בין אלכוהול מוברח לדיווחים על קקי במגלשה

בין אלכוהול מוברח לדיווחים על קקי במגלשה – יום בחיי מנהל פארק מים - כאן חדשות | אלכוהול מוברח בתוך לחם, דיווח על קקי במגלשה ומכות עם כסאות פלסטיק. כתבתם של דורון סולומונס ואורן אהרוני.

"לא מאמין במזל בלוטו – זה מתמטיקה"

"לא מאמין במזל בלוטו - זה מתמטיקה": ריאיון עם סטפן מנדל, האיש שפיצח את שיטת הלוטו, אחרי הפרק אודותיו בתוכנית זמן אמת בכאן 11.

פורום כאן נעים

"למה אתה גונב?": מלחמת החקלאים במשפחות הישראליות

שום דבר לא הכין את החקלאים בישראל לתופעת הגניבות של המטיילים, ש"עושים שוק" במטעים ובפרדסים. כתבתה של נועה ברק | כאן חדשות.

סליחה על השאלה❓ עונה 2 | אוטיסטים

סליחה על השאלה❓ עונה שנייה לתכנית האהובה זוכת פרס האקדמיה 🏆 שעושה את העולם מקום יפה יותר! הצצה כנה ואינטימית לחייהן של קבוצות שמתמודדות עם סטיגמות חברתיות באמצעות שאלות שנשאלו על ידי הצופים. ערוץ כאן 11.

זן נדיר – גורים

גורים - חזרזירים בפי'גמות, שפני סלע משחקים תופסת, פעוטון של יעלים, ותיעוד מיוחד של גורי זאב, מרגע ההמלטה במאורה ועד אימוני הציד שלהם. במאי תסריטאי וקריין: יגאל מוסקו.

אמא ל-12 מוצאת זמן לאהבה חדשה

ילדות כואבת ובעל אלים לא הצליחו לנצח את ליאת ברששת, שמגדלת לבד את תריסר ילדיה. עכשיו, נגד כל הסיכויים היא ממציאה את עצמה מחדש עם עמוד פייסבוק מצליח והרצאות שהיא מעבירה, ואפילו מוצאת זמן לאהבה חדשה.

מציאת גופת מנהיג הילידים באמזונס – סערה בברזיל

מציאת גופתו של מנהיג הילידים באמזונס מעוררת סערה בברזיל. כאן חדשות | חדשות הלילה עם יאיר ויינרב.

מפעל הפיס

נשיא המדינה ציין 20 שנים להקמת 'נגישות ישראל'

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין אירח ב- 28 ביולי 19', את נציגי עמותת "נגישות ישראל" לציון 20 שנה להקמתה.
במפגש הוגש לנשיא דו"ח המסכם 20 שנים של נגישות, ובמסגרתו נשאו דברים מייסד ונשיא העמותה יובל וגנר ומנכ"לית העמותה מיכל רימון.

נעים לעקוב אחרי

חדשות בריאות

היום הבינלאומי להעלאת המודעות למוות ממנת יתר

רוב מקרי נטילת מנת יתר מתרחשים בנוכחות אדם אחר. לאחרונה, הוגש ל'סל התרופות' תרסיס אף המיועד לשימוש בני משפחה וחברים ועשוי להציל חיים עד הגעת האמבולנס. בישראל חיים כ-2,500 מכורים לסמים הנמצאים בסכנה מידית למוות ממנת יתר ◄לאחרונה, הוגש לוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות לשנת 2019, תרסיס אף המכיל אנטידוט (סותרן) הנוגד את ההשפעה של מנת היתר ועשוי להציל חיים. התרסיס, יאפשר נגישות של האַנְטִידוֹטִים - נוגדי רעל, מחוץ למתקנים רפואיים ויאפשר לבני משפחה, חברים או אנשי צוות במרכזים בקהילה להגיש עזרה במהירות עוד לפני הגעת צוותי מדא ובכך להוות מרכיב חשוב במניעת מוות ממנת יתר.
מכור לסמים (הדמייה)
מכור לסמים (הדמייה)

היום, יום שישי, ה-31 באוגוסט 2018 הוא 'היום הבינלאומי להעלאת המודעות למוות ממנת יתר' מצוין בישראל ובעולם. ציון, היום הוא הזדמנות לעורר דיון על 'מניעת מוות ממנת יתר של סמים ואלכוהול' להדגיש את הצורך בלקיחת אחריות חברתית להתמודדות עם הבעיה ולעודד הפעלת 'תכניות לאומיות למניעת השימוש בסמים'.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

משרד הבריאות של מדינת ישראל מצטרף משנת 2017 אל מדינות רבות בעולם אשר מקיימות את יום המודעות והכריז על יום זה כיום מודעות לאומי ובינלאומי.

במהלך יום זה ובשבוע שלאחר מכן, מתקיימות פעילויות ייחודיות והסברה בנושא במספר מסגרות באחריות המחלקה לטיפול בהתמכרויות באגף לבריאות הנפש במשרד הבריאות.

המחלקה עובדת באמצעות כ-12 מרכזים מפוזרים באזורים שונים בארץ ובשיתוף פעולה עם משרדי ממשלה ורשויות המעורבים בטיפול בנפגעי סמים, ביניהם הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול, משרד הרווחה, משרד החינוך, משרד המשפטים, המשרד לביטחון פנים, רשות האוכלוסין, ההגירה ומעברי הגבול ומשרד האוצר.

על פי הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול, מנת יתר של סמים כמו הרואין יוצרת שיבושים חמורים במנגנוני הפיקוח של המוח, עד כדי קריסה מוחלטת של מערכת העצבים.

 על פי משרד הבריאות, הסימנים של מנת יתר יכולים להיות;

  • חוסר תגובה לסביבה.
  • נשימה איטית, חרחורים או הפסקת נשימה.
  • אובדן הכרה, לא ניתן להעיר את הנפגע.
  • נוחר או מחרחר.
  • שפתיים וקצות אצבעות כחולות או אפורות.
  • ידיים או רגליים רפויות.
  • אישונים מוקטנים.

צרכני הסמים הקשים, כגון; הרואין – הנקראים גם "סמי רחוב"– הם בין הנפגעים העיקריים ממנת יתר. על פי הערכת הרשות למאבק באלימות, סמים ואלכוהול, בישראל חיים כ-2,500 דרי רחוב המכורים לסמים, כמו הרואין הנמצאים בסכנה מידית למוות ממנת יתר.

מנהלת המחלקה לטיפול בהתמכרויות במשרד הבריאות דר' פאולה רושקה, מסרה, כי; "הטיפול בהתמכרות לסמים הינה מורכבת וחוצה דיסציפלינות שונות. המטרה המרכזית היא לטפל במכורים ולהחזירם לחיים נורמטיביים בחברה. מניעת מוות ממנת יתר מהווה מטרה ראשונית וחשובה בטיפול בהם"

רוב מקרי נטילת מנת יתר מתרחשים בנוכחות אדם אחר ומחוץ למתקנים רפואיים. נכון להיום, מכורים לסמים שנטלו מנת יתר קיבלו תרופה באמצעות זריקה לאחר הגעתו של צוות האמבולנס או בחדר המיון בבית החולים.

דוברת 'רפא' חברת תרופות ישראלית המתמחה בשיווק, ייצור והפצה של תרופות מקור ותרופות גנריות, תרופות מרשם ותרופות ללא מרשם וכן תכשירים טיפוליים, הגב' נאוה עינבר, מסרה, לפורטל כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה' כי; לאחרונה, הוגש לוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות לשנת 2019, תרסיס אף המכיל אנטידוט (סותרן) הנוגד את ההשפעה של מנת היתר ועשוי להציל חיים.

התרסיס, יאפשר נגישות של האַנְטִידוֹטִים – נוגדי רעל, מחוץ למתקנים רפואיים ויאפשר לבני משפחה, חברים או אנשי צוות במרכזים בקהילה להגיש עזרה במהירות עוד לפני הגעת צוותי מדא ובכך להוות מרכיב חשוב במניעת מוות ממנת יתר.

 עוד מידע;

■ אתר היום הבינלאומי להעלאת המודעות למוות ממנת יתר;

https://www.overdoseday.com/

■ על פי תקנות משרד הבריאותי של פעול בהתאם לתקנה ;28

https://www.health.gov.il/hozer/DR_24.pdf

■ בנוסף, במקרים הרלוונטיים, יש להתנהל על פי הנהלים;

 רפרנס (מקורות מידע)

■ הסימנים של מנת יתר;

https://www.health.gov.il/Subjects/addictions/overdose/Pages/default.aspx

■ יום המודעות במחלקה לטיפול בהתמכרויות באגף לבריאות הנפש במשרד הבריאות;

https://www.health.gov.il/Subjects/addictions/overdose/Pages/default.aspx

■ אתר הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול;

http://www.antidrugs.org.il/

■ דוח סיכום שנתי של הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול (2015).
אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

דילוג לתוכן