איך להכין עוגת פירות יבשים | מתכון טבעוני | ללא גלוטן

יפית בן מרדכי, דיאטנית קלינית, מלמדת אתכם איך יש להכין עוגת פירות יבשים, בריאה, טבעונית, ללא גלוטן.

הפייקים סביב וירוס קורונה | מהצד השני עם גיא זהר

כאן 11 | חשבתם שוירוס קורונה ויראלי? חכו שתראו את הפייקים שרצים עליו | שירי מימון טענה שמעולם לא ראתה מישהו מצליח עם השיר "סטון קולד". האמנם?

פורום כאן נעים

צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין

רעיון לט"ו בשבט: צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין. ערוץ האוכל YES 28, HOT 38.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד”א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

מעצר חוליית גנבי עגלים בנגב

צוותי מג"ב שביצעו אכיפה באזור הדרום, על מנת לסכל גניבות חקלאיות, התחקו אחר חוליה שגנבה עגלים ממושב יכיני. בתום מרדף רגלי ורכוב, בסיוע היחידה האווירית, נעצרו החשודים, והעגלים הושבו לבעל המשק כשהם בריאים ושלמים.

נעים לעקוב אחרי

א.א.ג חדשות בריאות

הלל יפה, מציג – מכשיר גירוי חשמלי לטיפול בשיתוק

היחידה לאף אוזן גרון של המרכז הרפואי הלל יפה בעיר חדרה, החלה לטפל במכשיר חדשני מסוגו לסובלים משיתוק עצב הפנים (פציאליס – Bell's palsy) ולסובלים מצרידות עקב שיתוק ב'מיתרי הקול'. הטיפול מייצר גירוי חשמלי באמצעות מערכת ייחודית שמסייעת לגירוי כיווץ שרירים במטרה לשפר את תפקוד ה-עצב שנפגע.
מכשיר חדשני מסוגו לסובלים משיתוק עצב הפנים ב-הלל יפה
מכשיר חדשני מסוגו לסובלים משיתוק עצב הפנים ב-הלל יפה

היחידה לאף אוזן גרון וכירורגיה של ראש צוואר ב-מרכז הרפואי הלל יפה בעיר חדרה, היא הראשונה בישראל לעשות שימוש במכשיר חדשני לטיפול בלוקים בפציאליס (שיתוק פנים על שם בל). 

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

מדובר במכשיר המעורר גירוי חשמלי Stimulation (NMES) neuromuscular electrical, המופק מאלקטרודות המודבקות לאזור המטופל אשר מגרה את מערכת העצבים ויוצר כיווץ שרירי במטרה לשפר את תפקוד יחידת עצב השריר במקום הפגוע.

דוברת המרכז הרפואי הלל יפה, הגב’ דפנה נבו, הוסיפה ומסרה לפורטל כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה, כי; המכשיר מופעל בהצלחה, מזה מספר שנים באירופה וגם בארצות הברית (שם עבר אישור רגולטורי של ה- FDA).

בית חולים “הלל יפה” הוא המרכז הרפואי הראשון בישראל, העושה שימוש במכשיר. הטיפול עצמו מתבצע על ידי רופא אף אוזן גרון וקלינאי תקשורת. ביחידה נצבר כבר ניסיון בטיפול במכשיר, וכן שביעות רצון רבה בקרב המטופלים.

█ מהו פציאליס?

פציאליס הוא שיתוק על שם בל (מכונה גם שיתוק פנים ובלס פלסי; Bell’s palsy) על פי ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית, פציאליס, מהווה הפרעה עצבית המתבטאת בחולשה או שיתוק של שרירי הפנים.

צד הפנים הפגוע, עשוי להיראות נפול או נוקשה וגורם לאי-סימטריה של הפנים.

השיתוק על שם בל, מתאר פגיעה בהולכה של עצב הפנים, אחד מעצבי הגולגולת. עצב הפנים מעצבב את שרירי הפנים.

הוא אחראי בין היתר על הבעות פנים, כגון; חיוך, חשיפת שיניים והרמת גבות וכן על עצימת עיניים ועל שליטה בשרירי פנים שמשתתפים באכילה ובשתייה.

עצב הפנים מעצבב גם בלוטות רוק ודמעות. הוא עשוי להתרחש אצל כ-4% מהאוכלוסייה, מסיבה שאינה תמיד ברורה.

שיתוק פנים, פציאליס
שיתוק פנים, פציאליס | צילום: ויקיפדיה

במרבית המקרים השיתוק עובר תוך מספר שבועות, אבל במצבים הקשים נשארים סימנים של א-סימטריה קבועה שדרך הטיפול בהם היא באמצעות טיפול בסטרואידים ובפיזיותרפיה משקמת.

המערכת החדשנית בה עושים שימוש מהווה אלטרנטיבה במידה שהטיפול ה”רגיל” אינו מסייע וכאמור, יש כבר לא מעט הצלחות מדווחות.

 מהו שיתוק מיתרי קול?

זהו הוא מצב שבו יש איבוד מוחלט של האספקה העצבית המגיעה אל מיתרי הקול הגורם למיתרי הקול להיות חסרי תנועה או בעלי תנועה מוגבלת. הדבר יוצר בעיות של הפרעה בקול, הפרעה בבליעה וצרידות מתמשכת.

הטיפול הראשוני הוא שמרני אצל קלינאי תקשורת, ואם יש צורך – עוברים לטיפול ניתוחי. הטיפול באלקטרוסטימולציה מהווה חלופה נוספת בטרם ניתוח.

█ אבחון, טיפול וקבלת טיפול

כאמור, זהו טיפול משלים שבעצם דומה לזה של מכשיר הטנס (TENSE) – גירוי חשמלי שמעודד פעילות שרירית- עצבית – והוא מוצע במידה שאין שיפור תחת הטיפול המקובל, אך הוא מתאים גם למי שלקה בחולשת פנים או בצרידות וסובל עדיין מתפקוד שארי של השרירים.

הטיפול עשוי לסייע גם זמן רב אחרי אירעות הפציאליס. הטיפול כרוך בתשלום, משום שאינו נכלל בסל התרופות.

במהלך הטיפול מתקיים אבחון ראשוני, שלאחריו סדרה של מספר טיפולים עם המכשיר, עניין העלול להשתנות ממטופל למטופל.

ההפניה לטיפול היא על ידי רופא הקהילה. לפרטים נוספים ולקביעת תור, יש ליצור קשר בטלפון; 04-6304664. או באמצעות דואר אלקטרוני; shirig@hymc.gov.il.
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן