אינטרנט חדשות היום המיוחד הזה... חדשות כאן ילדי ישראל כאן נוער

וואטסאפ, אינסטגרם וטיקטוק: הישומים המועדפים על בני הנוער

המטה הלאומי להגנה על ילדים ב-רשת 105 בהובלת המשרד לביטחון לאומי, מפרסם סקר דפוסי שימוש ברשת בקרב בני נוער בישראל ◄ נערות מ'החברה הערבית' הן הקבוצה שמשתמשת ברשתות החברתיות בזמן הרב ביותר ביום ◄ טיפים להורים להגנה על הילדים ברשת: לגלות מעורבות בדפוסי השימוש של הילדים ובני הנוער במרחב המקוון, להכיר הרשתות החברתיות והאפליקציות שבהן הם גולשים ולהקפיד על גלישה בטוחה ושמירה על הפרטיות ברשת.
0
0
ד"ר נאוה כהן אביגדור ראשת האגף האזרחי של 'המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת 105' ברקע: ילד כועס בגלישה באינטרנט | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
ד”ר נאוה כהן אביגדור

שלושת הישומונים (אַפְּלִיקַצְיָה | Application software) המועדפות על בני נוער בישראל, יהודים וערבים כאחד (נערות ונערים) הן; וואטסאפ, אינסטגרם ו-טיקטוק – כך עולה היום (יום ראשון, ב’ אדר א’ תשפ”ד) מסקר של ‘המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת – 105’ בהובלת המשרד לביטחון לאומי, על דפוסי שימוש ברשת בקרב בני נוער בישראל.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

הסקר, מתבסס על מדגם מייצג, שבוצע על ידי ‘חברת פאנלס‘ בפברואר 2023 של האוכלוסייה היהודית והערבית בישראל, בהם; 412 בני נוער יהודים ו- 118 בני נוער ערבים בסך הכל 530 משיבים בגילי 1713.

המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת, בראשות ד”ר נאוה כהן אביגדור ראשת האגף האזרחי של ‘המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת 105’ קורא להורים לגלות מעורבות בדפוסי השימוש של הילדים ובני הנוער במרחב המקוון, להכיר את הרשתות החברתיות והאפליקציות שבהן הם גולשים, ולהקפיד על גלישה בטוחה ושמירה על הפרטיות בהתנהלות ברשת.

פרסום ותוצאותיו נתוניו המעניינות של הסקר שנערך בקרב בני נוער מכלל החברה הישראלית, מובאים לרגל ‘החודש הלאומי להגנה על ילדים ברשתהמטה הלאומי – יחידה 105 ב-להב 433 שב-משרד לביטחון לאומי;

  • השימוש ב’וואטסאפ‘ בקרב בני נוער יהודיים הוא גבוה (84%) לעומת בני נוער ערביים (58%).
  • השימוש ב’אינסטגרם‘ גבוה הן בקרב בני הנוער הערביים (79%) והן בקרב בני הנוער היהודיים (71%).
  • השימוש ב’טיקטוק‘ גבוה הן בקרב בני הנוער הערביים (66%) והן בקרב בני הנוער היהודיים (59%).
  • בני נוער בחברה הערבית מרבים להשתמש ב-סנאפצ’אט (45%) לעומת בני הנוער בחברה היהודית (רק… 5%).

עוד עולה, כי למעלה מ-40% מהנערות בחברה הערבית “מבלות” כ-5 שעות ביום ומעלה ברשתות החברתיות, לעומת 26% מהנערים.

בקרב בני נוער יהודיים, רק 21% הנערות מבלות חמש שעות ביום ומעלה ברשתות החברתיות, לעומת רק 9% מהנערים.

בקרב בני הנוער היהודיים, נצפה שככל שהילדים התבגרו , כך עלה משך השימוש ב-רשתות החברתיות. לדוגמא, ב-אינסטגרם מצביע על כ- 50% מהמשתמשים, היו בגיל 13, ובגיל 17 מספר המשתמשים עלה ל- 77%.

הנוער הערבי הצעיר בגיל 13 מבלה מספר שעות רב יותר (מעל 4 שעות ביום) במשחקי רשת (34%) לעומת הנוער היהודי (רק… 8%)

בחברה הערבית לא נמצא קשר ישיר בין גיל לבין דפוס השימוש ברשתות החברתיות. לדוגמא, השימוש ב-טיקטוק, התאפיין יותר בקרב קבוצות גיל צעירות69% מהמשתמשים, היו בגיל 13 ואילו 58% מהמשתמשים היו בגיל 17.

בחברה היהודית נמצאות נערות יותר מנערים ב-אינסטגרם81% לעומת 56%, וב-טיקטוק 64% לעומת 53% ואילו יותר נערים נמצאים ב-פייסבוק 19% לעומת נערות 10%.

בחברה הערבית 75% מהנערים נמצאים בטיקטוק ואילו רק 17% בפייסבוק. 81% מהנערות נמצאות באינסטגרם, 54% ב-וואטסאפ ואילו 49% ב-סנאפצ’ט.

49% נערים ו- 36% נערות מהחברה היהודית, העידו, כי הם עושים שימוש ברשתות החברתיות  כדי לצרוך תוכן ואקטואליה. כאשר בני הנוער הערבים, כמעט ולא משתמשים ברשתות לצריכת מידע אקטואלינערים 6% ו-נערות 4%.

איתמר בן גביר השר לביטחון לאומי ברקע: ילדים גולשים באינטרנט | צילום ארכיון : כנסת, עיבוד צילום: שולי סוגו | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
איתמר בן גביר

90% בקרב נערות בחברה היהודית ו- 78% בקרב נערים משתמשים ברשתות החברתיות עבור הפגת שעמום, בילוי ופנאי. בחברה הערבית, נתון זה עומד על 75% בקרב נערות73% בקרב נערים.

מטעם ‘המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת – 105’ בהובלת המשרד לביטחון לאומינמסר לפורטל כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ מוסיפים, כי מעקב אחר מפורסמים בלט בחברה הערבית ביחס לפעילויות אחרות – 35% בקרב נערות ו- 29% בקרב נערים, כמו גם שימוש ב-צ’אט35% בקרב נערות ו- 19%בקרב נערים.

בני נוער בחברה היהודית (43% מהנערים ומהנערות) נוטים לערוך חיפוש ייעודי מבוסס תוכן. בני נוער בחברה הערבית (28% מהנערות ו- 21% מהנערים) נוטים לעקוב באופן אקראי, לפי אזכור במומלצים.

גיימינג – תדירות השימוש במשחקי רשת.

בהמשך לסקר של המשרד לביטחון לאומי (לשכת מדען ראשי ו-המטה הלאומי 105) שנערך בקיץ 2023 לראשונה בישראל, הרוב המוחלט של בני הנוער בחברה היהודית, מבלה עד שעתיים ביום במשחקי רשת (80% בגיל 13 ו- 90% בגיל 17).

הנוער הערבי הצעיר בגיל 13 מבלה מספר שעות רב יותר (מעל 4 שעות ביום) במשחקי רשת (34%) לעומת הנוער היהודי (רק 8%).

בני נוער בחברה הערבית בגילי 13 (17%) ו-17 (15%) משחקים למעלה מ-5 שעות ביום ברשת. בקרב חברה היהודית, 7% מבני הנוער בגיל 16, משחקים למעלה מ-5 שעות ביממה.

 המטה הלאומי להגנה על ילדים הגולשים ברשת האינטרנט, ממליץ להורים;

  • היו מעורבים בחיי הילדים שלכם ברשת האינטרנט, שימו לב, היכן הם גולשים, עם מי הם משוחחים, היו ערניים לשינויים בהתנהגות, בהרגלים ובשימושים של ילדיכם בטלפון.
  • באם נתקלתם ב-תוכן פוגעני או בתוכן המפר את כללי השימוש של האפליקציהדווחו! חשוב לדווח באופן מדויק ומפורט כדי לגרום להסרת התוכן.

אל מדריך המטה הלאומי לדיווח ב-אפליקציות השונות.

  • אם בתכם או בנכם נפגעו ברשת, צלמו את המסך, תעדו ושימרו את המידע. חסמו את הפוגע בפלטפורמות השונות, אך אל תמחקו את החשבון. כל מידע שיישמר, יכול לעזור לאתר את הפוגע.
  • תמכו בילדכם וזכרו תמיד, ילדכם הוא הקורבן. הוא לא האשם בפגיעה.

מטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת – יחידה 105 בלהב 433, נחשב גוף ייחוּדי בעולם בהובלת המשרד לביטחון לאומי ומשטרת ישראל ושותפים בו; משרדי החינוך, הבריאות, הרווחה והביטחון החברתי והמשפטים.

בכל מקרה של פגיעה בקטינים ברשת, חייגו או פנו בטופס מקוון למוקד 105 לאורך כל שעות היממה.

0
0Tags

אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-8 נכדים; כפיר-שלמה, רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-76

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

הדלקת המשואות יום העצמאות ה-76

תפילה ליום העצמאות 76

דילוג לתוכן