בנקים חדשות כסף מדבר

הדוח ה-4 של יישום הוראות חוק נתוני אשראי, דווח לכנסת

מסיכום דיווח לכנסת על יישום הוראות חוק נתוני אשראי, עולה, שנבחנו התמורות שחלו באשראי החוץ בנקאי בעקבות תחילת פעילות המאגר. החלק התמקד בשוק האשראי לרכב שהוא מגזר הפעילות הבולט בקרב גופים חוץ בנקאיים המשתמשים ומדווחים למאגר האשראי. כי בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בביצועי הגופים החוץ בנקאיים בשוק זה, לצד צמצום יחסי בחלקם של התאגידים הבנקאים.
0
0
מנכלית בנק ישראל, עורכת דין שולמית גרי | ברקע: אישה מחזיקה כרטיס אשראי ושימוש במחשב נייד | צילום: 123rfCom | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
שולמית גרי

נגיד בנק ישראל, פרופ’ אמיר ירון, הגיש היום (יום שלישי, י”ג בניסן התשפ”ג) לוועדת הכלכלה וועדת הכלכלה של הכנסת את הדוח הרביעי על יישום הוראות חוק נתוני אשראי, התשע”ו-2016. חוק זה, כידוע, קובע הסדר לשיתוף נתוני אשראי בישראל ומכוחו בנק ישראל, מנהל מערכת מרכזית לשיתוף נתוני אשראי ומפקח על המשתתפים בה.

 רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק או בטוויטר.

מנכלית בנק ישראל, עורכת דין שולמית גרי, אמרה, כי; “חשיבות המערכת לשיתוף נתוני אשראי מתחדדת בתקופה של חוסר ודאות ושינויי ריבית בזכות הערך הרב שכל לקוח, יכול להפיק גם במעקב אחר מצב פעילות האשראי שלו וגם במיקוח על בקשות אשראי חדשות“.

הממונה על שיתוף בנתוני אשראי, רואה חשבון אייל חדד, התייחס אף הוא; “השימוש במערכת נתוני אשראי מאפשר לנותני האשראי, להעריך את סיכון האשראי של כל לווה באופן טוב יותר וכך לקבוע את תנאי האשראי בהתאם.

לכן, חשוב מאוד לנהל את התחייבויות האשראי באופן אחראי ולהקפיד לעמוד בתשלומים בזמן, בפרט בתקופות בהן ההחזרים החודשיים על הלוואות קיימות, עולים לאור עליות הריבית.

הפיקוח הרגולטורי שלנו נועד לטפח סביבת אשראי יציבה ושקופה והגנה על האינטרסים של הלקוחות“. סיכם רואה חשבון חדד.

הדיווח הנוכחי, על יישום הוראות חוק נתוני אשראי, כולל ממצאים ממחקרים שעורך הבנק על בסיס נתוני האשראי שבמאגר, כגון; ניתוח אֶמְפִּירִי על שוק הלוואות לרכישת רכב.

מן הניתוח, עולה, כי ‘מאגר האשראי‘ תרם באופן מובהק ליכולת של ‘גופים חוץ בנקאיים‘ להרחיב את היצע האשראי האיכותי ולשפר את ביצועי האשראי שלהם מול התאגידים הבנקאיים.

הדוח שהוגש היום לכנסת, מציג, בין היתר, את פעילות הממונה על שיתוף בנתוני אשראי, לרבות פעולות הפיקוח והבקרה שנעשו והטיפול בתלונות ציבור, וכן את פעילותם של המאגר, של מנהלת המאגר ושל הממונה על ‘הגנת הפרטיות‘.

הממצאים, אם כן, לדעת אנשי בנק ישראל, משקפים את השינוי המבני באיכות האשראי החוץ בנקאי לרכב, שהתרחש לאחר תחילת פעילות המאגר.

פרופסור אמיר ירון, נגיד בנק ישראל | צילום: ארכיון | עיבוד צילום ממחושב: שולי סונגו©
פרופ’ אמיר ירון

מסיכום דיווח לכנסת על יישום הוראות חוק נתוני אשראי, עולה, שנבחנו התמורות שחלו באשראי החוץ בנקאי בעקבות תחילת פעילות המאגר.

החלק התמקד בשוק האשראי לרכב שהוא מגזר הפעילות הבולט בקרב גופים חוץ בנקאיים המשתמשים ומדווחים למאגר האשראי.

כי בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בביצועי הגופים החוץ בנקאיים בשוק זה, לצד צמצום יחסי בחלקם של התאגידים הבנקאים.

עלייה זו, התרחשה לצד עלייה באיכות האשראי שהשתקפה בירידה בשיעור הפיגורים ובהבדלים בסיכון האשראי בין הגופים החוץ בנקאיים והבנקים.

ניתוח אֶמְפִּירִי של ההלוואות רכב שניתנו סביב תחילת פעילות המאגר, מעלה, כי מאגר האשראי תרם באופן מובהק ליכולת של הגופים החוץ בנקאיים להרחיב את היצע האשראי האיכותי ולשפר את ביצועי האשראי שלהם מול התאגידים הבנקאיים.

הממצאים, אם כן, לדעת אנשי בנק ישראל, משקפים את השינוי המבני באיכות האשראי החוץ בנקאי לרכב, שהתרחש לאחר תחילת פעילות המאגר.

אלהדוח ה-4 של יישום הוראות חוק נתוני אשראי‘.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן