"עושים כאן משהו חד פעמי"

"עושים כאן משהו חד פעמי": הפקת הענק שמשחזרת את מלחמת יום הכיפורים | כתבתה של שני נחשוני, מתוך חדשות 07.10.19.

האם יש ערך בבקשת סליחה? | גיא זהר

לכבוד יום כיפור, בדק כאן 11, מה מעמדה של סליחה בפוליטיקה הישראלית? האם פוליטיקאים מתנצלים - והאם יש מי שימחל להם?
מהצד השני עם: גיא זהר - 07.10.2019.

פורום כאן נעים

"למה אתה גונב?": מלחמת החקלאים במשפחות הישראליות

שום דבר לא הכין את החקלאים בישראל לתופעת הגניבות של המטיילים, ש"עושים שוק" במטעים ובפרדסים. כתבתה של נועה ברק | כאן חדשות.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד"א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

נשיא המדינה ציין 20 שנים להקמת 'נגישות ישראל'

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין אירח ב- 28 ביולי 19', את נציגי עמותת "נגישות ישראל" לציון 20 שנה להקמתה.
במפגש הוגש לנשיא דו"ח המסכם 20 שנים של נגישות, ובמסגרתו נשאו דברים מייסד ונשיא העמותה יובל וגנר ומנכ"לית העמותה מיכל רימון.

נעים לעקוב אחרי

ספרים | סופרים

האקדמיה ללשון העברית ערב עיון על ביאליק והשפה עברית

"ביאליק והעברית" – ערב עיון במבואת האקדמיה ללשון העברית, יוצגו תעודות מארכיון האקדמיה, הפותחות צוהר לפעילותו ותרומתו הרבה של חיים נחמן ביאליק המשורר הלאומי לשפה העברית ב’וועד הלשון העברית’ ◄בהשתתפות; חיים באר, חמוטל בר־יוסף ועמינדב דיקמן (יום שני, 25/9) ◄הערב בחצר, ילווה במופע מוסיקלי משירי ביאליק בהשתתפותם של; חזי חאיט ו-עתליה לביא, כרטיסים בעלות של 25 ₪.
המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק, המשוררת פרופ' חמוטל בר־יוסף, צילום: דן פורגס | הסופר חיים באר, צילום: יעקב באר | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק, המשוררת פרופ' חמוטל בר־יוסף, צילום: דן פורגס | הסופר חיים באר, צילום: יעקב באר | עיבוד צילום: שולי סונגו ©

האקדמיה ללשון העברית, תקיים ערב עיון מיוחד שיוקדש לקשר בין המשורר הלאומי חַיִּים נַחְמָן בְּיַאלִיק לשפה עברית (יום שני ה' בתשרי תשע"ח, 25 בספטמבר 2017). בערב העיון, ירצה חבר האקדמיה והסופר חיים באר על; 'האגדה – בית יוצר לנשמת האומה'. המשוררת פרופ' חמוטל בר־יוסף, תדבר על מסתו של ביאליק; "גילוי וכיסוי בלשון" והסימבוליזם הרוסי. חבר האקדמיה פרופ' עמינדב דיקמן ישוחח על; 'ביאליק והלשון העברית'.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו לכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק’ או בטוויטר.

את ערב עיון מיוחד שיוקדש לקשר בין ביאליק לשפה עברית, תנחה רונית גדיש, המזכירה המדעית של האקדמיה ללשון. במבואת האקדמיה, יוצגו תעודות מארכיון האקדמיה, הפותחות צוהר לפעילותו של ביאליק ב'וועד הלשון העברית'.

הערב, ילווה במופע מוסיקלי מ'שירי ביאליק' בהשתתפותם של; חזי חאיט ו-עתליה לביא.

חַיִּים נַחְמָן בְּיַאלִיק (י' בטבת תרל"ג, 9 בינואר 1873– כ"א בתמוז תרצ"ד, 4 ביולי 1934) מגדולי המשוררים העבריים בעת החדשה, מסאי, סופר, מתרגם ועורך שהשפיע רבות על התרבות היהודית המודרנית. ביאליק, זכה לתואר "המשורר הלאומי", חרף העובדה, כי רבים משיריו עוסקים בנושאים אישיים.

חיים ביאליק, עלה בשנת תרפ"ד (1924) לארץ ישראל והתיישב בתל־אביב. הוא עמד בראש אגודת הסופרים, ייסד את התכנסויות "עונג שבת" ב"אוהל שם" והפך את תל־אביב למרכז תרבותי־ספרותי.

מיד עם הגעתו של ביאליק לארץ הוא הצטרף אל 'וועד הלשון העברית' והיה גם לנשיאו של הוועד. ביאליק, פעל בכל תחומי העשייה של הוועד.

בביתו התכנסו ישיבות של הוועד, הוא יזם הקמת ועדות מינוח מקצועיות והשתתף השתתפות פעילה בקביעת מונחים; הוא פעל ללא לאות בגיוס כספים לוועד; בהשתתפות אחרים יזם מפעלים חדשים ובהם ייסוד כתב העת לשוננו, הקמת חברת אמוני הלשון, ייסוד המדור "לשוננו לעם" בעיתונות ועוד.

█ ביאליק, חידש מונחים רבים בוועדות המקצועיות שהשתתף בהן

בתקופתו כהונתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק כנשיא 'וועד הלשון העברית' התרחבה מאוד פעולת הוועד ולא הצטמצמה עוד לעיר ירושלים בלבד.

עולה, כי ביאליק, חידש מונחים רבים בוועדות המקצועיות שהשתתף בהן בתחומים כמו; טכניקה, נגינה, עבודות עץ, שמות דגים ובוועדה לשיפור הלשון.

בעקבות נאומו הנמרץ בקונגרס הציוני השבעה עשר בעיר באזל (בשנת 1931) אישרה מליאת הקונגרס היהודי, סיוע כספי של ממש לוועד הלשון.

פחות משנה לאחר מותו פרסם מר יצחק אבינרי את 'מילון לחידושי ביאליק' ובו נאספו מאות מילים שחידש המשורר – הן בכתיבתו הספרותית הן בפעילותו בוועדות המינוח של ועד הלשון, ובהן; יבוא, יצוא, ערגה, מצלמה, תגובה, תאונה, נשורת, מטוס, אוורירי, תווית ו… גחלילית.

כאמור, ערב העיון המיוחד והמסקרן אשר יוקדש לקשר בין 'ביאליק לעברית' יתקיים ביום שני ה' בתשרי תשע"ח, 25 בספטמבר 2017, בשעה 17:00–19:00.

התכנסות לערב העיון, החל משעה 16:30. מומלץ להצטייד בבגדים חמים. לרכישת כרטיסים בעלות של 25 ₪, היכנסו אל אתר האקדמיה. לפרטים נוספים; 02-6493555 (בשעות 8:00–15:00).
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן