"עושים כאן משהו חד פעמי"

"עושים כאן משהו חד פעמי": הפקת הענק שמשחזרת את מלחמת יום הכיפורים | כתבתה של שני נחשוני, מתוך חדשות 07.10.19.

האם יש ערך בבקשת סליחה? | גיא זהר

לכבוד יום כיפור, בדק כאן 11, מה מעמדה של סליחה בפוליטיקה הישראלית? האם פוליטיקאים מתנצלים - והאם יש מי שימחל להם?
מהצד השני עם: גיא זהר - 07.10.2019.

פורום כאן נעים

"למה אתה גונב?": מלחמת החקלאים במשפחות הישראליות

שום דבר לא הכין את החקלאים בישראל לתופעת הגניבות של המטיילים, ש"עושים שוק" במטעים ובפרדסים. כתבתה של נועה ברק | כאן חדשות.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד"א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

נשיא המדינה ציין 20 שנים להקמת 'נגישות ישראל'

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין אירח ב- 28 ביולי 19', את נציגי עמותת "נגישות ישראל" לציון 20 שנה להקמתה.
במפגש הוגש לנשיא דו"ח המסכם 20 שנים של נגישות, ובמסגרתו נשאו דברים מייסד ונשיא העמותה יובל וגנר ומנכ"לית העמותה מיכל רימון.

נעים לעקוב אחרי

פלילים

המשטרה מטמיעה נוהל הצגת תעודת זהות והזדהות בפני שוטר

בעקבות 'דין וחשבון פלמור למאבק בגזענות': הפעלת הסמכות תיעשה באופן ענייני ושוויוני, ותוך דגש על  היעדר אפליה בשל הבדלי דת, גזע, מוצא אתני, לאום, מין או נטייה מינית. שוטר יזדהה בפני האזרח טרם הפעלת הסמכות, כמתחייב מכוח פקודת המשטרה. תהליך דרישת ההזדהות לא יימשך מעבר לדקות בודדות. יצוין, כי סמכות דרישת ההזדהות מוקנית על-פי דין לא רק לשוטרים, אלא גם לעובדי ציבור מסוימים ואף לגורמים פרטיים בעלי סמכויות שלטוניות (כמו מאבטחים וסדרנים במגרשי ספורט).
שוטר משטרת ישראל בצילום מטושטש | צילום דוברות המשטרה | עיבוד צילום: שולי סונגו
שוטר משטרת ישראל

משטרת ישראל, החלה בימים אלה בהטמעת נוהל; "הצגת תעודת זהות והזדהות בפני שוטר", אשר גובש בשיתוף גורמי משרד המשפטים בעקבות המלצות 'דוח ועדת פלמור'.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

עולה, כי הצוות הבין-משרדי למיגור הגזענות כנגד יוצאי אתיופיה, בראשות מנכלית משרד המשפטים, עורכת דין אמי פלמור, מצא, כי רבים מהתיקים נגד יוצאי אתיופיה, מתחילים כ"עניין של מה בכך" – דרישת הזדהות של שוטר מאזרח, המסלימה, כדי אירוע אלימות של ממש, הגורר עיכובים ומעצרים.

על-פי החוק, דרישת הזדהות אינה מחייבת חשד מוקדם או חשד כלשהו טרם הפעלת הסמכות. המשמעות היא, כי שוטר רשאי לדרוש מאדם להזדהות בכל מקום ובכל זמן, ללא חשד קונקרטי.

על מנת להבטיח שהסמכות תופעל כראוי, קבע הצוות, כי יש מקום לקביעת נהלים ברורים להסדרת אופן הפעלת הסמכות.

נוכח המלצות הוועדה, גיבשה משטרת ישראל, בשיתוף עם מחלקת ייעוץ וחקיקה (משפט פלילי) וראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים ובאישור המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט פלילי), נוהל משטרתי שנוגע לאופן הפעלת סמכות דרישת ההזדהות כלפי כל אדם.

מנהל חדר תקשורת דובר היחידות המשפטיות באגף דוברות הסברה ותקשורת, של משרד המשפטים עורך דין נועם שרביט, מסר לפורטל כאן ישראל | כאן נעים אתר החדשות המקומיות של כל המדינה, כי; "הנוהל מכוון לכך שהסמכות לא תופעל באופן שרירותי, אלא לאחר שהשוטר, מצא עילה סבירה להפעלתה, קובע תנאים מקדמיים להפעלת הסמכות ונועד להבטיח הפעלה שוויונית ומכבדת של סמכות זו".

העקרונות המרכזיים בנוהל הם;

מנכלית משרד המשפטים, עורכת דין אמי פלמור, העומדת בראשות הצוות הבין-משרדי למיגור הגזענות כנגד יוצאי אתיופיה | עיבוד צילום: שולי סונגו
אמי פלמור
  1. שוטר יפעיל את סמכות דרישת ההזדהות רק במצבים בהם הוא סבור שהדבר דרוש לצורך מילוי תפקידו – זיהוי התנהגות חריגה או חשודה או התנהגות אחרת.
  2. אופן הפנייה לאזרח יהיה אדיב וענייני.
  3. הפעלת הסמכות תיעשה באופן ענייני ושוויוני, ותוך דגש על  היעדר אפליה בשל הבדלי דת, גזע, מוצא אתני, לאום, מין או נטייה מינית.
  4. השוטר יזדהה בפני האזרח טרם הפעלת הסמכות, כמתחייב מכוח פקודת המשטרה.
  5. תהליך דרישת ההזדהות לא יימשך מעבר לדקות בודדות.
  6. פיקוח ובקרה – כל תלונה הנוגעת להפעלת סמכות דרישת ההזדהות בניגוד לנוהל תועבר ליחידה לתלונות הציבור שבמשטרת ישראל. אירועים חריגים באופן מיוחד ידווחו למשרד המשפטים.

הנוהל, יוטמע ביחידות המשטרה השונות והשוטרים, יעברו הדרכות והכשרות לגביו.

יצוין, כי סמכות דרישת ההזדהות מוקנית על-פי דין לא רק לשוטרים, אלא גם לעובדי ציבור מסוימים ואף לגורמים פרטיים בעלי סמכויות שלטוניות (כמו; מאבטחים וסדרנים במגרשי ספורט).

גם במקרים אחרים בהם הופעלה סמכות זו על ידי עובדי ציבור או גורמים פרטיים, מועלות לא אחת טענות בדבר פרופיילינג (שימוש במוצא אתני כקריטריון לבידוק ביטחוני) ו-אפליה על רקע גזעי, מגדרי ואחר.

בכוונת משרד המשפטים לפעול לכך שנהלים במתכונת דומה יאומצו גם על ידי גופים ציבוריים אחרים וגורמים פרטיים, באופן שישנה את ההתייחסות לפרט ללא תלות בצבע העור, בדת או במגדר.

קידום הנוהל הוא צעד נוסף, שבשילוב עם יישום המלצות נוספות של הצוות למניעת גזענות, עתיד להילחם בתופעות פרופיילינג ולהגביר את השוויון לכלל אזרחי המדינה.

אל נוהל דרישת הזדהות בפני שוטר

 

 
אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

דילוג לתוכן