בין אלכוהול מוברח לדיווחים על קקי במגלשה

בין אלכוהול מוברח לדיווחים על קקי במגלשה – יום בחיי מנהל פארק מים - כאן חדשות | אלכוהול מוברח בתוך לחם, דיווח על קקי במגלשה ומכות עם כסאות פלסטיק. כתבתם של דורון סולומונס ואורן אהרוני.

"לא מאמין במזל בלוטו – זה מתמטיקה"

"לא מאמין במזל בלוטו - זה מתמטיקה": ריאיון עם סטפן מנדל, האיש שפיצח את שיטת הלוטו, אחרי הפרק אודותיו בתוכנית זמן אמת בכאן 11.

פורום כאן נעים

"למה אתה גונב?": מלחמת החקלאים במשפחות הישראליות

שום דבר לא הכין את החקלאים בישראל לתופעת הגניבות של המטיילים, ש"עושים שוק" במטעים ובפרדסים. כתבתה של נועה ברק | כאן חדשות.

סליחה על השאלה❓ עונה 2 | אוטיסטים

סליחה על השאלה❓ עונה שנייה לתכנית האהובה זוכת פרס האקדמיה 🏆 שעושה את העולם מקום יפה יותר! הצצה כנה ואינטימית לחייהן של קבוצות שמתמודדות עם סטיגמות חברתיות באמצעות שאלות שנשאלו על ידי הצופים. ערוץ כאן 11.

זן נדיר – גורים

גורים - חזרזירים בפי'גמות, שפני סלע משחקים תופסת, פעוטון של יעלים, ותיעוד מיוחד של גורי זאב, מרגע ההמלטה במאורה ועד אימוני הציד שלהם. במאי תסריטאי וקריין: יגאל מוסקו.

אמא ל-12 מוצאת זמן לאהבה חדשה

ילדות כואבת ובעל אלים לא הצליחו לנצח את ליאת ברששת, שמגדלת לבד את תריסר ילדיה. עכשיו, נגד כל הסיכויים היא ממציאה את עצמה מחדש עם עמוד פייסבוק מצליח והרצאות שהיא מעבירה, ואפילו מוצאת זמן לאהבה חדשה.

מציאת גופת מנהיג הילידים באמזונס – סערה בברזיל

מציאת גופתו של מנהיג הילידים באמזונס מעוררת סערה בברזיל. כאן חדשות | חדשות הלילה עם יאיר ויינרב.

מפעל הפיס

נשיא המדינה ציין 20 שנים להקמת 'נגישות ישראל'

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין אירח ב- 28 ביולי 19', את נציגי עמותת "נגישות ישראל" לציון 20 שנה להקמתה.
במפגש הוגש לנשיא דו"ח המסכם 20 שנים של נגישות, ובמסגרתו נשאו דברים מייסד ונשיא העמותה יובל וגנר ומנכ"לית העמותה מיכל רימון.

נעים לעקוב אחרי

חדשות כאן ישראל קהילה

השרה גמליאל, הישג ענק: ותיקי יוצאי רומניה יוכרו כניצולי שואה

עד 200,000 ש״ח לכל ניצול ולמשפחתו - ממשיכים בעשייה שלנו למען אזרחי ישראל. הפעם, עשינו תיקון היסטורי למען ניצולי השואה יוצאי רומניה ומשפחותיהם:

פורסם על ידי ‏גילה גמליאל - Gila Gamliel‏ ב- יום חמישי, 18 ביולי 2019
השרה לשוויון חברתי חברת כנסת (סיעת הליכוד) הגב' גילה גמליאל, לא הסתירה את שביעות רצונה והכריזה, כי; "זהו יום של צדק היסטורי, שבא לאחר עשרה חודשי משא ומתן אינטנסיביים מאוד. הפיצוי הכספי לא ישיב את האובדן ולא יוכל לכסות על הכאב והטרגדיה ◄זאת ועוד; גם 'יורשי יוצאי רומניה' שנולדו לאחר 1910 ונפטרו לאחר 1.6.2002, יוכלו לתבוע פיצוי מממשלת גרמניה.

יהדות רומניה שערב ערב מלחמת העולם השנייה, חיו ברומניה כ-850,000 יהודים, כ-4.5% מאוכלוסיית המדינה, היא קהילה יהודית עתיקה, מפוארת וחשובה אשר חלקים גדולים ממנה הושמדו בשואה וחלק ממנה עלו לישראל ואלה ששרדו עד היום, כ-8000 אזרחים ותיקים יוצאי רומניה, זכו היום (חמישי, ט"ו בתמוז התשעט) לאחר 10 חודשי מאמץ בלתי נלאה של משלחת שמינתה כב' השרה גילה גמליאל והמזכה אותה בהישג מדיני היסטורי, לאחר שממשלת גרמניה אישרה אותם כניצולי שואה של יהדות רומניה.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל ברקע: פרעות יאשי "פוגרום יאשי" ברומניה ביוני 1941 שהחלו השמדת יהדות אירופה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
השרה גילה גמליאל

השרה לשוויון חברתי חברת כנסת (סיעת הליכוד) הגב' גילה גמליאל, לא הסתירה את שביעות רצונה והכריזה, כי; "זהו יום של צדק היסטורי, שבא לאחר עשרה חודשי משא ומתן אינטנסיביים מאוד. הפיצוי הכספי לא ישיב את האובדן ולא יוכל לכסות על הכאב והטרגדיה.

אך יש בו כדי לשפר משמעותית את רווחת חייהם של אלפי ניצולים. נמשיך לפעול להכרה גרמנית בזכאותם של עוד אלפי ניצולים שטרם הוכרו, בין שהם יוצאי רומניה ובין שהם יוצאי מדינות נוספות.

לממשלת ישראל, יש חובה ואחריות כלפי ניצולי השואה, רווחתם והצדק לו הם זכאים. כשרה לשוויון חברתי וכבת לניצולת שואה, אני גאה על הזכות להוביל יחד עם משרד החוץ וועידת התביעות את המאמצים המדיניים בתחום החשוב הזה וכולי תקווה וביטחון שנגיע להישגים נוספים".

משמעות ההחלטה שפורסמה הערב, היא, כי ממשלת רומניה, תקציב עתק של מאות מיליוני אֵירוֹ (€) לרווחתם של אותם ניצולים אשר יתבטא בקצבה חודשית (רנטה), פנסיה או קצבה מהסכם השילומים לפי תבחינים שיגובשו בין ממשלת ישראל לרומניה.

הערכה היא הקצבה תנוע, בין 100-200 אֵירוֹ. עוד יצוין, כי סכום זה, ישולם לניצולים גם רטרואקטיבית לעשרים השנה האחרונות, כך שכל ניצול, יקבל סכום של כ-96,000 ₪192,000 ₪, נוסף על הרנטה שיקבל מעתה ואילך.

עולה, כי הפיצוי הרטרואקטיבי לבדו בחישוב כולל, יכול להגיע לכדי 1.53 מיליארד ₪ אשר יחולקו בין כלל הניצולים.

 הטענה, שהוכרה היום על ידי הגרמנים כצודקת, התבססה על שורת מחקרים שיזם והוביל המשרד לשוויון חברתי.

דוברת המשרד לשוויון חברתי הגב' נאוה פיטוסי, מסרה לפורטלכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה' כי; זאת ועוד; גם 'יורשי יוצאי רומניה' שנולדו לאחר 1910 ונפטרו לאחר 1.6.2002, יוכלו לתבוע פיצוי מממשלת גרמניה.

8000 האזרחים הוותיקים יוצאי רומניה, שיוכרו על ממשלת גרמניה כניצולי שואה, יזכו גם לקצבה חודשית מ'הרשות לזכויות ניצולי השואה' במשרד האוצר.

על פי החשבון הקיים, כל אחד מהם יהא זכאי לקצבה חודשית של כ-2,000 ₪.

ההכרה לאזרחים ותיקים יוצאי רומניה, תינתן מ-20 ערים שונות (יפורטו למטה*) אשר שהו ב'גטאות פתוחים' (כל אלה שנולדו עד 1928) ו/או עבודתם בהם,עלו ארצה לאחר 1.10.1953 ואשר לא היו זכאים עד כה לקצבה חודשית מאת הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר.

באשר לאלפי האזרחים הוותיקים יוצאי רומניה שכבר זכאים לקצבה חודשית מטעם הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר, יוכלו גם הם, לאור ההכרה הגרמנית, להגיש בקשה לקצבה חודשית מהמוסד לביטוח סוציאלי בגרמניה.

נדגיש, כי במהלך עשרת החודשים האחרונים, נתקיים משא ומתן אינטנסיבי מאוד בין ממשלות ישראל וגרמניה שעסק בשאלת הגדרת 8,000 האזרחים הוותיקים יוצאי רומניה כניצולי שואה.

הטענה הישראלית, שהוכרה היום על ידי הגרמנים כצודקת, התבססה על שורת מחקרים שיזם והוביל המשרד לשוויון חברתי.

נציין, כי את השיחות שנתקיימו בחודשים הללו וכמו גם את מפגש ההצהרה היום, הוביל צוות שמינתה השרה לשוויון חברתי הגב' גילה גמליאל בראשותו של מנכל משרדה אבי כהן סקלי וכלל גם את פרופסור דן מיכמן, דר' שרה רוזן והגב' יעל נידם מיד ושם וכן את השליח המיוחד של משרד החוץ השגריר דן האזרחי.

רשימת הערים של הגטאות הפתוחים*;

 1. יאס,
 2. בוטושאן,
 3. טרגו מורש,
 4. גלץ,
 5. פוקשאן,
 6. טקוץ,
 7. רומן,
 8. פייטרהניימץ,
 9. ברלד,
 10. ווסלוי,
 11. אלבה יוליה,
 12. קוסטאנצה,
 13. טרגוניימץ,
 14. הרלאו,
 15. בוזאו,
 16. רומניקוסראט,
 17. שטפנשט,
 18. קריובה,
 19. פאשקן,
 20. בקאו.

 
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן