"עושים כאן משהו חד פעמי"

"עושים כאן משהו חד פעמי": הפקת הענק שמשחזרת את מלחמת יום הכיפורים | כתבתה של שני נחשוני, מתוך חדשות 07.10.19.

האם יש ערך בבקשת סליחה? | גיא זהר

לכבוד יום כיפור, בדק כאן 11, מה מעמדה של סליחה בפוליטיקה הישראלית? האם פוליטיקאים מתנצלים - והאם יש מי שימחל להם?
מהצד השני עם: גיא זהר - 07.10.2019.

פורום כאן נעים

"למה אתה גונב?": מלחמת החקלאים במשפחות הישראליות

שום דבר לא הכין את החקלאים בישראל לתופעת הגניבות של המטיילים, ש"עושים שוק" במטעים ובפרדסים. כתבתה של נועה ברק | כאן חדשות.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד"א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

נשיא המדינה ציין 20 שנים להקמת 'נגישות ישראל'

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין אירח ב- 28 ביולי 19', את נציגי עמותת "נגישות ישראל" לציון 20 שנה להקמתה.
במפגש הוגש לנשיא דו"ח המסכם 20 שנים של נגישות, ובמסגרתו נשאו דברים מייסד ונשיא העמותה יובל וגנר ומנכ"לית העמותה מיכל רימון.

נעים לעקוב אחרי

חדשות כאן ישראל מאזני הצדק

המשטרה תטפל בעבירות שימוש בכוח מצד שוטרים

כך נקבע על ידי היועץ המשפטי לממשלה, דר' אביחי מנדלבליט ◄ ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, עורך דין אווקה (קובי) זנה; "אני מברך את היועץ המשפטי לממשלה וצוותו ואת מנכלית משרד המשפטים, הגב' אמי פלמור, על הובלה ושותפות ב'מאבק בגזענות הממסדית' ◄ הנחייה זו, הינה בשורה חשובה לציבור הישראלי לקידום המאבק בגזענות הממסדית ומיגורה...".
היועץ המשפטי לממשלה, דר' אביחי מנדלבליט | רקע: שימוש בכוח מצד שוטרים
היועץ המשפטי לממשלה, דר' אביחי מנדלבליט | רקע: שימוש בכוח מצד שוטרים

משטרת ישראל מוסמכת מעתה לחקור היבטים משמעתיים שעולים מתוך תלונות על שימוש בכוח על ידי שוטרים, שהתיק בעניינם נסגר ב'מחלקה לחקירות שוטרים'  ללא חקירה – כך נקבע היום (חמישי, ט"ז בשבט תשע"ח) על ידי היועץ המשפטי לממשלה, דר' אביחי מנדלבליט.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

כיום, חלוקת הסמכויות בין המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה (מחלקת חקירות שוטרים) למשטרה היא כזו, שהמחלקה לחקירות שוטרים היא המופקדת על חקירה והגשת כתבי אישום בכל העבירות הפליליות הנוגעות לשוטרים, למעט מספר חריגים.

כמו כן, המחלקה לחקירות שוטרים, מופקדת על חקירת עבירה של שימוש בכוח ("שימוש בכוח כלפי אדם במסגרת מילוי תפקיד, בלא סמכות ובלא הצדק סביר, מעבר למידה הנדרשת") והיא בעלת הסמכות להחליט על העמדה לדין לגביה, הן בהיבט הפלילי והן בהיבט המשמעתי.

משטרת ישראל מבצעת את החלטות המחלקה לחקירות שוטרים בעניין זה והיא זו שמעמידה לדין משמעתי את השוטרים. יתר עבירות המשמעת מטופלות על ידי המשטרה גם במישור קבלת ההחלטות.

כידוע, אחת ההמלצות ב'דוח הצוות הבין-משרדי למיגור הגזענות נגד יוצאי אתיופיה' בראשות מנכלית משרד המשפטים, הגב' אמי פלמור, היתה שהיועץ המשפטי לממשלה, יסמיך את מחלקת המשמעת של משטרת ישראל לחקור חשד לעבירות משמעת אשר מגיעות אל המחלקה לחקירות שוטרים, אך אינן מטופלות ונסגרות מחוסר עניין לציבור.

זאת, לאחר שהתברר, כי במצב הדברים הקיים, קורה לא אחת שתיקים מסוג זה – אינם מועברים לטיפול המשטרה, כך שסגירת התיק במחלקה לחקירות שוטרים, מסיימת את הטיפול באירוע והתיק נגנז.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ניהול ותפקידים מיוחדים) מר אבי ליכט, שריכז את העבודה בנושא 'יישום המלצות דוח פלמור' השיג הסכמה עקרונית בין גורמי המשטרה, המחלקה לחקירות שוטרים וגורמי הפרקליטות הנוספים ומחלקת ייעוץ וחקיקה, שלפיה יועברו תיקי השימוש בכוח שנסגרו במחלקה לחקירות שוטרים, לבדיקה פרטנית במשטרה, לצורך בחינה משמעתית ומערכתית.

 המשטרה תוכל לקיים בחינה מערכתית-מינהלית-פיקודית לשם הסקת מסקנות, הפקת לקחים וגיבוש תובנות

לבחינה זו, יועברו תיקים שבהם;

א. התלונה בתיק היא על שימוש מינורי בכוח, או שימוש בכוח שלא חרג במידה רבה ממידת הכוח שנדרשה בנסיבות העניין.

ב. התיק נסגר במחלקה לחקירות שוטרים, ללא חקירה או בדיקה מקדימה.

ג. ההחלטה שלא לפתוח בחקירה היא מן הטעם שאין בדבר עניין לציבור.

על-פי נתוני המחלקה לחקירות שוטרים, מדובר בכ-180 תיקים בשנה.

דובר מערך הייעוץ והחקיקה והיחידות המשפטיות של משרד המשפטים עורך דין נועם שרביט דובר פרקליטות המדינה, עורך דין נועם שרביט, מסרה לפורטל כאן ישראל | כאן נעים אתר החדשות המקומיות של כל המדינה, כי; כן, יועברו לידי משטרה כל התיקים בהם בוצעה חקירה או בדיקה מקדימה במחלקה לחקירות שוטרים, אך הוחלט לסגור את התיק מכל עילה שהיא מבלי להעמיד את החשוד לדין פלילי או משמעתי.

זאת, על מנת שמשטרה תוכל לקיים בחינה מערכתית-מינהלית-פיקודית לשם הסקת מסקנות, הפקת לקחים וגיבוש תובנות. לדוגמא, האם תופעות מסוימות מאפיינות שוטר, תחנה, מרחב או מחוז מסוים.

 עורך דין אווקה (קובי) זנה; "מברך את היועץ המשפטי לממשלה ואת מנכלית משרד המשפטים, על הובלה ושותפות ב-מאבק בגזענות הממסדית.

העברת הטיפול בתיקים אלו למשטרה מוגבלת לבחינת ההיבטים המשמעתיים והמערכתיים. אם במהלך החקירה המשמעתית, יעלה חשד לביצוע עבירות פליליות שטרם נבחנו על ידי מחלקה חקירות שוטרים, על המשטרה, יהיה להעביר את התיק חזרה למחלקה לחקירות שוטרים להמשך טיפול.

אם החליטה מחלקה חקירות שוטרים על העמדה לדין משמעתי, מועבר התיק אל משטרת ישראל וזו מבצעת את החלטת מחלקה לחקירות שוטרים ומעמידה לדין משמעתי את השוטרים שעברו, לכאורה, עבירה של שימוש בכוח.

ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, עורך דין אווקה (קובי) זנה
עורך דין אווקה (קובי) זנה

היועץ המשפטי לממשלה אישר כעת את המתווה שהציע המשנה אבי ליכט, וביקש ממנו לפעול לקידומו.

בתוך כך, אימץ היועץ המשפטי לממשלה את המלצתו של המשנה ליועץ (ניהול ותפקידים מיוחדים) להציע למשטרה, כי מי שיוסמך במשטרה לטפל בתלונות שעניינן שימוש בכוח שנסגרו ללא חקירה במחלקה לחקירות שוטרים, ירכז גם את הטיפול במישור המשמעתי בעבירות של התבטאויות גזעניות מצד שוטרים.

בעניין זה מסר ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, עורך דין אווקה (קובי) זנה; "אני מברך את היועץ המשפטי לממשלה וצוותו ואת מנכלית משרד המשפטים, הגב' אמי פלמור, על הובלה ושותפות ב-מאבק בגזענות הממסדית.

הנחייה זו, הינה בשורה חשובה לציבור הישראלי לקידום המאבק בגזענות הממסדית ומיגורה.

חשוב לעשות ולוודא שתלונות על רקע גזענות, שעולות מהן עבירות משמעת, יטופלו עד תום. משטרת ישראל משרתת את כלל החברה הישראלית והיא חייבת לשמור באופן דווקני, על זכויות האדם בכל אירוע שיטור ואכיפה.

טיפול משמעתי הולם כלפי שוטרים שאינם מקפידים על כללי התנהגות נאותים כלפי הציבור, יוביל לשיפור עבודת השיטור ויחזק את אמון הציבור במשטרת ישראל.

אין לי ספק, כי משטרת ישראל תהיה שותפה מובילה ב'מיגור הגזענות' בכלל ובוודאי בטיפול הולם בתופעות גזענות של שוטרים".
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן