101 הזעקת עזרה מדא

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

טקס חילופי שרים

הטקס בהשתתפות השר הנכנס ח"כ עודד פורר, השר היוצא ח"כ אלון שוסטר, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן ומנכ"ל המשרד ד"ר נחום איצקוביץ'.

פורום כאן נעים

המדריך לבחירת המלון המושלם

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם כל הפירות המתוקים! אז כיצד נבחר את המלון המדוגם ביותר? מדריך שירות ההדרכה והמקצוע, נביל עומרי, עונה על כל השאלות!

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

טיפים לאחסון פירות וירקות

כמה פעמים כבר עשינו את אותה הטעות וקנינו ירקות ופירות בכמויות שיכולות להספיק גם לעוד שנה, אבל אז - באסה! נאלצנו לזרוק אותם. *לא עוד* משרד החקלאות פה כדי לעזור ולהאריך עוד יותר את חיי המדף שלהם! צפו בסדרה הקטעים וכנסו עכשיו:

101 הזעקת עזרה מדא

א.א.ג חדשות בריאות

הלל יפה, מציג – מכשיר גירוי חשמלי לטיפול בשיתוק

היחידה לאף אוזן גרון של המרכז הרפואי הלל יפה בעיר חדרה, החלה לטפל במכשיר חדשני מסוגו לסובלים משיתוק עצב הפנים (פציאליס – Bell's palsy) ולסובלים מצרידות עקב שיתוק ב'מיתרי הקול'. הטיפול מייצר גירוי חשמלי באמצעות מערכת ייחודית שמסייעת לגירוי כיווץ שרירים במטרה לשפר את תפקוד ה-עצב שנפגע.
0
0
מכשיר חדשני מסוגו לסובלים משיתוק עצב הפנים ב-הלל יפה
מכשיר חדשני מסוגו לסובלים משיתוק עצב הפנים ב-הלל יפה

היחידה לאף אוזן גרון וכירורגיה של ראש צוואר ב-מרכז הרפואי הלל יפה בעיר חדרה, היא הראשונה בישראל לעשות שימוש במכשיר חדשני לטיפול בלוקים בפציאליס (שיתוק פנים על שם בל). 

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

מדובר במכשיר המעורר גירוי חשמלי Stimulation (NMES) neuromuscular electrical, המופק מאלקטרודות המודבקות לאזור המטופל אשר מגרה את מערכת העצבים ויוצר כיווץ שרירי במטרה לשפר את תפקוד יחידת עצב השריר במקום הפגוע.

דוברת המרכז הרפואי הלל יפה, הגב’ דפנה נבו, הוסיפה ומסרה לפורטל כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה, כי; המכשיר מופעל בהצלחה, מזה מספר שנים באירופה וגם בארצות הברית (שם עבר אישור רגולטורי של ה- FDA).

בית חולים “הלל יפה” הוא המרכז הרפואי הראשון בישראל, העושה שימוש במכשיר. הטיפול עצמו מתבצע על ידי רופא אף אוזן גרון וקלינאי תקשורת. ביחידה נצבר כבר ניסיון בטיפול במכשיר, וכן שביעות רצון רבה בקרב המטופלים.

█ מהו פציאליס?

פציאליס הוא שיתוק על שם בל (מכונה גם שיתוק פנים ובלס פלסי; Bell’s palsy) על פי ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית, פציאליס, מהווה הפרעה עצבית המתבטאת בחולשה או שיתוק של שרירי הפנים.

צד הפנים הפגוע, עשוי להיראות נפול או נוקשה וגורם לאי-סימטריה של הפנים.

השיתוק על שם בל, מתאר פגיעה בהולכה של עצב הפנים, אחד מעצבי הגולגולת. עצב הפנים מעצבב את שרירי הפנים.

הוא אחראי בין היתר על הבעות פנים, כגון; חיוך, חשיפת שיניים והרמת גבות וכן על עצימת עיניים ועל שליטה בשרירי פנים שמשתתפים באכילה ובשתייה.

עצב הפנים מעצבב גם בלוטות רוק ודמעות. הוא עשוי להתרחש אצל כ-4% מהאוכלוסייה, מסיבה שאינה תמיד ברורה.

שיתוק פנים, פציאליס
שיתוק פנים, פציאליס | צילום: ויקיפדיה

במרבית המקרים השיתוק עובר תוך מספר שבועות, אבל במצבים הקשים נשארים סימנים של א-סימטריה קבועה שדרך הטיפול בהם היא באמצעות טיפול בסטרואידים ובפיזיותרפיה משקמת.

המערכת החדשנית בה עושים שימוש מהווה אלטרנטיבה במידה שהטיפול ה”רגיל” אינו מסייע וכאמור, יש כבר לא מעט הצלחות מדווחות.

 מהו שיתוק מיתרי קול?

זהו הוא מצב שבו יש איבוד מוחלט של האספקה העצבית המגיעה אל מיתרי הקול הגורם למיתרי הקול להיות חסרי תנועה או בעלי תנועה מוגבלת. הדבר יוצר בעיות של הפרעה בקול, הפרעה בבליעה וצרידות מתמשכת.

הטיפול הראשוני הוא שמרני אצל קלינאי תקשורת, ואם יש צורך – עוברים לטיפול ניתוחי. הטיפול באלקטרוסטימולציה מהווה חלופה נוספת בטרם ניתוח.

█ אבחון, טיפול וקבלת טיפול

כאמור, זהו טיפול משלים שבעצם דומה לזה של מכשיר הטנס (TENSE) – גירוי חשמלי שמעודד פעילות שרירית- עצבית – והוא מוצע במידה שאין שיפור תחת הטיפול המקובל, אך הוא מתאים גם למי שלקה בחולשת פנים או בצרידות וסובל עדיין מתפקוד שארי של השרירים.

הטיפול עשוי לסייע גם זמן רב אחרי אירעות הפציאליס. הטיפול כרוך בתשלום, משום שאינו נכלל בסל התרופות.

במהלך הטיפול מתקיים אבחון ראשוני, שלאחריו סדרה של מספר טיפולים עם המכשיר, עניין העלול להשתנות ממטופל למטופל.

ההפניה לטיפול היא על ידי רופא הקהילה. לפרטים נוספים ולקביעת תור, יש ליצור קשר בטלפון; 04-6304664. או באמצעות דואר אלקטרוני; shirig@hymc.gov.il.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 68, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות ונכד; רפאל, אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן