101 הזעקת עזרה מדא

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

טקס חילופי שרים

הטקס בהשתתפות השר הנכנס ח"כ עודד פורר, השר היוצא ח"כ אלון שוסטר, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן ומנכ"ל המשרד ד"ר נחום איצקוביץ'.

פורום כאן נעים

המדריך לבחירת המלון המושלם

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם כל הפירות המתוקים! אז כיצד נבחר את המלון המדוגם ביותר? מדריך שירות ההדרכה והמקצוע, נביל עומרי, עונה על כל השאלות!

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

טיפים לאחסון פירות וירקות

כמה פעמים כבר עשינו את אותה הטעות וקנינו ירקות ופירות בכמויות שיכולות להספיק גם לעוד שנה, אבל אז - באסה! נאלצנו לזרוק אותם. *לא עוד* משרד החקלאות פה כדי לעזור ולהאריך עוד יותר את חיי המדף שלהם! צפו בסדרה הקטעים וכנסו עכשיו:

101 הזעקת עזרה מדא

חדשות מסים צרכנות

הרשוּת להגנת הצרכן ולסחר הוגן: חב’ רוהקר תקנס בסך 1,101,600 ₪

רוהקר אחזקות חברה העוסקת בתחום הפיננסי, תחת השם; "טופ פיננסי" נקטה בתהליך השיווק והמכירה בפעולות של הטעיה ובהשפעה בלתי הוגנת כלפי הצרכנים ◄סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין, הגב' אניטה יצחק; "אנו ב'רשוּת' מזהים מעבר מ-עוקץ הטלמרקטינג אל עוקצים פיננסיים שונים בתחומי ההלוואות, החזרי המס, ביטוחים וכו' ועל ה'צרכנים' להיות מודעים לתופעה זו ולנקוט משנה זהירות כאשר פונים אליהם בהצעות לשירות כזה".
1
0
אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן וראש אגף חקירות ומודיעין, ברקע: רמאי פיננסי, הדמייה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
אניטה יצחק

המלחמה בעוקץ הפיננסי; נגד חברת רוהקר אחזקות בעירבון מוגבל (ROHAKER HOLDINGS .LTD) יוטל ‘עיצום כספי’ בסך 1,101,600 ₪, שנקטה בתהליך השיווק והמכירה בפעולות של הטעיה ובהשפעה בלתי הוגנת כלפי הצרכנים – כך הודיעה הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

אין ספק שמדובר בעיצום גבוה שמדגיש את חומרת ההפרות שנעשו על ידי החברה. עוד צוין, לחברה ‘רוהקר אחזקות’ אין הפרות קודמות ואי לכך, העיצום הכספי הופחת ב- 20% בהתאם ל’תקנות הגנת הצרכן‘ (במקור הסכום היה; 1,377,000 ₪ ופחת לכדי 1,101,600 ₪.

לחברה ‘רוהקר אחזקות’ קיימת זכות טיעון על פי הוראות חוק הגנת הצרכן, לטעון הן כנגד הכוונה להטיל עיצום כספי והן לעניין סכומו וזאת בתוך 45 ימים ממועד מסירת ההודעה.

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, מציינת, שהחקירה החלה בעקבות עבודת מודיעין ותלונות רבות שהתקבלו מצרכנים. מן החקירה עולה, בין היתר, כי; נציגות החברה פונות טלפונית לצרכנים מתוך מאגר לקוחות.

מרגע שענה הצרכן, משוחחות עימו הנציגות על פי תסריט שיחה שהוכתב מראש על ידי חברת “טופ פיננסי“;

 1. תחילה מזדהה הנציגה כעובדת חב’ טופ פיננסי, חברה המתמחה ב-החזרי מס ועובדת בשיתוף פעולה עם מס הכנסה.
 2. לאחר מכן, מכריזה הנציגה בפני הצרכן, כי הוא זכאי להחזר מס בגובה של שמונת אלפים ₪, ממוצע מדינתי, עבור 6 שנים אחורה.
 3. לצורך קבלת השירות, נדרש הצרכן, לשלם סכום חד פעמי של כ-990 ₪ ל’טופ פיננסים‘. כשהנציגה מוסרת לצרכן, כי בתום התהליך, יושב לו כ- 50% מדמי פתיחת התיק.
 4. לאחר תשלום דמי פתיחת התיק, לצרכן נשלחים מגוון מסמכים, ביניהם; הסכם הזמנת שירות בין הצרכן לטופ פיננסי, דף דרישה להמצאת מסמכים, חשבונית מס-קבלה בגין; דמי פתיחת תיק, ייפוי כוח לחתימה.

לאחר הגעת המסמכים, שולחת “טופ פיננסי” את ייפויי הכוח אל מס הכנסה ואל הביטוח לאומי, זאת לצורך קבלת אישור גישה לנתוני הצרכן.

לאחר קבלת אישור גישה, עורכת ‘טופ פיננסי’ בדיקה אל מול הרשויות, בנוגע ל‘זכאויות הצרכן להחזרי מס’.

מנהל תחום דוברות, תקשורת, הסברה והדרכת קהילה של הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, עורך דין דודו אבן חן, הוסיף לכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה’ כי; במהלך חקירת הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, נחשפו ההפרות העיקריות, אלה הן;

 • צרכנים, הוטעו באשר לפרט מהותי בעסקה – כאשר נאמר להם, כי הינם זכאים להחזר מס בגובה מסוים וכי זכאותו להחזרי המס, התבררה עוד בטרם השיחה.

בפועל, עולה מחומר הראיות, כי החברה, עורכת בדיקה באשר לזכאות להחזר המס רק לאחר קבלת מסמכים שונים חתומים וייפוי כוח מידי הצרכן.

 • גילוי פרטים – בחשבוניות המס שנשלחו לצרכנים לא ציינה החברה את שמה כפי שהחוק דורש.
 • גילוי פרטים בשיווק מרחוק בטרם ביצוע העסקה – על החברה היה לגלות פרטים, כגון; שם החברה, מספר הזהות / ח.פ וכתובת החברה, מחיר השירות, פרטים בדבר האפשרות לבטל את העסקה ועוד.

אך החברה לא מסרה בעת פנייתה הטלפונית לצרכנים טרם ביצוע העסקה את כל הפרטים שנדרשים לגלות.

 • גילוי פרטים בשיווק מרחוק לאחר ביצוע העסקה – על החברה היה למסור מסמך הכולל פרטים לפי דרישת החוק לאחר ביצוע העסקה, דבר שלא קרה.
 • איסור השפעה בלתי הוגנת – נאמר לצרכן, כי היום זה היום האחרון בו ניתן לנצל את הזכאות טרם תבוטל עקב התיישנות – החוק אוסר על פגיעה ביכולתו של הצרכן לקבל החלטה באם להתקשר בעסקה עם העוסק, הדבר הינו השפעה בלתי הוגנת על הצרכן.

סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין, הגב’ אניטה יצחק, אמרה; “אני רוצה להזהיר את ציבור הצרכנים בפני תופעת העוקץ הפיננסי שהחלה להרים את ראשה.

אנו ב’רשוּת‘ מזהים מעבר מ-עוקץ הטלמרקטינג אל עוקצים פיננסיים שונים בתחומי; הלוואות, החזרי המס, ביטוחים וכו’ ועל ה’צרכנים‘ להיות מודעים לתופעה זו ולנקוט משנה זהירות כאשר פונים אליהם בהצעות לשירות כזה.

ההודעה על כוונת חיוב הגבוהה שנשלחה מדגישה את ההפרות הרבות שנעשו על ידי חברת רוהקר אחזקות.

הרשות, ממשיכה בפעילותה נגד חברות הפוגעות בציבור הצרכנים בדגש על אוכלוסיות צרכנים חלשות ותביא לדין כל עוסק אשר פועל תוך פגיעה וניצול של ציבור הצרכנים“. סיכמה הגב’ אניטה יצחק.

 הרשוּת להגנת הצרכן ולסחר הוגן; סעיפי חוק הגנת הצרכן לפיהם חברת רוהקר אחזקות (“טופ פיננסי”) נמצאה מפרה את חוק הגנת הצרכן.

 • סעיף 2(א) – איסור מסירת מידע העלול להטעות את הצרכן בכל עניין מהותי.
 • סעיף 2(א)(1)– איסור מסירת מידע העלול להטעות את הצרכן בכל עניין מהותי (טיב ומהות של נכס או שירות נחשבים עניין מהותי בעסקה).
 • סעיף 3(ב)(2) – פגיעה ביכולתו של הצרכן לקבל החלטה באם להתקשר בעסקה עם עוסק, מהווה השפעה בלתי הוגנת.
 • סעיף 4ב – אי גילוי פרטים על גבי חשבונית.
 • סעיף 14ג(א) – בעת ביצוע עסקת מכר מרחוק יש לספק לצרכן פרטים באשר לזכות ביטול העסקה ולאחריות הניתנת על המוצרים.
 • סעיף 14ג(ב) – בעת ביצוע עסקת מכר מרחוק יש לספק לצרכן מסמך גילוי הכולל פרטים אודות העסקה.

 הרשוּת להגנת הצרכן | פניות הציבור;

◄ טלפון; 02-6739674,
◄ פקס לפניות; 02-6739681.

שעות מענה טלפוני;

ימים; א’ ב’ ו-ד’ בין השעות 09:00 עד 13:00פניות בדואר; רחוב בנק ישראל 5, ירושלים, מיקוד; 9195021​.

לתמיכה ולסיוע ניתן לפנות למענה הממשלתי המרכזי בטלפון; 1299 או בדואר אלקטרוני; moked@mail.gov.il, בימים; א’ עד ה’, בשעות; 8:00 עד 19:00.

1
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 67, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן