חדשות כאן בונים כסף מדבר נדל"ן

השמאים, מתריעים: מחירי הדירות ימשיכו לדהור קדימה בשנים הקרובות

יריב דרורי יושב ראש ועדת מחקר בלשכת שמאי המקרקעין ברקע: מחשבון כיס ודירה | צילום: נועם דוד | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
יריב דרורי
סקר שערכה לשכת שמאי המקרקעין; 54% מהשמאים, טוענים שתוכנית הדיור, לא תשפיע על המחירים, 62% מהשמאים, סבורים, כי 'הרפורמה בתחום ההתחדשות העירונית' לא תשפיע על המחירים ◄ 42% מהשמאים חושבים שהעלאת מס הרכישה, לא תוזיל את המחירים, 40% ענו, כי היא תוזיל במעט ◄ לדעת השמאים, צעדי הממשלה בשוק הנדלן, לא יביאו לירידת מחירים משמעותית, ואפילו להיפך.
0
0

תוכנית הדיור הממשלתית לא תסייע ל’הורדת מחירי הדירות’ בטווח הבינוני והארוך ויש שטוענים, כי היא תביא דווקא לתוצאה ההפוכה וכי המחירים, ימשיכו “לדהור קדימה” בשנים הקרובות – כך עולה מסקר שערכה לשכת שמאי המקרקעין באמצעות יושב ראש וועדת מחקר נתוני שוק בלשכה מר יריב דרורי בקרב כ-500 שמאים חברי הלשכה.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

,מהסקר, עולה, כי54%  מהנשאלים, השיבו, כי תוכנית הדיור הממשלתית לא תשפיע על מחירי הדירות, ו-35% ענו, כי היא תוזיל את המחירים במידה מועטה.

כ-10% סבורים, דווקא, כי התוכנית תייקר את מחירי הדירות בשנים הקרובות.

מסקר שערכה לשכת שמאי המקרקעין באמצעות יושב ראש וועדת מחקר נתוני שוק בלשכה מר יריב דרורי בקרב כ-500 שמאים חברי הלשכה, עולה, כי 54% מהנשאלים, השיבו, כי תוכנית הדיור הממשלתית לא תשפיע על מחירי הדירות, ו-35% ענו, כי היא תוזיל את המחירים במידה מועטה.

מטעם משרד ‘ארנה פרי יחסי ציבור ותקשורת שיווקית’ מסרה הגב’ איריס מיזן, לאתרכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי כ-10% סבורים, דווקא, כי התוכנית תייקר את מחירי הדירות בשנים הקרובות.

גם באשר לרפורמות בתחום ההתחדשות העירונית עולה, כי השמאים לא התרשמו שהן יוזילו את המחירים; 62% מהשמאים, סבורים, כי “הורדת רוב הדיירים ” הדרוש לקידום פינוי בינוי מ-80% ל-66% לא תשפיע על המחירים, 27% חושבים תוזיל במידה מועטה .

בין מהלכי הממשלה מוצע להעלות את מס הרכישה על דירה שנייה משיעור התחלתי של 5% ל-8%. כ-42% מהשמאים, סבורים, כי הצעד לא ישפיע על מחירי הדירות ו-40% ענו, כי הוא יוזיל במידה מועטה את המחירים.

השמאים; תקנות הבנייה הירוקה בפרויקטים של בנייה רוויה החל ממרץ 2022 באופן הדרגתי, רוב מכריע של 65% משמאי המקרקעין, סבור, כי הצעד יביא לייקור מחירי הדירות במידה מועטה

באשר לנושא הרישוי העצמי – למעלה מ-80% מהנשאלים, סבורים, כי הרישוי העצמי עשוי לקצר את משך קבלת היתר בנייה, אך 66% השיבו כי המהלך לא ישפיע על מחירי הדירות.

מהלך נוסף של הממשלה הוא בתחום הדיור להשכרה; הגדלת חלקם של הגופים המוסדיים בשוק השכירות למגורים במטרה לחזק את היצע הדירות להשכרה לטווח ארוך.

52% מהשמאים, סבורים, כי המהלך יסייע להורדת מחירי השכירות במידה מועטה, אך 42% מהנשאלים, סבורים, כי על מחירי הדירות למכירה המהלך לא ישפיע.

הממשלה מאפשרת הוספת 30 אלף עובדים זרים לענף הבנייה בארץ, ושמאי המקרקעין חלוקים במידת ההשפעה של צעד זה על המחירים; 46% סבורים, כי זה לא ישפיע על מחירי הדירות ו-47% ענו, כי הצעד יוזיל את המחירים במידה מועטה.

השאלה האחרונה בסקר, עסקה בשילובן של תקנות הבנייה הירוקה בפרויקטים של בנייה רוויה החל ממרץ 2022 באופן הדרגתי, רוב מכריע של 65% משמאי המקרקעין, סבור, כי הצעד יביא לייקור מחירי הדירות במידה מועטה ועוד 11% השיבו, כי הוא ייקר את המחירים במידה משמעותית.

יושב ראש לשכת שמאי המקרקעין, עורך דין חיים מסילתי; “אין ספק שתוכנית הדיור הממשלתית, הינה מבורכת וישנם מהלכים משמעותיים, שהמדינה מתכננת ליישם.

חיים מסילתי יושב ראש לשכת שמאי מקרקעין, שמאי, עורך דין | עיבוד צילום: שולי סונגו
חיים מסילתי

יחד עם זאת ניכר, שבחלק מההצעות שהועלו, לא הושקעה מחשבה עד הסוף והן נועדו “לקשט” ו”לעבות” את תוכנית הדיור.

מוטב היה אם משרדי הממשלה הרלוונטיים, היו מעמיקים יותר בחלק מהדברים שעל סדר היום בענף, על מנת שאותן הצעות גם תשפענה ותחלץ את אזרחי מדינת ישראל ממשבר הדיור“.

0
0About the author

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 68, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי נעים, סבא מאושר ל-5 נכדים; רפאל, אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

דילוג לתוכן