יום האישה הבינלאומי לאישה מלחמת חרבות ברזל קהילה

ויצו: כשני שליש מהציבור תומך בכהונת אישה בתפקיד רמטכ”לית

ויצו עלתה בקמפיין רשת "זמן לנשים בחזית" בשיתוף ארגונים וגופים עסקיים ומפרסמת סקר: 70% מהציבור מסכים, כי 'מלחמת חרבות ברזל' הוכיחה שנשים יכולות לקחת חלק כלוחמות גם במלחמה וגם בשגרה; 73% מהציבור, מסכים, כי אישה יכולה להיות לוחמת מבחינה מנטאלית; 61% מהציבור, מסכים, כי אישה יכולה להיות לוחמת מבחינה פיזית; רק כרבע מהציבור היה רוצה שהבת שלו תהיה לוחמת.
0
0
רבקה נוימן, מנהלת האגף ל'קידום מעמד האישה בויצ"ו ברקע: לוחמת צבאית | צילום: 123rf-com | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
רבקה נוימן, ויצ”ו

כ-70% מהציבור, מסכים, ‘מלחמת חרבות ברזל’ הוכיחה, כי נשים, יכולות לקחת חלק כ-לוחמות גם במלחמה וגם בשגרה ואף 65% מסכימים; אישה יכולה לכהן כ-רמטכ”לית – כך עולה מסקר של ויצו, שבוצע על ידי מכון המחקר רושניק לקראת ‘יום האישה הבינלאומי’ שחל ב-8.3, ארגון נשים יהודיות בישראל ובעולם ויצו ו wizo-העולמי ארגון נשים ציוני בינלאומי, Women’s International Zionist Organization).

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

אך בַּד בְּבַד 24% מהציבור, היה רוצה שה-בת שלו תהיה לוחמת ו- 40% מהציבור שה-בן שלו, יהיה לוחם. הסקר בוצע במחצית פברואר באופן מקוון, מהווה מדגם אקראי, ארצי, מייצג של גילאי 18-64.

מנהלת האגף ל’קידום מעמד האישה בויצו‘ הגב’ רבקה נוימן, אומרת, כי; “הסקר בוצע בעיצומה של מלחמה עקובה מדם, מתקפה שחדרה לעומק העורף האזרחי.

עם טבח אכזרי, פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות סדיסטיים ומתועדים, כולל אירוע חטיפה מקיף, חסר תקדים.

כמו כן, שבי של מאות חטופות וחטופים, פעוטות, ילדות וילדים, מתבגרות ומתבגרים, נשים, גברים וקשישים בידי ארגון טרור חמאס בעזה.

לאור הרקע המורכב, התפיסות בציבור בכלל ובקרב נשים בפרט מפתיעות ומרמזות על עומק השינוי החברתי שאנו מזהות וטלטלה בתפיסות העולם השמרניות שאפיינו את החברה הישראלית עד ל-7/10.

מבחינה מגדרית נשים, נמצאות כיום כליברליות יותר ובשלות יותר להשלכות של נשים שותפות בחזית המלחמה“.

יצוין, כי החל מיום ה-7/10, מתקיים שיח רחב שמבין בחשיבותן ומכיר בתרומתן של הנשים למערכה הצבאית והאזרחית שיח אשר מאתגר ומנפץ תפיסות רבות לגבי שילובן של נשים במלחמה, בזכות סיפורי הגבורה והעשייה שלהן.

כמו למשל; גבורת הטנקיסטיות, הרבש”ציות והלוחמות. תקופה קשה זו, מהווה נקודת פתיחה לשינוי חברתי תודעתי עמוק בחברה הישראלית הממוקד במקומן של נשים בחזית.

בויצו, מבהירים; בימים אלה אנו בעיצומה של מלחמה חסרת תקדים אשר שמה את הנשים בחזית הלחימה הן בזירה הצבאית והן ב’עורף האזרחי‘ שהפך במתקפה לחזית בפני עצמו.

ויצו – ארגון נשים יהודיות בישראל ובעולם, ביקשה לבחון את עמדות הציבור כלפי נשים בצבא ובתפקידים בכירים בממשל כפועל יוצא מהשיח הציבורי המתקיים מפרוץ ‘מלחמת חרבות ברזל‘ בעורף האזרחי – עומק העוטף.

בַּד בְּבַד 24% מהציבור, היה רוצה שה-בת שלו תהיה לוחמת ו- 40% מהציבור שה-בן שלו, יהיה לוחם. הסקר בוצע במחצית פברואר באופן מקוון, מהווה מדגם אקראי, ארצי, מייצג של גילאי 18-64.

על פי הסקר, 70% מהציבור, מסכים, כי מלחמת חרבות ברזל, הוכיחה שנשים יכולות לקחת חלק כ-לוחמות גם במלחמה וגם בימי שגרה, ובחלוקה מגדרית; 82% מהנשים, מסכימות לעומת 57% מהגברים.

עוד עולה בסקר, כי בקרב 73% מהציבור, יש הסכמה, כי אישה יכולה להיות לוחמת מבחינה מנטאלית, בחלוקה על פי מגדר; 80% מהנשים, מסכימות, שאישה, יכולה להיות לוחמת מבחינה מנטאלית לעומת 66% מהגברים.

כאשר הנסקרים נשאלים האם אישה יכולה להיות לוחמת מבחינה פיזית, כ-61% מהציבור, מסכים עם אמירה זו, ובחלוקה מגדרית; 74% מהנשים, מסכימות; אישה, יכולה להיות לוחמת מבחינה פיזית לעומת 47% מהגברים.

על פי הסקר כ- 65% מן הציבור, מסכים שאישה יכולה לכהן כרמטכ”לית (ראש המטה הכללי, הדרג הפיקודי העליון בצבא ההגנה לישראל) ובחלוקה על פי מגדר; 75% מהנשים, מסכימות, כי אישה יכולה לכהן כרמטכ”ל לעומת 53% מהגברים. כ

לומר גם למעלה ממחצית מהגברים תומכים ברעיון שאישה יכולה לכהן רמטכ”לית.

סיבות לכשל המודיעיני על פי תפיסת הציבור

סיבות לכשל המודיעיני על פי תפיסת הציבור; 81% חושבים, כי הסיבה העיקרית להתעלמות וחוסר טיפול של הדרג הפיקודי מההתראות של התצפיתניות והנגדת מ-8200, היא יהירות הממונים וזלזול במידע שהתקבל.

וכ-31% מהמשיבים לסקר, חושבים, כי ההתעלמות מההתראות נבעה בגלל היותה תצפיתיות והנגדת נשים.

לצד זה, קרוב למחצית (43%) מעריכים, כי במידה וההתראות היו מגיעות למפקדות במקום למפקדים הן היו מטופלות באופן רציני יותר ובחלוקה מגדרית; 60% נשים לעומת 27% גברים ציינו זאת.

לוגו ויצו הוא ארגון נשים יהודיות בישראל ובעולם | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©הסקר מצביע על כך שמרבית הציבור (למעלה מ-78%) סבור שנשים צריכות להיות פעילות באופן שווה לגברים בשורה של גופי ממשל שנבדקו;

  • כ-80% מהציבור בממוצע (נע בין 78% ל- 82%) מסכים שנשים צריכות להיות פעילות באופן שווה במשרדי הממשלה, נתון דומה נמצא לגבי שילובן השווה של נשים בקבינט החברתי – כלכלי, בחברות ממשלתיות, בוועדות החקירה וב-מנהלת תקוּמה.
  • כ-70% מהציבור מסכים שנשים צריכות להיות פעילות באופן שווה בקבינט המלחמה המורחב, ובחלוקה מגדרית 80% נשים ו – 60% מהגברים סבורים כך.
  • כ-67% מהציבור מסכים שנשים צריכות להיות פעילות באופן שווה בקבינט המלחמה המצומצם, ובחלוקה מגדרית: 77% נשים ו – 55% מהגברים סבורים כך, כלומר מעל למחצית מהגברים מסכימים שיש לשלב נשים בקבינט המלחמה באופן שווה כמו גברים.

לדברי מנהלת האגף ל’קידום מעמד האישה בויצו‘ הגב’ נוימן; “הסקר, משקף שברמה התיאורטית, יש הבנה והכרה שנשים, נמצאו כמי שהתמודדו עם המתקפה והלחימה באופן ששיקף קור רוח, יוזמה, תפקוד גבוה ונטילת אחריות באופן מלא.

כמו כן, הסקר, מספק תובנות לגבי המחיר של העדר הנשים בדרגי הפיקוד במערך המודיעין שכשל ואת הציפיה החברתית לשילוב נשים במוקדי קבלת החלטות בדרגי הממשל“.

“כדי להישאר ערניים, כדי לאתגר דפוסי חשיבה נוקשים, כדי לאתגר הצטברות של אנשים הבוחרים דומים להם – יש להכניס לכל מערכת גיוון מגדרי, תרבותי, שייצר גמישות מחשבתית, יצירתיות וערנות.

הצבא, חייב להפנים זאת ולהניע תהליך בטווח המיידי ובטווח הארוך, לצד זה הממשלה, חייבת לשלב נשים בכל מוקדי קבלת החלטות כבר עתה בזמן המלחמה;

צוותי משא ומתן החזרת חטופים, קבינט בטחוני מצומצם ומורחב, משרדי ממשלה, ועדות בכנסת ובוועדת החקירה לכשתוקם.50%-50%, אינה אמירה כללית, 50%-50% הינם צורך ואסטרטגיה מצילת חיים“.

דוברת ויצ”ו, ארגון החינוך והשירותים החברתיים המוביל בישראל, הגב’ מיכל אורלי מסרה לאתר כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי בכל שנה, ויצו מובילה ביום האישה הבינלאומי (8.3) קמפיין\מהלך עומק שבא להאיר פינה חשוכה, לשים דגש על תופעה חברתית שאנחנו מזהות וקשורה קשר ישיר לנשים.

השנה, בעקבות המלחמה, שיצרה שיח ער ברשתות ובכלל שמחזק את הנשים, מהדהד את פועלן בחזית ותרומתן למערכה, ויצו עלתה בקמפיין רשת “זמן לנשים בחזית” עם המסר של נשים בחזית זאת עובדה – עכשיו, יש עוד כמה חזיתות לנצח, כגון; הממשלה, הכנסת, הנהלות ארגונים ועסקים.

ארגונים ציבוריים וגופים עסקיים נוספים הצטרפו לקמפיין של ויצו ויהדהדו את המסר המרכזי – “זמן לנשים בחזית“!

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-8 נכדים; כפיר-שלמה, רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-76

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

הדלקת המשואות יום העצמאות ה-76

תפילה ליום העצמאות 76

דילוג לתוכן