איך להכין עוגת פירות יבשים | מתכון טבעוני | ללא גלוטן

יפית בן מרדכי, דיאטנית קלינית, מלמדת אתכם איך יש להכין עוגת פירות יבשים, בריאה, טבעונית, ללא גלוטן.

הפייקים סביב וירוס קורונה | מהצד השני עם גיא זהר

כאן 11 | חשבתם שוירוס קורונה ויראלי? חכו שתראו את הפייקים שרצים עליו | שירי מימון טענה שמעולם לא ראתה מישהו מצליח עם השיר "סטון קולד". האמנם?

פורום כאן נעים

צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין

רעיון לט"ו בשבט: צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין. ערוץ האוכל YES 28, HOT 38.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד”א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

מעצר חוליית גנבי עגלים בנגב

צוותי מג"ב שביצעו אכיפה באזור הדרום, על מנת לסכל גניבות חקלאיות, התחקו אחר חוליה שגנבה עגלים ממושב יכיני. בתום מרדף רגלי ורכוב, בסיוע היחידה האווירית, נעצרו החשודים, והעגלים הושבו לבעל המשק כשהם בריאים ושלמים.

נעים לעקוב אחרי

חדשות כאן ישראל קהילה

השרה גמליאל, הישג ענק: ותיקי יוצאי רומניה יוכרו כניצולי שואה

עד 200,000 ש״ח לכל ניצול ולמשפחתו - ממשיכים בעשייה שלנו למען אזרחי ישראל. הפעם, עשינו תיקון היסטורי למען ניצולי השואה יוצאי רומניה ומשפחותיהם:

פורסם על ידי ‏גילה גמליאל - Gila Gamliel‏ ב- יום חמישי, 18 ביולי 2019
השרה לשוויון חברתי חברת כנסת (סיעת הליכוד) הגב' גילה גמליאל, לא הסתירה את שביעות רצונה והכריזה, כי; "זהו יום של צדק היסטורי, שבא לאחר עשרה חודשי משא ומתן אינטנסיביים מאוד. הפיצוי הכספי לא ישיב את האובדן ולא יוכל לכסות על הכאב והטרגדיה ◄זאת ועוד; גם 'יורשי יוצאי רומניה' שנולדו לאחר 1910 ונפטרו לאחר 1.6.2002, יוכלו לתבוע פיצוי מממשלת גרמניה.

יהדות רומניה שערב ערב מלחמת העולם השנייה, חיו ברומניה כ-850,000 יהודים, כ-4.5% מאוכלוסיית המדינה, היא קהילה יהודית עתיקה, מפוארת וחשובה אשר חלקים גדולים ממנה הושמדו בשואה וחלק ממנה עלו לישראל ואלה ששרדו עד היום, כ-8000 אזרחים ותיקים יוצאי רומניה, זכו היום (חמישי, ט”ו בתמוז התשעט) לאחר 10 חודשי מאמץ בלתי נלאה של משלחת שמינתה כב’ השרה גילה גמליאל והמזכה אותה בהישג מדיני היסטורי, לאחר שממשלת גרמניה אישרה אותם כניצולי שואה של יהדות רומניה.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל ברקע: פרעות יאשי "פוגרום יאשי" ברומניה ביוני 1941 שהחלו השמדת יהדות אירופה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
השרה גילה גמליאל

השרה לשוויון חברתי חברת כנסת (סיעת הליכוד) הגב’ גילה גמליאל, לא הסתירה את שביעות רצונה והכריזה, כי; “זהו יום של צדק היסטורי, שבא לאחר עשרה חודשי משא ומתן אינטנסיביים מאוד. הפיצוי הכספי לא ישיב את האובדן ולא יוכל לכסות על הכאב והטרגדיה.

אך יש בו כדי לשפר משמעותית את רווחת חייהם של אלפי ניצולים. נמשיך לפעול להכרה גרמנית בזכאותם של עוד אלפי ניצולים שטרם הוכרו, בין שהם יוצאי רומניה ובין שהם יוצאי מדינות נוספות.

לממשלת ישראל, יש חובה ואחריות כלפי ניצולי השואה, רווחתם והצדק לו הם זכאים. כשרה לשוויון חברתי וכבת לניצולת שואה, אני גאה על הזכות להוביל יחד עם משרד החוץ וועידת התביעות את המאמצים המדיניים בתחום החשוב הזה וכולי תקווה וביטחון שנגיע להישגים נוספים”.

משמעות ההחלטה שפורסמה הערב, היא, כי ממשלת רומניה, תקציב עתק של מאות מיליוני אֵירוֹ (€) לרווחתם של אותם ניצולים אשר יתבטא בקצבה חודשית (רנטה), פנסיה או קצבה מהסכם השילומים לפי תבחינים שיגובשו בין ממשלת ישראל לרומניה.

הערכה היא הקצבה תנוע, בין 100-200 אֵירוֹ. עוד יצוין, כי סכום זה, ישולם לניצולים גם רטרואקטיבית לעשרים השנה האחרונות, כך שכל ניצול, יקבל סכום של כ-96,000 ₪192,000 ₪, נוסף על הרנטה שיקבל מעתה ואילך.

עולה, כי הפיצוי הרטרואקטיבי לבדו בחישוב כולל, יכול להגיע לכדי 1.53 מיליארד ₪ אשר יחולקו בין כלל הניצולים.

 הטענה, שהוכרה היום על ידי הגרמנים כצודקת, התבססה על שורת מחקרים שיזם והוביל המשרד לשוויון חברתי.

דוברת המשרד לשוויון חברתי הגב’ נאוה פיטוסי, מסרה לפורטלכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה’ כי; זאת ועוד; גם ‘יורשי יוצאי רומניה’ שנולדו לאחר 1910 ונפטרו לאחר 1.6.2002, יוכלו לתבוע פיצוי מממשלת גרמניה.

8000 האזרחים הוותיקים יוצאי רומניה, שיוכרו על ממשלת גרמניה כניצולי שואה, יזכו גם לקצבה חודשית מ‘הרשות לזכויות ניצולי השואה’ במשרד האוצר.

על פי החשבון הקיים, כל אחד מהם יהא זכאי לקצבה חודשית של כ-2,000 ₪.

ההכרה לאזרחים ותיקים יוצאי רומניה, תינתן מ-20 ערים שונות (יפורטו למטה*) אשר שהו ב’גטאות פתוחים’ (כל אלה שנולדו עד 1928) ו/או עבודתם בהם,עלו ארצה לאחר 1.10.1953 ואשר לא היו זכאים עד כה לקצבה חודשית מאת הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר.

באשר לאלפי האזרחים הוותיקים יוצאי רומניה שכבר זכאים לקצבה חודשית מטעם הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר, יוכלו גם הם, לאור ההכרה הגרמנית, להגיש בקשה לקצבה חודשית מהמוסד לביטוח סוציאלי בגרמניה.

נדגיש, כי במהלך עשרת החודשים האחרונים, נתקיים משא ומתן אינטנסיבי מאוד בין ממשלות ישראל וגרמניה שעסק בשאלת הגדרת 8,000 האזרחים הוותיקים יוצאי רומניה כניצולי שואה.

הטענה הישראלית, שהוכרה היום על ידי הגרמנים כצודקת, התבססה על שורת מחקרים שיזם והוביל המשרד לשוויון חברתי.

נציין, כי את השיחות שנתקיימו בחודשים הללו וכמו גם את מפגש ההצהרה היום, הוביל צוות שמינתה השרה לשוויון חברתי הגב’ גילה גמליאל בראשותו של מנכל משרדה אבי כהן סקלי וכלל גם את פרופסור דן מיכמן, דר’ שרה רוזן והגב’ יעל נידם מיד ושם וכן את השליח המיוחד של משרד החוץ השגריר דן האזרחי.

רשימת הערים של הגטאות הפתוחים*;

 1. יאס,
 2. בוטושאן,
 3. טרגו מורש,
 4. גלץ,
 5. פוקשאן,
 6. טקוץ,
 7. רומן,
 8. פייטרהניימץ,
 9. ברלד,
 10. ווסלוי,
 11. אלבה יוליה,
 12. קוסטאנצה,
 13. טרגוניימץ,
 14. הרלאו,
 15. בוזאו,
 16. רומניקוסראט,
 17. שטפנשט,
 18. קריובה,
 19. פאשקן,
 20. בקאו.

 
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן