המאפשר חיפוש מילולי נוח.

לתקציר המחקר באנגלית מכתב העת המדעי, בריטיש מדיקל ג’ורנל BMJ – לחצו כאן.

להודעת ה- FDA לגבי ממתקים בצורת סיגריותלחצו כאן.
דילוג לתוכן