פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

חדשות בריאות מחקרי רפואה

זיהום חיידקים אלימים במערכת העיכול – השתלת צואה ב-רמב”ם

אם סובלים מזיהום של חיידקים אלימים במערכת העיכול? כדאי לכם שתשקלו השתלת צואה... ב-רמב"ם - הקריה הרפואית לבריאות האדם, נחנך באחרונה שירות לטיפול בבעיות קשות במערכת העיכול על ידי השתלת צואה;  "אנו מתחילים עידן חדש ברמב"ם בהתמודדות עם חיידקים עמידים" - אומרים ד"ר מילנה פיטשני, החוקרת העומדת בראש השירות יחד עם דר' חגי בר יוסף מ-מחלקת גסטרו.
0
0
דר' מילנה פיטשני ודר' חגי בר יוסף מהמרכז הרפואי רמבם, האחראים לשירות, עם הקפסולות המכילות את האבקה להשתלה | צילום: פיוטר פליטר
דר’ פיטשני ודר’ בר יוסף

רגע. לפני שאתם מעקמים את האף; התוצר הסופי לא מזכיר את המקור… זה מגיע בקפסולות קטנות עם אבקה לבנה –  זה נקי, בטוח,  והכי חשוב – יעיל לבריאות שלנו. באחרונה, נחנך ברמב”ם – הקריה הרפואית לבריאות האדם, שירות לטיפול בבעיות קשות במערכת העיכול על ידי השתלת צואה.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

תכירו את מר ‘ קלוסטרידיום דיפיציל’ (Clostridium difficile) מין חיידק מתג גראם-חיובי אל-אווירני ויוצר נבגים, השייך לסוג Clostridium.

קלוסטרידיום דיפיציל, נחשב בעל פוטנציאל פתוגני הבא לידי ביטוי, בפרט לאחר טיפול אנטיביוטי, בצורה של דלקת מעי מקלוסטרידיום דיפיצילה.

קלוסטרידיום דיפיציל, הוא חיידק אכזרי למדי שגורם לשלשולים מרובים ופגיעה קשה באיכות החיים.

אצל קשישים או אנשים שסובלים ממחלות נוספות – הקלוסטרידיום גם יכול להיות מסכן חיים.

הרפואה, מנסה להתמודד עם המחלה הזו, כבר עשרות שנים, אלא שככל שמטפלים בה יותר באמצעות אנטיביוטיקה, החיידק מחולל המחלה הזה, נעשה עמיד יותר והזיהום חוזר.

דר' חגי בר יוסף רופא בכיר, מכון גסטרואנטרולוגיה רמבם
דר’ חגי בר יוסף

בשנים האחרונות, התברר, כי הדרך להתמודד עם החיידק היא לגרום למיליוני החיידקים שב’מערכת העיכול‘ להיות ב-איזון.

לצד ה”טוב” של החיידקים הנחוצים לנו במערכת העיכול קוראים; “מיקרוביום” וכאשר המיקורביום מאוזן, החיידקים, כמו; הקלוסטרידיום, לא יכולים להשתולל וגורמים לפחות נזק.

אחת מדרכי הטיפול שנועדו להחזיר את האיזון במערכת העיכול, ושנכנסה לשימוש במרכזים רפואיים מובילים בעולם היא; השתלת מיקרוביום, כלומר: העברה של חיידקים טובים מאדם בריא.

למעשה מחקרים מוכיחים שטיפול זה משיג 90% הצלחה בזיהום חוזר בקלוסטרידיום – הרבה יותר מטיפול אנטיביוטי אגרסיבי שהוא בנוסף פוגע עוד במיקרוביום.

את המיקרוביום, אותם חיידקים טובים, מפיקים מצואה של אנשים בריאים שממש תורמים את המיקרוביום שלהם לטובת טיפול בחולים.

מדובר בטיפול מאושר על ידי משרד הבריאות, ואחת הדרכים לצרוך את המוצר המבריא הזה, היא על ידי בליעת קפסולות / כמוסות

קונספטואלית זה קשה קצת לעכל, אבל זה טיפול פשוט, ופחות נורא משזה נשמע…

בעשור האחרון, טיפול ב-השתלות מיקרוביום או השתלות צואה (fecal- FMT microbiota transplantation), מקבל תנופה ברחבי העולם וכן בבתי חולים בארץ.

המרכז הרפואי רמב”ם – המרכז הרפואי הגדול ביותר בצפונה של ישראל, מייצרים את הקפסולות מ‘תרומת צואה’ מאדם בריא, שעבר סינון קפדני לבדיקת ההיסטוריה הרפואית שלו.

דר' מילנה פיטשני, רופאה בכירה מכון גסטרואנטרולוגיה ב-רמבם
דר’ מילנה פיטשני

את המוצר הגולמי, מעבדים ומנקים והופכים לקפסולות לבנות תמימות למראה, שמכילות אבקה שלא מזכירה בשום דרך, אופן וריח את חומר הגלם המקורי…

אולם מכילה בתוכה מיליוני “חיידקים טובים” שמטרתם להחזיר את האיזון למערכת העיכול הפגומה של החולים.

לאחרונה, אושפזה ברמבם אישה בת 85 אשר סבלה מאירוע חוזר שלישי של זיהום בקלוסטרידיום לאחר טיפול אנטיביוטי כושל.

החולה נטלה קפסולות שיוצרו ברמבם, עם אותם חיידקים טובים ולאחר מספר ימים שוחררה לביתה ללא שלשולים, חשה בטוב וללא תופעות לוואי כלל.

“אנו מתחילים עידן חדש ברמב”ם בהתמודדות עם חיידקים עמידים” – אומרים ד”ר מילנה פיטשני, החוקרת העומדת בראש השירות יחד עם דר’ חגי בר יוסף מ-מחלקת גסטרו של הקריה הרפואית לבריאות האדם, רמב”ם.

פרטים נוספים על השירות אפשר למצוא במרכז לטיפול וחקר המיקרוביום.

0
0דילוג לתוכן