מבזקי כאן ישראל

פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

אוניברסיטה | מכללה אנרגיה ירוקה חדשות מחקרים בארץ ובעולם

הפקת דלק מפסולת מזיקה לסביבה – סוף לתלוּת ישראל ביבוּא דלקים

מחקר חדש על ייצור דלק באמצעות אנרגיה ירוקה; מתבצע באוניברסיטת אריאל, שיאפשר להפיק ביודיזל משפכים שומניים שהינם השכבה השומנית של שפכים שנוצרים במהלך בישול ועיבוד מזון (שפכי תעשייה ממפעלי מזון, מטבחים תעשייתיים, בתי אירועים, מסעדות ובתי קפה) ◄ ביודיזל מהפסולת השומנית עשוי לספק חלופה חסכונית ל-דלקים מאוּבנים (דלק פוסילי, הכוונה לנפט, פחם ו-גז) תוך כדי צמצום ההשפעות השליליות של השמנים על מערכות הביוב.
0
0
מירית קולט דוקטורנטית מאוניברסיטת אריאל בשומרון ברקע: מחבת מלוכלכת עם כף | צילום: Eremey90 | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
מירית קולט

הסוף לתלוּת ישראל ביבוּא דלקים? ב’אוניברסיטת אריאל’ מפתחים תהליך אשר יאפשר להפיק ביודיזל (Bio Diesel) משפכים שומניים (Brown Grease). שפכים שומניים, כידוע הינם השכבה השומנית של שפכים אשר נוצרים במהלך בישול ו’עיבוד מזון’ (שפכי תעשייה ממפעלי מזון, מטבחים תעשייתיים, בתי אירועים, מסעדות ובתי קפה).

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ בפייסבוק’ או ב’טוויטר’.

ביו דיזל הוא סוג של דלק ביולוגי, כלומר, דלק מבוסס מולקולות אורגניות המכונות אלקיל – אסטרים ארוכות המורכבות ממולקולות פחמניות כגון: מתיל או אתיל. דלק זה, מיוצר משמנים צמחיים או שומן מן החי.

ביו דיזל, יכול לשמש כתחליף חלקי ואף מלא לסולר המחצבי. על פי ויקיפדיה הוא יכול להיות מופק משמן צמחי (כגון; סויה, קנולה, קוקוס, תירס, בוטנים ועוד) או להיות ממוחזר משמן טיגון ואף משומן בעלי חיים.

הפקת הביו דיזל לרוב כרוכה בתגובה כימית בין תרכובות שומן (ליפידים) לבין מולקולות כהל. השלכה של שמנים ושומנים למערכות ביוב ברוב הרשויות המקומיותאינה חוקית.

הסרתם של שומנים ושמנים אלה מתבצעת בדרך כלל באמצעות מתקני הפרדת גריז, המכונים; “מלכודות שומן“.

ביודיזל (הנחשב דלק ביולוגי) הוא אחד המקורות הפוטנציאליים של מה שקרוי; אנרגיה מתחדשת. ה‘ביודיזל’ הנו תוצר תגובה בין שמן צמחי או שומנים מן החי לבין כוהל והוא יכול לשמש בכל מנוע דיזל, מבלי צורך לעשות בו כל שינוי מבני. ניתן גם להשתמש בכל יחס של ערבוב בין ביו-דיזל לדיזל רגיל.

מטעם דוברות אוניברסיטת אריאל באמצעות ע. דוברת בתחום המדעים, ההנדסה והארכיטקטורה, מסרה הגב’ מרב קליק לרנר לאתר ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי ביודיזל מהפסולת השומנית עשוי לספק חלופה חסכונית ל-דלקים מאוּבנים (דלק פוסילי, הכוונה לנפט, פחם ו-גז) תוך כדי צמצום ההשפעות השליליות של השמנים על מערכות הביוב.

כלומר, מדובר ב‘אנרגיה ירוקה’ אשר מנצלת חומר שאין בו שימוש ואף עושה נזק לסביבה ל-טובת הפקת אנרגיה. הפקה כזו, עשויה להוריד את התלוּת של מדינת ישראל ביבוא דלקים.

במחקר שמתבצע על ידי הדוקטורנטית מירית קולט והמסטרנט דניאל זרביב בהנחייתן של פרופסור מרינה ניסנביץ’, דר’ פאינה נקונצ’ני ו-דר’ יעל אלבו ב-מעבדה להנדסה ביוטכנולוגית סביבתית במחלקה להנדסה כימית, של אוניברסיטת אריאל בשומרון ובתמיכת משרד האנרגיה, מפתחים שיטה חדשנית לייצור ביודיזל מ-שפכים, המכילים ריכוזים גבוהים של שמנים ושומנים.

0
0דילוג לתוכן