חדשות נדל"ן ערים בישראל צבא | משטרה | ביטחון תרבות הדיור | ועד בית

חוק הרחבת בנייה להקמת מרחב מוגן – שר המשפטים, פרסם תזכיר

נקבע, כי ייקבעו הסדרים ואיזונים, כדי למנוע פגיעה בזכויותיהם של בעלי הדירות באגפים או מבנים אחרים בבית המשותף בעקבות התיקון. הצעת החוק, מבקשת לתקן חוק המקרקעין שייקבע: אחוז ההסכמה הנדרש על-פי החוק לשם ביצוע הרחבת הבנייה להקמת מרחב מוגן דירתי או קומתי (60% מבעלי הדירות) תהייה תקפה - אף בדירה שהיא חלק מבית מורכב; בבית משותף המורכב ממבנים או מאגפים שלכל אחד מהם כניסה נפרדת או מתקנים נפרדים.
0
0
איתמר דוננפלד מנכל משרד המשפטים ברקע: מבנה בחיפה ששופץ במסגרת תמ"א 38 והוספו לו מרחבים מוגנים דירתיים משני הצדדים | צילום: ויקיפדיה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
איתמר דוננפלד

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים יריב לוין, פרסם היום (יום שני, י”ז  בתשרי תשפ”ד) להערות הציבור ‘תזכיר חוק’ לצורך ‘הקלה על בניית מרחבים מוגנים בבנייני דירות’. התיקון לחוק המקרקעין, עוסק בהפחתת הרוב הנדרש להרחבת בנייה לשם הקמת מרחב מוגן בבית מורכב.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

מטרת התיקון המוצע היא להקל על דיירי בנין מגורים שהוא בנין משותף מורכב, הרוצים למגן את דירתם באמצעות הרחבת בניה לשם הקמת מרחב מוגן דירתי או קומתי, וכן למנוע פגיעה בזכויות בעלי הדירות.

בנין משותף מורכב הוא בנין המורכב ממספר מבנים או אגפים, אשר לכל אחד מהם כניסה נפרדת או מתקנים נפרדים.

מנכל משרד המשפטים, מר איתמר דוננפלד, אמר; “מדובר ב’תזכיר חוק‘ חשוב אשר יביא להקלה מבורכת בתהליכי הקמת מרחבים מוגנים להתגוננות האוכלוסייה האזרחית.

התיקון בחוק, יהווה הקלה על תהליך הוצאת היתר לבניית ממ”ד בבתים משותפים, זאת באמצעות קביעה, כי ההסכמה הנדרשת לכך, תהייה מבעלי הדירות באותו אגף או מבנה בלבד אליו משתייכת הדירה, ולא מכלל בעלי הדירות בבית המשותף על כלל מבניו ואגפיו.

מדובר בהקלה משמעותית ומבורכת, נוכח החשיבות הרבה בהקמת מרחבים מוגנים לצורך התגוננות האוכלוסייה האזרחית בעת חירום“.

התיקון קודם על ידי מחלקת ייעוץ וחקיקה (משפט אזרחי) במשרד המשפטים בראשותה של עורכת דין כרמית יוליס, המשנה ליועצת המשפטית לממשלה (אזרחי) בשיתוף הרשות לרישום ו-הסדר זכויות מקרקעין.

דובר היחידות המקצועיות ב-אגף דוברות הסברה ותקשורת של משרד המשפטים, מר יובל גורן, הוסיף לפורטלכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי; התיקון הוא פרי החלטת ממשלה מס’ 1278 מיום 14.3.2022, אשר עסקה בתכנית למיגון דירתי מפני ירי תלול מסלול בעיר אשקלון.

במסגרת אותה החלטת ממשלה, נקבע בין היתר, כי יקודם תיקון חקיקה שעניינו הסרת חסמים לביצוע מיגון דירתי או קומתי במבנה או באגף בבית מורכב כמשמעותו בסעיף 59 לחוק המקרקעין.

 לא יהיה בהרחבת הדירה בבית מורכב לשם הקמת מרחב מוגן דירתי או קומתי, כדי לפגוע בזכויות בעלי הדירות בבית המורכב.

בהחלטת הממשלה, נקבע, כי שר המשפטים, יקדם תיקון חקיקה לחוק המקרקעין אשר יורה על שינוי הרוב הנדרש לצורך ביצוע מיגון דירתי או קומתי בבית משותף מורכב, בכך שההסכמות לביצוע המיגון, יהיו מ-60% מבעלי הדירות באותו אגף או מבנה בלבד ולא מכלל בעלי הדירות בבית המשותף המורכב כולו, על כלל מבניו ואגפיו.

כן  נקבע בהחלטת הממשלה, כי ייקבעו הסדרים ואיזונים במטרה למנוע פגיעה בזכויותיהם של בעלי הדירות באגפים או מבנים אחרים בבית המשותף בעקבות התיקון.

על רקע זה, הצעת החוק, מבקשת לתקן את ‘חוק המקרקעין‘ בכך שייקבע, כי אחוז ההסכמה הנדרש על-פי החוק לשם ביצוע הרחבת הבנייה לשם הקמת מרחב מוגן דירתי או קומתי (60% אחוזים מבעלי הדירות) תהייה תקפה – אף בדירה שהיא חלק מבית מורכב.

דהיינו; בבית משותף המורכב ממבנים או מאגפים שלכל אחד מהם כניסה נפרדת או מתקנים נפרדים, ושקיימת בו אפשרות להרחבת הדירה במבנה או באגף במנותק משאר הכניסות או האגפים בבית המורכב.

במצב זה, ניתן יהיה להתייחס לאותו מבנה או אגף כאילו הוא בית משותף נפרד ולבעלי הדירות באותו מבנה או אגף כאילו הם כלל בעלי הדירות, וזאת לעניין רף ההסכמה הדרוש להרחבת דירה באותו מבנה או אגף, לשם הקמת מרחב מוגן דירתי או קומתי.

כל זאת, בשונה מהמצב הקיים נכון להיום, לפיו בבית מורכב, יש צורך בהשגת הסכמות האחוזים הנדרשים מכלל בעלי הדירות בבית המשותף, המורכב ממספר אגפים או מבנים.

נוסף על כך, וכדי לשמר את זכויות כלל בעלי הדירות המצויות בבית המורכב כולו, מוצע להורות במסגרת התיקון, כי תנאי לאמור לעיל הוא שלא יהיה בהרחבת הדירה בבית מורכב לשם הקמת מרחב מוגן דירתי או קומתי, כדי לפגוע בזכויות בעלי הדירות בכניסות או באגפים האחרים בבית המורכב.

אל תזכיר החוק באתר החקיקה הממשלתי.

עוד בנושא דומה של ממד; ממד – מרחב מוגן דירתי, טיפים כל מה שצריך לדעת על עיצובו הנכון – כאן ישראל | kanisrael | כאן נעים | kan-naim.

0
0Tags

אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן