חדשות הליכוד חדשות כאן ישראל פוליטי מדיני

היועצת המשפטית לממשלה לנתניהו; הפרת הסדר ניגוד העניינים

היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה: "עליך להימנע מעיסוק ישיר או עקיף ביוזמות אלו במסגרת תפקידך כראש הממשלה… ◄ נאומו ראש הממשלה, מר נתניהו: "לא באנו לדרוס ולרמוס. באנו לאזן ולתקן. לכן, אנחנו נחושים לתקן ולקדם באחריות את הרפורמה הדמוקרטית, שתחזיר את האיזון הראוי בין הרשויות... אעשה הכל, הכל, כדי להביא להרגעת הרוחות ולאיחוי הקרע בעם. כי אנשי אחים אנחנו. בעזרת ה' יחד נעשה ויחד נצליח".
0
0

מסלול ההתנגשות בין היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה, ולבין ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, היה ברור, רק נשאלה שאלת העיתוי. כאשר המשפט; “אני נכנס לאירוע…” אמש (חמישי, א’ ניסן תשפ”ג) בנאום לאומה, הקפיץ ממקומה את היועמשית נגד נתניהו והיא קבעה חד משמעית, נגדו; “עברת על החוק והפרת את פסיקת בית המשפט העליון”.

 רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק או בטוויטר.

במכתבה של היועצת המשפטית לממשלה, עורכת הדין בהרב-מיארה, אל ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, שפורסם הבוקר (יום שישי, א’ ניסן תשפ”ג); “בדברים שנשאת אמש, התייחסת ליוזמות הנוגעות למערכת המשפט, ובפרט – הרכב הוועדה לבחירת שופטים, והודעת, כי אתה עוסק כעת באופן ישיר ביוזמות אלו”.

גלי בהרב-מיארה היועצת המשפטית לממשלה, מנגד בנימין נתניהו ראש הממשלה, ברקע: הפגנה נגד הרפורמה המשפטית | צילום: עמוס בן גרשום, לעמ | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
בהרב-מיארה נגד נתניהו

“בכך, הפרת את פסיקת בית המשפט העליון בבג”ץ 2592/20 התנועה לאיכות השלטון נגד היועץ המשפטי לממשלה ובבגץ 3056/20 התנועה למען איכות השלטון נגד היועץ המשפטי לממשלה” קובעת היועצת המשפטית לממשלה וממשיכה;.

בהיותך ראש ממשלה הנאשם בפלילים, עליך להימנע מנקיטת פעולות אשר מעוררות חשש סביר לקיומו של ניגוד עניינים בין האינטרסים האישיים שלך הנוגעים להליך הפלילי לבין תפקידך כראש ממשלה.

לשם כך, לפעול בהתאם לחוות הדעת אשר ניתנה על-ידי היועץ המשפטי לממשלה למניעת ניגוד עניינים. זאת, בנסיבות בהן בית משפט, קבע שלפי הצהרותיך והסכמותיך, נוצר גם השתק שיפוטי“. כתבה.

עוד מציינת היועצת המשפטית לממשלה, במכתבה, כי; “במכתבי אליך מיום 1.2.2023, הנחיתי, כי יישום המגבלות הקבועות בפסקי הדין ביחס ליוזמות העומדות על הפרק הנוגעות למערכת המשפט מוביל למסקנה, כי עליך להימנע מעיסוק ישיר או עקיף ביוזמות אלו במסגרת תפקידך כראש הממשלה

מטעם דוברת היחידות המשפטיות אגף דוברות הסברה ותקשורת של משרד המשפטים, הגב’ אפרת אורן, מסרה לאתר כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה, כי בהרב-מיארה, הוסיפה; האמור במכתבה של בהרב-מיארה;, “מחייב אותך ותיקון התקיקה בעניין ה’נבצרות‘ אינו פוטר אותך מחובה זו.

אמש, הודעת ברבים, כי בכוונתך להפר את פסיקת בית המשפט העליון, ולפעול בניגוד לחוות דעת היועצת המשפטית לממשלה המחייבת אותך לפי פסיקה זו”.

“המצב המשפטי, הוא ברור; עליך להימנע מכל עיסוק ביוזמות לשינויים במערכת המשפט, לרבות בהרכב הוועדה לבחירת שופטים, שכן עיסוק בהן הוא פעולה בניגוד עניינים.

הצהרתך, אמש, וכל פעולה שתבוצע על ידך בניגוד לאמור היא בלתי חוקית ונגועה בניגוד עניינים” התריעה היועצת המשפטית לממשלה, עורכת דין גלי בהרב-מיארה.

אנשי מפלגת הליכוד התקשו להסתיר את זעמם הגדול; “גברת מיארה, סליחה באמת. סליחה ששוב נתניהו, התגלה במלוא כוחו ועוצמתו” אמרה חברת כנסת ערכת הדין טלי גוטליב, שהמשיכה;

סליחה שהפרענו לך לשים לו ולממשלה מקלות בגלגלים. אין כל ניגוד עניינים בהתנהלות נתניהו, ויש דווקא לך את כל חוסר תום הלב וניגוד העניינים המובנה. אמנם לא פיטרו אותך וחבל, אך סופסוף מבינים שאת יועצת. רק יועצת“.

ב’ליכוד‘ מיהרו להגיב ליועצת המשפטית לממשלה. שר התקשורת דר’ שלמה קרעי; “כמי שמונתה ומנוהלת על ידי גדעון סער וחבריו, ששנאת נתניהו, מעבירה אותם על דעתם, את נגוּעה בניגוד עניינים חמור בכל הנוגע לעיסוק בראש הממשלה, נתניהו. המצב המשפטי ברור; עלייך להימנע מכל עיסוק בנתניהו“.

ראש הממשלה, נתניהו; “למען העם שלנו והמדינה שלנו, אעשה כל מה שביכולתי, כדי להגיע לפתרון”

מעודד מאישור החוק שימנע את הוצאתו ל”נבצרות” הודיע ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, כי הוא מתכוון להיכנס למגעים לפשרה ב’רפורמה המשפטית‘ הכריז: “עד כאן. אני נכנס לאירוע. אני שם בצד כל שיקול אחר ולמען העם שלנו והמדינה שלנו, אעשה כל מה שביכולתי, כדי להגיע לפתרון“.

להלן נאומו המלא של ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, לאומה;

“לפני כמה חודשים, מיד בהיוודע תוצאות הבחירות, אמרתי: “אני מתכוון להיות ראש הממשלה של כל אזרחי ישראל“. התכוונתי לכך אז, ואני מתכוון לכך גם היום.

יש לנו מדינה אחת ועלינו לעשות הכל כדי להגן עליה מפני איומים מבחוץ, ומפני קרע בלתי-ניתן לאיחוי מבפנים. איננו יכולים לאפשר לשום מחלוקת, חריפה ככל שתהיה, לסכן את העתיד המשותף של כולנו. לא רק שעלינו לדחות אלימות ובריונות, עלינו לדחות ועלינו גם לגנות הסתה והתלהמות.

מתנגדי הרפורמה, אינם בוגדים, ותומכי הרפורמה אינם פאשיסטיים. רוב מוחץ של אזרחי ישראל, לרוחב הקשת הפוליטית, אוהבים את המדינה שלנו ורוצים לשמור על הדמוקרטיה שלנו.

אבל כיון שישנם כאלה שמנכסים לעצמם את הדמוקרטיה, אני רוצה לומר הערב, כמה מילים על דמוקרטיה. נכון, יש בינינו חילוקי דעות.

תומכי הרפורמה חושבים שאין פה דמוקרטיה אמיתית, ושמה שמסכן את הדמוקרטיה זה בית משפט עליון ‘כל יכול’ שנכנס לכל נושא ושבפועל הוא זה שמנהל את המדינה. מנגד, מתנגדי הרפורמה חושבים שמה שיסכן את הדמוקרטיה זה כנסת וממשלה שיפעלו בלי בלמים ובלי מעצורים, ושיפגעו בזכויות הפרט.

משטר דמוקרטי תקין לחייב לטפל בשני הנושאים הללו. הוא חייב להבטיח את שלטון הרוב, והוא חייב תוך כך לשמור על זכויות הפרט. כדי להבטיח זאת, וגם כדי למנוע את הקרע בעם, הרפורמה המשפטית לדמוקרטיה, חייבת לתת מענה לשני הצרכים הבסיסיים הללו.

כדי למנוע קרע בעם, כל צד חייב להתייחס ברצינות לטענות ולחששות של הצד השני – ואני מבקש לעשות זאת עכשיו. תומכי הרפורמה מתקוממים על כך, שהאיזון בין הרשויות בישראל הופר במשך עשרות השנים האחרונות.

בית המשפט התערב ללא הצדקה בשיקולים ביטחוניים במאבק בטרור. הוא הערים קשיים, פעם אחר פעם, על מדיניות הממשלה. לדוגמה, הוא מנע הוצאת מסתננים מישראל, ואתם יודעים מה זה עשה לתושבי דרום תל אביב ולמקומות רבים אחרים בארץ. הוא התערב

במתווה הגז ובמשך שנים הוא עיכב את הוצאת הגז מהמים, במחיר כלכלי של עשרות מיליארדי שקלים, דבר שהשפיע על כל אזרח בישראל. בלי סמכות בית המשפט פסל חוקים, מנע מינויים, והתערב בתחומים רבים שהוא כלל לא היה צריך כלל לדון בהם.

ויש עוד טענה אחת, ואולי הכואבת ביותר. רבים בעם, קובלים על כך שבית המשפט העליון, מתנהל כ”מועדון סגור למינוי שופטים” בשיטת ‘חבר מביא חבר‘. בשיטה הקיימת לשופטים, יש וטו על מינוי שופטים, ובפועל הם ממנים את עצמם – מה שלא קורה בשום דמוקרטיה אחרת בעולם.

לא מעט אנשים, שאינם מגדירים את עצמם כתומכי הרפורמה, דווקא מסכימים שיש לתקן תיקונים שונים, לרבות בעניין הזה, לערוך רפורמה מהותית במערכת בתי המשפט.

אבל יש בהם גם אלה שחוששים שהרפורמה הדמוקרטית המוצעת תלך רחוק מדי, ושהיא תאפשר לממשלה ולכנסת להשתלט על בית המשפט, להתגבר על כל פסיקה, לחוקק כל חוק. הם חוששים ממדינת הלכה, ממדינה לא-ליברלית, מחקיקה נגד להט”בים, חילונים, נשים, מיעוטים.

אז לאור החששות הללו, אני אומר הערב; אני מאמין שאפשר להביא רפורמה שתיתן מענה לשני הצדדים. רפורמה שתשיב את האיזון הראוי בין הרשויות – ומנגד, תשמור, ואני אומר מעבר לזה, לא רק תשמור, שתשריין – את זכויות הפרט של כל אזרח במדינה.

כי לא באנו לדרוס ולרמוס. באנו לאזן ולתקן. ולכן אנחנו נחושים לתקן ולקדם באחריות את הרפורמה הדמוקרטית, שתחזיר את האיזון הראוי בין הרשויות. אני מזכיר לכם, אנחנו דנו עד עכשיו, רק בנושא אחד מני רבים, שעדיין לא דנו בהם.

נתניהו; “עד היום ידיי היו כבולות. הגענו למצב אבסורדי, שאם הייתי נכנס לאירוע הזה, כפי שהתפקיד שלי מחייב, איימו להוציא אותי כראש הממשלה ל’נִבְצָרוּת’…

הדרך הטובה ביותר להשיג את הרפורמה המאזנת, ולמנוע את הקרע בעם, היא בהתדיינות ובהשגת הסכמה רחבה ככל האפשר. לצערי, עד עכשיו נציגי האופוזיציה, סירבו להיכנס לדיון זה. בוזבזו כמעט שלושה חודשים בגלל הסירוב הזה. אני מקווה שזה ישתנה בימים הקרובים. אני פועל להגיע לפתרון.

אני קשוב לחששות של הצד השני. שימו לב, כבר עשינו שינויים בחוק שנוגע לוועדה לבחירת שופטים, כדי לתת מענה לחששות של הצד השני.

החוק שיובא בשבוע הבא לאישור הכנסת הוא חוק שאינו משתלט על בית המשפט, אלא מאזן ומגוון אותו. הוא פותח את שערי בית המשפט להשקפות, לציבורים, למגזרים עצומים, שעד היום, הודרו ממנו במשך עשרות שנים.

איננו רוצים בית-משפט נשלט. אנחנו רוצים בית-משפט מאוזן. ובית-משפט מאוזן, יהיה בית משפט של העם, ובית משפט כזה, יזכה גם לאמון העם. זה לא קץ הדמוקרטיה, זה חיזוק הדמוקרטיה.

בכל הדמוקרטיות, לרבות בארצות הברית, נבחרי הציבור הם אלה שבוחרים שופטים. כמעט אין לזה יוצאי מהכלל, בודדים. אז ארצות הברית היא לא דמוקרטיה? ניו זילנד היא לא דמוקרטיה? קנדה היא לא דמוקרטיה?

המשפטן הידוע פרופ’ אלן דרשוביץ מאוניברסיטת הרווארד, שאגב מתנגד לחלקים ברפורמה, אמר שאם הרפורמה תעבור במתכונתה הקודמת, לפני ה”ריכוך“, אז ישראל לא תהיה דיקטטורה, היא תהיה דומה ל-ניו זילנד, קנדה ובמידה רבה גם לארצות הברית. זה לא קץ הדמוקרטיה, זה חיזוק הדמוקרטיה.

עכשיו, אני רוצה דווקא לענות על חשש מרכזי שמועלה על ידי הצד השני. אני יודע שיש חשש מפסקת התגברות גורפת, בלתי מוגבלת, שתביא לכך שכל רוב קטן בכנסת, יוכל לפסול כל החלטה של בית המשפט. אני רוצה להגיד לכם באופן ברור; זה לא יקרה.

להפך, אנחנו מתכוונים ואני מתכוון לעגן בחוק את זכויות הפרט. אנחנו נבטיח את זכויות היסוד של כל אזרחי ישראליהודים ולא יהודים, חילונים ודתיים, נשים, להט”בים. כולם – בלי יוצא מן הכלל.

כל חקיקה, תהיה מחויבת לעקרונות הללו. אני לא אומר את זה באופן ערטילאי, אנחנו מתכוונים להביא חקיקה מפורשת בעניין הזה. אני אישית אדאג לכך שכך יהיה.

לצערי, עד היום ידיי היו כבולות. הגענו למצב אבסורדי, שאם הייתי נכנס לאירוע הזה, כפי שהתפקיד שלי מחייב, איימו להוציא אותי כראש הממשלה ל’נִבְצָרוּת‘.

. דבר שהיה מבטל את תוצאות הבחירות ואת רצונם של מיליוני אזרחים. זה דבר אבסורדי שלא ייתכן בדמוקרטיה מתוקנת.

לכן הערב, אני מודיע לכם, חבריי, ידידיי, אזרחי ישראל. עד כאן. אני נכנס לאירוע. אני שם בצד כל שיקול אחר. למען העם שלנו, למען המדינה שלנו, אני אעשה כל מה שביכולתי כדי להביא לפתרון.

נפגשתי הערב עם שורה של שרים, ביניהם שר הביטחון. שמעתי את החששות שלו על ההשלכות שלו על המצב על הביטחון הלאומי שלנו.

אני לוקח הכל בחשבון. באותה נשימה אני חייב לומר שוב; אין שום מקום לסַרְבָנוּת. הסרבנות מסכנת את הביטחון הלאומי שלנו ואת הביטחון האישי של כל אחד מאיתנו. וגם אין שום הצדקה לסַרְבָנוּת.

אני אומר לכם ידידיי, אעשה הכל, הכל, כדי להביא להרגעת הרוחות ולאיחוי הקרע בעם. כי אנשי אחים אנחנו. בעזרת ה’ יחד נעשה ויחד נצליח“. סיכם את נאומו ראש הממשלה, מר נתניהו.

0
0Tags

אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן