101 הזעקת עזרה מדא

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

טקס חילופי שרים

הטקס בהשתתפות השר הנכנס ח"כ עודד פורר, השר היוצא ח"כ אלון שוסטר, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן ומנכ"ל המשרד ד"ר נחום איצקוביץ'.

פורום כאן נעים

המדריך לבחירת המלון המושלם

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם כל הפירות המתוקים! אז כיצד נבחר את המלון המדוגם ביותר? מדריך שירות ההדרכה והמקצוע, נביל עומרי, עונה על כל השאלות!

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

טיפים לאחסון פירות וירקות

כמה פעמים כבר עשינו את אותה הטעות וקנינו ירקות ופירות בכמויות שיכולות להספיק גם לעוד שנה, אבל אז - באסה! נאלצנו לזרוק אותם. *לא עוד* משרד החקלאות פה כדי לעזור ולהאריך עוד יותר את חיי המדף שלהם! צפו בסדרה הקטעים וכנסו עכשיו:

101 הזעקת עזרה מדא

חדשות נדל"ן נדל"ן נתניה

הקבלנים: הממשלה מורידה ביקוש לדירות במקום להגדיל את ההיצע

לדברי רפי זנזורי, יו"ר ארגון קבלני נתניה; "חבל שהרגולטור שוב פועל להורדת הביקוש לדירות במקום לדאוג להגדלת ההיצע. לצערנו, עליות המחירים החדות שאנו רואים כיום נובעת מצעדי ממשלות העבר שעשו בדיוק את אותה הטעות. הניסיון מלמד כי יצירת ביקוש כבוש מובילה תמיד להתפרצות ביקושים באופן חסר רסן ולעליית מחירים חדה יותר בהמשך. מוטב אם הממשלה תנקוט בפעילות רצופה ושיטתית להרחבת היצע הדירות ותניח לצד הביקושים, הוכח כבר שזה לא מועיל".
0
0
רפי-זנזורי יושב ראש -קבלני הבנייה בעיר נתניה ברקע: בניין מגורים בבנייה של קבוצת זנזורי נדלן | עיבוד צילום ממחושב: שולי סונגו©
רפי-זנזורי

התאחדות הקבלנים בוני הארץ יוצאת נגד הטלת מגבלות על נוטלי המשכנתאות שמתכנן בנק ישראל, ומזהירה כי הצעד עלול להביא לעליית מחירי הדירות, הפוך לגמרי ממה שהתכוונו בבנק המרכזי ובממשלה.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק או בטוויטר.

נשיא התאחדות הקבלנים מר ראול סרוגו שלח מכתב לנגיד בנק ישראל פרופ’ אמיר ירון ולמפקח על הבנקים מר יאיר אבידן, עם העתק גם לשר האוצר מר אביגדור ליברמן ולשר השיכון מר זאב אלקין, ובו כתב כי; “הגבלות על נוטלי המשכנתאות זה צעד שגוי שאינו בכיוון הנכון, לא יהיה בו כדי לרסן את עליית מחירי הדיור אלא דווקא לליבוי עליית המחירים“.

נזכיר, כי לפי פרסומים נגיד בנק ישראל, החליט על מהלך מפתיע לצמצום פעילותם של המשקיעים בשוק הדיור באמצעות הגבלת האשראי שהם יוכלו לגייס.

הוא החליט לבטל את האפשרות של המשקיעים לקבל משכנתא למימון רכישת הדירה להשקעה בעזרת שעבוד הדירה הקיימת שבבעלותם כך שהם יידרשו בעצם להעמיד יותר הון עצמי בגין הרכישה.

עמדת התאחדות הקבלים בוני הארץ, היא כי; “משבר הדיור המביא עמו עליות מחירים נובע עקב היעדר היצע שמקורו (בקצה המזלג) באי שיווק קרקעות מדינה בכמות הנדרשת, בחוסר עידוד בעלי קרקעות פרטיות למכור קרקעות פרטיות לבנייה, עקב חוסר ודאות בנוגע להמשך תמ”א 38 שמספקת כחמישית מכלל הדירות הנבנות כל שנה.

כמו כן, מהיעדר עובדים זרים המבצעים את עבודות הליבה בבניית דירות, מעודף רגולציה הגורמת להתארכות תהליכי התכנון, הרישוי, הביצוע והגמר ועוד.

לפיכך, טיפול בצד הביקוש כמו הצעד אותו שוקל בנק ישראל, לא יהיה בו כדי ‘לצנן‘ את עליית מחירי הדיור, והוא ישיג בפועל את התוצאה ההפוכה”. ההתאחדות, מציעה לממשלה להיפגש ולדון במשותף בהצעותיה לטיפול במשבר.

הקבלנים;  יציאת המשקיעים מהשוק, תקטין את כמות הדירות להשכרה ותייקר את עלות השכירות,

ההתאחדות, טוענת, כי המהלך המדובר יצמצם משמעותית את אפשרויות המימון של משקיעי הנדלן וירחיק רבים מהם מהשוק.

אם זה יקרה, הדבר יוביל לתפיסת ההתאחדות לפגיעה בהיצע הדירות להשכרה, וכתוצאה מכך השוכרים הפוטנציאלים, ייפנו לשוק הראשוני – דירות לקנייה, וזה יגביר את הלחץ על מחירי הדיור.

רפי זנזורי, הבעלים של קבוצת זנזורי נדלן, המורכבת ממספר חברות פרטיות מבוססות מתחום הנדלן, העוסקות באחזקות, ייזום, ביצוע ובנייה של פרויקטים בסדרי גודל שונים וכן המשמש יושב ראש ‘ארגון קבלני נתניה‘; “חבל שהרגולטור שוב פועל להורדת הביקוש לדירות במקום לדאוג להגדלת ההיצע.

לצערנו, עליות המחירים החדות שאנו רואים כיום נובעת מצעדי ממשלות העבר שעשו בדיוק את אותה הטעות. הניסיון מלמד, כי יצירת ביקוש כבוש מובילה תמיד להתפרצות ביקושים באופן חסר רסן ולעליית מחירים חדה יותר בהמשך.

מוטב אם הממשלה תנקוט בפעילות רצופה ושיטתית להרחבת היצע הדירות ותניח לצד הביקוּשים, הוכח כבר שזה לא מועיל.

בנוסף, הפגיעה במשקיעים אינה הפגיעה המשמעותית ביותר במהלך הזה. יציאת המשקיעים מהשוק, תקטין את כמות הדירות להשכרה ותייקר את עלות השכירות, דבר שיפגע באוכלוסיות החלשות והפגיעות ביותר שרכישה אינה אופציה עבורן”.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 67, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן