ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

חדשות מסחר | תעשייה

היצוּא הישראלי רושם שיא כל הזמנים, צפוי גידול של לפחות 18.5%

שרת הכלכלה והתעשייה, האלופה (במיל') אורנה ברביבאי: "כלכלה יציבה וצומחת, היא זאת שמאפשרת עמידה באתגרים רבים, המאפיינת את ישראל. מערכי הליווי והסיוע של מינהל סחר חוץ בישראל וב-55 מוקדי הפעילות הכלכלית ברחבי תבל, ימשיכו לעמוד לצד התעשייה והסקטור העסקי ויובילו גם ב-2022 את פעילות קידום היצוא ומשיכת ההשקעות הזרות לישראל. מדיניות..".
0
0

יצוא הסחורות והשירותים מישראל, צפוי לצד הגל החמישי של מגיפת הקורונה להסתכם בשנת 2021 בלפחות 135 מיליארד דולר, זאת על סמך תחזית ‘מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה’ המבוססת על תחשיבים שונים של נתוני שלושת הרבעונים הראשונים של השנה.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

במינהל סחר חוץ, מציינים, היום (יום שני, כ”ג בטבת, התשפ”ב) כי מדובר בגידול חסר תקדים של לפחות 18.5% לעומת שנת 2020 בה הסתכם  היצוא בכ-114.3 מיליארד דולר.

מגמת הגידול שהיצוּא חווה מתחילת השנה, מתחזקת ככל שהשנה מתקדמת. מינהל סחר חוץ, מעריך בזהירות, כי הוא צופה בקצב גידול זה, היצוא אף צפוי להתקרב לרף 140 מיליארד דולר.

עוד עולה, כי שנת 2021, הינה שנת שיא בהיבט נוסף, הנוגע לעובדה, כי לראשונה נרשם כי יצוּא השירותים עולה על יצוּא הסחורות וצפוי להוות כ-51% מכלל היצוא הישראלי לעומת 49% ליצוא הסחורות.

במינהל סחר חוץ, מעריכים, כי שתי המגמות המשמעותיות ביותר שתרמו לשינוי מאזן הכוחות בין הסחורות לשירותים, הן גידול משמעותי של ענפי ההייטק ביצוא הישראלי – יצוא שירותי תכנות ו’שירותי מחקר ופיתוח ללא הזנק‘ שצמחו בכ-25% ו-15% בהתאמה והגידול המשמעותי של יצוא שירותי תחבורה שקפצו השנה בכ-138% (אחוזים).

עם זאת, מבהירים במשרד הכלכלה, יש לזכור שלגבי שירותי התחבורה, הגידול נובע בחלקו מהקפיצה בעלויות התובלה ברחבי העולם ומהעובדה שהשנה אליה הנתונים מושווים, הינה שנת קורונה שפגעה בשרשרות האספקה ברחבי העולם.

לצד זאת, גם יצוא, הנובע ממכירת חברות הזנק זינק בכ-257% ומגמות אלו הובילו לצמיחה כוללת של כ-30% ביצוא השירותים.

בגזרת הסחורות, ניתן לראות מגמת התאוששות לאחר מספר שנים של סטגנציה וצמיחה בשיעור של כ-15% – גידול שלא נראה כמותו בשנים האחרונות.

התאוששות משמעותית במיוחד בגזרת הסחורות, נרשמה ב’יצוא היהלומים‘ שצמח בשיעור של כ-65%, זאת לאחר שנים של התכווצות ומשבר בענף בישראל. בניכוי יהלומים, בשנת 2021 צמח ‘יצוא הסחורות‘ בכ-13% לעומת 2020.

מלבד היהלומים, צומח יצוא הסחורות כמעט בכל הסקטורים והמגזרים.

היצוּא הישראלי, ניתוח גיאוגרפי

בראייה גיאוגרפית, בהסתכלות על יצוא הסחורות ללא יהלומים, ניתן לראות, כי עיקר היצוא (39%) מופנה לשווקי אירופה, 33% לשווקים באמריקה וכ-25% לשווקי אסיה.

שרת הכלכלה והתעשייה, האלופה (במיל’) אורנה ברביבאי; “כלכלה יציבה וצומחת, היא זאת שמאפשרת עמידה באתגרים רבים, המאפיינת את ישראל.

מערכי הליווי והסיוע של מינהל סחר חוץ בישראל וב-55 מוקדי הפעילות הכלכלית ברחבי תבל, ימשיכו לעמוד לצד התעשייה והסקטור העסקי ויובילו גם ב-2022 את פעילות קידום היצוא ומשיכת ההשקעות הזרות לישראל.

מדיניות הסחר הלאומית, מכירה בחשיבות היצוא ובהשפעתו העצומה על הכלכלה הישראלית

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, האחראי על ניהול ונווט מדיניות הסחר הבינלאומית של מדינת ישראל בראשות מר אוהד כהן; “שנת 2021 עתידה לשבור שיאים ביצוא הישראלי ומרכיביו.

אוהד כהן, מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה ברקע: גרף התפלגות יצוא הסחורות ללא יהלומים 2021 | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
אוהד כהן

בין אם נגיע לרף של ה-140 מיליארדי דולרים ובין אם לאו, מדובר בשיא של כל הזמנים ביצוא, שמעט נבלם בשנת 2020, עקב מגפת  קורונה | Covid-19.

המגזר, המייצא הראה כבר בשלהי 2020 וביתר שאת ב-2021 התאוששות מרשימה, הן ביצוא הסחורות והן ביצוא השירותים“.

כהן, הוסיף; “חשוב לזכור, כי השיא האחרון ביצוא נרשם בשנת 2019, אז הסתכם היצוא בכ-117.5 מיליארד דולר, כך שלא מדובר בתיקון לאחר שנת קורונה אלא בצמיחה משמעותית ברורה בהיקפי היצוא הישראלי.

צמיחה זו, באה חרף העובדה שסקטור התיירות טרם חזר לפעילות מלאה בשנה האחרונה ועל אף שאתגרי הקורונה בשוקי היעד נמשכים ואף גוברים לאחרונה”.

בשנת 2021* חווה יצוא הסחורות ללא יהלומים, צמיחה מרשימה בשווקים רבים; היצוא לאירופה, גדל בכ-7%, בדגש על בלגיה (+37%), קפריסין (+49%), יוון (+25%), אירלנד (+517%), איטליה (+74%), ספרד (+38%) וטורקיה (+28%);

היצוא לאסיה, צמח בכ-15% ובמיוחד היצוא להודו (+54%), הונג קונג (+22%), דרום קוריאה (+47%), וטאיוואן (+36%);

היצוא לאמריקה צמח בכ-13%, במיוחד היצוא לארצות הברית (+14%), פרו (+31%), קולומביה (+18%) ואקוודור (+49%);

היצוא לאפריקה, קפץ צמח משמעותית בכ-37% בדגש על מצרים (+46%), מרוקו (+192%), דרום אפריקה (+27%) וניגריה (+101%).

מועמדות לקורס הצוערים ‘נספחים כלכליים

בימים אלו, פתוחה האפשרות להגיש מועמדות לקורס הצוערים ‘נספחים כלכליים‘ של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה.

הנספחות והנספחים הכלכליים של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, עומדים בראש הנספחויות הכלכליות ב-43 בירות סחר מובילות בעולם.

כמו כן בארגוני סחר ושיתוף פעולה בינלאומיים שונים ומרכזיים בעשייה הכלכלית הבינלאומית.

תפקידם הוא לקדם את מדיניות הסחר של ישראל בזירה הבינלאומית, להביא להגדלת היצוא הישראלי לשווקים הגלובליים, לטפל בחסמי סחר ורגולציה בשוקי היעד, למשוך השקעות זרות לישראל ולתת מענה לכל חברה ישראלית הזקוקה להכוונה, סיוע או חיבור לשם קידום פעילותה בחוץ לארץ.

פרטים נוספים ב-אתר מינהל סחר חוץ פותח לך דלת לעבודה הכי טובה בעולם!

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 68, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי נעים, סבא מאושר ל-5 נכדים; רפאל, אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן