בין אלכוהול מוברח לדיווחים על קקי במגלשה

בין אלכוהול מוברח לדיווחים על קקי במגלשה – יום בחיי מנהל פארק מים - כאן חדשות | אלכוהול מוברח בתוך לחם, דיווח על קקי במגלשה ומכות עם כסאות פלסטיק. כתבתם של דורון סולומונס ואורן אהרוני.

"לא מאמין במזל בלוטו – זה מתמטיקה"

"לא מאמין במזל בלוטו - זה מתמטיקה": ריאיון עם סטפן מנדל, האיש שפיצח את שיטת הלוטו, אחרי הפרק אודותיו בתוכנית זמן אמת בכאן 11.

פורום כאן נעים

"למה אתה גונב?": מלחמת החקלאים במשפחות הישראליות

שום דבר לא הכין את החקלאים בישראל לתופעת הגניבות של המטיילים, ש"עושים שוק" במטעים ובפרדסים. כתבתה של נועה ברק | כאן חדשות.

סליחה על השאלה❓ עונה 2 | אוטיסטים

סליחה על השאלה❓ עונה שנייה לתכנית האהובה זוכת פרס האקדמיה 🏆 שעושה את העולם מקום יפה יותר! הצצה כנה ואינטימית לחייהן של קבוצות שמתמודדות עם סטיגמות חברתיות באמצעות שאלות שנשאלו על ידי הצופים. ערוץ כאן 11.

זן נדיר – גורים

גורים - חזרזירים בפי'גמות, שפני סלע משחקים תופסת, פעוטון של יעלים, ותיעוד מיוחד של גורי זאב, מרגע ההמלטה במאורה ועד אימוני הציד שלהם. במאי תסריטאי וקריין: יגאל מוסקו.

אמא ל-12 מוצאת זמן לאהבה חדשה

ילדות כואבת ובעל אלים לא הצליחו לנצח את ליאת ברששת, שמגדלת לבד את תריסר ילדיה. עכשיו, נגד כל הסיכויים היא ממציאה את עצמה מחדש עם עמוד פייסבוק מצליח והרצאות שהיא מעבירה, ואפילו מוצאת זמן לאהבה חדשה.

מציאת גופת מנהיג הילידים באמזונס – סערה בברזיל

מציאת גופתו של מנהיג הילידים באמזונס מעוררת סערה בברזיל. כאן חדשות | חדשות הלילה עם יאיר ויינרב.

מפעל הפיס

נשיא המדינה ציין 20 שנים להקמת 'נגישות ישראל'

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין אירח ב- 28 ביולי 19', את נציגי עמותת "נגישות ישראל" לציון 20 שנה להקמתה.
במפגש הוגש לנשיא דו"ח המסכם 20 שנים של נגישות, ובמסגרתו נשאו דברים מייסד ונשיא העמותה יובל וגנר ומנכ"לית העמותה מיכל רימון.

נעים לעקוב אחרי

ספרים | סופרים

האקדמיה ללשון העברית ערב עיון על ביאליק והשפה עברית

"ביאליק והעברית" – ערב עיון במבואת האקדמיה ללשון העברית, יוצגו תעודות מארכיון האקדמיה, הפותחות צוהר לפעילותו ותרומתו הרבה של חיים נחמן ביאליק המשורר הלאומי לשפה העברית ב’וועד הלשון העברית’ ◄בהשתתפות; חיים באר, חמוטל בר־יוסף ועמינדב דיקמן (יום שני, 25/9) ◄הערב בחצר, ילווה במופע מוסיקלי משירי ביאליק בהשתתפותם של; חזי חאיט ו-עתליה לביא, כרטיסים בעלות של 25 ₪.
המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק, המשוררת פרופ' חמוטל בר־יוסף, צילום: דן פורגס | הסופר חיים באר, צילום: יעקב באר | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק, המשוררת פרופ' חמוטל בר־יוסף, צילום: דן פורגס | הסופר חיים באר, צילום: יעקב באר | עיבוד צילום: שולי סונגו ©

האקדמיה ללשון העברית, תקיים ערב עיון מיוחד שיוקדש לקשר בין המשורר הלאומי חַיִּים נַחְמָן בְּיַאלִיק לשפה עברית (יום שני ה' בתשרי תשע"ח, 25 בספטמבר 2017). בערב העיון, ירצה חבר האקדמיה והסופר חיים באר על; 'האגדה – בית יוצר לנשמת האומה'. המשוררת פרופ' חמוטל בר־יוסף, תדבר על מסתו של ביאליק; "גילוי וכיסוי בלשון" והסימבוליזם הרוסי. חבר האקדמיה פרופ' עמינדב דיקמן ישוחח על; 'ביאליק והלשון העברית'.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו לכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק’ או בטוויטר.

את ערב עיון מיוחד שיוקדש לקשר בין ביאליק לשפה עברית, תנחה רונית גדיש, המזכירה המדעית של האקדמיה ללשון. במבואת האקדמיה, יוצגו תעודות מארכיון האקדמיה, הפותחות צוהר לפעילותו של ביאליק ב'וועד הלשון העברית'.

הערב, ילווה במופע מוסיקלי מ'שירי ביאליק' בהשתתפותם של; חזי חאיט ו-עתליה לביא.

חַיִּים נַחְמָן בְּיַאלִיק (י' בטבת תרל"ג, 9 בינואר 1873– כ"א בתמוז תרצ"ד, 4 ביולי 1934) מגדולי המשוררים העבריים בעת החדשה, מסאי, סופר, מתרגם ועורך שהשפיע רבות על התרבות היהודית המודרנית. ביאליק, זכה לתואר "המשורר הלאומי", חרף העובדה, כי רבים משיריו עוסקים בנושאים אישיים.

חיים ביאליק, עלה בשנת תרפ"ד (1924) לארץ ישראל והתיישב בתל־אביב. הוא עמד בראש אגודת הסופרים, ייסד את התכנסויות "עונג שבת" ב"אוהל שם" והפך את תל־אביב למרכז תרבותי־ספרותי.

מיד עם הגעתו של ביאליק לארץ הוא הצטרף אל 'וועד הלשון העברית' והיה גם לנשיאו של הוועד. ביאליק, פעל בכל תחומי העשייה של הוועד.

בביתו התכנסו ישיבות של הוועד, הוא יזם הקמת ועדות מינוח מקצועיות והשתתף השתתפות פעילה בקביעת מונחים; הוא פעל ללא לאות בגיוס כספים לוועד; בהשתתפות אחרים יזם מפעלים חדשים ובהם ייסוד כתב העת לשוננו, הקמת חברת אמוני הלשון, ייסוד המדור "לשוננו לעם" בעיתונות ועוד.

█ ביאליק, חידש מונחים רבים בוועדות המקצועיות שהשתתף בהן

בתקופתו כהונתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק כנשיא 'וועד הלשון העברית' התרחבה מאוד פעולת הוועד ולא הצטמצמה עוד לעיר ירושלים בלבד.

עולה, כי ביאליק, חידש מונחים רבים בוועדות המקצועיות שהשתתף בהן בתחומים כמו; טכניקה, נגינה, עבודות עץ, שמות דגים ובוועדה לשיפור הלשון.

בעקבות נאומו הנמרץ בקונגרס הציוני השבעה עשר בעיר באזל (בשנת 1931) אישרה מליאת הקונגרס היהודי, סיוע כספי של ממש לוועד הלשון.

פחות משנה לאחר מותו פרסם מר יצחק אבינרי את 'מילון לחידושי ביאליק' ובו נאספו מאות מילים שחידש המשורר – הן בכתיבתו הספרותית הן בפעילותו בוועדות המינוח של ועד הלשון, ובהן; יבוא, יצוא, ערגה, מצלמה, תגובה, תאונה, נשורת, מטוס, אוורירי, תווית ו… גחלילית.

כאמור, ערב העיון המיוחד והמסקרן אשר יוקדש לקשר בין 'ביאליק לעברית' יתקיים ביום שני ה' בתשרי תשע"ח, 25 בספטמבר 2017, בשעה 17:00–19:00.

התכנסות לערב העיון, החל משעה 16:30. מומלץ להצטייד בבגדים חמים. לרכישת כרטיסים בעלות של 25 ₪, היכנסו אל אתר האקדמיה. לפרטים נוספים; 02-6493555 (בשעות 8:00–15:00).
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן