איך להכין עוגת פירות יבשים | מתכון טבעוני | ללא גלוטן

יפית בן מרדכי, דיאטנית קלינית, מלמדת אתכם איך יש להכין עוגת פירות יבשים, בריאה, טבעונית, ללא גלוטן.

הפייקים סביב וירוס קורונה | מהצד השני עם גיא זהר

כאן 11 | חשבתם שוירוס קורונה ויראלי? חכו שתראו את הפייקים שרצים עליו | שירי מימון טענה שמעולם לא ראתה מישהו מצליח עם השיר "סטון קולד". האמנם?

פורום כאן נעים

צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין

רעיון לט"ו בשבט: צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין. ערוץ האוכל YES 28, HOT 38.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד”א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

מעצר חוליית גנבי עגלים בנגב

צוותי מג"ב שביצעו אכיפה באזור הדרום, על מנת לסכל גניבות חקלאיות, התחקו אחר חוליה שגנבה עגלים ממושב יכיני. בתום מרדף רגלי ורכוב, בסיוע היחידה האווירית, נעצרו החשודים, והעגלים הושבו לבעל המשק כשהם בריאים ושלמים.

נעים לעקוב אחרי

חינוך תזונה | דיאטה

השמנת ילדים – ללמד הילדים שלנו חינוך לתזונה נכונה | אולגה רז

"אחרי שהילד ילמד בבית הספר מה כן ומה לא לאכול ולמה, אולי הוא גם יגיע הביתה לאחר הלימודים ויסביר להוריו שכדאי שהם יפסיקו לסכן את בריאותו ואת בריאותם. אנחנו חייבים לעשות מעשה, המצב הנוכחי לא יכול להמשך, חייבים לעצור את ההפקרות, פשוט בלתי אפשרי להשאיר את המצב כמו שהוא. אני מוכנה לעשות המון כדי לשנות את המצב. אשמח לכל שיתוף פעולה או דרך פעולה שיש למישהו להציע, ולפחות תשתפו, כדי שהמסר, יגיע לכמה שיותר אנשים"!

השמנת ילדים היא תופעה שהולכת ומתרחבת ללא הפסקה, וזה פשוט בלתי נתפס שאף אחד עדיין לא הרים את הכפפה והחליט ללמד את הילדים שלנו תזונה.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

דוקטור אולגה רז,  עם כללי זהב של תזונה מזינה ובריאה לילדים וגם לנוער | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
דוקטור אולגה רז

זה מאוד חשוב לנו ללמד את הילדים שלנו 5 יחידות מתמטיקה ו-5 יחידות אנגלית. נניח שהם יהיו גאונים, למרות שאנחנו לא מככבים במבחנים מול מדינות אחרות בעולם, אבל נניח. מה זה יעזור אם הם לא יהיו בריאים?!

תזונה היא מרכיב בלתי נפרד מהחיים שלנו, שמשפיע באופן ישיר על התפקוד ועל מצב הרוח שלנו במהלך היום. תזונה נכונה, יכולה לשפר את רמת החיים של האדם באופן משמעותי, אבל ‘תזונה לא נכונה’ ממש פוגעת ביקרים לנו מכל באופן ישיר – החל מסתם הרגשה לא טובה, עד מחלות עקב השמנה שיכולות להסתבך ולהגיע לגרוע מכל.

אנחנו פשוט מתנהגים בחוסר אחריות כלפי הילדים שלנו. זה שמוציאים את מכונות לממכר החטיפים מבתי הספר – לא פותר את הבעיה, הילד, חוצה את הכביש וקונה במקום אחר, או לוקח מהבית.

הפתרון יכול להגיע רק מ’חינוך לתזונה נכונה‘. אחרי שהילד, ילמד בבית הספר, מה כן לאכול ומה לא לאכול ולמה, אולי הוא גם יגיע הביתה לאחר הלימודים ויסביר להוריו שכדאי שהם יפסיקו לסכן את בריאותו ואת בריאותם.

חברים יקרים,

אנחנו חייבים לעשות מעשה, המצב הנוכחי לא יכול להמשך, חייבים לעצור את ההפקרות, פשוט בלתי אפשרי להשאיר את המצב כמו שהוא.

אני מוכנה לעשות הרבה, כדי לשנות את המצב. אשמח לכל שיתוף פעולה או דרך פעולה שיש למישהו להציע ולפחות תשתפו, כדי שהמסר, יגיע לכמה שיותר אנשים!

לקראת פתיחת שנת הלימודים החדשה, הבאה עלינו לטובה, קבלו מספר עצות בכל הקשור ל’תזונה נכונה בקרב ילדים‘ אולגה רז עם כללי זהב של תזונה מזינה ובריאה לילדים.

 לימודי ביולוגיה ותזונה כבר בבית הספר – חדש באוניברסיטת אריאל

דר’ אולגה רז ראש תחום תזונה קלינית הפקולטה למדעי הבריאות אוניברסיטת אריאל, חשפה בשבוע שעבר, כי כ- 30% מילדי ישראל סובלים מהשמנה ועודף משקל ובפריפריה הנתונים קרובים ל- 50%, כפי שצוין כאן למעלה הפתרון; לימודי תזונה כבר בבית הספר בשילוב מגמת ביולוגיה לקידום הבריאות בקרב ילדים וצעירים בישראל.

לדברי דר’ רז בישראל, כמו בשאר העולם קיימת עלייה מתמדת בשכיחות של השמנה ומחלות כרוניות, כגון: סכרת, מחלות לב, יתר לחץ דם ועוד. מגמת עלייה זו, מופיעה הן בילדים והן במבוגרים ומעוררת דאגה רבה במערכת הבריאות, החינוך והחברה כולה.

השמנת ילדים היא תופעה שהולכת ומתרחבת ללא הפסקה, וזה פשוט בלתי נתפס שאף אחד עדיין לא הרים את הכפפה והחליט ללמד את הילדים שלנו תזונה.זה מאוד חשוב לנו ללמד את הילדים שלנו 5 יחידות מתמטיקה ו-5 יחידות אנגלית. נניח שהם יהיו גאונים, למרות שאנחנו לא מככבים במבחנים מול מדינות אחרות בעולם, אבל נניח. מה זה יעזור אם הם לא יהיו בריאים?!תזונה היא מרכיב בלתי נפרד מהחיים שלנו, שמשפיע באופן ישיר על התפקוד ועל מצב הרוח שלנו במהלך היום. תזונה נכונה יכולה לשפר את רמת החיים של האדם באופן משמעותי, אבל תזונה לא נכונה ממש פוגעת ביקרים לנו מכל באופן ישיר – החל מסתם הרגשה לא טובה, עד מחלות שיכולות להסתבך ולהגיע לגרוע מכל.אנחנו פשוט מתנהגים בחוסר אחריות כלפי הילדים שלנו. זה שמוציאים את מכונות החטיפים מבתי הספר לא פותר את הבעיה, הילד חוצה את הכביש וקונה במקום אחר, או לוקח מהבית. הפתרון יכול להגיע רק מחינוך לתזונה נכונה. אחרי שהילד ילמד בבית הספר מה כן ומה לא לאכול ולמה, אולי הוא גם יגיע הביתה לאחר הלימודים ויסביר להוריו שכדאי שהם יפסיקו לסכן את בריאותו ואת בריאותם.חברים יקרים,אנחנו חייבים לעשות מעשה, המצב הנוכחי לא יכול להמשך,חייבים לעצור את ההפקרות, פשוט בלתי אפשרי להשאיר את המצב כמו שהוא.אני מוכנה לעשות המון כדי לשנות את המצב. אשמח לכל שיתוף פעולה או דרך פעולה שיש למישהו להציע, ולפחות תשתפו, כדי שהמסר יגיע לכמה שיותר אנשים!

פורסם על ידי ‏אולגה רז‏ ב- יום שבת, 3 באוגוסט 2019

הסיבות להתפתחות מחלות אילו, טמונות ברובן בסביבה וכוללות תזונה לקויה והעדר פעילות גופנית. מדובר בגורמים סביבתיים אותם ניתן למנוע. אירגוני בריאות בעולם ובישראל ממליצים על התערבות בגיל צעיר, בחינוך וביישום הרגלי חיים ותזונה אשר מקדמים בריאות.

עד היום, לימודי תזונה אינם מתקיימים במסגרת תוכנית הלימודים ברוב בתיהס   ובוודאי שלא כ-מקצוע חובה. כאמור, קיים צורך בידע בתזונה ובניהול אורח חיים בריא, אשר הולך ועולה בשל התפשטות ההשמנה בקרב ילדים בכל גיל והופעת מחלות הקשורות להשמנה, כבר בגיל הצעיר.

קיימת אמנם הכרה בקרב אנשי הבריאות וחינוך, בחשיבות אורח חיים בריא כבסיס לפתרון, אולם בפועל היישום לא קיים. היעדר אנשי מקצוע בעלי ידע עמוק ורחב בתזונה וקידום בריאות בבתי ספר, אינו מאפשר הענקת חינוך מתאים לתזונה בריאה ולאורח חיים בריא.

בישראל שיעור ההשמנה ועודף משקל מתקרב בממוצע לכ- 30%. בסקר האחרון שנעשה על ידי משרד הבריאות בכל הארץ בכיתות ז’ באזורי הפריפריה אחוזי ההשמנה והעודף משקל אף עולה ל- 45%-49%“.

דר’ אולגה רז, מוסיפה, כי יש צורך דחוף בהכשרתם של אנשי חינוך בעלי בסיס ידע רחב ומעמיק בתזונה וקידום בריאות, אשר יהווה פתרון לשינוי המצב כבר מגיל צעיר. לימוד לתעודת הוראה של ביולוגיה על ידי בוגרי מדעי התזונה, יוכל להפוך את הסיסמאות למעשים.

ילד שמן
ילד שמן

נדרשת שנת לימודים אחת לשם השלמת קורסי פדגוגיה, דידקטיקה וכן קורסי ביולוגיה ספציפיים הנדרשים על ידי משרד החינוך בשילוב התנסות מעשית בהוראת קורסים אלה בבתי הספר עם ליווי מקצועי.

כמו כן, מרצים מהמחלקה למדעי התזונה, ילמדו קורסים המקשרים את תוכנית הלימודים בביולוגיה בבתיהס לשילוב תכנים תזונתיים, לשם הוראת ביולוגיה יחד עם תכנים תזונתיים.

קיים חסר במורים בכלל ובמורים לביולוגיה בפרט. הכשרת מורים נוספים לביולוגיה ב‘אוניברסיטת אריאל’ עשויה לשפר את המצב.

יתרה מכך, מורים לביולוגיה בעלי תואר במדעי התזונה הינם בעלי רקע מעמיק ויסודי בתזונה ובקידום בריאות, לפיכך הם יוכלו לשלב בחומר הלימוד נושאים הקשורים לתזונת האדם וקידום בריאות.

שילוב תכנים אילו יתרום לשיפור המודעות בתחום הבריאות בקרב תלמידים וכך יתרום ל-מניעת השמנה והמחלות הנלוות אליה בקרב התלמידים.

חינוך הילדים אף עשוי לתרום לתזונה בריאה במשפחה כולה, משום שהם יכולים להשפיע גם על הוריהם.

מסלול כזה, יכול להוות פתרון מצוין עבור בוגרי תואר ראשון במחלקות לתזונה בישראל, המבקשים, תעסוקה בתחום החינוך.

יש לציין שבוגרים אלה ממתינים לעיתים אף שנתיים לביצוע הסטאז’ בתזונה וזאת כאשר בידם ידע יקר שיכול להועיל רבות ל-בריאות הדור הצעיר. סיכמה דר’ רז ראש תחום תזונה קלינית הפקולטה למדעי הבריאות אוניברסיטת אריאל.
אודות הכותב

דר' אולגה רז

דר' אולגה רז, המומחית לדיאטות | דיאטה ותזונה נכונה - דיאטנית קלינית מהבכירות בישראל חולקת איתכם טיפים, מאמרים, כתבות ודעות. מוזמנים להצטרף ללמוד, ליהנות, לשמור על המשקל והבריאות.
קליניקה להרזיה ולתזונה בריאה המספקת יעוצים אישיים, קבוצות הרזיה, סדנאות והרצאות. יעוץ אישי, קבוצות, סדנאות והרצאות בשיטת דוקטור אולגה רז; 03-6094147.

דילוג לתוכן