"מוזר, נחמד וטוב": 50 שנה להתנדבות בקיבוצים

התנועה הקיבוצית מציינת 50 שנה להגעת המתנדבים והמתנדבות – אותם צעירים שבאו מחו"ל לעזור בעבודה בקיבוצים ולחוות מקרוב חיים שיתופיים. כתבתו של רובי המרשלג, מתוך חדשות הערב 18.10.18.

פורום כאן נעים

הסטנדאפיסט נדב אבקסיס בהדלקת נרות בכנסת

הסטנדאפיסט נדב אבקסיס בהדלקת נרות חגיגית בטרקלין שאגאל במשכן הכנסת לפני שנתיים 26.12.16. שידורי ערוץ הכנסת - ערוץ 99.

הרב יובל הכהן אשרוב – מגלה איך לרזות בלי דיאטה

הרב יובל הכהן אשרוב - מגלה לנו את הסוד איך לרזות בלי דיאטה.

זן נדיר – זוחלים

זוחלים - מדוע הנחשים ויתרו על הרגליים, ההבדל בין נשיפה לשיפה, מטבעונים עושים אהבה, ההצלחה הגדולה של הצפע, והחרדון הקדמון מהערבה. צלם ובמאי: משה אלפרט. במאי תסריטאי וקריין: יגאל מוסקו.

ארץ נהדרת, ניר וגלי: הדלקת נרות

ארץ נהדרת, ניר וגלי: הדלקת נרות. חנוכה שמייח.

ד"ר אופיר ארצי על נזקי עור הפנים

ד"ר אופיר ארצי מומחה ברפואת עור ומין, המרכז המשולב לאסתטיקה, מחלקת עור על נזקי עור הפנים. "חיים בריא" עם פרופ' קרסו.

מפעל הפיס

מתכון סופגניות אפויות עם מלית ריבה פרווה

מתכון סופגניות אפויות עם מלית ריבה פרווה, צמחוני יותר בריא בקלי קלות

חוזליטו

חוסה חימנס פרננדס (1943), הידוע בשם הבמה חוזליטו (חוסליטו), זמר ספרדי שהתפרסם והצליח בשנות ה-50 וה-60. אחד מילדי הפלא המפורסמים והמצליחים בכל הזמנים. התפרסם בקול סופרן מיוחד במינו. הפופולריות שלו הייתה לא רק במדינות דוברות ספרדית, אלא גם במדינות צפון אירופה ובאגן הים התיכון.

נעים לעקוב אחרי

חדשות בריאות

היום הבינלאומי להעלאת המודעות למוות ממנת יתר

רוב מקרי נטילת מנת יתר מתרחשים בנוכחות אדם אחר. לאחרונה, הוגש ל'סל התרופות' תרסיס אף המיועד לשימוש בני משפחה וחברים ועשוי להציל חיים עד הגעת האמבולנס. בישראל חיים כ-2,500 מכורים לסמים הנמצאים בסכנה מידית למוות ממנת יתר ◄לאחרונה, הוגש לוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות לשנת 2019, תרסיס אף המכיל אנטידוט (סותרן) הנוגד את ההשפעה של מנת היתר ועשוי להציל חיים. התרסיס, יאפשר נגישות של האַנְטִידוֹטִים - נוגדי רעל, מחוץ למתקנים רפואיים ויאפשר לבני משפחה, חברים או אנשי צוות במרכזים בקהילה להגיש עזרה במהירות עוד לפני הגעת צוותי מדא ובכך להוות מרכיב חשוב במניעת מוות ממנת יתר.
מכור לסמים (הדמייה)
מכור לסמים (הדמייה)

היום, יום שישי, ה-31 באוגוסט 2018 הוא 'היום הבינלאומי להעלאת המודעות למוות ממנת יתר' מצוין בישראל ובעולם. ציון, היום הוא הזדמנות לעורר דיון על 'מניעת מוות ממנת יתר של סמים ואלכוהול' להדגיש את הצורך בלקיחת אחריות חברתית להתמודדות עם הבעיה ולעודד הפעלת 'תכניות לאומיות למניעת השימוש בסמים'.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

משרד הבריאות של מדינת ישראל מצטרף משנת 2017 אל מדינות רבות בעולם אשר מקיימות את יום המודעות והכריז על יום זה כיום מודעות לאומי ובינלאומי.

במהלך יום זה ובשבוע שלאחר מכן, מתקיימות פעילויות ייחודיות והסברה בנושא במספר מסגרות באחריות המחלקה לטיפול בהתמכרויות באגף לבריאות הנפש במשרד הבריאות.

המחלקה עובדת באמצעות כ-12 מרכזים מפוזרים באזורים שונים בארץ ובשיתוף פעולה עם משרדי ממשלה ורשויות המעורבים בטיפול בנפגעי סמים, ביניהם הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול, משרד הרווחה, משרד החינוך, משרד המשפטים, המשרד לביטחון פנים, רשות האוכלוסין, ההגירה ומעברי הגבול ומשרד האוצר.

על פי הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול, מנת יתר של סמים כמו הרואין יוצרת שיבושים חמורים במנגנוני הפיקוח של המוח, עד כדי קריסה מוחלטת של מערכת העצבים.

 על פי משרד הבריאות, הסימנים של מנת יתר יכולים להיות;

 • חוסר תגובה לסביבה.
 • נשימה איטית, חרחורים או הפסקת נשימה.
 • אובדן הכרה, לא ניתן להעיר את הנפגע.
 • נוחר או מחרחר.
 • שפתיים וקצות אצבעות כחולות או אפורות.
 • ידיים או רגליים רפויות.
 • אישונים מוקטנים.

צרכני הסמים הקשים, כגון; הרואין – הנקראים גם "סמי רחוב"– הם בין הנפגעים העיקריים ממנת יתר. על פי הערכת הרשות למאבק באלימות, סמים ואלכוהול, בישראל חיים כ-2,500 דרי רחוב המכורים לסמים, כמו הרואין הנמצאים בסכנה מידית למוות ממנת יתר.

מנהלת המחלקה לטיפול בהתמכרויות במשרד הבריאות דר' פאולה רושקה, מסרה, כי; "הטיפול בהתמכרות לסמים הינה מורכבת וחוצה דיסציפלינות שונות. המטרה המרכזית היא לטפל במכורים ולהחזירם לחיים נורמטיביים בחברה. מניעת מוות ממנת יתר מהווה מטרה ראשונית וחשובה בטיפול בהם"

רוב מקרי נטילת מנת יתר מתרחשים בנוכחות אדם אחר ומחוץ למתקנים רפואיים. נכון להיום, מכורים לסמים שנטלו מנת יתר קיבלו תרופה באמצעות זריקה לאחר הגעתו של צוות האמבולנס או בחדר המיון בבית החולים.

דוברת 'רפא' חברת תרופות ישראלית המתמחה בשיווק, ייצור והפצה של תרופות מקור ותרופות גנריות, תרופות מרשם ותרופות ללא מרשם וכן תכשירים טיפוליים, הגב' נאוה עינבר, מסרה, לפורטל כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה' כי; לאחרונה, הוגש לוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות לשנת 2019, תרסיס אף המכיל אנטידוט (סותרן) הנוגד את ההשפעה של מנת היתר ועשוי להציל חיים.

התרסיס, יאפשר נגישות של האַנְטִידוֹטִים – נוגדי רעל, מחוץ למתקנים רפואיים ויאפשר לבני משפחה, חברים או אנשי צוות במרכזים בקהילה להגיש עזרה במהירות עוד לפני הגעת צוותי מדא ובכך להוות מרכיב חשוב במניעת מוות ממנת יתר.

 עוד מידע;

■ אתר היום הבינלאומי להעלאת המודעות למוות ממנת יתר;

https://www.overdoseday.com/

■ על פי תקנות משרד הבריאותי של פעול בהתאם לתקנה ;28

https://www.health.gov.il/hozer/DR_24.pdf

■ בנוסף, במקרים הרלוונטיים, יש להתנהל על פי הנהלים;

 רפרנס (מקורות מידע)

■ הסימנים של מנת יתר;

https://www.health.gov.il/Subjects/addictions/overdose/Pages/default.aspx

■ יום המודעות במחלקה לטיפול בהתמכרויות באגף לבריאות הנפש במשרד הבריאות;

https://www.health.gov.il/Subjects/addictions/overdose/Pages/default.aspx

■ אתר הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול;

http://www.antidrugs.org.il/

■ דוח סיכום שנתי של הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול (2015).
 • אודות הכותב

  כתב כאן ישראל

  כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

  דילוג לתוכן