חדשות נדל"ן ערים בישראל תיירות | נופש

השכרת דירות לטווח קצר – הרווח והסיכון באיזה ערים, כדאי להשקיע

דירה המושכרת בתפוסה מלאה, תניב פי 3 הכנסות ביחס לשכירות סטנדרטית ◄ תל אביב' מובילה עם 4,483 יחידות דיור שהוצעו להשכרה באוגוסט האחרון, ירושלים במקום השני עם 1,805 יחידות, ואילת במקום השלישי עם 1,025 יחידות דיור. יעדים בולטים נוספים בשוּק, הערים; חיפה, נתניה, הרצליה. בנהריה ובאשקלון, התחום מצוי בצמיחה מתמדת, בד בבד עם הקמתן של שכונות חדשות הסמוכות לחוף הים ויש בהן פעילות משקיעים ערה.
0
0
אלון גרינברג מנכל חברת 'סביבות מגורים' ברקע: מתחם המלונאות והמגורים של אבי כראל באילת | צילום: Studio 251 | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
אלון גרינברג

“למרות שהתיירות מחוץ לארץ, הצטמצמה משמעותית עקב “סגירת השמיים” בשנה וחצי האחרונות את התיירים מחוץ לארץ, החליפו תיירים ישראלים שגם הם לא יכולים לצאת לחופשה בחוץ לארץ, דיירים ישראלים ששכרו נכסים למספר שבועות ותושבי חוץ” – כך מעריך מר אלון גרינברג, מנכל חברת ‘סביבות מגורים’.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

עם היציאה ההדרגתית ממשבר קורונה | Covid-19, קיימת ציפייה, כי תנועת התיירים מבית ומחוץ, תגדל וזה יחזיר את שוק ההשכרה לטווח קצר לעסקים כרגיל” מוסיף מר גרינברג.

אחד מאפיקי ההשקעה בנדלן היא השכרת דירות לטווח קצר – בעיקר למטרות תיירות ונופש, עולה, כי חרף משבר מגיפת קורונה | Covid-19, שהיכה בענף התיירות בכל העולם והעלה חשש להתרסקות שוק השכרת הדירות לטווח קצר בישראל, שבימים רגילים מתבסס רובו ככולו על תיירים.

כיום, כשנה וחצי מאז תחילת משבר קורונה, מסתבר, כי נבואות הזעם שהופרחו לאוויר, התבדו. אכן, פה ושם אף נרשמו ירידות בהיקף הנכסים המוצעים להשכרה לטווח קצר, באחוזי התפוּסה ובמחיר הממוצע ללילה, אך הירידות היו מתוּנות יחסית מן הצפוי והתרסקות כלל לא נראית לעין.

למנכל חברת ‘סביבות מגורים‘ העוסקת בייעוץ כלכלי-אורבני ומציעה מגוון רחב של כלים תומכי החלטות, פתרונות מחקר וכלים שיווקיים, תוך התאמה לצורכי הלקוח, מר אלון גרינברג, יש דעה ברורה ומוצקה בנושא;

“למרות שהתיירות מחוץ לארץ, הצטמצמה משמעותית עקב “סגירת השמיים” בשנה וחצי האחרונות את התיירים מחוץ לארץ, החליפו תיירים ישראלים שגם הם לא יכולים לצאת לחופשה בחוץ לארץ, דיירים ישראלים ששכרו נכסים למספר שבועות ותושבי חוץ.

עם היציאה ההדרגתית ממשבר קורונה | Covid-19, קיימת צִיפִּיָּיה, כי תנועת התיירים מבית ומחוץ תגדל וזה יחזיר את שוק ההשכרה לטווח קצר לעסקים כרגיל”.

עוד אפקט של משבר מגיפת הקורונה לדעתו של מר גרינברג, הוא, שינויים בהעדפות הנופש של התיירים – אם פעם המלונות הגדולים היו היעד העיקרי של התיירים, כיום הם יעדיפו פחות לשכון במקומות צפופים והומי אדם, אלא דווקא במקומות אינטימיים יותר וגם זה יהיה לטובת הנכסים להשכרה קצרת טווח.

השכרה לטווח קצר - תפוסה ממוצעת בשנה האחרונההשכרת דירות לטווח קצר; השכרת נכס לטווח קצר, צפויה להניב תשואה הגבוהה בכ-30% עד 70%…

גרינברג, מתכנן ערים ואזורים, סבור, כי; “הגידול החזוי ב’תיירות‘ מהווה הזדמנות למשקיעים, כשמשפחות רבות מתכננות רכישת דירה שנייה שתאפשר להן לנפוש בארץ בחלק מהשנה ולהשכיר את הדירה בשכירות קצרת טווח בזמן שהיא פנויה.

ככלל, מדובר בהשקעה כדאיתדירה המושכרת בתפוּסה כמעט מלאה, תניב בממוצע פי 3 הכנסות ביחס לשכירות סטנדרטית.

עם זאת, יש לקחת בחשבון שלא כל נכס מתאים להשכרה לטווח קצר, כשמיקום הדירה באזור מוטה תיירות ונופש, מהווה תנאי סף“.

בסקירה שערך גרינברג, הוא נעזר בנתונים של חברת AirDNA אשר מנטרת את ענף ההשכרה לטווח קצר שנשלט ברובו על ידי Airbnb, ובדק אילו ערים בישראל מובילות בשיעורי התפוסה של נכסים המיועדים להשכרה לטווח קצר.

כך, תל אביב כמובן מובילה עם 4,483 יחידות דיור שהוצעו להשכרה באוגוסט האחרון, העיר ירושלים במקום השני עם 1,805 יחידות, והעיר אילת במקום השלישי עם 1,025 יחידות דיור. יעדים בולטים נוספים בשוּק, הערים; חיפה, נתניה, הרצליה.

אבי כראל יזם ומייסד 'קבוצת כראל אחזקות' שבונה היום את קומפלקס המגורים והמלונאות הראשון באילת ברקע: איזור תעשיה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
אבי כראל

בעיר נהריה ובעיר אשקלון, התחום מצוי בצמיחה מתמדת, בד בבד עם הקמתן של שכונות חדשות הסמוכות לחוף הים ויש בהן פעילות משקיעים ערה.

נהריה, מאופיינת בתפוסה גבוהה יחסית (39%) גם בתקופת הקורונה וגם ברמת מחירים גבוהה – 700 שקל בממוצע ללילה בשנה האחרונה.

בעיר חוף נוספת, הרצליה, נמדד המחיר הגבוה ביותר בארץ – 854 שקל בממוצע ללילה בשנה החולפת. בתל אביב שתופסת כ-50% מהשוק המחיר הממוצע עומד על 574 שקל בלבד, אך חלק ניכר מהיחידות המושכרות בה אינן דירות שלמות, אלא רק חדר בדירה.

נהריה, מאופיינת בתפוסה גבוהה יחסית (39%) גם בתקופת הקורונה וגם ברמת מחירים גבוהה

גרינברג, מציין; “בנוסף למיקום הנכס, על המשקיעים לשקלל אלמנטים נוספים הנלווים להשכרה לטווח קצר, כגון; מיסוי, עונתיות, עלויות תחזוקה שוטפת והתעסקות עם שוכרים רבים.

אך גם לאחר שקלול כל הנזכרים לעיל, בשורה התחתונה השכרת נכס לטווח קצר, צפויה להניב תשואה הגבוהה בכ-30% עד 70% ביחס לתשואה מהשכרה סטנדרטית של אותו נכס – וזה אכן משתלם“.

מטעם משרד ‘ארנה פרי יחסי ציבור’ מסרה הגב’ נטעלי מימרוד, מסרה לאתרכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי אם בתיירות ונופש עסקינן, קבוצת אבי כראל, מציעה למכירה דירות באילת שניתנות לשימוש גם כבית שני שישמש את המשפחה למטרות נופש בכל השנה וגם כדירת נופש להשכרה לטווח קצר.

לדברי יזם ומייסד קבוצת כראל אחזקות שבונה היום את קומפלקס המגורים והמלונאות הראשון באילת מר אבי כראל, אומר; אחרי 15 שנה, עוברת העיר אילת בימים אלה מהפיכה נדלנית, תיירותית וגיאו-פוליטית מקיפה שהופכת אותה ליעד אטרקטיבי להשקעה ולמגורים בעשור הקרוב וגם אחריו.

השילוב של הסכמי השלום עם האמיריות, הפעלת שדה תעופה בינלאומי, יחד עם התוכניות וההשקעות של  העירייה והממשלה, יצרו משולש צמיחה שיביא להאצת פיתוח בעיר לעשורים הקרובים.

למרות המשבר הזמני, הקורונה רק חידדה את חשיבותה של אילת כעיר הנופש האולטימטיבית גם לתושבי הארץ ותרמה לגידול בביקושים לפרויקטים מלונאיים.

אנחנו התחלנו השנה בבניית קומפלקס המגורים והמלונאות ‘BROWN 42°‘ הכולל 223 דירות מגורים ומלון חמישה כוכבים עם 155 חדרים ומתחם תרבות פנאי ובילוי, הכולל 6 מסעדות.

בתקופת הקורונה, מכרנו מעל למחצית מהדירות המיועדות, הביקוש לדירות בעיר אילת בשיא היסטורי”. סיכם יזם קבוצת כראל אחזקות מר כראל.

איל עמיר מייסד ומנכל חברת פידמונט אנטרפרייזס, יזום והקמה של פרויקטי בינוי מורכבים בישראל | צילום: אתר החברה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
איל עמיר

גם העיר טבריה, נהנית מתקופת פריחה תיירותית משמעותית עוד טרם משבר קורונה | Covid-19, דירות הנופש בעיר הצפונית שגשגו .

מנכל חברת פידמונט אנטרפרייזס בעמ, היוזמת ומקימה פרויקטי בינוי מורכבים בישראל מר איל עמיר; “העיר טבריה מתעוררת מתרדמת ארוכת שנים גם בתחום התיירות וגם בכל הקשור לבנייה למגורים.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמס) מעידים על גידול משמעותי בתפוסת חדרי האירוח במלונות וכן תחום ההשכרה לטווח קצר פורח בעיר בשנתיים האחרונות.

מר איל עמיר מנכל פידמונט אנטרפרייזס בעל תואר ראשון בכלכלה וסוציולוגיה מאוניברסיטת תל אביב, מוסיף, כי; “לאחר שלמעלה מעשור, העיר טבריה, הייתה מצויה בקיפאון כמעט מוחלט, מתוכננים כעת הקמה של מלונות חדשים, מרכזי תעסוקה ומסחר גדולים.

התנופה הזאת, לא נעלמת מעניהם של משקיעי הנדלן והביקוש לדירות נופש בעיר טבריה, אף התחדד בעקבות מגיפת קורונה בשל העובדה שלא היה ניתן לנסוע לחוץ לארץ“.

מה הם הסיכונים בהשקעה?

חיים מסילתי, יושב ראש לשכת שמאי מקרקעין | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
חיים מסילתי

יושב ראש לשכת שמאי מקרקעין בישראל וחבר במועצת שמאי המקרקעין, שמאי המקרקעין, מר חיים מסילתי אומר, כי; בשוק עולה, נראה שכל השקעה בנדלן משתלמת – אך מי שרוכש דירה באזור נופש ומייעד אותה לתקופת השכרות קצרות טווח, צריך לקחת בחשבון גם את הסיכונים.

אמנם התשואה גבוהה בהרבה מתשואה על השכרה רגילה למגורים, אולם כדאי לקחת בחשבון שיהיו חודשים בהם הנכס שלך, גם יעמוד ללא שוכר בזמן שתשלומי הארנונה ודמי הניהול ממשיכים, כמו למשל בתקופת קורונה בה “נסגרו השמיים“.

אם המטרה היא השכרה לטווח קצר בלבד, צריך לחשוב על העניין כעל ניהול עסק. מומלץ, לברר האם הרשות המקומית גובה ארנונה גבוהה יותר על דירה להשכרה לטווח קצר.

עוד מומלץ לבדוק מה עלויות השיווק והאם הדירה, נמצאת באזור מבוקש על ידי תיירים. מומלץ לבחור אזורים המבוקשים הן על ידי תיירות חוץ והן על ידי תיירים ישראלים.

כמו כן, יש לבדוק עלויות התחזוקה והניהול של הנכס (קבלת אורחים, מתן שירות בעת השהייה, ריהוט ואבזור מלא של הדירה, עלויות ניקיון וכדומה… “.

הנתונים הובאו באדיבות; AirDNA.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן